Jump to content

Echipa B-Zone urează tuturor Paște Fericit!
V-am pregătit un Quest total special pe serverele RPG. Detalii aici

ShinyShadow

Cat de importanta crezi ca este sala pentru sanatate?

Recommended Posts

Cât de importantă credeți voi ca este sala pentru sănătate? Puteți să postați părerea voastră, dar desigur, fără spam.

Edited by Heruvim
Modificare aspect
  • Upvote 1

Probabil, ca este sanatoasa, dar nu practicata in exces.. ( Parerea mea )

Daca prin "sala" te referi la Culturism atunci este foarte sanatoasa.

Tot ce inseamna miscare este sanatos (parerea mea ) si in + te dezvolti si mai bine.

Orice activitate sportiva aduce corpului multe benificii. Eu de exemplu merg de 4 ori la sala pentru k1 de performanta si ma simt foarte bine dupa un antrenament care iti solicita nu numai trupul, dar si mintea, pentru ca iti trebuie atentie si disciplina. Pe langa asta in celalalte 3 zile ale saptamanii alerg in aer liber, merg la sala de forta sau fac cateva serii de flotari. Toate astea dupa parerea mea nu au cum sa imi faca rau, ci din potriva.

Pe scurt sfatul meu e sa duceti o viata cat mai sanatoasa si sa mai mergeti si pe la sala din cand in cand, nu numai la calculator cu shaorma in fata..

Daca e sa va zic asa totul depinde de om... sa va spun sincer acum 3/4 saptamani faceam atletism/rezistenta/etc la mine in oras la o Scoala Sportiva si sa stiti ca este benefic pentru organism insa uitati care este smecheria! Este sanatos dar:

*Nu trebuie sa te fortezi prea mult altfel vei avea niste dureri imense.

*In cazul in care ridicati greutati va sugerez in cazul in care sunteti novice sa incepeti cu cea mai mica greutate deoarece exista riscul sa faci febra musculara sau chiar rupere de tendon! Grija mare

*Controlati-va dieta deoarece vreau sa va aduc aminte niste aspecte: 1. In cazul in care veti merge la sala si veti face sport din ce in ce mai mult dar veti manca de asemenea va exista riscul de a va ingrasa foarte mult! Deoarece corpul incepe sa ceara din ce in ce mai mult suplimente in timpul exercitiilor, iar cum in timpul exercitiilor nu prea ai voie sa mananci, mananci acasa de exemplu si acest lucru este foarte rau in unele cazuri deoarece unele persoane tind sa manance incontrolabil dupa ce au ajuns acasa. Credeti-ma chiar si mie mi s-a intamplat asta!

2. Consumati multe fruce si lichide! Lasati mancarea fast-food deoparte si incercati ceva nou! Va va stimula intregul corp cu proteine si energie din plin!

Este sanatoasa..Dar sa nu fie facuta in exces.. .

Orice fel de miscare ajuta corpul sa se dezvolte + miscarea = sanatate.

*Foarte importanta(pentru cei care o practica calumea).

Esti mult mai sanatos, iti dezvolti anumite instincte, esti mai disciplinat etc.

Un fost coleg din generala, avea in clasa a 6-a 103 kg si 1.50m, in prezent (clasa a 9-a) are 70 kg si 1.70m si biceps'ul il are cat tot capu' meu.De mentionat ca s'a apucat prin clasa a 8-a la inceput si NU a bagat absolut nimic in afara de Carnitina.

Eu fac sala de aproape 4 luni, de luni pana vineri si uneori si in week'end.Antrenamentul nu dureaza mai mult de o ora(daca as fi singur) insa mai merg cu 2 baieti, deci dureaza aproape doua ore.

In 4 luni am slabit aproape 15 kg si e altceva.

Daca stii cum sa faci, poti sa iti modelezi sanatatea si corpul foarte frumos.Degeaba te duci si faci piept spre exemplu cu 100 in total daca faci decat 2 serii a cate 5 repetari si tii incheieturile stramb(asta inseamna un exercitiu prost facut).

Ma rog, pentru mine personal, in ultimele luni sala a avut un efort mai mult decat benefic.

*In afara de carnitina NU am bagat nimic.

Este foarte importanta...ne ajuta foarte mult mai ales pe cei care practica sport de performanta.

Sanatoasa,dar nu in exces.

Mersul la sala este o metoda populara pe care oamenii o adopta pentru a-si imbunatati aspectul fizic. Dar studiile arata ca prin cresterea masei musculare, prin reducerea grasimii coporale, in special din zona abdominala si prin scaderea nivelului de colesterol, exercitiile practicate la sala au rolul de a scadea riscul bolilor de inima si imbunatatesc sanatatea pe termen lung.

• Upvote 1

Daca prin "sala" te referi la Culturism atunci este foarte sanatoasa.

Tot ce inseamna miscare este sanatos (parerea mea ) si in + te dezvolti si mai bine.

Aceeasi parere, dar avand in privinta ca au aparut "prafuri" sa te dezvolti mai repede si mai bine (asa cred unii) , te omori singur.

Eu cred ca sala este buna,eu de ex. ma duceam vara de 4 ori pe sapt. dar acum sunt in timpul scolii.Este buna dar nu in exces.

Sala este destul de buna dar ca si ceilalti nu in exces...

Sala este destul de buna dar ca si ceilalti nu in exces...

Daca tot vrei si tu sa te bagi in seama in toate topic-urile, nu puteai sa vi si tu sa postezi o propozitie mai mare? In care sa si argumentezi de ce e importanta, de ce asa etc.Iti era greu?

Este bine sa faci sala,dar nu la anii cand esti in crestere. E bine sa faci in jurul varstei de 18-19 ani.

Sanatatea depinde, în mare masura, de obiceiurile si deprinderile care formeaza stilul nostru de viata - adica de ceea ce mâncam, câta miscare fizica facem, cât alcool bem sau câte tigari fumam... si, nu în ultimul rând, de calitatea relatiilor noastre sociale.

Va oferim acest test rapid de evaluare a stilului dvs. de viata, cu ajutorul caruia puteti sa vedeti cum stati. De asemenea, veti putea identifica orice factor de risc pe care îl aveti si, urmând link-urile catre alte sectiuni ale acestui site, veti putea învata metode si strategii simple, necostisitoare si nedureroase cu ajutorul carora sa va imbunatatiti sanatatea.

• Upvote 1

1.Este sanatos.

2.Iti antrenezi muschii.

3.Te ajuta sa te lasi de unele mancaruri si sa te apuci de altele mai sanatoase.

4.In cazul fetelor ... atrag baietii :))

Sala te dezvolta si te lucreaza, ce-i drept, foarte bine. Dar e foarte important sa ai un program regulat si sa executi exercitiile corect. Daca combinam exercitiile fizice de la sala cu cateva bazine de inot, corpul nostru va arata cu siguranta mai bine si in scurt timp vor aparea modificari atat la aspectul fizic cat si la sanatatea noastra. Vom fi mai rezistenti, ne vom controla alimentatia (pentru ca daca faci sala si mananci de la MCDonald's, nu prea faci nimic) si vom invata sa traim mai sanatos :)

Eu am facut 2 luni de sala..Sa vazut un mic progres la bicepsi ...eram foarte incantat , pana am aflat ca nu mai cresti in inaltime :| ( Am 15 ani , 1,72 inaltimea )

Si am stabilit sa ma reapuc peste 5 ani :) dar in forta ..atunci facaem de 5 ori pe saptamana cate 2-3 ore de sala ( in weekend pauza :)) )

Deci recomandarea mea este nu faceti sala pana la 19-20 ani daca vreti sa mai cresteti :)

E sanatoasa pt ca dezvolta musculatura umana si nu te ingrasi

Sala este sanatoasa dupa parerea mea deoarece te tine in forma , nu te ingrasi si te ajuta la agatat fetite =))

eu zic ca este necesar sa facem toti sala pentru a ne mentine

E sanatos sa faci sport(sala) deoarece corpul acumuleaza multe grasimi care nu se elimina usor facnd sport de eleimini!

• Upvote 1

mie mi se pare destul de sanatoasa, dar sa tinem minte un amanunt: sa nu te apuci cand esti in crestere, poti face mari malformatii, mama lucreaza in domeniu, (asta e parerea mea), dar in special sala mi se pare sanatoasa si + ca dupa ce faci 1 an , 2 ani poate arati si tu mai bine, succes celor care fac acum in prezent.