Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Intrebari despre Photoshop


psych0Llo
 Share

Recommended Posts

Imi voi lua un Photoshop original si vreau sa stiu cate ceva despre el:

-Ce este Smudge?

-Ce este un Layer

 

Nu doar astea , dar m-am uitat peste niste tutoriale, si am vazut ca erau folosite termene din acestea.As vrea doar sa imi explicati ce inseamna comenzile respective( nu doar acelea) ci aproape toata .. doar ca eu nu le stiu ( cele generale)

Multumesc! @};-

Link to comment
Share on other sites

Smoodge este un tool, cu care poti imita efectul de intignare, de latire/alungire.

Layer inseamna strat in limba engleza. Pe fiecare strat pui cate ceva, astfel incat, prin suprapunere(nu trebuie sa suprapui tu. O data ce ai facut un layer nou, si ai si adaugat ceva, se va vedea. Daca vrei sa stergi de exemplu un C4D, poti sterge layerul direct, fara sa folosesti Eraser Tool) sa formeze imaginea dorita.

Link to comment
Share on other sites

Un C4D este un efect facut in programul Cinema 4D. De obicei sunt efecte 3D, cu fundal sau fara. Cele cu findal, au fundal negru(de obicei), si trebuie setate pe Lighten sau Screen. Poti donwloada packuri cu C4D-uri, si iti vei da seama singur.

De preferat este bine sa incepi sa lucrezi cu anime+smoodge. Asta se recomanda pentru inceput. Echipa de Designeri B-Zone iti ofera tie si celor ce vor sa inceapa sa lucreze in Photoshop, Scoala Photoshop. Incepem de la usor, si terminam la greu.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am facut o fereastra noua ,am introdus imaginea dorita, si vreau s aincep cu Smudge.Dupa ce am introdus imaginea, am vazut pe niste tutoriale ca dublicheaza layerul , dar nu stiu cum face ca dupa ce a facut cu smudge sa intre alt layer sa fie acea ,,stersatura'' in spatele layerului . ... imi poate face cineva un tutotial video& audio RO?Mersi.

EDIT: De unde imi pot lua si eu poze special pentru Photoshop... stiti sa fie doar personajul sa nu aiba si background.. astept recomandari!

 

http://www.youtube.com/watch?v=i6hbEbV-abI - dupa filmul asta am incercat sa ma iau..

Edited by Squash
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.