Jump to content

News Reporters - Anunţuri importante / Important announcements


Unknown X
 Share

Recommended Posts

Punctajele unui raport de activitate complet au fost modificate. Va rog sa verificati topicul http://forum.b-zone.ro/topic/261165-news-reporters-statistica-raport-de-activitate-activity-report-statistics/?p=3932116

Ziarele vor fi contorizate la urmatorul restart la server corect. Majoritatea bugurilor au fost rezolvate.

Topicul vechi de rapoarte a fost mutat in Recycle. Nu mai era utilizat si putea incurca aplicantii.

Au fost precizate in regulament situatiile cand un raport este considerat neefectuat respectiv incomplet. Verificati regulamentul, regula 10.12.

Schimbarea sistemului de testare. La aceste informatii au acces doar membrii conducerii factiunii (reporterii rank 4+).

 

Noul punctaj pentru rapoartele de activitate intra in vigoare de luni, 30.03.2015.

Edited by CR3ATIVe
Link to comment
Share on other sites

Alături de Xin am decis să schimbăm puţin regula cu privire la sancţionarea celei mai mici greşeli dintr-un anunţ, mai ales la sesiunile de anunţuri gratuite, asta pentru a scădea numărul de reclamaţii făcute zilnic. La fiecare sesiune de anunţuri gratuite permitem o singură greşeală / reporter.


Explicaţie şi exemplu: Dacă reporterul X postează într-un anunţ din sesiune cuvântul "inferns", acesta nu primeşte nicio sancţiune direct în joc sau în urma unei reclamaţii. Dacă acelaşi reporter uită să pună un punct la un alt anunţ ce face parte din aceeaşi sesiune de anunţuri gratuite, a doua greşeală, cea în care a fost uitat punctul, va fi sancţionată.


Atenţie!: Această regulă nu se aplică în cazul în care daţi un anunţ fail: "/news CREATIVe vinde" şi atât, ci doar în cazul în care uitaţi o literă, scrieţi un cuvânt greşit, uitaţi un punct, etc.



Au fost modificate topicurile şi regula a fost implementată. Mulţumirile le puteţi face direct în joc, pe chatul facţiunii.


Doresc să vă reamintesc: verificaţi-vă anunţurile de cel puţin 2 ori înainte de a apăsa tasta ENTER. Odată apasată acea tastă, anunţul este postat şi văzut de tot serverul. Aveţi singuri grijă de voi, noi nu avem ce le face celor care vânează greşelile altora.


Aveţi suficient timp pentru a vă efectua raportul, nu vă mai grăbiţi!



Aceste schimbări intră în vigoare de miercuri, 01.04.2015. (nu este o farsa de 1 Aprilie)


Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

În perioada 13.04 - 19.04.2015, raportul de activitate este opţional cu ocazia sărbătorilor pascale.

Nu am să închid şi serviciile (pachetele şi interviurile), dar am să le atribui doar reporterilor ce doresc asta.

Explicaţie: fiind opţional, nu sunteţi sancţionaţi în cazul în care nu îl faceţi, dar contează la rank-up.

 

 

Modificări majore aduse:

- A fost creat un nou topic, News Reporters - Test Logs. (va fi folosit doar de la următoarea recrutare)

- Au fost modificate punctajele pentru rapoartele de activitate.

- A fost scos serviciul "Şedinţe foto" şi anunţul informativ cu privire la acesta.

- A fost adăugat un raport pentru rank 5.

- Au fost adăugate câteva informaţii despre raport în topicul Statistici rapoarte de activitate.

- A fost închis pentru 24 de ore topicul Cereri interviuri, din lipsă de reporteri. (fiecare are cel puţin un interviu de dat)

- A fost adăugat topicul "News Reporters - Aplicaţii / Applications [sTATUS]", topic în care se vor regăsii mai multe informaţii ajutătoare viitorilor aplicanţi News Reporters.

- A fost golită lista neagră.

- Topicul "Divertisment" a fost modificat în "Imagini şi divertisment". De acum, puteţi posta acolo şi imagini cu facţiunea noastră, imagini ce rămân "la colecţie".

- Au fost editate titlurile topicurilor "Aplicaţii" şi "Reclamaţii", cele ce au fost închise odată cu adăugarea sistemului pe site-ul RPG.

- A fost restructurat topicul de Legende.

 

Şedinţă în data de 08.04.2015, detalii aici: http://forum.b-zone.ro/topic/38195-news-reporters-sedinte-si-activita%c8%9bi-meetings-and-activities/?p=4025753

Edited by Xin
Update.
Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Pentru cei ce nu sunt pregătiţi de simulări sau le e frică de interviuri:

Interviuri simple, schelet şi exemplu:

 

 

Schelet:

1 - Introducere, prezentarea invitatilor si salutul.

2 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile legate de viata voastra reala.")

3 - Intrebari legate de viata lor reala. (minim 4, maxim 6)

4 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile legate de viata voastra virtuala.")

5 - Intrebari legate de viata lor virtuala. (minim 4, maxim 6)

6 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile legate de situatia serverului.")

7 - Intrebari legate de situatia serverului. (minim 4, maxim 6)

8 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile din public.")

9 - Formularea mesajului catre public. ("Daca aveti o intrebare pentru invitatii mei, o puteti trimite prin SMS la numarul 355-9999.")

10 - Incheierea si salutul.

Buna ziua, B-Zone! Eu sunt Xin, iar alaturi de mine se afla invitatii mei de astazi, X si Y. Salut, baieti!

I-am invitat alaturi de mine pentru a discuta putin despre viata lor reala (din spatele calculatorului) si cea din joc.

Sunteti pregatiti sa incepem, baieti?

Vom incepe cu intrebarile legate de viata voastra reala.

Pentru inceput, cum va numiti si cati ani aveti?

Ce va place sa faceti in timpul liber?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "viata reala"----

Acum ca ne-am cunoscut mai bine, va simtiti pregatiti pentru o serie de intrebari legate de viata voastra din joc?

(raspuns)

De cat timp activati pe acest server si de unde sau de la cine ati aflat de el?

In ce factiune va aflati in prezent si ce va atrage cel mai mult la aceasta?

Ce faceti in timpul liber avut in joc, cat timp nu va faceti datoria fata de factiune?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "viata virtuala"----

Vom trece acum la intrebarile legate de situatia serverului.

Care considerati ca este, din punctul vostru de vedere, cea mai activa factiune pasnica? De ce?

Fac fata adminii numarului mare de probleme semnalate in fiecarea seara cand se aduna 1000 de jucatori pe server?

Sunt suficient de activi helperii, din punctul vostru de vedere?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "situatia serverului"----

Baieti, sunteti pregatiti acum pentru o serie de intrebari din partea publicului?

Daca aveti o intrebare pentru invitatii mei, sunteti rugati sa o trimiteti prin SMS la numarul 355-9999.

Care este masina pe care o conduceti in acest moment, pe server?

Sunteti fumatori in viata reala?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "intrebari din public"----

Cam atat cu interviul nostru din aceasta zi. Baieti, mai doriti sa adaugati ceva?

Acestia au fost X si Y, eu sunt Xin si va multumesc pentru atentie. O zi frumoasa si toate cele bune! La revedere!

 

 

 

Nu uitaţi de şedinţa de Marţi, 14.04.2015, mai multe informaţii despre ea aveţi aici: http://forum.b-zone.ro/topic/38195-news-reporters-sedinte-si-activita%c8%9bi-meetings-and-activities/?p=4034537

upXcNBP.png?1

Cu această ocazie doresc să vă urez tuturor sărbători fericite alături de cei dragi!

Link to comment
Share on other sites

megaphone.png


Serviciile oferite de facţiunea noastră au fost anulate şi închise.


Sunteţi liberi până Duminică, 19.04.2015. (mai puţin Marţi, 14.04.2015 când este şedinţa, învoiri aici)



upXcNBP.png?1



Paşte fericit tuturor!


Link to comment
Share on other sites

megaphone.png


Facţiunea News Reporters nu mai are parteneriat cu mafia 69 Pier Mobs.


Vom ţine o şedinţă opţională zilele următoare pentru a discuta situaţia şi pentru a vedea dacă mai facem alt pact.


Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Vreau ca fiecare reporter (rank 1-6) să ştie următoarele lucruri:

- Regulament interviuri (reguli pentru client / invitat);

- Schelet şi model de interviuri.

Fără ele nu primiţi rank 3.

- Regulament interviuri: (reguli pentru client)

  • Evitati limbajul de tip messenger, skype (prescurtari, emoticoane).
  • Raspunsurile trebuie sa fie la subiect, nu bateti campii!
  • Daca doriti sa scrieti 2 randuri, anuntati reporterul.
  • Daca interviul este in grup, respectati ordinea.
  • Daca doriti sa comunicati cu reporterul folositi chaturile /s, /b, /w, nu pe /live.
  • Nu raspundeti la telefon in timpul live-ului.
  • Nu "atacati" (verbal) un player sau o factiune pe live, este interzis.
  • Nu aveti voie sa folositi limbaj obscen sau cu caracter jignitor.
  • Pe live trebuie sa scrieti cat mai corect din punct de vedere gramatical.
  • Folositi semnele de punctuatie corespunzatoare si nu abuzati de ele.
  • Nu stati "AFK" (ESC) in timpul interviului in exces.

Interviuri simple, schelet şi exemplu:

 

Schelet:

1 - Introducere, prezentarea invitatilor si salutul.

2 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile legate de viata voastra reala.")

3 - Intrebari legate de viata lor reala. (minim 4, maxim 6)

4 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile legate de viata voastra virtuala.")

5 - Intrebari legate de viata lor virtuala. (minim 4, maxim 6)

6 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile legate de situatia serverului.")

7 - Intrebari legate de situatia serverului. (minim 4, maxim 6)

8 - Introducerea invitatilor in intrebari. ("Vom trece acum la intrebarile din public.")

9 - Formularea mesajului catre public. ("Daca aveti o intrebare pentru invitatii mei, o puteti trimite prin SMS la numarul 355-9999.")

10 - Incheierea si salutul.

Buna ziua, B-Zone! Eu sunt Xin, iar alaturi de mine se afla invitatii mei de astazi, X si Y. Salut, baieti!

I-am invitat alaturi de mine pentru a discuta putin despre viata lor reala (din spatele calculatorului) si cea din joc.

Sunteti pregatiti sa incepem, baieti?

Vom incepe cu intrebarile legate de viata voastra reala.

Pentru inceput, cum va numiti si cati ani aveti?

Ce va place sa faceti in timpul liber?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "viata reala"----

Acum ca ne-am cunoscut mai bine, va simtiti pregatiti pentru o serie de intrebari legate de viata voastra din joc?

(raspuns)

De cat timp activati pe acest server si de unde sau de la cine ati aflat de el?

In ce factiune va aflati in prezent si ce va atrage cel mai mult la aceasta?

Ce faceti in timpul liber avut in joc, cat timp nu va faceti datoria fata de factiune?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "viata virtuala"----

Vom trece acum la intrebarile legate de situatia serverului.

Care considerati ca este, din punctul vostru de vedere, cea mai activa factiune pasnica? De ce?

Fac fata adminii numarului mare de probleme semnalate in fiecarea seara cand se aduna 1000 de jucatori pe server?

Sunt suficient de activi helperii, din punctul vostru de vedere?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "situatia serverului"----

Baieti, sunteti pregatiti acum pentru o serie de intrebari din partea publicului?

Daca aveti o intrebare pentru invitatii mei, sunteti rugati sa o trimiteti prin SMS la numarul 355-9999.

Care este masina pe care o conduceti in acest moment, pe server?

Sunteti fumatori in viata reala?

---continuati tot asa, puneti intre 4 si 6 intrebari la rubrica "intrebari din public"----

Cam atat cu interviul nostru din aceasta zi. Baieti, mai doriti sa adaugati ceva?

Acestia au fost X si Y, eu sunt Xin si va multumesc pentru atentie. O zi frumoasa si toate cele bune! La revedere!

 

 

Vă reamintesc, acesta este un model, un exemplu. Doar acel schelet trebuie respectat de toţi reporterii pentru interviurile simple.

Link to comment
Share on other sites

megaphone.png


Începând de săptămâna viitoare am să sancţionez cu câte un Avertisment Verbal (AV) fiecare evidenţă nepostată.


Reporterii de rank 1-5 sunt obligaţi să posteze în topicul de evidenţe fiecare interviu / pachet susţinut / efectuat. În cazul în care interviul / pachetul este anulat din variate motive, evidenţa se postează, dar se specifică cu majuscule faptul că este anulat.



Nu uitaţi de şedinţa de mâine de la ora 17:00.


Link to comment
Share on other sites

megaphone.png


Reporterii de rank 3+ nu mai au permisiunea de a face pauză la interviuri fără a anunţa direct (în joc) sau pe forum liderul.


Apar probleme la raportul de activitate şi îngreunează corectarea acestuia.


Vor fi sancţionaţi cu Faction Warn reporterii ce nu anunţă liderul cu privire la pauza făcută în interviu.


Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Având în vedere faptul că în acest moment sunt doar 5 rank 3+, dintre care unul sunt eu, cererile de interviuri vor fi suspendate pe perioadă nedeterminată.

Reporterii de rank 3+ nu mai au deocamdată raport de activitate. Aceştia mă vor ajuta pe mine cu evidenţele şi cu instruirea reporterilor de rank 1.

Reporterii de rank 3+ nu au voie să ia interviuri fără cerere, dacă nu au acordul liderului. Cine vă stresează cu telefoane în joc, riscă Blacklist.

Reporterii de rank 3+ au voie să ia doar interviuri spontane. (fără cerere)

Reporterii de rank 1 şi 2 au raportul opţional în săptămâna 04.05 - 10.05.2015 deoacere sunt plecat din oraş şi nu mă pot ocupa de ei.

 

Vă reamintesc: live spontan = ştire, eveniment, ocazie. (nu viaţa de mafiot, etc.)

Sunt inactiv până în data de 10.05.2015, dar reporterii de rank 4 vor sta cu ochii pe voi, la fel şi adminii. Aveti grijă ce faceţi până mă întorc!

Edited by Xin
Sunt inactiv până în data de 10.05.2015, dar reporterii de rank 4 vor sta cu ochii pe voi, la fel şi adminii. Aveti grijă ce faceţi până mă întorc!
Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Duminică, 10.05.2015 la ora 20:00 şedinţă! Detalii aici: http://forum.b-zone.ro/topic/38195-news-reporters-sedinte-si-activita%c8%9bi-meetings-and-activities/?p=4120799

Modificări aduse la raportul de activitate pentru cei de rank 2, la final.

Modificări aduse la interviuri, pentru rank 3+: Reporterii de rank 3+ nu mai au voie să facă pauză în timpul interviurilor fără a anunţa liderul.

"""-Reporterii de rank 3+ trebuie să anunţe liderul dacă vor să facă o pauză în interviu(ri).

Rank 2:

-Se considera raport efectuat complet daca:
-- Publicati minim 75 de anunturi saptamanal: 75 x 1 = 75 de puncte

-- Vanzarea a minim 25 de ziare [/deliver]: 25 x 1 = 25 de puncte

-- Scrieţi minim 2 ziare [/paper write] - acest lucru va fi verificat separat, nu pe site.

--- Total: 100 puncte"""

Modificările intră în vigoare de luni, 11.05.2015.

Mai multe detalii discutăm la şedinţa de duminică.

Edited by Xin
link
Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Mai mulţi reporteri de rank 3 şi 4 vor face instruiri cu reporterii de rank 1 ce tocmai au intrat în facţiune.

În ce constau aceste instruiri? Se va relua proba 2 de la testul de intrare în facţiune, iar la fiecare greşeală, colegul vostru de rank mai mare va fi obligat să vă explice fiecare lucru pe care l-aţi greşit, până înţelegeţi tot sistemul. Dacă acestea sunt numeroase şi/sau majore, vă va interzice să mai daţi anunţuri până când vă voi verifica eu, personal.

Să nu spuneţi că nu v-am zis. Acord sancţiuni dacă vă bateţi joc de colegi, iar acestea nu vor fi doar un Faction Warn.

Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Multe reguli şi topicuri au fost modificate şi actualizate, în special Regulamentul Intern. Sunteţi obligaţi să recitiţi următoarele topicuri şi să învăţaţi ce scrie în ele pentru a evita eventualele greşeli.

Toate regulile intră în vigoare de luni, 25.05.2015. Aveţi timp până atunci să citiţi şi să învăţaţi tot ce este scris în aceste topicuri.

 

Şedinţa din această săptămână este foarte importantă deoarece vom discuta despre schimbări şi voi răspunde întrebărilor / nelămuririlor, aşa că vă rog să faceţi tot posibilul pentru a fi prezenţi!

Detalii despre şedinţă aveţi aici: http://forum.b-zone.ro/topic/38195-news-reporters-sedinte-si-activita%c8%9bi-meetings-and-activities/?p=4153872

 

 

Edited by Xin
link
Link to comment
Share on other sites

megaphone.png



Datorită zilei de naştere a lui EuroStar[nWo], a dorinţei acestuia şi a zilei de 1 Iunie,


în săptămâna 01.06.2015 - 07.06.2015 aveţi raport de activitate opţional!


*cine îl face primeşte salariu şi un mare bonus


Edited by Xin
Aspect.
Link to comment
Share on other sites

megaphone.png


Regula 8.5 cu privire la purtarea joburilor ilegale din cadrul Regulamentului Intern al facţiunii News Reporters a fost modificată după cum urmează:


"8.5. Nu aveţi voie să deţineţi joburi ilegale, doar cei de rank 5+ pot face asta, dacă au acordul liderului."



În perioada 01.06.2015 - 07.06.2015 aveţi raportul de activitate opţional şi puteţi deţine jobul ilegal nou, Pickpocket.


*începând de duminică, 07.06.2015, doar membrii de rank 5+ îl pot purta, cu acordul liderului, fără a fi sancţionaţi



Administraţia News Reporters RPG1


Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

Începând din acest moment, vă anunţ că este total interzis să faceţi mişto de colegi, mai ales pe chatul facţiunii. Sancţiunile vor fi drastice!

Dacă vreţi să vă distraţi şi să faceţi mişto, vă luaţi colegii sau mergeţi singuri şi vă legaţi de alţi jucători, dar în limita bunului simţ.

Vă reamintesc faptul că nu aveţi dreptul de a atrage atenţia altui coleg cu privire la o greşeală făcută de acesta. Ca rank 2 şi 3, puteţi atrage atenţia celor de rank 1 dacă nu există un rank 4+ online. Există sancţiuni şi pentru acest lucru, chiar dacă "vreţi doar să-l ajutaţi, să-i spuneţi ce a greşit".

Edited by Xin
Greşeală gramaticală.
Link to comment
Share on other sites

megaphone.png

A fost anunţată o şedinţă, detalii aveţi aici: http://forum.b-zone.ro/topic/38195-news-reporters-sedinte-si-activita%c8%9bi-meetings-and-activities/?p=4239878

Absenţa nemotivată se sancţionează cu Faction Warn. Pentru învoiri: http://forum.b-zone.ro/topic/38196-news-reporters-invoiri-eedinee-activitaefei-meetings-activities-consent-request/

Trebuie să reuşesc cumva să vă bag în cap faptul că nu suntem prieteni şi colegi doar la rank-up şi la alte activităţi, ci şi când acord sancţiuni, sancţiuni ce se acordă întotdeauna pe merit, nu pe duşmănie!

Link to comment
Share on other sites

Activitate: Târg Ziare
Data: Duminică, 12/07/2015
Ora: 17:00
Prezența: Obligatorie pentru rank 1, 2 si 3. Rank 4 vor ajuta la organizare.
Detalii: Se va organiza un târg de ziare în Los Santos la terenurile de tenis. Prețul unui ziar va fi de 50$. Va dura în jur de jumătate de oră, în funcție de numărul de clienți. Toți rank 2 trebuie să își finalizeze ziarele până atunci. In timpu acestui targ rank 1 vor avea voie sa vinda ziare dar nu se va pune la raport.
Absenţa nemotivată va fi sancționată direct cu fw.

 

Alte precizari: Eurostar va avea grija de voi, va organiza lumea. Faceti bine si ascultati de el.

Link to comment
Share on other sites

A fost modificata regula 8.5 din cadrul regulamentului intern al factiunii News Reporters. Aceasta arata in felul urmator:

 

8.5. In jurul orelor 12:00 - 18:00 sunteti obligati sa detineti job-ul mechanic. In restul timpului aveti voie sa detineti orice fel de job, legal sau ilegal, chiar si duminica, deoarece este zi libera. Regula se aplica pentru toti membrii rank 1, 2, 3 si 4. (respectiv in engleza)

 

Regula va intra in vigoare de luni, 13.07.2015. Daca de la aceasta data nu veti avea job-ul mechanic in intervalul specificat veti fi sanctionati cu FW. Toti membrii facitunii trebuie sa stie si sa tina cont de aceasta noua regula.

 

Nu uitati de targul de ziare organizat maine de Eurostar. Daca nu puteti veni faceti invoire!

Link to comment
Share on other sites

In ultima perioada am observat foarte multe greseli la anunturile gratuite. Prin urmare am luat urmatoarea decizie.

 

Toti cei de rank 1 trebuie sa dea simulari de anunturi gratuite cu Str_Razvan sau Deiiora. Cei de rank 1 nu mai au voie sa dea anunturi gratuite pana nu primesc acordul de a da, dupa simulari, de la una din cele doua persoane.

 

Raportul este obligatoriu pentru cei care au intrat pana miercuri sau miercuri in factiune. Sfatul meu este sa va grabiti.

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Saptamana viitoare, 20.07.2015 - 26.07.2015, raportul de activitate va fi optional pentru toti reporterii.

Cei care fac raportul vor primi salariul, probabil si un bonus. Activitatea acestora va fi luata in considerare si pentru promovare.

Link to comment
Share on other sites

In data de 23/07/2015, la ora 18:00 va fi organizata o sedinta News Reporters. Prezenta obligatorie!

Mai multe detalii in topicul: http://forum.b-zone.ro/topic/38195-news-reporters-sedinte-si-activita%C8%9Bi-meetings-and-activities/page-11

Pentru invoiri accesati acest topic si postati: http://forum.b-zone.ro/topic/38196-news-reporters-invoiri-eedinee-activitaefei-meetings-activities-consent-request/

Link to comment
Share on other sites

Sedinta de astazi de la ora 18:00 se amana pana la o viitoare data. Nu pot ajunge din motive personale. Imi pare rau pentru inconvenientele create. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

A fost anuntata o noua sedinta pe data de 29/07/2015.

Modificari aduse regulamentului intern ( a fost adaugata regula 5.3).

Vom discuta mai multe aspecte la sedinta.

Link to comment
Share on other sites

  • psoN changed the title to Anunţuri importante / Important announcements
  • D r e e W unlocked and locked this topic
  • D r e e W unlocked and locked this topic
  • D r e e W unlocked and locked this topic
  • D r e e W unlocked and locked this topic
  • N Catalin ToV unlocked this topic
  • Maty SAN locked this topic
  • D r e e W unlocked and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.