Jump to content

Concurs Ziua Internationala a Copilariei | International Children's Day Contest

Recommended Posts

Posted (edited)

logohpday.png

Salutare membrii ai comunitatii B-Zone!

Cu ocazia Zilei Internationale a Copilului, ce se serbeaza pe 1 iunie, comunitatea noastra organizeaza un concurs dedicat special acestei zile! In ce consta? Ei bine, va fi ca un test. Veti primi 10 puncte din oficiu, si veti avea Subiectul I si Subiectul II. Subiectul I consta in raspunderea urmatoarelor intrebari:

• 1.Consideri ca, copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii? Argumenteaza.
  • 2.Ce efect au pasiunile din copilarie asupra dezvoltarii unei persoane, dupa parerea ta?
  • 3.Consideri ca cei care si au petrecut copilaria in conditii neplacute de trai se pot ridica la nivelul celor ce au trait in conditii bune de trai?
  • Argumenteaza.
  • 4. Consideri ca un adult poate invata de la un copil multe lucruri? Argumenteaza si adu exemple.

La fiecare intrebare puteti primi un punctaj de la 0 la 10 puncte, dupa cum decide cel ce corecteaza aceste intrebari. Subiectul II consta in elaborarea unei scrisori de minim 150 de cuvinte dedicate copilului ce erati sau ce sunteti si acum. Aceasta scrisoare va fi ca o rememorare a trecutului prin exemplificari si figuri de stil ce aduc imbunatiri literare care infrumuseteaza scrisoarea. Mai avem cateva cerinte aici:

-Sa tratati subiectul propus (10p)

-Sa scrieti corect din punct de vedere gramatical (2,5p), exemplu greseala ce se poate depuncta: Copilaria mia placut fuarte mult

-Sa asezati corect in pagina(2,5p), exemplu asezare gresita in pagina: Astazi   imi aduc    aminte de copilarie.A mea a fost foarte frumoasa. As vreau sa mai fiu o data copil.

-Sa aveti o secventa descriptiva de minim 30 de cuvinte(2,5p), exemplu: Copilaria este templul frumusetii vietii noastre fantastice si trecatoare ca o adiere lina a vantului de primavara. Imi aduc aminte cu drag de mirosul mirobolant si fermecator al cozonacilor proaspat scosi de bunica din cuptorul batranesc.

-Sa aveti o secventa argumentativa de minim 30 de cuvinte(2,5p), exemplu: Eu consider ca, copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii. In primul rand, in vremea copilariei noi ne dezvoltam, ne cream relatii cu mediul inconjurator, ne facem prieteni si descoperim lumea. In al doilea rand, perioada copilariei este cea mai linistita, fara griji si in care nu putem fi judecati pentru infaptuirile noastre.

Scrisoarea poate fi punctata de la 0 la 50 de puncte. 10 puncte veti primi automat daca veti indeplini cerinta de minim 150 de cuvinte si 20 de puncte daca veti indeplini celelalte cerinte, iar ultimele 20 de puncte ramase sunt analizate din punct de vedere subiectiv. Modelul de raspuns este urmatorul:

• Nume:
  • RPG-ul pe care joc/Comunitatea pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc):
  • Link RPG (in cazul celor ce joaca pe serverele de samp):
  • Raspuns intrebarea 1:
  • Raspuns intrebarea 2:
  • Raspuns intrebarea 3:
  • Raspuns intrebarea 4:
  • Scrisoare:
  •  

Premiile sunt urmatoarele:

• Locul 1: 80 RON Revolut/Paysafe/Banca sau 15euro client (puteti cere gold de 15 euro in caz ca nu doriti)
  • Locul 2: 10 euro clienti (puteti cere gold de 10 euro in caz ca nu doriti)
  • Locul 3: 5 euro clienti (puteti cere gold de 5 euro in caz ca nu doriti).
  •  

Regulament participare: 

• -sa nu aveti sanctiuni grave in ultimele 30 de zile (ban Afaceri Ilegale, Cheats, repetate banuri pentru Limbaj Vulgar fata de staff etc.)
  • -sa aveti minim o ora jucata in ultimele 30 de zile pe un server al comunitatii noastre
  • -sa nu aveti referinte vulgare in cadrul acestui concurs
  • Aveti timp sa raspundeti la cerinte pana vineri la ora 23:59, iar raspunsurile voastre vor fi analizate si punctate de catre un juriu profesionist, putand astfel a va garanta un proces echitabil si egal de jurizare. Concursul incepe din momentul acesta!

Concursul incepe pe data de 01.06.2022 la ora 1:00 AM iar se termina pe 05.06.2022 la ora 23:59
  • Vor fi 4 jurati din echipa Social Media B-Zone
    Nu voi anunta cine pentru momentu de fata dar Eu (Toriino) nu fac parte din astia.
  • Aflati cine la sfarshitu concursului.

Mult Succes!

Copyright: @ MifuGSB
Concurs by
Social Media Team B-Zone

Edited by CBN Toriino

• Nume: Marius_Glodeanu
  • RPG-ul pe care joc/Comunitatea pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc): B-Zone RPG 2.
  • Link RPG (in cazul celor ce joaca pe serverele de samp): https://www.rpg2.b-zone.ro/players/general/Marius_Glodeanu
  • Raspuns intrebarea 1: Eu consider ca da, deoarece cand esti copil poti face multe nebunii. In periodata cand esti copil trebuie sa te distrezi cat mai mult, deoarece aceste clipe nu se uita niciodata. Copilaria este ca o papadie, astazi este si mai nu mai este. Trebuie sa ne traim clipele de copilarie la maxim!
  • Raspuns intrebarea 2: O pasiune din copilarie ar putea sa te ajute sa devii in viitor o persoana cunoscuta, de exemplu cand erai copil si iti placea sa joci tenis, peste cativa ani daca vei juca tenis serios si vei incerca sa fii cat mai bun, in viitorul apropiat poti deveni o persoana cunoscuta si foarte bine platita. 
  • Raspuns intrebarea 3: Eu cred ca da, deoarece nu conteaza cum ti-ai petrecut copilaria, conteaza cum te vei descurca in viata de unul singur. Exista foarte multi copiii care se ridica in picioare doar pe banii parintilor, iar acei oameni care nu au niste parinti cu o situatie financiara nu foarte buna, sunt nevoiti sa se ridice in picioare de unul singur. Cu multa munca acei copiii nevoiasi pot ajunge in viitor niste celebritati foarte bine platite! 
  • Raspuns intrebarea 4: Eu cred ca da, deoarece orice om poate invata de la un copil. Un om matur ar putea invata de la niste copiii cum sa se distreze defapt, deoarece oamenii maturi deja au uitat vremurile cand erau copii si nu se mai pot distra ca la aceea varsta.Un copil l-ar putea ajuta pe un matur cu niste sfaturi cu care acel om sa poata straluci in viata. In concluzie am putea spune ca orice om matur ar putea invata foarte multe lucruri noi de la un copil!
  • Scrisoare:                                                                                                                                                                                                     01.06.2022 
  •                                                                                            Draga copil,
  •        As vrea sa iti spun cum a fost copilaria mea. Cand eram eu de varsta de ta, ne strangeam afara cate zece copiii si ne jucam ,, Razboiul* . In acest joc trebuia sa ne formam doua echipe si ne faceam arme din bete. Cand il omorai pe cineva trebuia sa strigi cum facea aceea arma, cel mai greu lucru din acest joc era sa demonstrezi ca l-ai omorat. In ziua de azi nu mai avem timp de acest joc, deoarece ne-am maturizat si acum trebuie sa ne formam un viitor. 
  •        Copilaria este ca o poiana plina de flori, plina de peripetii facute cu prietenii. Imi aduc aminte clar si acum ce nebunii faceam cand eram copil. Copiii din ziua de azi nu mai traiesc o copilarie ca oamenii de 17-30 ani. Copiii in ziua de azi sunt mai interesati sa se joace in jocuri pe telefon sau calculator. Din aceasta cauza multi copiii cu varsta frageda poarta ochelari de vedere, deoreace si-au stricat vederea cu jocurile de pe calculator. 
  •         Eu consider ca, copilaria este cea mai mare bucurie din viata omului. In perioada copilariei poti face orice, te poti distra si iesi afara cu prietenii oricand. Cand esti copil nu ai de facut multe treburi, asa ca ar trebui sa iesim afara cu prietenii sa facem multe peripetii. As da orice pentru a fi din nou copil, sa nu am nici o grija si sa ma pot distra cu prietenii mei. Te-as sfatui sa te distrezi cat mai mult posibil cat mai esti copil. 
  •                                                                                                                                         
  •                                                                                                                                               Cu liniste si pace, 
  •                                                                                                                                                   Marius.
  •        

Posted (edited)
  • Nume: _Faby_
  • RPG-ul pe care joc/Comunitatea pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc): RPG 2 B-Zone.[SAMP]
  • Link RPG (in cazul celor ce joaca pe serverele de samp): https://www.rpg2.b-zone.ro/players/general/_Faby_
  • Raspuns intrebarea 1: Da, eu unul consider faptul căci copilaria este cea mai frumoasa și cea mai valoroasa perioada a vieții, deoarece atunci învățăm cele mai multe lucruri importante. Totodată, atunci se leagă și cele mai multe prietenii de neuitat, dar și amintiri care vor rămâne etern în memoria noastră.
  • Raspuns intrebarea 2: După părerea mea, pasiunile din copilarie asupra dezvoltarii unei persoane pot avea mai multe efecte pozitive. Majoritatea pasiunilor motivează copii sa muncească pentru dorința lor, totodată făcând acest lucru ei dobândesc noi abilități și informații care îi vor dezvolta mintal, cât și fizic.
  • Raspuns intrebarea 3: Eu unul consider ca da, chiar și mai sus decât ei, deoarece de multe ori în viata așa și este, dar contează foarte mult anturajul din care faci parte, el te poate ridica sau te poate demoraliza total. De foarte mult ori te poți ridica chiar și peste cei care au avut un trai mai bun decât tine prin anumite metode, dar ai nevoie de: timp, răbdare și multa ambiție pentru a-ți atinge scopurile. 
  • Raspuns intrebarea 4:  Eu unul consider ca da, un adult chiar poate învață de la un copil mai multe lucruri. Aici depinde și de maturitatea copilului și informațiile pe care le posedă acesta, cât și adultul. Poate adultul nu a avut experientele sau șansele copilului de a învăța, în acest fel cu siguranță se pot învață multe lucruri de la copil la adult. 
  • Exemple: - Adultul poate învață cum să se distreze cu adevărat de la un copil. 
  •                  - Un copil îi poate oferii adultului multe ideei, dintre care și sfaturi
  •  
  •                  - Un copil a învățat o tehnica mai ușoară de spart lemne, el merge și îi arată adultului, iar adultului îi poate fii mai la îndemână tehnica specificată. 

• Scrisoare:
  •                                                                                                   01.06.2022

Dragă tinerel, 

Te rog urmează-ți visul și nu te da bătut. Oamenii din jurul tău sunt rai, foarte rai, dar tu nu trebuie sa îi asculți sau să îi bagi în seamă, ignoră-i! 
        Într-o bună zi te vei realiza asa cum îți dorești tu, nu îți fie frica de obstacole, ele sunt la fiecare pas în viata, dar cu ambiția pe care o ai vei învinge totul. Trăiește-ți copilaria din plin fără a avea vreo urma de regret în spate, lasă-te condus de plăcerea vieții. Iubește cu inima, gândește cu mintea și când faci ceva, fă-o cu tot sufletul și din tot sufletul. Încă ceva foarte important și de neuitat: Fii tu! Nu lăsa pe nimeni sa te schimbe.
Eu consider ca, copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii și trebuie sa o trăiești din plin. Nu ai griji, probleme, doar trăiești și zâmbești. În timpul copilariei te dezvolți foarte frumos, fiecare zi din viata ta este o noua încercare. 
Parca astăzi îmi aduc aminte când eram copil, eram la bunica...facea cozonaci, gustul lor fragezi și de neuitat. Mirosul cuptorului de la sobă îl simțeam de afara, iar când intram în casa, pac, zâmbetul pe buze din partea bunicii mele, nu realizam atunci cât de mirobolante erau acele clipe, dar sunt de neuitat. Și uite, astăzi, cat aș mai da sa trăiesc acele zile. 
      Trăiește viata din plin, zâmbetul pe buze și mulțumește pentru tot părinților, singurele persoane care vor fii lângă tine, dar nu uita niciodată de Dumnezeu. 

Cu drag, 
                                                    Faby. 
Edited by Dan Fabian

Posted (edited)

Nume: RSSCipy

RPG-ul pe care joc/Comunitatea pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc): RPG2

Link RPG (in cazul celor ce joaca pe serverele de samp): https://www.rpg2.b-zone.ro/players/general/RSSCipy

Raspuns intrebarea 1: Eu sunt de parere ca, copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii, deoarece un copil nu are responsabilitati, griji si multe alte lucruri de care un adult s-ar ingrijora. Nici nu am devenit adult si incep sa simt dorul perioadei cand stateam afara de dimineata pana seara, asadar eu unul consider ca, copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii noaste si ar trebuie sa ne facem amintiri alaturi de prieteni, sa avem ce povesti celor dragi noua.
Raspuns intrebarea 2: Pasiunile copilariei, pot aduce doar beneficii pe viitor, cel putin aceasta este parerea mea, deoarece un om nu poate fi pasionat de ceva ce i-ar displacea. Chiar daca pasiunile copilariei aduc doar beneficii, putem sa ajungem complet altceva in viata cand ajungem la maturitate, dar pasiunile ne pot ajuta in majoritatea cazurilor pentru a exacela in anumite domenii, iubind sa facem lucrul repsectiv.
Raspuns intrebarea 3: Da, sunt de parere ca, un copil ce nu a avut conditii foarte bune de trai, sau chiar a avut o viata grea, poate ajunge foarte sus in viata datorita motivarii acestuia sa ajunga mult mai sus fata de familia sa, desigur in aceasta situatie pot exista si exceptii, pe acest pamant fiind foarte multe persoane lenese ce nu isi doresc sa isi depaseasca conditia si se multumesc sa ramana cu o viata grea.
Raspuns intrebarea 4: Un adult poate invata de la un copil multe lucruri precum :
- Poate sa fie fericit din lucruri simple ( un adult fiind foarte ocupat cu jobul sau dar si restul de probleme de zi cu zi )
- Poate invata un adult cum sa traiasca fara suparari, aratandu-i ca viata este frumoasa, privita cu ochi frumosi si partea plina a paharului, deoarece o singura viata avem.
- Poate sa il ajute sa fie mult mai insistent ( stim foarte bine cum un copil insista pentru un anumit lucru )

Scrisoare:

Dragi copii,

Doresc sa fiu direct cu aceasta scrisoare, traieste-ti viata, deoarece cu aceste clipe nu te vei intalni iarasi in viata ta, iar in cele din urma o sa iti para rau ca nu te-ai bucurat cu adevarat de copilaria ta, incearca sa socializezi cu orice copil de varsta ta, cheama-l la un joc cu tine orice, creeaza-ti amintiri sa ai de ce sa iti aduci aminte cand vei fi adult.
            Bucura-te de orice moment al vietii tale de copil, deoarece se merita sa fi fericit si nu trist inchis in casa. Imi aduc bine aminte cat de fericit eram cand ieseam afara alaturi de prietenii mei din copilarie si sincer sa fiu duc dorul acelor clipe foarte frumoase din viata mea, nu se merita sa ne traim viata tristi.

Asadar tu copile care citesti aceasta scrisoare nu uita in primul rand sa te bucuri de copilaria ta frumoasa, nu lasa alte ganduri rele sa te supere, incearca sa le raspunzi doar cu fericire, cunoaste lume noua si ajuta si alti copii sa fie fericiti ca tine.

Cu drag,

Cipy

Edited by TLG Cipy

Posted (edited)

Nume: IulyWnL

RPG-ul/comunitatea de pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc) RPG2

Link RPG (în cazul celor care joaca pe serverele de samp): https://www.rpg2.b-zone.ro/account/general/IulyWnL

Răspuns întrebarea 1:  din perspectiva mea, da, copilăria este perioada cea mai frumoasa a vieții  perioada cânavem niciun fel de problema, nicio grija a vreunui examen sau a unei admiterii, copilăria consta doar în joaca, mâncare și somn, și multe alte argumente care îmi întăresc acest răspuns afirmativ, cum ar fi învățarea a ce e bine și ce rau. Copilăria e perioada în care avem parte de cele mai multe experiente, și asta ma face sa cred ca e cea mai frumoasa perioada a vieții.

Răspuns întrebarea 2: din punctul meu de vedere, pasiunile din copilărie au un efect extrem de mare asupra vieții noastre, în dezvoltarea noastră de zi cu zi, deoarece, o pasiune pe care o avem în viata de zi cu zi ca copil, o putem transforma extrem de ușor într o sursa foarte bună de venit, și de asta consider ca pasiunile din copilărie ne influențează extrem de mult viata.

Raspuns întrebare 3: eu sunt de părere ca, persoanele care au avut în copilărie un nivel neplăcut de trai pot ajunge la un nivel mult mai bun de trai ca al celui ce a avut totul de la început, și spun asta din mai multe motive. 1. Copilul care a avut o copilărie neplăcută știe cum e sa nu ai, știe cum e sa te lovească viata din plin, asta îl face sa prețuiască și mai mult ce are, și sa încerce sa aibă un trai și mai bun. În schimb, un copil care a avut totul de la bun început nu știe ce este defapt viata, și în majoritatea cazurilor știute de mine, aceștia au ajuns rau, din păcate.

Raspuns întrebare 4: eu sunt de părere ca un adult meru va avea de învățat lucruri de la copil deoarece, era în care trăim ii deschide orizonturi foarte largi spre cunoaștere, în schimb, părinții nu au avut aceste posibilități, ba chiar eu, din când în cand ii mai spun tatălui meu mici chestiute pe care el nu le știa și asa le învață. 

Scrisoare: ei bine, nu mi doresc absolut deloc asta, dar asa funcționează ciclul vietii, căruia eu, muritor de rand nu ma pot opune. Scrisoarea asta este pentru amintirea celor mai frumoase amintiri din copilărie, momentele când nu îmi pasa decât de meciul de fotbal dintre prietenii mei, de ascunzatorile de la jocul "Ascunselea". Îmi aduc aminte cu drag de momentele tensionate când trecea persoana care cauta la câțiva pași de iarba mare și densa unde eram eu ascuns. Îmi aduc aminte cu placere de serile acelea de vara, când nu ne pasa decât de o punga de semințe și un suc, și ne plănuiam ce sa facem a Doha zi. Aceste momente îmi lipsesc în fiecare zi, acum nu îmi mai permite timpul decât sa ma pregătesc pentru examenul de bacalaureat. Îmi aduc aminte când stabileam ce vom face la începutul liceului, sa încercăm sa ne bucuram în totalitate de timpul liber, ca nu voiam sa dormim după amiaza , acum, nici măcar nu îmi mai permite timpul sa fac asta, și încerc în permanenta sa lucrez pentru bacalaureat. Chiar dacă nu mai am parte de asa mult timp liber pentru mine si prietenii mei, când ne întâlnim incercam sa ne bucuram în permanenta de timpul rămas la dispoziție. Aveam atâtea planuri și strategii pe care sa le aplicam în timpul jocurilor, acum au rămas niște amintiri superbe, de care îmi voi aduce aminte în permanenta cu mare placere. 

Cu drag: IulyWnL 

Edited by Iuly1234

Posted (edited)

Nume: .CristianN
RPG-ul pe care joc/Comunitatea pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc): RPG2
Link RPG (in cazul celor ce joaca pe serverele de samp): 
https://www.rpg2.b-zone.ro/players/general/.CristianN

Răspuns întrebarea 1:  

În opinia mea, copilăria este cea mai frumoasă perioadă a vieții unui om. În aceasta perioadă fiecare dintre noi începe să descopere lumea, oamenii ce ne înconjoară, dar și pe noi înșine. În timpul acestei etape a vieții noastre, sufletul nostru este pur și neatins de ceea ce noi am putea numi „ura”. Sufletul unui copil nu cunoaște obstacole sau limite, astfel copiii se considera, în mod inconștient, într-o lume minunată, plină de bucurii, prieteni, aventuri și jocuri.
   Copilăria este castelul uitat din împărăția ascunsă a fericirii și inocenței ascunse în adâncurile inimilor noastre. Acolo vor trai veșnic prinți și prințese curajoase, animale vorbitoare și copaci cu flori de cleștar ce nu se veștejesc niciodată. Copilăria este însuși vântul blând ce adie în curțile bunicilor în serile de vara, în timp ce bunica scoate din cuptor o plăcintă delicioasă de mere.
     În concluzie, copilăria este darul pe care fiecare om îl primește, însă nu toți îl păstrează cu ei de-a lungul vieții.

Răspuns întrebarea 2: 

Eu consider că, pasiunile din copilărie au un efect major asupra dezvoltării unei persoane. În timpul perioadei vieții omenești de la naștere și până la adolescență, copiii se descoperă pe sine încercând lucruri precum sporturile, dansul, cântatul, cititul, construitul cu blocuri de joc precum lego etc. Aceste pasiuni ce le oferă copiilor o stare de bine și de împlinire sufletească le pot influența viitorul într-un mod constructiv. Adică, aceștia își pot forma chiar o carieră făcând ceea ce le place. Și chiar dacă aceștia o iau pe alt drum decât cel pe care au crezut că îl vor urma la început, pasiunile precum practicarea unui sport i-au ajutat să se formeze mai bine ca persoane, le-au dezvoltat corpul, mintea, abilitățile sociale, creativitatea și nu în ultimul rând, le-au oferit amintiri plăcute.

Răspuns întrebarea 3:

Eu consider că cei care și-au petrecut copilăria în condiții neplăcute de trai se pot ridica la nivelul celor care au crescut în condiții mai bune de trăi.
     În primul rând, deși este mai greu pentru un copil ce a trăit într-un mediu nefavorabil să țină pasul cu cei care s-au născut într-unul mai decent, acest lucru nu este imposibil. Dacă există voință, determinare, susținere și efort, oricine poate ajunge unde și-a propus. Desigur că trebuie să ai și puțin noroc, însă norocul ți-l faci singur. Dacă ai un scop, studiezi și te străduiești să îl îndeplinești, poți ajunge acolo chiar dacă nu ai crescut în condiții foarte bune.
    În al doilea rând, rata succesului nu depinde doar de trecutul unui om și locurile unde a copilărit. Chiar și oamenii care s-au născut în familii înstărite pot eșua și pot să nu ajungă la fel de sus ca cineva care a crescut în sărăcie dacă nu se străduiesc la fel de mult și cred că lucrurile se vor așeza în favoarea lor fără că ei să facă eforturi.
     În concluzie, cei care au crescut în condiții neplăcute de trăi pot reuși în viață dacă cred în visul lor și nu renunță la a încerca să își depășească condiția.

Răspuns întrebarea 4:

Consider că un adult poate învață multe lucruri de la un copil. De multe ori, adulții se lasă cufundați în gândurile și probleme lor și uita să privească viață dintr-o lumina pozitivă așa cum fac copiii. Astfel, adulții ar putea învață de la cei mici cum să se motiveze și să iubească lumea înconjurătoare chiar și atunci când au o zi grea.
    Copiii nu cunosc stresul și greutățile cu care un adult se confruntă, ei sunt făpturi inocente care iubesc animalele, oamenii și să se joace. Adulții ar putea învăța de la copii că este bine să facă o pauza uneori de la muncă și să se relaxeze pentru a-și putea elibera mintea și pentru a putea să lucreze mai eficient după ce se eliberează de stresul acumulat.
     În concluzie, deși copiii învață multe de la adulți, și adulții au ce învăța de la copii.

Scrisoare: 

01.06.2022

Dragă eu din trecut,
      A trecut atât de mult timp de când nu ți-am mai scris! Ce n-aș da să retrăiesc din nou momentele copilăriei! Îmi amintesc că și cum ar fi fost ieri zilele în care mă plimbam cu bicicleta și băteam mingea cu prietenii mei. Atunci, eu nu cunoșteam suferință, decât durerea unui genunchi julit. Viață era mult mai simplă și mai frumoasă atunci când o priveam cu ochi de copil. Datorită ție, dragă copilărie, eu am învățat să visez și să trec peste momentele dificile cu zâmbetul pe față și cu capul sus. Tu m-ai învățat să rad și să explorez lumea, începând cu grădina bunicilor. M-ai învățat să îmi fac prieteni și să îi ajut când au nevoie de mine, ca mai apoi să fiu și eu ajutat când mă aflu în dificultate. Datorită ție, copilăria mea, eu am devenit omul cu capul pe umeri care sunt acum. Așadar, iți mulțumesc. Știu că ești mandră de mine că am ajuns până aici și știu că vei fi alături de mine pentru totdeauna, căci eu te păstrez în suflet mereu! 

Cu drag, 

Cristian

Edited by .CristianN

Posted (edited)
  • Nume: AdyWTF
  • RPG-ul pe care joc/Comunitatea pe care joc (CS 1.6/Minecraft etc): RPG2
  • Link RPG (in cazul celor ce joaca pe serverele de samp):  https://www.rpg2.b-zone.ro/players/general/RememberAdyWTF
  • Raspuns intrebarea 1: 
  • Eu consider că copilăria este cea mai frumoasă perioada a vieții. Ea este prima etapă ce apare în viețile noastre încă de când am apărut în lume, o prima etapă ce este foarte importantă pentru dezvoltarea noastră că persoane și o etapă în care în primii ani ne petrecem foarte mult timpul cu familia, urmând, după aceea, prietenii. Copilăria este un izvor în care curg amintiri plăcute cu familia noastră, dar și cu diferiți prieteni, și în care avem multe de învățat. Aș putea spune de asemenea că copilăria este și o perioada foarte curată în care noi suntem pur și simplu inocenți și foarte fericiți, pentru că avem o gândire care este în prezent, negândindu-ne în profunzime planurile noastre de viață.

• Raspuns intrebarea 2: 
  • Eu cred că efectele ce le dau pasiunile din copilărie asupra dezvoltării unei persoane sunt foarte profunde. Dintr-o simplă pasiune de desenat mașini, poți în viitor să ajungi să desenezi lucruri mai importante cum ar fi picturi ca Leonardo da Vinci, să cânți mici cântece de la grădiniță și să ajungi să cânți melodii în fața multor oameni, să joci joculețe sportive și în viitor să fii olimpic la Jocurile Olimpice. Din simplele activități ce le faci în copilărie, te pot duce în vârful unei piramide și să îți îndeplinești dharma, adică scopul tău în viață. Și de aceea cred că dintr-o simplă inocența pasiune, poți ajunge să faci lucruri mărețe. Trebuie doar să ai răbdare deoarece lucrurile cu adevărat mărețe iau mult timp.
  • Raspuns intrebarea 3:
  • Aici, după părerea mea, depinde. Copilăria este perioada în care învățăm cum să ne comportăm, ca mai apoi să predăm ,,ștafeta” urmașilor noștri. Dacă de exemplu, o persoană care a avut o copilărie, părinții comportându-se abuziv cu copii, în sensul folosirii violenței psihice și fizică sau și mai rău, abuz sexual, copilul din păcate s-ar putea să ia un astfel de exemplu și să facă și el asta în viitor. Părinții sunt un model pentru fiecare odrasla a lor, niște idoli ai copiilor, dar și eroi. Copiii care au avut parte de părinți înțelegători și iubitori, nefolosind prea des sau deloc violență fizică sau psihică ar fi la un nivel mai mare în gândire că copiii care trăiesc în condiții neplăcute. Desigur, pot fi și excepții în care copilul să desprindă de la prietenii lui ce ii bine și ce nu-i bine, dar în mod cert, copilul îl va lua exemplu pe părinții lui. De aici provine și proverbul “Așa tată, așa fiu” sau “Așa fiică, așa mamă”.
  • Raspuns intrebarea 4:
  • Da, un adult poate învață de la un copil foarte multe chestii cum ar fi fericirea din lucruri mici, o altfel de gândire sau puterea de a trăi în prezent. Un adult are nevoie că cineva să-i reamintească aceste lucruri ce crează starea de fericire cum ar fi fericirea din lucruri mărunte (lucruri nesemnificative), o gândire inocența și creativă (să gândești puțin) sau puterea de a trăi în prezent, de a observa lucrurile mărunte ce trec acum în prezent și să te bucuri de fiecare clipă. Aceste lucruri, din păcate, avem tendința să le uităm pe măsură ce creștem și să ajungem să avem stări de nefericire. De aceea, copilul ar fi considerat un dar de al Lui Dumnezeu.
  • Scrisoare:
  • Dragă copilule… din noi,

Consider că copilăria este o perioada foarte frumoasă în care ne putem dezvolta pasiunile, dar și abilitatea de a comunica cu alte persoane sau începerea unor experiențe noi, de viitor. De asemenea, copilăria poate fi descrisă și ca o creatură splendidă ce răsare din inimile noastre.

Am avut parte de o copilărie foarte colorată, având o familie minunată în care am avut ce învață și în care am creat împreună amintiri care au reușit să fie înghețate în inimile noastre. Îmi amintesc foarte mult când stăteam pe tractor, pe jumătate adormit, observând cum cosește tata iarba…. îmi amintesc cum fiecare firicel de iarbă a cărei culori foarte verzuie se reflecta, cu ajutorul soarelui care mi se părea că mă urmărește, din pricina că mama mi-a spus odată că soarele și luna sunt ochii Lui Dumnezeu și că ne urmăresc în fiecare moment. Norii, de asemenea, la fel de inocenți ca soarele și luna, au reușit să completeze tabloul cerului, o adevărată artă în mintea mea de copil.  

De asemenea, am avut și prieteni cu care am avut parte să petrec timpul cu ei, făcând tot felul de lucruri pe care le credeam inocente, dar de fapt ajungeam să îmi enervez părinții. Foarte multe amintiri mi s-au creat în minte cu ei, și am fost de nedespărțiți… până ce viața ne-a testat dacă vom renunța unul la altul.

Am avut și o imaginație bogată. Îmi aduc aminte perfect cum îmi imaginam bicicleta ca un tractor și un mic cărucior ca o remorcă, și cum mergeam în grădina și mă prefăceam că cosesc…. sau când mă prefăceam un cavaler și mă luptam cu inamicii din lumea imaginației și ajungeam să salvez o prințesă sau pe Iisus Hristos de la răstignire.

Acum, în prezentul ce continuă să crească din ce în ce mai mult, mă aflu la sfârșitul clasei a VIII-a, adolescent în toată firea care ieri a fost un copil inocent. Am avut chiar și banchetul unde am ajuns să am primul meu dans de vals cu o fată… dar încă tot consider că o parte din mine este copil și acest lucru nu se va șterge niciodată. Va rămâne în inima mea, copilul din mine…

Partea adultă din mine…

Edited by AT AdyWTF

Va multumim pentru paricipare in concurs!

Rezultat-ul se afla aici:
image.png

Castigatorii:
TOP1: @ Dan Fabian
TOP2: @ AT AdyWTF

TOP3: @ .CristianN

Felicitarii!

Contactati-ma pe discord va rog sa stabilim despre premiile voastre.

La multi ani inca odata!

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.