Jump to content

Pregatiri Fuziune - Bizuri


Kelton
 Share

Recommended Posts

I'm really glad I gave away Hospital LS in 2015 as well as my 100's of millions. Not healthy to be so attached to an economy of a game :) I feel bad for everyone who is affected now, but, the game will be shutting anyway in the next 10 years due to lack of interest, time to let go of certain businesses maybe and just enjoy the game :)

Link to comment
Share on other sites

Propun daca iese faza cu actiunile, propietarii bizurilor de pe rpg 1 se primeasca 40% din suma pe care au platito cumparand bizul inapoi. 

Adica are logica ce zice Macabru. Pierzi 40% din biz pentru nimic. 

Ca sa fie toata lumea fericita, cei de pe rpg1 sa primeasca inapoi procentul sub forma de bani acela care il pierde la fuziune, asa ca sa nu piarda nimic.

 Economia de pe rpg 2 a fost asa mica  pentru ca asa s-a vrut sau ce a fost. Cred ca putea foarte bine sa aiba aceasi economie ca pe rpg1 ca voi l-ati deschis in perioada cand erau peste 800 playeri on . Am prins si eu vremuri cand nu te puteai loga pe rpg1 ca era 999/1000.

Ori treaba asta cu 40% ori trebuie aplicata o alta matematica. Cu cat % este mai ieftina economia de pe rpg2?

 Ca sa il despagubesti pe cel de pe rpg2 la economia de pe rpg1 nu face decat sa ii dea un boost. Calculati cu cat la % este economia spre ex ( rpg 1 eeste 100% si pe 2 este cred undeva 40-44% % ) . 

 

 

Adica daca analizezi putin situatia toti cei de pe rpg2 vor fii cei mai castigati. Daca le dai banii inapoi pe biz la economia de pe 1 vor primii exagerat de mult. Daca pui actiunile, le convine ca stiu ca aici e scump totul si primesc o parte din biz, iar ei cu siguranta vor vinde actiuni si vor avea si bani si inca o parte mica din biz.

 

Link to comment
Share on other sites

E logic ca vrea sa incheie discutia din punctul lui si nu mai vrea sa raspunda la dezbateri "inutile" cand vede ca ma prind ce vrea sa faca, practic:

Jucatorilor de pe RPG1 li se FURA 40% din bizuri, fara sa primim despagubiri ca vai domle ai acelasi procentaj de profit (adica 100%) pai dupa logica asta, primesc 100% din profitul bizului si cu 10% din actiuni, dar tu tot imi furi mie din banii pentru care am "muncit" atatia ani si pentru ce ? nu inteleg de ce tii atat de mult sa ii imbogatesti pe jucatorii de pe celalalt rpg, chiar m-am gandit si nu vad nici un motiv pentru asta, ma gandesc ca la mijloc e alta combinatie, alta hotie de a "conducerii" pentru ca nu vad motivul pentru care ai vrea sa dai atat de multi bani jucatorilor de pe celalalt rpg si practic sa furi din buzunarul celor de pe rpg1.

Sper ca o sa te gandesti la ce zic aici si rezolvam toata situatia ca nu imi convine sa imi furi bani de pe cont.

Si nu veni sa imi zici ca vai domle nu e furt, ca tu imi iei mie 40% din cat am dat pe biz si imi dai doar "pai ai acelasi profit" pai am acelasi profit si cu 10% din actiuni deci poti sa imi furi 90% din biz si tot acelasi profit e, dar eu nu mai am aceeasi bani pentru ca i-ai furat tu sa ii dai la cei de pe rpg2 ca vai domle sunt mici si merita ca le inchidem serverul, ti-am mai spus, in trecut cand se inchidea serverul pe care jucam o luam in mana si cautam alt server.

Link to comment
Share on other sites

Punctele marcate mai sus sunt valide, din perspectiva ambelor parti. S-a decis bine dublarea veniturilor provenite din incasari, pentru a multumii jucatorii ambelor servere, insa pe de alta parte ii inteleg si pe proprietarii de biz-uri mari de pe RPG1 ca asta nu ii incalzeste cu nimic, tinand cont ca profitul dublat nu ii despagubeste de banii investiti si ca evident, sumele, respectiv efortul depus sunt mai mari fata de echivalentul de pe server-ul secundar.

Totusi, trebuie sa dezbatem problema si din partea proprietarilor de biz-uri mari de pe RPG2. N-am vazut pe niciunul din ei sa se planga ca nu mai detin 100% din afacere si observ ca sunt chiar de acord - procentual vorbind - cu sistemul de actiuni (rezultatul poll-ului pentru ownerii de biz-uri). Cred ca inainte de a ne arunca in declaratii si a-i trata drept inferiori, trebuie sa ne amintim ca un biz are nevoie de clienti pentru a produce, iar daca vrem clienti, avem nevoie de playeri in primul rand. O comunitate are nevoie de playeri, iar premisa ca venitul tau personal e mai important ca ea nu face decat sa o duca in declin, ulterior ramanand si tu la randul tau fara biz, cont, server - poate prieteni.

Cum tu te gandesti ca pierzi 40% din biz, poate asa se gandeste si cel de pe 2 ca pierde 60%, dar nu vad sa vocifereze la fel de mult. Personal, ma bucura ideea ca ne reinfratim si in cele din urma ca va iesi o comunitate mai mare - si poate - mai inchegata.

 

Detin Clothing Store Grove (Binco) si tot ceea ce pot spune ca owner este ca imi doresc ca majoritatea clientilor care imi trec pragul sa fie jucatori de level 1, care se logheaza prima data pe server si care vor sa isi schimbe skin-ul de incepator, alegand comunitatea noastra fata de celelalte in urma fuziunii - cred ca asta e cea mai frumoasa despagubire si va recomand si voua sa ii dati o incercare - nu va mai axati perspectiva doar pe profit, ci pe intreg - suntem, am fost si literalmente vom fi, una si aceasi comunitate.

Edited by SlashX
Link to comment
Share on other sites

Zic și eu una tigănească scurta și la obiect ! 
nu mai fiți frustrați veri mei😂 hotărârea finala a fost luată deja… orice ați spune o faceți degeaba.. am citit de la prima pagina pana la ultima.. va inteleg frustrarea dar nu aveți ce sa mai faceți.

Parerea mea persoanala este sa fim prietenoși, sa ne gândim ca sistemul asta de procentaje nu îl găsești nicăieri și ca vom fi unici cu el, trebuie doar bine pus la punct scriptul… e ok și 60-40 ca oricum am citit niște aberații… in paginile anterioare.. e simplu dacă bizu face 100 mil ăla ia 40 tu 60.. tu oricum luai 60 și ăla pe rpg2 făcea tot pe acolo, dacă se aplica legea asta la cnn spre ex a costat pe rpg1 500kk pe rpg2 250, ambi jucatori s au chinuit sa îl achiziționeze, acum dacă el vine și vrea sa vândă aia 40 la suta, o sa ii raporteze la 500kk ca mna e pe rpg1 practic o sa vândă 40 procente cu 250kk+ nu are cum sa ti afecteze tie prețul bizului ca nu o sa mai existe “prețul bizului” doar prețul procentului a unui biz 😅 ca sa existe “prețul bizului ar trebui sa deții tu 100% o sa fie bine pentru toată lumea inclusiv pentru cei cu biz uri scumpe mai ales la voi… dacă ai biz de ex scump care te a dus 100kk ai 60 procente, îți zic eu dacă vrei sa fii despăgubit cu 100 din alea 60 procente vinzi 40 și ai făcut 100kk 😅 dacă bizu e ce trb sau vorbești cu ăla de pe rpg2 care deține 40 și ii spui dacă vrea încă 40 pentru 100kk după ramai tu cu 20 procente adică produci și tu ceva .. practic din nimic ca tu pe alea 40 îți scoți cât ai dat pe biz, am vorbit prea mult sunt fel și fel de moduri sa îți recuperezi banii și sa faci și mai multi, trebuie doar sa fi Smart. sper sa fim un colectiv mai bun, mai prietenos, sa legam unele lucruri și sa ridicam serverul nu sa l distrugem! Succes tuturor

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, SlashX said:



Cum tu te gandesti ca pierzi 40% din biz, poate asa se gandeste si cel de pe 2 ca pierde 60%, dar nu vad sa vocifereze la fel de mult. Personal, ma bucura ideea ca ne reinfratim si in cele din urma ca va iesi o comunitate mai mare - si poate - mai inchegata.

 

 

 

 

Pai s-a deschis un vot si au avut de ales daca vor sa fie despagubiti pentru bizuri la economia lor adica 10-20kk pe un cnn sau daca vor sa primeasca 40% din bizurile de pe rpg1, iti dai seama ca ei pe rpg2 care au dat 20kk pe un cnn vor 40% dintr-un cnn pe rpg1 care 40% din pret e 1-200kk deci ei se imbogatesc pe spatele jucatorilor de pe rpg1 ca noi ramanem cu 60% dintr-un biz pe care l-am achizionat 100% si nu primim nimic pentru acele 40% care ne sunt furate, de cand a venit Kelton la conducere in staff numai decizii de genul a luat, si anume sa fure jucatorii sa isi bata joc de ei, o singura decizie corecta nu a luat de cand il stiu eu in staff, numai batai de joc.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 5:03 PM, A K K I said:

Hello!

This is really a good step for Player who will be shifted to New server. At start players need To Buy new  house and Businesses but the main problem they will face is High Level of prices because of demand. In Last fusion we lost too many players because business prices either increased or not for sale. Business sharing is a good thing but i suggest don't made mess with 10 Shares.

i Suggest make 4 shares for only businesses that You think are really productive or Business that is Only 1 in each City Like Cnn GunShop Bank. 

 

i also suggest  player can own multiple shares from different business or Player can own 4 Shares  either he buy 1 full Business or busy 4 shares from 4 businesses because of Lack of players on server rn.


+1 I agree with the concept of having 4 Shares instead of 10 Shares

Link to comment
Share on other sites

Nu îmi vine să cred că din 4 servere s-a ajuns doar la unul singur. Ce repede trec anii.

Felicitări pentru inițativă și sper să prospere server-ul în perioada următoare. 

Link to comment
Share on other sites

  • SaRtOR locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.