Jump to content

Crash din cauza stâlpului cu ”top mission points players”


blasphemy.
 Share

Recommended Posts

Bună ziua,

 

În decursul zilei de ieri am sesizat faptul că mereu când ajung în zona intersecției Las Venturas, iau crash. Singura problemă pe care o văd eu ar fi acel stâlp pe care l-am menționat și în titlu. Am băgat un mod numit ”crashinfo” și mi-a spus că-mi lipsesc niște texturi 2D (poză). Aș vrea totuși să știu cum aș putea rezolva această problemă, și dacă se poate fără comentarii de genul ”schimbă modurile”, o rezolvare aș dori. Bănuiesc faptul că acest stâlp este de vină deoarece pe alte servere nu iau crash în locul respectiv, și asta văd eu ca fiind singura problemă. (Dovadă precum pe alte servere nu iau crash, din lipsa stâlpului)

 

Link to comment
Share on other sites

Pai daca problema persista din cauza stalpului inseamna ca o textura din acele moduri de (grafica) cum s ar zice, nu s a instalat corect sau nu merge impreuna cu alt mod. Am patit si eu la fel si singura rezolvare a fost sa imi schimb sampfuncs ul pe o versiune mai veche unde se suporta. Eventual poti instala si un sampaddon sa previi crash uri sau un anticrasher desi mi se pare irelevant. Incearca sa schimbi sampfuncs ul pe o versiune mai veche si un sampaddon si vezi daca iti merge, alte rezolvari ar fi sa iti reinstalezi direct x sau sa faci niste update uri la drivere de orice fel, video, etc. Poti reveni cu un mesaj dupa ce incerci acestea si sa ne spui daca ai rezolvat daca nu incercam altceva.

Link to comment
Share on other sites

Ideea este în felul următor, am următoarele chestii

  • cel mai bun (eficient) anticrasher
  • o versiune de SAMPFUNCS nu cea mai nouă, așa cum ai și precizat

Legat de SAMP ADDON nu știu ce să spun dacă ar rezolva, posibil să da posibil să nu, însă mi-aș ”freca” de tot modurile. Iar despre drivere sunt actualizate, însă nu văd să fie asta o problemă, căci ține doar de acest modpack.

*Părerea mea este că ține de un eventual gta3.img sau nu știu, ceva ce ține de respectivele texturi ale stâlpului.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am și spus.. vreau și eu o rezolvare dacă tot e secțiune dedicată așa-ziselor probleme. Eu vreau să joc cu modurile astea dar să rezolv problema, dacă n-ai înțeles asta înseamnă că ai citit printre rânduri postarea mea și ai răspuns doar de dragul de a răspunde. Insist dacă se poate să vină cineva cu cunoștințe în modding să-mi răspundă, fără replici de genul dacă se poate. Mulțumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SeMaKa ZEW said:

Ideea este în felul următor, am următoarele chestii

  • cel mai bun (eficient) anticrasher
  • o versiune de SAMPFUNCS nu cea mai nouă, așa cum ai și precizat

Legat de SAMP ADDON nu știu ce să spun dacă ar rezolva, posibil să da posibil să nu, însă mi-aș ”freca” de tot modurile. Iar despre drivere sunt actualizate, însă nu văd să fie asta o problemă, căci ține doar de acest modpack.

*Părerea mea este că ține de un eventual gta3.img sau nu știu, ceva ce ține de respectivele texturi ale stâlpului.

Altceva nu prea ai ce face decat sa restructurezi textura care nu o suporta modul pe acel stalp si de asta ai nevoie de cineva priceput pe acest domeniu, eventual pe altfel de programe, acum nu stiu sa ti le zic, eu nu ma ocup cu refacerea de moduri, cel mult pot sa iti dau un sfat dupa cum ti am si dat. De moduri in general, noi ca si STAFF sau ma rog moderatori nu prea avem voie sa dam sau cel putin support sa facem la modding. Dar cel mai probabil se rezolva cred cu un image editor dar trebuie sa stii ce faci. Daca citesti si erroarea de la modul tau de informatii, o sa vezi ca ai de ex folosesti un mod idk de mai multe iconiit sau de change icons fara sa ai cv adjustment deci probabil cv de genu e necesar la tine dar dupa cum am spus, noi la moduri nu prea putem ajuta decat cu niste sfaturi care te pot ajuta sau poate nu. La astfel de probleme sunt de vina modurile in sine, ori nu sunt compatibile cu altele ori nu sunt instalate cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SeMaKa ZEW said:

Bună ziua,

 

În decursul zilei de ieri am sesizat faptul că mereu când ajung în zona intersecției Las Venturas, iau crash. Singura problemă pe care o văd eu ar fi acel stâlp pe care l-am menționat și în titlu. Am băgat un mod numit ”crashinfo” și mi-a spus că-mi lipsesc niște texturi 2D (poză). Aș vrea totuși să știu cum aș putea rezolva această problemă, și dacă se poate fără comentarii de genul ”schimbă modurile”, o rezolvare aș dori. Bănuiesc faptul că acest stâlp este de vină deoarece pe alte servere nu iau crash în locul respectiv, și asta văd eu ca fiind singura problemă. (Dovadă precum pe alte servere nu iau crash, din lipsa stâlpului)

 

Personal, nu am recomandat niciodata modurile tip "anticrasher", deoarece in multe cazuri pot fi chiar cauza crash-urilor. In cazul in care sesizarea ta este corecta (in legatura cu texturile), ce-ti recomand sa faci e sa iei un GTA Clear, mergi sa vezi daca iei crash sau nu, ulterior incepi sa adaugi modurile dorite pana ajungi la cel ce provoaca problema, si pur si simplu il stergi / inlocuiesti. Cea mai sigura si simpla metoda, din punctul meu de vedere. In legatura cu Samp Addon, ofera multe beneficii, inclusiv depasirea limitei de moduri / functionarea mult mai "smooth" a jocului, etc, il recomand in orice modpack.

 

Spor! 🤙🏻

 

 

 

 

Edited by redd21
Link to comment
Share on other sites

Că vrei că nu vrei modurile de texturi (vegetation off tind să zic) trebuie să le schimbi dacă vrei să ți se rezolve problema, tu ai o textură lipsă cel mai probabil iar jocul cand vrea să ți-o randeze nu are ce să ranteze si normal că provoacă crash. Ori sacrifici aspect vizual și rezolvi problema ori stai să iei crash de fiecare dată când treci pe acolo, e alegerea ta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.