Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Nikon D3100


BAWZ
 Share

Recommended Posts

Nikon D3100

 

462864062.jpg

 

 

Aparatul foto D3100 incredibil de uşor de utilizat este răspunsul oricărei familii pentru fotografii frumoase. Indiferent dacă este momentul unui portret de familie sau doriţi o imagine clară a bebeluşilor în mişcare, modul Ghid vă arată cum să realizaţi fotografii extraordinare în cel mai scurt timp. D-Movie vă permite să înregistraţi filme full HD şi să surprindeţi acţiunea la calitate extraordinară, indiferent dacă este zi sau noapte. Motorul avansat EXPEED 2 de procesare a imaginii de la Nikon maximizează performanţa senzorului CMOS de 14,2 megapixeli pentru imagini incredibil de clare în culori intense. Incredibil de uşor pentru un SLR; D3100 oferă modalitatea simplă de a surprinde imagini superbe cu frumoasa dumneavoastră familie, indiferent unde aţi merge.

  • Senzor de imagine CMOS în format DX, de 14,2 megapixeli
  • EXPEED 2: Motorul avansat de procesare a imaginii de la Nikon
  • Sensibilitate la lumină ISO ridicată (100-3200) - se poate extinde până la 12.800
  • Mod GHID: asistenţă intuitivă încorporată
  • D-Movie: Filme Full HD (1920 x 1080)

Informatii :

  • Tip - Aparat foto digital cu reflexie unică prin obiectiv
  • Montură obiectiv - Montură Nikon F (cu contacte AF)
  • Unghi de câmp efectiv - Aprox. 1,5x distanţa focală a obiectivului (format Nikon DX)
  • Senzor de imagine - Senzor CMOS 23,1 x 15,4 mm
  • Pixeli efectivi -14,2 milioane pixeli
  • Total pixeli - 14,8 milioane pixeli
  • Dimensiune imagine (pixeli) - 4608 x 3072 (L); 3456 × 2304 (M); 2304 × 1536 (S)
  • Format fişier - NEF (comprimat RAW); JPEG: Compatibil cu formatul de bază JPEG cu o comprimare fină (aprox. 1: 4), normală (aprox. 1: 8), sau de bază (aprox. 1: 16); Este posibilă înregistrarea simultană a fişierelor RAW şi JPEG cu comprimare fină
  • Suport - Carduri de memorie SD (Secure Digital), SDHC, SDXC şi Eye-Fi
  • Viteză declanşator - 1/4000 până la 30 s în paşi de 1/3 EV, bulb
  • Viteză sincronizare bliţ - X=1/200 s; se sincronizează cu declanşatorul la 1/200 s sau mai lent
  • Viteză avansare cadre - Până la 3 fps (focalizare manuală, moduri M sau S, viteza declanşatorului de 1/250s sau mai rapidă, alte setări la valori implicite)
  • Înregistrare film - Dimensiune cadru/viteză: 1920 × 1080, 24 fps; 1280 × 720, 30 fps
  • Greutate - Aprox. 500 g (1 lb. 1,6 oz) cu acumulator şi card de memorie dar fără capac pentru corp
  • Durabilitate - Corpul şi unitatea declanşatorului durabile până la aproximativ 100.000 cicluri.

Link to comment
Share on other sites

Sincer? Este unul dintre cele mai bune D-SLR-uri, cand vine vorba de un incepator sau un med.

Cunosc pe cineva care are D3100, si... Nu's mari diferente. D3000 nu filmeaza, asta da. Si parca mai era si ceva pe la pixelaj.

La acest aparat aspir eu xD Dar pretul e... destul, pentru mine. Mai am de asteptat.

Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa imi cumpar dar mai astept putin ca nu am nevoie de el acum , oricum nu va recomand D3000 , mai bine iei D3100 filmeaza si HD . Doar cu cateva milioane mai mult ..

Link to comment
Share on other sites

Eu am umblat si cu D3100 si D3000.

Daca nu ai nevoie sa filmezi nu merita investitia.

Problema e ca D3000 gasesti f. greu deja de nou ceea ce inseamna ca vor sa il scoata pe D3000 si sa il lase pe D3100.

Oricum acesta nu este un DSLR de PROFI. De abia de la D7000 in sus poti spune ca intra la categoria profi.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.