Jump to content

New PC Discussion -Ajutor.


Recommended Posts

Vreau ca pana prin iunie sa ma bucur de un nou PC, unul mult mai bun ca cel de acum si m-am gandit ca asta ar fi cel mai bun pana in 2.800:

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/342156/

 

Cine are de criticat, modificat wishlistu, nu are decat sa o faca ... Puteti sa imi propuneti un nou PC configurat de voi de la 0, nu ma supar :)

 

Repet, bugetul este pana in 2.800 RON , sa nu treaca , imi voi lua si un nou monitor =D.

 

 

 

 

 

Show me what you got, syN.

Link to comment
Share on other sites

Gabb, facusem si un wishlist cu platforma intel, un i5 apoi un intel core2 quad ... costurile erau prea ridicate, nu cred ca se merita.

Din cate stiu si am auzit AMD au arhitectura pentru jocuri, Intel pentru multimedia...Desigur, stiu ca Intel ar sterge pe jos cu AMD oricand, oriunde dar pentru mine AMD este mai mult decat suficient, eu ma joc doar...

 

 

Edit:

 

Am facut un wishlist rapid ... Daca as trece pe Intel m-ar ajunge 3.200 RON ... deci cam cat imi stransesem eu pt AMD + un monitor ... sa zicem.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/342194/

Link to comment
Share on other sites

Iti fac eu . un pc ..

 

Dau Edit cu Link : http://www.emag.ro/desktop-pc/sistem-desktop-pc-dell-vostro-430-mt-cu-procesor-intel-174-coretm-i5-650-32ghz-4gb-500gb-nvidia-geforce-gt220-1gb-freedos--p271756012-DL-271798623-271810178

Daca vrei pe componente imi dai un tell in game ... si iti fac pe componete mai bun ca asta si bani la fel.

 

user-000196729.png

 

38015723682032129328_thumb.png

 

Edited by Catalinyo
Link to comment
Share on other sites

In principiu sunt bune , placa de baza e ok , procesorul e ok , placa video ( nu-mi prea plac alea cu racire activa ... ) , insa RAM-ul poate fi imbunatatit , ma refer la latenta CL9 , cumpara macar cu CL7 . Incearca totusi si alternativa INTEL , in mod normal INTEL functioneaza mai bine cu nVidia .

Link to comment
Share on other sites

Bine, astea cred ca ar fi bune ...

<br />http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/hyperx-xmp-4gb-ddr3-1333mhz-cl7-dual-channel-kit/

 

<br />Sau nu?<br />

 

<html><body><table border="1">

<tr>

<th>Type</th>

<th>Data rate</th>

<th>Bit time</th>

<th>Command rate</th>

<th>Cycle time</th>

<th>CL</th>

<th>First word</th>

<th>Fourth word</th>

<th>Eighth word</th>

</tr>

 

<tr>

<td>PC100</td>

<td align="right">100 MT/s</td>

<td> 10 ns</td>

<td align="right">100 MHz</td>

<td> 10 ns</td>

<td>2</td>

 

<td>20 ns</td>

<td>50 ns</td>

<td>90 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>PC133</td>

<td align="right">133 MT/s</td>

<td> 7.5 ns</td>

<td align="right">133 MHz</td>

 

<td>7.5 ns</td>

<td>3</td>

<td>22.5 ns</td>

<td>45 ns</td>

<td>75 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>DDR-333</td>

<td align="right">333 MT/s</td>

<td> 3 ns</td>

 

<td align="right">166 MHz</td>

<td> 6 ns</td>

<td>2.5</td>

<td>15 ns</td>

<td>24 ns</td>

<td>36 ns</td>

</tr>

<tr>

<td rowspan="3">DDR-400</td>

 

<td rowspan="3" align="right">400 MT/s</td>

<td rowspan="3"> 2.5 ns</td>

<td rowspan="3" align="right">200 MHz</td>

<td rowspan="3"> 5 ns</td>

<td>3</td>

<td>15 ns</td>

<td>22.5 ns</td>

<td>32.5 ns</td>

 

</tr>

<tr>

<td>2.5</td>

<td>12.5 ns</td>

<td>20 ns</td>

<td>30 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>2</td>

<td>10 ns</td>

<td>17.5 ns</td>

 

<td>27.5 ns</td>

</tr>

<tr>

<td rowspan="2">DDR2-667</td>

<td rowspan="2" align="right">667 MT/s</td>

<td rowspan="2">1.5 ns</td>

<td rowspan="2" align="right">333 MHz</td>

<td rowspan="2"> 3 ns</td>

<td>5</td>

 

<td>15 ns</td>

<td>19.5 ns</td>

<td>25.5 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>4</td>

<td>12 ns</td>

<td>16.5 ns</td>

<td>22.5 ns</td>

</tr>

 

<tr>

<td rowspan="4">DDR2-800</td>

<td rowspan="4" align="right">800 MT/s</td>

<td rowspan="4"> 1.25 ns</td>

<td rowspan="4" align="right">400 MHz</td>

<td rowspan="4"> 2.5 ns</td>

<td>6</td>

<td>15 ns</td>

<td>18.75 ns</td>

 

<td>23.75 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>5</td>

<td>12.5 ns</td>

<td>16.25 ns</td>

<td>21.25 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>4.5</td>

<td>11.25 ns</td>

 

<td>15 ns</td>

<td>20 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>4</td>

<td>10 ns</td>

<td>13.75 ns</td>

<td>18.75 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>DDR3-1066</td>

 

<td align="right">1066 MT/s</td>

<td> 0.9375 ns</td>

<td align="right">533 MHz</td>

<td> 1.875 ns</td>

<td>7</td>

<td>13.13 ns</td>

<td>15.95 ns</td>

<td>19.7 ns</td>

 

</tr>

<tr>

<td rowspan="2">DDR3-1333</td>

<td rowspan="2" align="right">1333 MT/s</td>

<td rowspan="2"> 0.75 ns</td>

<td rowspan="2" align="right">666 MHz</td>

<td rowspan="2"> 1.5 ns</td>

<td>9</td>

<td>13.5 ns</td>

 

<td>15.75 ns</td>

<td>18.75 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>6</td>

<td> 9 ns</td>

<td>11.25 ns</td>

<td>14.25 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>DDR3-1375</td>

 

<td align="right">1375 MT/s</td>

<td> 0.73 ns</td>

<td align="right">687 MHz</td>

<td> 1.5 ns</td>

<td>5</td>

<td> 7.27 ns</td>

<td> 9.45 ns</td>

<td>12.36 ns</td>

</tr>

 

<tr>

<td rowspan="4">DDR3-1600</td>

<td rowspan="4" align="right">1600 MT/s</td>

<td rowspan="4"> 0.625 ns</td>

<td rowspan="4" align="right">800 MHz</td>

<td rowspan="4"> 1.25 ns</td>

<td>9</td>

<td>11.25 ns</td>

 

<td>13.125 ns</td>

<td>15.625 ns</td>

</tr>

 

<tr>

<td>8</td>

<td>10 ns</td>

<td>11.875 ns</td>

<td>14.375 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>7</td>

 

<td> 8.75 ns</td>

<td>10.625 ns</td>

<td>13.125 ns</td>

</tr>

<tr>

<td>6</td>

<td> 7.50 ns</td>

<td>9.375 ns</td>

<td>11.875 ns</td>

</tr>

 

</table></html></body>

 

 

 

 

 

 

<br /><br />LAST EDIT:<br />

Asta e intregul PC pe care vreau sa mi-l cumpar: <br />

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/343190/ <br />

<br />

<br />

<br />

Pareri / Solutii / Modificari , add reply.<br />

Edited by Andrew.
Link to comment
Share on other sites

Ar fiii mai bun un Intel.

Eu unu am Intel Core 2 Quad de 3.0 si-mi merge foarte bine, si in jocuri, etc.

Poate, daca'mi gasesc ceva timp, o sa incerc sa-ti configurez eu un pc, si sa speram ca nu depaseste 3000 Ron :))

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Cu cat latenta este mai mica la RAM , cu atat ei sunt mai rapizi . Haide sa-ti fac o comparatie , 4GB DDR2 @ 1066MHz CL7 este mai rapid decat 2GB DDR3 1066MHz CL9 . Oricum cand faci un PC de la zero trebuie sa egalezi performanta componentelor .

Link to comment
Share on other sites

Sincer, daca iei AMD, PRO pentru HD6850, daca pana la urma iei procesor Intel, PRO pentru GTX 460, aman2 sunt foarte bune. Dar, INTEL si NVidia sunt prietene bune, ATI si AMD same. Intel cu ATI Radeon / AMD cu Nvidia...nu prea...

Link to comment
Share on other sites

AMD goes with Radeon

Intel goes with nVidia.

Ti-am mai zis de n ori, daca vrei performante pentru jocuri, cam inca 3 ani de-acum incolo, mergi pe un procesor Intel Sandy Bridge 2500k @ 3,3 GHZ si un GTX460/480.

Costa, stiu, dar merita, am combinatia Intel+nVidia de aproape 2 ani si merg jocurie ca unse, nici o problema pana acum, so think about it...

AMD n-au fost niciodata buni, Radeon sa zicem ca sunt ok la placile video, dar in cazul de fata, nu prea e diferenta mare intre HD6850 si GTX460, so..

Faci cum vrei, eu ti-am zis cum e mai bine.

Link to comment
Share on other sites

AMD goes with Radeon

Intel goes with nVidia.

Ti-am mai zis de n ori, daca vrei performante pentru jocuri, cam inca 3 ani de-acum incolo, mergi pe un procesor Intel Sandy Bridge 2500k @ 3,3 GHZ si un GTX460/480.

Costa, stiu, dar merita, am combinatia Intel+nVidia de aproape 2 ani si merg jocurie ca unse, nici o problema pana acum, so think about it...

AMD n-au fost niciodata buni, Radeon sa zicem ca sunt ok la placile video, dar in cazul de fata, nu prea e diferenta mare intre HD6850 si GTX460, so..

Faci cum vrei, eu ti-am zis cum e mai bine

 

 

EDIT: Scuze pentru dublu, am un mouse tampit.

Edited by Smith
Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru intarziere, am cam avut treaba si n-am putut intra pe forum.

 

  • Recomandarea mea:
CLICK
 
placa de baza cu potential foarte mare de OC, suport SATA-III, CrossFire & USB 3.0
acelasi procesor care l-ai ales si tu. Coolerul stock este cam ineficient, deci cand mai strangi bani ai putea sa cumperi coolerul asta
placa video - HD 6850 overclockat si cu o racire foarte, foarte buna. Am ales ATI deoarece placa de baza este foarte buna, suporta CrossFire, iar asta este o idee pentru viitor (iti mai iei inca un HD6850), iar pe langa asta, procesoarele AMD se impaca mai bine cu placile video AMD decat cu cele nVidia
memoriile - le-am ales din seria HyperX deoarece este cea mai buna, nu editiile Black, nu ValueRAM, ci HyperX bate tot
sursa modulara, Sirtec - se apropie de performantele unei Seasonic, iar asta la doar 300LEI
carcasa - am lasat-o pe cea aleasa de tine, avand in vedere ca depinde de gust si chiar asa, este cea mai mare si aerisita in banii aia. Ventilatorul este bun cel ales de tine... am apasat aiurea cand l-am pus in cos

 

@ceilalti care au postat: a cerut o configuratie pentru jocuri. AM3 + HD6850 ofera exact acelasi lucru precum un SB + GTX460, doar ca exista mult mai multe riscuri de supraincalzire, defectiuni, glitch-uri in jocuri etc, dar pentru un pret mult, mult mai mic. Este foarte ok avand in vedere ca aka a cerut o configuratie pentru jocuri, iar in 2800 lei nu poti face ceva pe Intel si superior in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

Ok, m-am uitat peste propuneri, wishlisturi, pareri...

 

Final Battle ?!

AMD

vs.

INTEL

 

Stiu ca am zis o configuratie de pana in 2.800 RON... era numai pentru unitate, dar cu monitor + mouste/keyboard x7 ... :)

Sper ca vor mai scadea preturile

Link to comment
Share on other sites

Clar Intel, nici nu mai are rost sa comentez. Trebuia sa zici de la inceput bugetul maxim pentru unitate si periferice si sa precizezi ca vrei mouse & keyboard X7, nici nu ma mai gandeam la AMD, imi faceam si eu de cap ca lumea :))

 

Parerea mea e ca ar trebui sa iei o carcasa mai zdravana pentru sistemul ala (Cooler Master is the way. Inca 150LEI si iei HAF912 + un vent de 200mm), asta insemnand sa mai bagi un ban in plus. Raidmax-ul ala e penibil. Are 'nspe ventilatoare de 120mm care n-o sa faca absolut nimic inafara de zgomot, apoi tabla e petarda, iar dimensiunile la fel. Crede-ma ca nu vrei sa inghesui GTX-ul ala, indiferent de cat de buna are racirea.

 

In rest, n-am ce zice, sa-l butonezi fericit :))

Link to comment
Share on other sites

N-arata deloc rau (check google, este diferit cand vezi una pe o suprafata si cand o vezi in prezentare), mie chiar imi place. Mai bun pana in 400LEI nu exista pentru ca HAF-ul este foarte spatios si EXTREM de racit.

Carcasa mai frumoasa n-am cum sa-ti recomand. Destul de ok ar fi si asta sau asta ca racire, spatiu si material, dar ca design, cum am mai spus, tine de gusturi.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare: acel i5 are frecventa turbo 3.7. asta ce ar insemna?

 

PS: Imi puteti propune si o placa de baza buna pt acel i5 ? 7.1 audio, 2x usb 3.0 ... ? =D

 

Nu conteaza placa de baza prea mult, doar daca vrei SLI, sau alte tampenii.

Frecventa turbo 3.7 = il poti seta pe mod turbo, sa-ti lucreze la 3.7, dar scurtezi lifetime-ul :)

Mergi pe Raidmax Quantum Black, eu asta o am, si e zeu la cooling, crede-ma, nu trece procesorul de 35 de grade :)

Cat despre "final battle", Intel clar.

Link to comment
Share on other sites

Turbo Boost este deja activat. In plus, nu este un lucru pe care-l activezi si dezactivezi cand ai nevoie de el, ci normal este in stand-by, apoi cand procesorul este foarte solicitat, vine nea Turbo si ii da un mic boost.

In legatura cu placa de baza, este foarte buna si aia. Ceva cu USB 3.0 ar fi asta, dar e cu 200LEI mai scumpa si nu are prea multe plusuri (decat support USB 3.0, 4 sloturi SATA III si 32GB limita RAM). In rest calculatorul este foarte ok, nu mai ai ce sa schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.