Jump to content

Pregatiri Fuziune - Bizuri


Kelton
 Share

Recommended Posts

Salut ,  mie unu sincer nu mi place ideea cu acțiuniile .  Eu zic ca ideea este sa le oferiți banii pentru fiecare ce are pe rpg 2 și dacă cineva dorește biz pe rpg 1 are șansa sa l cumpere cu banii primiti  . 
 

Eu vorbesc in numele meu , mie nu mi place aceasta idee  , m am chinuit atatea ore si atatia ani pentru tot  si acum nu vreau sa ma complic cu actiuni aiurea . Sunt persoane care nu au detinut un biz in viata lor  sau au bizuri de pizzerie in lv care produc 1 k pe an  si comenteaza ca vor actiuni la bizul meu care produce destul de bine pentru un PNS .  Nu vreau sa fiu amestecat cu chestia asta  si o varianta buna pentru toti  este sa le dati BANII pentru fiecare propietate . 

 

Vrei bizu  ? bun atunci primesti banii pe rpg 2 si vii aici ma suni si daca este un pret corect bizul se vinde , adica nu vad afectarea mea . 

 

 

Edited by ALex
Link to comment
Share on other sites

Varianta 4 e cea mai mare prostie de care am auzit in viata mea (si am avut bani bagati in bitconnect), varianta 4 e pentru sarakii care au 24/7 bayside sau pizzerie prin desert de 2kk si vor si ei sa detina 10% dintr-un GS sau dintr-o banca sa se poata da jmecheri, 99% din cei care prefera sau opteaza spre varianta 4 sunt persoane care ori nu detin biz ori sunt cele de mai sus cu un biz de 2kk, sunt total impotriva variantei 4.

 

Singura varianta care face sens este varianta 2, as prefera oricand sa fim toti despagubiti (inclusiv cei care au cumparat bizuri extrem de bune pe 1$ in game si 2-300 lei reali *cough*) si sa licitam pentru aceste bizuri pentru ca:

1. Scoti bani de pe server, ai scapat de ei si nu mai ajungi iar la o denominare

2. Frangi inimile copqiilor care au furat de la parinti 2-300 lei sa cumpere un biz care vai dom'le l-au castigat la poker sau "s-a lasat nepotu unchiului cumnatului surorii varului si mi-a lasat mie bizu asta fort forta pe 1$"

 

 

Deci varianta 2 no doubt dar faceti un pool pe RPG si lasati NUMAI proprietarii de business-uri sa voteze.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ALex said:

Salut ,  mie unu sincer nu mi place ideea cu acțiuniile .  Eu zic ca ideea este sa le oferiți banii pentru fiecare ce are pe rpg 2 și dacă cineva dorește biz pe rpg 1 are șansa sa l cumpere cu bani . 
 

Nu putem sa ne batem joc de munca noastră și a lor . Eu personal joc din 2009 și sincer am muncit pentru tot ce am , timp , nervi etc .  Voi vreți acțiuni si nu ați avut un biz in viața voastră despre ce vorbim si toți vreți doar moka , nu tata nu e chiar așa eu zic ca cei de pe RPG 1 au prioritate ca n au fugit repede pe rpg 2 ca sa aibe șanse pentru lider si admin , eu am rămas aici si m am chinuit in continuare , trebuia sa se aștepte si la asta  

 

edit : eu înțeleg ca este un joc Multiplayer și ca avem șanse dar trebuie sa va gândiți și la munca depusă și tot ce a făcut acel player pentru a avea acel biz .  Voi vreți sa nu pierdeți oameni de pe RPG 2 dar sa va gândiți sa nu pierdeți si de pe RPG 1 ca atunci degeaba faceți fuziunea . 

 

 

 

Nu inteleg sensul la mai nimic din ce-ai spus. Ai scris ca nu putem sa ne batem joc de munca lor, pai nu o facem. Avantajul actiunilor este ca nu pierde nimeni nimic. Nici macar nu iti scade profitul, pentru ca prezentul va fi dublat.
Cat despre faza cu cei care au fugit pe RPG 2 dupa functii... Nush cum sa-ti zic dar nu cred ca mai mult de 10% se incadreaza acolo. Daca tu te apuci cu un an mai tarziu de la deschiderea server-ului si alegi RPG 2 la intamplare. Aia nu se poate numi ca te-ai dus acolo pentru functie. Si eu spre exemplu cand m-am apucat de comunitate, am facut-o pe RPG 3. Si nu avea nicio legatura cu vreo functie. Eram noob si aia am ales :)) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elvis3 said:

 

Nu inteleg sensul la mai nimic din ce-ai spus. Ai scris ca nu putem sa ne batem joc de munca lor, pai nu o facem. Avantajul actiunilor este ca nu pierde nimeni nimic. Nici macar nu iti scade profitul, pentru ca prezentul va fi dublat.
Cat despre faza cu cei care au fugit pe RPG 2 dupa functii... Nush cum sa-ti zic dar nu cred ca mai mult de 10% se incadreaza acolo. Daca tu te apuci cu un an mai tarziu de la deschiderea server-ului si alegi RPG 2 la intamplare. Aia nu se poate numi ca te-ai dus acolo pentru functie. Si eu spre exemplu cand m-am apucat de comunitate, am facut-o pe RPG 3. Si nu avea nicio legatura cu vreo functie. Eram noob si aia am ales :)) 

 

Eu nu am treaba cu tine brothere si  cu RPG 2   eu am bizul meu si nu mi place ideea asta .   Cand vine vorba de munca  , da este o munca foarte grea sa stai aici atatea ore  si atatia ani . 

 

Cum a spus si macabru

Varianta 4 e cea mai mare prostie de care am auzit in viata mea (si am avut bani bagati in bitconnect), varianta 4 e pentru sarakii care au 24/7 bayside sau pizzerie prin desert de 2kk si vor si ei sa detina 10% dintr-un GS sau dintr-o banca sa se poata da jmecheri, 99% din cei care prefera sau opteaza spre varianta 4 sunt persoane care ori nu detin biz ori sunt cele de mai sus cu un biz de 2kk, sunt total impotriva variantei 4. 

 

ps : Cum a spus macabru , trebuie sa votam noi propietarii de bizuri  si Kelton sa ia legatura cu fiecare propietar sa se consulte  nu asa prin topicurile astea de ... 

Edited by ALex
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kelton said:

introduce the concept of SHARES

please do this.. this is very nice and much realistic ❤️ this is an idea that no FiveM or RageMP or any SA:MP (i think) have on their servers.  this is like realism which can be very nice if implemented properly. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Îmi place ideea cu acţiunile, aduce un strop de realism.

 

Si ce actiune sa ai prietene la un biz care produce doar 1k ?   Ca pana la urma voi va legati doar de bizuri puternice nu de saraciile alea de 24/7 sau peco in sf  si toate asa care produc toate 10k pe luna .  Tu maresti productia lui inteleg  dar daca bizu ala nu produce de cand masa l a facut ce imparti tu cu x ?   

 

 O sa vedeti ca puneti acituni si  astia mici se vor arunca la niste preturi de nimic sa cumpere actiuni doar la bizurile puternice , restu vor ramane la fel cum sunt si acum . Si este normal ca eu sa dau de exemplu pe biz 300kk si sa  vii tu de exemplu sa dai 2kk si sa ai actiuni la bizul meu ? Si problema este ca BANII astia pe actiuni unde se duc ? Tot la STAFF  nu la noi propietarii ca asa este  mergem pe prosteala . Vrei actiuni  bun atunci staff ul stabileste un pret de 50kk  pentru a cumpara  si banii sa vina la propietar ca pana la urma noi suntem cei care pierd . . 

Edited by ALex
Link to comment
Share on other sites

Ideea cu acțiuni mi se pare cea mai bună idee, din punctul meu de vedere cel mai ok ar fi ca cei de pe RPG1 să primească 60% deoarece prețurile nu se pot compara cu RPG2, iar cei de pe RPG2 să primească 40% din afacere.

Link to comment
Share on other sites

Daca bagi treaba cu actiunile, eu unul as fi de acord doar daca as detine un minim de 80% din actiunile bizului pe care-l detin, mai exact poker-ul orice altceva este nesatisfacator.
Despagubirea amandurora e o idee foarte proasta, e o idee buna doar daca-mi dai intre 1,5 si 1,8kkk pe biz cat cer pe el cand ma intreaba cu cat vreau sa-l vand cineva. Orice alta suma este mult prea mica pentru acel biz avand in vedere economia existenta.


Si asa cam toate ideile sunt nefavorabile celor care am jucat pe RPG 1. Am muncit ani de zile sa fac afaceri alaturi de @ SwE South ca sa luam poker-ul si tot ceea ce detinem si sa fim lasati si fara 1% din ceea ce detinem este un furt oricat o dai pe ocolite, @ Kelton !

Parerea mea e ca ori faceti ideea 1 ori maxim 4 cea cu procentele la care, cum am zis si mai sus, cel de pe RPG 1 sa detina un 80% nicidecum sub deoarece preturile de pe 2 nici nu se apropie de cele de pe 1 oricat le-ar inflorii baietii de cand au aflat de fuziune ;) .


 

6 minutes ago, Damiyah said:

Ideea cu acțiuni mi se pare cea mai bună idee, din punctul meu de vedere cel mai ok ar fi ca cei de pe RPG1 să primească 60% deoarece prețurile nu se pot compara cu RPG2, iar cei de pe RPG2 să primească 40% din afacere.

E foarte mult 40%, Maxim 25.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, macabru lama fina said:

Varianta 4 e cea mai mare prostie de care am auzit in viata mea (si am avut bani bagati in bitconnect), varianta 4 e pentru sarakii care au 24/7 bayside sau pizzerie prin desert de 2kk si vor si ei sa detina 10% dintr-un GS sau dintr-o banca sa se poata da jmecheri, 99% din cei care prefera sau opteaza spre varianta 4 sunt persoane care ori nu detin biz ori sunt cele de mai sus cu un biz de 2kk, sunt total impotriva variantei 4.

 

Singura varianta care face sens este varianta 2, as prefera oricand sa fim toti despagubiti (inclusiv cei care au cumparat bizuri extrem de bune pe 1$ in game si 2-300 lei reali *cough*) si sa licitam pentru aceste bizuri pentru ca:

1. Scoti bani de pe server, ai scapat de ei si nu mai ajungi iar la o denominare

2. Frangi inimile copqiilor care au furat de la parinti 2-300 lei sa cumpere un biz care vai dom'le l-au castigat la poker sau "s-a lasat nepotu unchiului cumnatului surorii varului si mi-a lasat mie bizu asta fort forta pe 1$"

 

 

Deci varianta 2 no doubt dar faceti un pool pe RPG si lasati NUMAI proprietarii de business-uri sa voteze.

Si eu care am platit pentru el, am strans bani 2 persoane sa reusim sa il luam ce facem? O luam la cioc? 

6 hours ago, RW Bebino said:

Clar optiunea 4 din perspectiva mea cu 50-50 pe acțiuni, in timp acestia o sa isi vanda intre ei actiuni si asa mai departe, daca in trecut rpg1 era cu economia mult peste rpg3 si rpg2 cu rpg4. Acum treaba e diferita, sunt aproape in balanță. Da rpg1 este cu 1 pas sau 2 peste rpg2 dar asta nu înseamnă ca noi nu am muncit destul de mult ca ei ca sa le lasam 60 procente, sa fie totul egal 50-50.

Cum ai ajuns tu la concluzia sa luam 50-50? 🤣 Un 25% va ajunge

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ALex said:

 

Si ce actiune sa ai prietene la un biz care produce doar 1k ?   Ca pana la urma voi va legati doar de bizuri puternice nu de saraciile alea de 24/7 sau peco in sf  si toate asa care produc toate 10k pe luna .  Tu maresti productia lui inteleg  dar daca bizu ala nu produce de cand masa l a facut ce imparti tu cu x ?   

 

 O sa vedeti ca puneti acituni si  astia mici se vor arunca la niste preturi de nimic sa cumpere actiuni doar la bizurile puternice , restu vor ramane la fel cum sunt si acum . Si este normal ca eu sa dau de exemplu pe biz 300kk si sa  vii tu de exemplu sa dai 2kk si sa ai actiuni la bizul meu ? Si problema este ca BANII astia pe actiuni unde se duc ? Tot la STAFF  nu la noi propietarii ca asa este  mergem pe prosteala . Vrei actiuni  bun atunci staff ul stabileste un pret de 50kk  pentru a cumpara  si banii sa vina la propietar ca pana la urma noi suntem cei care pierd . . 

N-ai inteles nimic din ce a zis Kelton.

Daca se hotaraste sistemul asta si sa spunem ca RPG1 primeste 60% si RPG2 40%, tu ai dat 300kk pe biz, insemnand 300kk=60% din biz, proprietarul de pe RPG2 este problema lui cat a investit in cele 40%.  Daca tu vrei sa vinzi 10% din partea ta, NORMAL in plm ca nu vinzi cu 2kk fiind un biz de 300kk, tu alegi pretul si vinzi cu minim 50kk, in cel mai rau caz sa-ti scoti banii, din moment ce bizul a costat 300kk se presupune ca si produce. Tu alegi cu cat vinzi si cat la suta vinzi din el, de la 10% pana la 60%. Ce legatura are staff-ul? 

Nici bizurile mici nu vor fi afectate, NIMENI in lumea asta nu cumpara un biz de 2kk pentru productie, il cumpara sa-l vanda mai departe cu 2.5-3kk si sa faca profit. O sa fie o noua modalitate pentru jucatorii mai putin bogati sa faca afaceri, pe langa case/masini, nu toti jucatorii isi permit bizuri de 300kk..

Cat despre productie, a mendionat foarte clar ca "productia se dubleaza", daca tu ai un biz care produce zilnic 100k, dupa ce se dubleaza productia si primesti 60% inseamna ca o sa castigi 120k, 120k>100k. 🤨🤨

Ma asteptam ca cei de pe RPG2 sa incerce sa obtina cat mai mult in cazul asta, dar nu ma asteptam sa fiti asa incuiati unii de pe RPG1 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ROBBEN ToV said:

N-ai inteles nimic din ce a zis Kelton.

Daca se hotaraste sistemul asta si sa spunem ca RPG1 primeste 60% si RPG2 40%, tu ai dat 300kk pe biz, insemnand 300kk=60% din biz, proprietarul de pe RPG2 este problema lui cat a investit in cele 40%.  Daca tu vrei sa vinzi 10% din partea ta, NORMAL in plm ca nu vinzi cu 2kk fiind un biz de 300kk, tu alegi pretul si vinzi cu minim 50kk, in cel mai rau caz sa-ti scoti banii, din moment ce bizul a costat 300kk se presupune ca si produce. Tu alegi cu cat vinzi si cat la suta vinzi din el, de la 10% pana la 60%. Ce legatura are staff-ul? 

Nici bizurile mici nu vor fi afectate, NIMENI in lumea asta nu cumpara un biz de 2kk pentru productie, il cumpara sa-l vanda mai departe cu 2.5-3kk si sa faca profit. O sa fie o noua modalitate pentru jucatorii mai putin bogati sa faca afaceri, pe langa case/masini, nu toti jucatorii isi permit bizuri de 300kk..

Cat despre productie, a mendionat foarte clar ca "productia se dubleaza", daca tu ai un biz care produce zilnic 100k, dupa ce se dubleaza productia si primesti 60% inseamna ca o sa castigi 120k, 120k>100k. 🤨🤨

Ma asteptam ca cei de pe RPG2 sa incerce sa obtina cat mai mult in cazul asta, dar nu ma asteptam sa fiti asa incuiati unii de pe RPG1 

 

Cand o sa fie ceva sigur atunci vorbim pana atunci sunt niste vorbe aruncate aiurea si nu vrem sa iesim in -   , nu este vorba ca sunt incuiat dar vreau sa fie bine ca pana la urma nu te chinui aiurea si sa pierzi tot in 2 secunde . 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, South Edward NissaN said:

Daca bagi treaba cu actiunile, eu unul as fi de acord doar daca as detine un minim de 80% din actiunile bizului pe care-l detin, mai exact poker-ul orice altceva este nesatisfacator.
Despagubirea amandurora e o idee foarte proasta, e o idee buna doar daca-mi dai intre 1,5 si 1,8kkk pe biz cat cer pe el cand ma intreaba cu cat vreau sa-l vand cineva. Orice alta suma este mult prea mica pentru acel biz avand in vedere economia existenta.


Si asa cam toate ideile sunt nefavorabile celor care am jucat pe RPG 1. Am muncit ani de zile sa fac afaceri alaturi de @ SwE South ca sa luam poker-ul si tot ceea ce detinem si sa fim lasati si fara 1% din ceea ce detinem este un furt oricat o dai pe ocolite, @ Kelton !

Parerea mea e ca ori faceti ideea 1 ori maxim 4 cea cu procentele la care, cum am zis si mai sus, cel de pe RPG 1 sa detina un 80% nicidecum sub deoarece preturile de pe 2 nici nu se apropie de cele de pe 1 oricat le-ar inflorii baietii de cand au aflat de fuziune ;) .


 

E foarte mult 40%, Maxim 25.

Da, eu ziceam 60% deoarece atât s-a vorbit pe video insă clar că cel mai normal ar fii să primească și mai putin dacă tot vor să primească, altfel să mergem pe ideea #1.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, South Edward NissaN said:

Daca bagi treaba cu actiunile, eu unul as fi de acord doar daca as detine un minim de 80% din actiunile bizului pe care-l detin, mai exact poker-ul orice altceva este nesatisfacator.
Despagubirea amandurora e o idee foarte proasta, e o idee buna doar daca-mi dai intre 1,5 si 1,8kkk pe biz cat cer pe el cand ma intreaba cu cat vreau sa-l vand cineva. Orice alta suma este mult prea mica pentru acel biz avand in vedere economia existenta.


Si asa cam toate ideile sunt nefavorabile celor care am jucat pe RPG 1. Am muncit ani de zile sa fac afaceri alaturi de @ SwE South ca sa luam poker-ul si tot ceea ce detinem si sa fim lasati si fara 1% din ceea ce detinem este un furt oricat o dai pe ocolite, @ Kelton !

Parerea mea e ca ori faceti ideea 1 ori maxim 4 cea cu procentele la care, cum am zis si mai sus, cel de pe RPG 1 sa detina un 80% nicidecum sub deoarece preturile de pe 2 nici nu se apropie de cele de pe 1 oricat le-ar inflorii baietii de cand au aflat de fuziune ;) .


 

E foarte mult 40%, Maxim 25.

 

 

Top ! 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie niţel lucrată ideea de acţiuni, în rest mie îmi convine. Mă gândeam la următorul sistem:

1. Toți jucătorii sunt despagubiţi cu 110% din valoarea bizului. Asta are legătură cu restul propunerii, ca să nu îţi iei carne de la jucători.

2. Se schimba tot sistemul de afaceri şi se schimbă afacerile în francize.

3. Franzica ar conţine toate afacerile de acelaşi tip. Exemplu: Franciza Bank va primi venituri de la toate băncile, în timp ce franciza Gas Station va primi venituri de la toate afacerile de tip Gas Station. Acestea vor putea fi deţinute începând cu nivelul 30.

4. Jucătorii cumpără titlul de acţionar la o franciză, plătind o sumă de 5 ori mai mare ca producţia francizei din săptămâna anterioară (ca săptămâna de raport). Asta ar fi un sistem automat, fără ţepe sau bişniţe sau vândut afacerea doar pe profit, ajungând o afacere care produce 2.000$ pe zi să coste zeci de milioane.

5. Lunea la 00:00, toţi acţionarii care deţin titlu de acţionar care au minimum o oră jucată în săptămâna anterioră vor primi o cotă parte din venituri. Cota va fi calculată adunând numărul de ore jucate în săptămâna anterioară, urmând ca pe baza lui să fie calculată o cotă de contribuţie. Pe baza cotei de contribuţie se decide cât din venit primeşte respectivul acţionar. De exemplu, dacă se acumulează 100 de ore şi există un acţionar care a cotizat 4 ore, va avea o cotă de contribuţie de 4%, deci va primi 4% din bani.

 

Jucătorii pot deţine câte francize doresc (îşi permit). Aşa nu se mai pierd bizuri pe inactivitate şi sunt şi stimulaţi jucătorii să stea cât mai mult în joc.

Edited by Leventhe
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ROBBEN ToV said:

Ma asteptam ca cei de pe RPG2 sa incerce sa obtina cat mai mult in cazul asta, dar nu ma asteptam sa fiti asa incuiati unii de pe RPG1 

 

Treaba stă în felul următor:

 

Biz-urile de pe RPG 1, chiar şi ălea mai slabe, sunt mult mai scumpe decât cele de pe RPG 2. Nu poţi accepta ca proprietar de business pe RPG 1, să împarţi producţia afacerii cu un jucător străin doar de dragul de a face unora pe plac sau pentru a împăca "două tabere". Dacă se doreşte adăugarea acţiunilor pe RPG 1, în urma fuziunii, sunt de acord doar dacă se va face acest lucru la câteva luni după ce fuziunea va avea loc şi nu pe timpul fuziunii. Nu strica piaţa, nu obliga jucătorii să împartă banii cu străinii că nici Bobo nu împarte 40% din profitul B-Zone cu tine sau cu altul din staff.

 

Sunt bani virtuali, serverul are nevoie de fuziune pentru a creşte numărul de jucători online, nu să împartă bani pentru că aşa se doreşte şi se consideră ca este cea mai bună idee. Nu cred că adminii 3+ nu cunosc situaţia şi preţurile reale de pe RPG 2, te poţi consulta cu aceştia şi poţi despăgubi jucătorii foarte uşor. 

 

Acţiunile sunt o idee bună, dar nu folosi aceeastă idee pentru a împăca proprietarii aceluiaşi biz, pentru că niciodată nu o să vezi ca un jucător de pe RPG 1 (cu biz scump), să împartă producţia cu cineva nou  pe server. Atât timp cât nu adaugi update-uri pentru a spori câştigurile obţinut cu anumite biz-uri, acţiunile vor fi un mare f a i l. #DDB

Link to comment
Share on other sites

  • SaRtOR locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.