Jump to content

[SOLVED]Memorie AM1 RAM ?


Recommended Posts

Am deschis pc-ul sa vad de ce tip imi sunt rami la pc-u asta vechi, antic, preistoric... si cand il desfac vad ca scrie AM1 ... stau si ma gandesc, caut si aflu ca sunt DDR nici DRR1 nici DDR2 nici DDR3...deci sunt DDR, bun, acum asi dori sa va intreb, am cautat pe net 1 gb ram DDR si asi vre sa stiu daca merg pe pc asta, adica daca se potrivesc la astia ai mei 512mb scrie ca sunt 200mhz si astia de pe net sunt 400 mhz, conteaza ca sunt 400mhz afecteaza cu ceva sau imi vor merge? Astept un raspuns cat mai repede.Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sincer?

Nu are rost sa cumperi nimic.

Avand in vedere ca e un calculator " antic " piesele lui sunt scumpe.

Treaba sta cam asa :

-Placa de baza cu model de piese vechi : ieftina dar cu piese scumpe.

-Placa de baza cu model de piese noi : scumpa dar cu piese ieftine.

Gandeste-te ca 1GB ram ce are frecventa 400 MHZ e undeva la ~80 lei [ conteaza de la cine / unde cumperi ] .

Acuma compara cu chestia ca 4GB ram 1333 MHZ pe DDR3 consta 90 de lei, o diferenta mare, ah ?

Edited by Radu
Link to comment
Share on other sites

Frecventa nu are nici o treaba cu capacitatea in GB. E ca si cum ai intreba daca pe 1333 Mhz merg 1GB sau 4GB (evident ca merg amandoua, chiar si mai mult).

Desti, nu merita sa bagi bani in asa ceva.

Edited by Smith
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt , Smith vrea sa spuna ca " da, merge ".

Recomandarea mea este sa astepti, sa joci asa cum ai acuma si mai bine pui banii de 512 / 1024 ram pentru un viitor calculator.

Link to comment
Share on other sites

Cumparati un calculator nou si incearca sa ti-l modifici cum crezi tu ca este mai bine si mai rentabil pentru tine. Crede-ma ca ar fi bine sa iti iei un calculator nou avand in vedere faptul ca este un calculator "antic" ca al meu pe de alta parte, insa daca ti-l modifici din timp nu o sa ai probleme cu el si o sa tina destul timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.