Jump to content
Michael Scofield

Sugestii / Suggestions

Recommended Posts

• Nick: Kiwi.DauPerversa
  • Nivel: 23
  • Factiune: News Reporters
  • Propunere / sugestie: Nu stiu daca este chiar o sugestie dar am o problema. De fiecare data cand am un ID ce depaseste 99 (ex: 100), celui care ii vand un ziar nu ii apare sa accepte id-ului 100 de exemplu ci doar id ului 10, si trebuie mereu sa le spun in chat ca e id 100 nu 10, uneori pierd chiar prea mult timp facand asta. Cred ca este din cauza lungimii numelui meu dar nu am ce sa fac in privinta asta. Nu se poate face nimic in legatura cu problema asta?

• Nick: UberSilence
  • Nivel: 44 cred dar am 2000 rp
  • Propunere / sugestie: Sa facem un topic pe forum cu meme-uri (Memes). Sa fie doar meme-uri despre factiunea NR si sa ne amuzam impreuna cu factiunea. De ce nu?

@UberSilence exista deja un astfel de topic numit "Imagini si suveniruri". Daca vrei sa postezi ceva legat de factiune, o poti face acolo. Nu are rost sa umplem forumul factiunii cu topicuri inutile, sa se posteze in ele de 2-3 ori dupa care sa ramana nefolosite. Zi faina!

• Nick: 3din3.10din10
  • Nivel: 18
  • Factiune: News Reporters.
  • Propunere / sugestie: Propun ca pentru a lua Aparatul Foto sa folosim o comanda in HQ. Cel putin mie din cauza unor moduri, nu stiu care imi dispare hud-ul, tinta, chatul, etc facand o poza din greseala cu apratul.

@cdVTB, o idee buna, voi trimite un PM in zilele urmatoare sa vad daca se poate.

• Nick: akyy777
  • Nivel: ~36
  • Factiune: National Guard
  • Propunere / sugestie: Adăugarea încă unui News Chopper.
  • Ca fost membru cunosc cazuri (activități, proiecte) în cadrul cărora News Chopperul oferă un plus pe partea de transport. Întrucât nu toți membri își permit vehicule aeriene personale, un Chopper al facțiuni ar adaugă un plus de realism (în viața reală reporterii nu au un singur chopper) și ar ajuta în anumite situații, deoarece sunt de părere că unul este insuficient.
Edited by akyy

@akyy mulțumim de sugestie, daca voi putea sa conving conducerea, o sa se adauge.

• Nick: SebyPlayRo
  • Nivel: 17
  • Propunere / sugestie: Propun ca la emisiuni sa nu mai poata participa doar playerii cu rank 3 anterior, 500 ore si level minim 25. Eu cel putin nu vad rostul acestei reguli si consider ca toti jucatorii indiferent de nivel sau alte criterii ar trebui sa poata participa la emisiuni.

9 hours ago, SebyPlayRo said:
  • Nick: SebyPlayRo
  • Nivel: 17
  • Propunere / sugestie: Propun ca la emisiuni sa nu mai poata participa doar playerii cu rank 3 anterior, 500 ore si level minim 25. Eu cel putin nu vad rostul acestei reguli si consider ca toti jucatorii indiferent de nivel sau alte criterii ar trebui sa poata participa la emisiuni.

Eu vad un rost, nu degeaba am pus regula aceasta în aplicare, are un rost în sine, putina experienta în joc, vechime, si sa știe scrie cât de cât. 

@SebyPlayRo, a explicat si Nelh destul de clar, emisiunile nu sunt ca orice interviu banal, se dau cu jucători cu ceva mai multă experiență.

• Nick: ImRoby
  • Nivel: 52
  • Propunere / sugestie: As propune sa se adauge sectiunile "Cereri interviuri", "Cereri emisiuni" si "Cereri pachete" pe website deoarece avand rank 4, multi jucatori mi-au spus ca nu stiu cum sa faca aceste cereri.

@ImRoby, propunerea ta este una buna, dar nu cred ca se va implementa. Daca ar fi sa se bage asa ceva, ar trebui sa se bage si pe celalalt server al comunitatii (ca tot vine fuziunea) si nu stiu cum este acolo, dar in orice caz este mai diferit. O sa propun asta totusi, sa vad ce spune si conducerea.

• Nick: Madalin
  • Nivel: 41
  • Propunere / sugestie: SA BAGI TOPICUL DE DISCUȚII INAPOIII

@Madalin, propunere aiurea. Te asteptam din nou cu drag daca ai idei pentru imbunatatirea factiunii.

• Nick: .Mihnea
  • Nivel: 80
  • Propunere / sugestie: Sa se reintroduca topicul de "Greseli gramaticale frecvente", deoarece observ ca foarte multi reporteri fac greseli gramaticale.
Edited by AT Mihnea

@AT Mihnea, topic readaugat.  Multumim de propunere!

• Nivel: 41
  • Propunere / sugestie: Să putem da anunţuri pentru recrutări la facţiunile cu aplicaţiile deschise fără să cerem acordul liderului, acestea să aibe un delay de 5 sau 10 minute între ele. 

• Nivel: 42
  • Propunere / sugestie: Să putem scrie ziare despre orice, inafara de masini/facțiuni/jucători din staff. De exemplu poate vreau să scriu un ziar cu tematica de la Playboy, și nu-l pot vinde din cauza regulii ăsteia. 

@Madalin, prima propunere este ok, probabil voi adauga regula la sfarsitul weekendului. A doua propunere este respinsa, daca tu iti doresti sa citesti revista Playboy pe SA:MP, imi pare rau pentru tine.

• Nick: [Vlad]
  • Nivel: 75
  • Propunere / sugestie: Să putem scrie ziare despre orice, chiar și despre mașini / facțiuni.

@AT Vlad, propunere respinsa.

• Nick: .Mihnea
  • Nivel82
  • Factiune: News Reporters 
  • Propunere / sugestie: Pozele de la "Evidenta pachete" sa nu le mai uploadam pe Imgur, sa le punem intr-o arhiva pe care sa o uploadam pe mediafire de ex si sa punem acel link la evidenta. In albumul de pe imgur pozele nu se pun in ordine de obicei, iar in arhiva pozele se pot ordona in ordine.

• Nick: [CS]Luffytaro
  • Nivel: 24
  • Factiune: News Reporters 
  • Propunerea 1: Scoaterea/modificarea regulii 3 de la [/live], care spune: "3. Între comanda [/l] și [/news] trebuie să existe o pauză de 2 minute, excepție atunci când [/news] se folosește pentru anunț de promovare; - sanctiune: faction warn."
  • De ce?: Pur și simplu mi se pare inutilă. Regula spune că între [/l] și [/news] trebuie să existe o pauză de 2 minute, ceea ce este cam imposibil.
  • Propun ca regula să fie modificată astfel: "Anunturile de promovare și din pachet să fie date ca de obicei. Anunțurile RP se vor da cu o pauză de 3 minute (sau 4, depinde cum dorește liderul) între ele, să nu se creeze chiar așa mult "spam": - sancțiune: avertisment verbal." Astfel, reporterul nu este distras de la live-ul lui, iar ceilalți membrii își pot face raportul. Însă cel mai bine ar fi ca regula să fie scoasă de tot, deoarece membrii s-ar încurca și ar lua AV aiurea.

• Propunerea 2: Modificarea regulii următoare: "Nu este permis să stați Away From Keyboard (AFK) în vehiculele factiunii; - sanctiune: avertisment verbal."
  • De ce?: Deoarece unii mai au anunțuri pregătite într-un Notepad și trebuie să se dea jos din mașină pentru a da copy la anunț. Până la urmă nu toată lumea folosește CMD.
  • Propun ca regula să fie modificată astfel: "Aveți voie să stați în Away From Keyboard (AFK) în vehiculele facțiunii cât doriți voi atât timp cât sunteți în parcarea de la HQ-ul facțiunii. Dacă sunteți în alte locuri destul de populate, aveți voie să stați AFK maxim 30 de secunde, AFK însemnând să stați pe ESC; - sancțiune: avertisment verbal."

• Propunerea 3: Unirea Topicurilor următoare: "Cereri interviuri / Interviews request" + "Cereri emisiuni / Show's request" și "Evidență interviuri & concursuri / Interviews & contests evidence" + "Evidență emisiuni / Shows evidence".
  • De ce?: Simplu, deoarece în Topicul cu cereri emisiuni și cel cu evidență emisiuni și concursuri cam bate vântul, și nu prea are rost să le mai ținem separate. 
  • În ce constă propunerea: Primul Topic se va numi "Cereri interviuri & emisiuni / Interviews & shows request". Cererile pentru emisiuni și concursuri se vor face în primul Topic menționat în rândul de mai sus. Evidența concursurilor, interviurilor și emisiunilor se va posta într-un singur Topic. Cred că nu are rost să numim Topicul "Evidență interviuri & emisiuni & concursuri / Interviews & shows & contests evidence", mai bine "Evidență interviuri & emisiuni / Interviews & shows evidence", deoarece până la urmă concursurile sunt și ele niște emisiuni.

• Alte mențiuniSper ca sugestiile mele să fie implementate. Consider că acestea vor fi de folos facțiunii News Reporters. Numai bine!
Edited by Luffytaro

@eB Mihnea, nu o sa stie toti cum sa faca asta, dar probabil regula va fi adaugata. Multumim de sugestie!

@Luffytaro, prima ta sugestie este respinsa. Este prea multa incalceala. Nu inteleg de ce este imposibil sa astepti 2 minute dupa ce s-a terminat un interviu, dupa care sa dai RP. Minutele dintre anunt - anunt sau anunt - interviu nu vor fi schimbate. De asemenea, a doua sugestie este respinsa. Ai voie sa te pui AFK sa-ti iei un anunt RP sau altceva pentru un minut. Acea regula impiedica membrii sa stea AFK in Vanuri minute in sir si sa le tina ocupate degeaba. A treia propunere a mai fost in planul nostru in urma cu ceva timp, dar s-a dat uitarii. In viitorul apropiat voi uni acele topicuri. Multumim de sugestii!

Edited by eB DaNiElSaN