Jump to content

Ce este apendicita ?


John Cortez
 Share

Recommended Posts

Ce este apendicita?

 

-Apendicele este un segment al intestinului, de forma unui deget care se gaseste in abdomenul drept inferior. Acest organ mic nu are un rol anume, dar poate cauza probleme. Apendicita este inflamatia nespecifica a apendicelui vermicular. Initial inflamatia poarta un caracter seros, ulterior poate progresa pâna la supuratie (flegmon si gangrena), implicând peritoneul integral cu formarea peritonitei limitate, locale sau difuze.

 

 

Cum se manifesta apendicita?

 

-Principalul simptom al apendicitei este durerea care incepe de obicei in jurul ombilicului si se muta apoi in partea dreapta jos a abdomenului. Durerea creste in intensitate timp de 6 pana la 12 saptamani, devenind in cele din urma violenta.

 

Durerea nu dispare si se accentueaza la miscare sau la tuse. Pot sa apara greturi insotite de varsturi repetate si de asemenea, poate fi prezenta pierderea apetitului alimentar. Acestea pot fi insotite de constipatie, durere de spate, o febra usoara sau o meteorizare a abdomenului. Poate sa existe si o stare de oboseala si senzatie de pierdere a energiei.

 

Tratament apendicita:

 

Tratamentul standard al apendicitei este indepartarea chirurgicala a apendicelui. In majoritatea cazurilor operatia este usoara iar pacientii isi revin repede

.

-Operatia este simpla, de scurta durata si presupune o anestezie generala. De obicei, rahi-anestezia nu se aplica la copii pentru ca este greu sa fie tinuti nemiscati. Durata de spitalizare este scurta: doua-trei zile - pentru ca micutii se refac foarte repede.

-Daca apendicele se perforeaza operatia poate fi mai complicata si vindecarea va dura mai mult timp. Un apendice perforat care nu este tratat de urgenta poate cauza complicatii grave precum o infectie. In cazuri rare, apendicita care evolueaza spre perforatie poate fi fatala.

Edited by Addyn
font mai lizibil
Link to comment
Share on other sites

Mama eu sunt singuru nebun de pe aici , care vreau sa fiu operat de apendicita? :(

Eu prima oara , am fost suspect ( 5-6 ani ) nu m'a operat.

Dupa in clasa a 4a , diagnostic : apendicita cronica ( merge amanata operatia ) si din pacate , ai mei au decis sa o aman... Pam pam...

SI sa stiti , ca apendicita nu e neaparat de la seminte. ( pariu cu un coleg , am mancat doua pungi de seminte , cu tot cu coaja cu tot , si nu am nimic , pana in ziua de azi ) si sunt cateva luni de atunci...

Edited by Funiest
Link to comment
Share on other sites

Nu am patito inca da nici nu vreau :]

Link to comment
Share on other sites

Guest Lup0n3zu

Nu am avut dar am foarte multi prieteni care au avut si nu e mare lucru :-<

La fete insa este mai dureros fata de baieti care se recupereaza mai repede :18:

Link to comment
Share on other sites

Daca te duci sa te operezi la timp nu e nici o problema e o operatie foarte usoara, foarte grav e de cai care nu se opereaza la timp si au dureri mari fi temperatura doarte mare si continua.

Daca mai faci spam, cred ca o sa iei un suspend pe forum de o sa ma tii minte toata viata ta.. termina copile. Spam faci unde vrei tu, dar nu aici.. clar?

Link to comment
Share on other sites

si eu incerc sa ma feresc de asa ceva, mama mea lucreaza la spital (chirugie) si stie cum e cu astea, vai e groaznic dupa operatie.

Link to comment
Share on other sites

Mda Uni vad ca nici nu stiu ...Oricum era buna si un detaliu pe forum despre asta :|Ai naibii samantari :))

 

 

Pentru ca esti nou pe forum de data asta iti dau doar un avertisment verbal,nu mai fa spam si gandeste mai mult inainte sa scrii un post!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.