Jump to content
Michael Scofield

Sugestii / Suggestions

Recommended Posts

• Nick: Alexandrew
  • Factiune: News Reporter
  • Level: 11+
  • Propunerea ta: Am intrat acum 2 minute pe RPG1 la News Reporter, si am vazut un topic cu titlul de Responsabilitati si Obligatii. Aceasta idee este in totalitate a lui Empty, nu am nici-un drept de autor. Dar cand am vazut, mi s-a parut super buna ideea, si am zis ca ar trebui aplicata si la noi. In ce consta topicul asta? Pai fiecare membru cu organizari este postat in topicul asta din cate am vazut. De exemplu, Eu(Alexandrew) care ma ocup cu verificarea raportului de activitate, sa fie scris acolo,fiecare membru cu ce se ocupa. c0s care se ocupa cu distribuirea pachetelor, Michael cu live-uri, testerii, etc. (Stii la ce ma refer). Mi se pare o idee super buna.
  • Alte precizari: Acum ramane la decizia ta Michael :)!

• Nick: c0s
  • Level: 17
  • Propunerea ta: Propunerea mea, poate pentru unii (PopCorn) va fi o propunere pe care ei ar fi respins-o din prima, dar eu cred ca ar fi bine macar sa va ganditi la propunerea mea. Avand in vedere ca vin sarbatorile de iarna, vine revelionul s.a.m.d., m-am gandit ca ar fi bine pentru playerii serverului sa facem reduceri la preturile la interviuri pe perioada acestor sarbatori. Multa lume ar dorii un interviu in perioada sarbatorilor, dar stiiti cum e, nu toata lumea are "cascaval". Sper sa fiti de aceeasi parere cu mine si sa acceptati propunerea.
  • Alte precizari: Am fi mai apreciati de catre playeri daca s-ar accepta propunerea ( Cred ).

Cos, PopCorn sau cine oi fii tu, nu e frumos deloc ce faci si ma superi foarte tare. Nu am spus nimic cand toata munca mea a fost copiata de pe un server pe altul, ba chiar l-am incurajat pe Michael.Scofield sa o faca, dar deja o dati in tangouri. Nu veni cu replici de genul "propunerea mea", "eu ma gandesc ca e mai bine", cand tu ai vazut ideea asta la noi, pe RPG 1. Alexandrew, spre deosebire de tine, a avut bunul simt sa spuna ca nu este ideea lui, ci este ideea luata de pe RPG 1.

Daca se mai intampla sa vad asta o singura data, nu voi mai fi intr-o stare pasabila.

• Nick: c0s
  • Level: 16
  • Propunerea ta: Propunerea care o voi face acum, este inspirata de pe RPG1. Atunci cand topicul de 'Raport de activitate' este deschis ( Sambata si Duminica ), propun ca el sa fie facut si pinned in acele doua zile pentru a sarii in ochi fiecarui membru din factiune. Am vazut ca aceasta metoda se aplica pe RPG1 si are succes in postarea rapoartelor.
  • Alte precizari: Nu uitati, v-am convins ca-s bun la bataie asa ca aveti grija ce raspundeti !

Cos, PopCorn sau cine oi fii tu, nu e frumos deloc ce faci si ma superi foarte tare. Nu am spus nimic cand toata munca mea a fost copiata de pe un server pe altul, ba chiar l-am incurajat pe Michael.Scofield sa o faca, dar deja o dati in tangouri. Nu veni cu replici de genul "propunerea mea", "eu ma gandesc ca e mai bine", cand tu ai vazut ideea asta la noi, pe RPG 1. Alexandrew, spre deosebire de tine, a avut bunul simt sa spuna ca nu este ideea lui, ci este ideea luata de pe RPG 1.

Daca se mai intampla sa vad asta o singura data, nu voi mai fi intr-o stare pasabila.

Edited by c0s

• Nick: Sp1ke
  • Level: 18
  • Propunerea ta: 1) Sa putem da rob la orice ora ( nu vad rostul acelei reguli)
  • 2) Sa nu mai cerem voie sa luam van deoarece raspunsul este mereu da si sa zicem doar "Van la mine"
  • 3) Sa facem eventuri in factiune ( Dealge, simon spune)
  • Alte precizari:

Sp1ke:

Propunerea 1: E pusa cu un rost acea regula. Vreau activitate maxima in factiune, mai ales in timpul zilei.

Propunerea 2: Respinsa. Nu sunt de acord.

Propunerea 3: Voi nu participati nici la concursul de peisaje. Mai intai sa participe toata lumea la evenimente, sedinte si etc., si apoi o sa putem face si eventuri intre noi. Pana atunci ramane sa facem eventuri la care poate participa orice player de pe server.

• Nick: Alexandrew
  • Level: 11+
  • Propunerea ta: Pai, ca lider al ziaristilor, m-am gandit sa fac un fel de raport de activitate daca pot spune asa. Voi face un topic special pe forum, si in fiecare saptamana, toti ziaristii vor posta in acel topic poze cu toate ziarele lor vandute(Bineinteles la vanzare voi fi de fata). Cel care are cele mai multe ziare vandute, va primi o mica suma de bani din partea mea. Inca nu m-am gandit, sa fie acceptata propunerea mai intai.
  • Alte precizari: -

• Nick: PopCorn
  • Level: 13
  • Propunerea ta:
  • 1. Sa se faca un topic special pentru mecanici. Mecanicii din factiune sa faca un raport mic cu cate refilluri / repairuri au oferit. De asemenea sa se aleaga un lider al mecanicilor care sa ii recompenseze pentru munca depusa. Asta ar arata cat de activi sunt mecanicii.
  • 2. Vrei sa fii milionar? O data pe saptamana sau o data la 3-4 zile sa facem acest concurs. Premium sa fie de 1.000.000$ ( nu este o suma mare deoarce vom pune toti bani). Daca va fii acceptat, ar fi bine sa avem si aici un orar pentru a evita neplacerile. Intrebarile vor fi de cultura generala, relativ usoare. Reporterul ce stie ca are de facut acest concurs intr-o anumita zi trebuie sa isi pregateasca setul de intrebari ( sa spunem 10 intrebari ) de dinainte sa nu stea atunci sa se gandeasca la intrebari. Participantul / pariticpantii vor fi alesi in acelasi mod cum sunt alesi si la Emisiunea Speciala.
  • 3. Sa fie un fel de emisiune, in care un reporter de rank 3+, care are dreptul sa faca live-uri, sa ia un interviu unui player random (sa zicem in ziua X, 2-3 reporteri au voie sa isi tina aceasta emisiune, cu aprobare rank4+, la distanta de 1-2 ore fiecare), in orice zona din Los Santos, sau Las Venturas (populata, sau unde se gasesc jucatorii), intervievandu`i dupa un anumit model (sau chiar cu intrebari ce`i vin in minte pe moment, dar cu referire stricta la serverul RPG, asupra noutatilor, pareri, pro si contra etc...). Oricum, este doar o idee, si sper sa placa "publicului", si mai mult decat atat, celor intervievati, surclasandu-ne in topul factiunilor pasnice cu astfel de manifestari / aparitii !

*un exemplu :

NR : Buna ziua B-zone, ma aflu la Pay`n`Spray Los Santos, si`l am alaturi de mine pe X`ulescu! Salutare!

X : Buna ziua B-zone, Salut NR`ule, ma simt mandru sa fiu ales in acest sondaj!

NR : Facand referire asupra temei "DM`ul si urmarile sale", as dori sa stiu ce parere ai despre acest lucru!

X : Pai, de obicei aici este safe-zone, dar nu multi cunosc acest lucru, si iata totusi se intampla.

NR : Ne poti da mai multe detalii ?

X : Din ce in ce mai multi playeri fac deathmatch si iau ban, cred ca asta urmeaza dupa astfel de fapte.

NR : Da, dar in principiu, ce sfat le`ai da celor prezenti aici ?

X : Spune-ti nu violentei !

Bineinteles, se pot adauga mai multe teme,pe care le gasim la modelul de interviuri si chiar ziare: business-uri, factiuni, admini, update-uri, etc, etc.

4. M-am gandit la o chestie, care ar putea ajuta factiunea sa urce mai sus in ochii playerilor. M-am gandit, ca o data pe saptamana, sa oferim o mica surpriza jucatorilor, si anume: "X", care are rank 3+, spune: Buna seara B-zone. In aceasta seara, News Reporter v-a pregatit o surpriza. Primul care da /sms la nr "y", cu textul "News Reporter - The best family", castiga un live gratuit. Nu de fiecare data trebuie sa fie acelasi text. Mesajul si-l va alege respectivul reporter. M-am gandit ca prin aceasta metoda, munca noastra va fi mai apreciata de catre playeri.

5. Propun ca cei de rank 4+ sa poata organiza o emisiune speciala o data pe saptamana, poate liderul sau sublider nu vor avea timpul necesar pentru a o organiza asa ca, cei de rank 4+ se vor putea face utli ajutandu-i.

6. Propun ca cei de rank 3 respectiv rank 4+ sa poata organiza targuri, evenimente iar la sfarsitul evenimentului sa posteze intr-un topic, nu stiu daca este vreunul la ora actuala daca nu, sa se creeze un topic pentru aceste evenimente.

Alte precizari: Mersi.

Nick: NickPCH

Factiune: News Reporter

Level: 17

Propunerea ta:1. Tinand cont ca factiunea noastra are de acum in colo grade superioare, rank 3+, m-am gandit ca la Responsabilitati si organizare sa se adauge urmatoarele topicuri:

- Discutii libere;

- Activitatea membrilor de rank 1

- Activitatea membrilor de rank 2

- Activitatea membrilor de rank 3

Adaugarea acestor responsabilitati va marii considerabil buna desfasurarea a factiunii si experimentarea mult mai rapida a membrilor rank 1,2,3. La discutii libere, ca si la Imagini si Suveniruri, Peisaje, Servicii si asa mai departe, sa se aleaga o persoana serioasa si responsabila de acel topic. La fel si cu activtatea membrilor rank 1,2,3, in joc desigur.

Alte precizari: Dupa parerea mea ar fi mult mai multa activitate in factiune.

P.S: Acestea sunt luate 100% de pe RPG1 si sa le implementam si noi pe RPG2.

2. As dori la fel, sa se adauga responsabilitate la topicul Concursuri. In acest topic va fi o persoana care sa se ocupa de Concursuri. Aceasta sa organizeze in fiecare saptamana concursuri de diferite tipuri.

Cam acestea au fost propunerile mele. Voi venii cu altele pe parcurs.

Multumesc pentru timpul acordat!

Popcorn:

-1)Prima ta propunere nu este acceptata. Ajunge un raport, ei ca job de mecanic trebuie doar sa dea refill/repair membrilor din factiune. Nu sunt obligati sa dea si la restul, doar daca vor.

-2) Nu prea am inteles a doua propunere. Daca te referi ca, concursul ala sa se tina pe [/live], propunerea este respinsa.

-3) Nu este acceptata. Exista deja Talk-Show si interviurile spontane pentru asa ceva. Nu am tinut inca unul, dar imi voi face timp si va voi arata cum se face si un talk-show.

-4) Propunere acceptata. Vom vorbi mai multe despre asta la sedinta.

-5)Propunere respinsa.

-6)Deja este propunerea ta. Targurile oficiale sunt anuntate de mine pe forum, dar membrii rank 4+ pot lua 2-3 membrii cu ei, si sa organizeze un targ. Stabiliti voi pe /f asta in liniste si fara scandal.

NickPCH:

-1)Propunere respinsa. Pentru membrii de rank 1, 2 si 3 se vad cat de activi sunt prin raportul lor de activitate, cate pachete au facut in aceasta saptamana, imi dau seama cum sunt activi. Iar despre discutii, ma voi mai gandi la asta. Momentan nu este acceptata.

-2) Propunere acceptata. Vom discuta la urmatoarea sedinta despre asta.

• Nick: Sp1ke
  • Level: 25
  • Propunerea ta: Propun sa se dea puncte si la pachete terminate: Pachet 1: = 1 pct, pachet 2 = 2 pct, pachet 3 = 3 pct, pachet 4 = 4 pct
  • Alte precizari: -

• Nick: Edward.Stefann
  • Level: 18
  • Propunerea ta: Propun ca absolut toti banii pe care un membru al factiunii ar trebui sa ii primeasca pe saptamana respectiva (Salarii / Peisaje / Imagini & Suveniruri, etc) sa fie dati la sedinta. De ce? Pentru ca unii membri pot sa stea pe [/sleep] iar tu sa ii dai bani si el sa nu vada, iar apoi sa apara nelamuriri.
  • Alte precizari: Sper sa iti placa propunerea mea!

Sp1ke:

• Propunerea ta a fost acceptata. Se va nota in urmatorul fel: Pentru fiecare pachet terminat, indiferent de numarul sau(1,2,3 sau 4), veti primi cate un punct la raportul de activitate.

Edward.Stefann:

• Propunerea ta a fost respinsa. Depinde cate rapoarte sunt pe saptamana, daca am timp sa corectez toate rapoartele, veti primi banii la sedinta, daca nu, ii veti primi pe parcursul saptamanii. Nu ii voi da salariu player-ului respectiv daca e pe /sleep, ii voi da doar daca este online. Daca este afk, are obligatia de a verifica inainte de a primi transfer cati bani are.

Edited by Alexandrew

Nick: Dudue

Factiune: News Reporter

Level: 5

Propunerea ta: Sunt 2 mai jos.

Alte precizari: Sper sa iti placa propunerile mele pentru concurs!

Pentru editia I a concursului.

1.Propun instalarea unui sistem de FactionWarn-uri sau ADV-uri de exemplu:

Eu intru pe server si Alexandrew sau PopCorn sau oricare membru nu este online [mi se intampla des sa nu va gasesc].

Este ora 7:00, dau un news gresit cand toata lumea sta pe sleep.

Si sa scrie ceva gen: You've warned with a Faction Warn.

2.Propun infiintarea unui topic 'Antrenamente', si nu, NU ma refer la SIMULARI!

Antrenamentele constau pe server deocamdata in simulari pentru Rank 2, iar rank 1 sa priveasca si sa invete!

Consider ca ar fi o idee buna ca in topicul 'Antrenamente' sa se faca antrenamente cu cei de Rank 1, in privinta AG-urilor si RP-urilor, de ex:

[TLG]Alexandrew: Dati toti un anunt RP adevarat la ora 10:25:12, pe T si atat [adica rank 1 sa stea undeva pe langa HQ ca la o sedinta sau sa pregateasca un anunt si sa se intalneasca toti cu Alexandrew]

Player 1: blabla

Player 2: dadada

Player 3: asfas

Sa spunem! Iar Alexandrew o le va explica ce este bine si ce nu si ce model de RP sau cum se da s+s la un AG. Consider ca cei de Rank 1 se vor pricepe mult mai bine decat acum.

• Level: 16
  • Propunerea ta: Tu, Alexandrew sau orice membru cu rank 4+ sa organizeze un concurs de cultura generala, in principiu vor fi patru participanti si cincisprezece intrebari. Concursul e simplu, taxa de participare va fi de 250.000$ iar premiul de 500.000$ el va fi organizat prin comanda [/live]:
  • Buna ziua B-Zone, in aceasta zi m-am decis sa organizez un concurs de cultura generala. Acesta va avea 15 intrebari cel mai bine pregatit player va fi premiat cu suma de 500.000$ iar taxa de participare 250.000$. Pentru asta am nevoie de patru participanti, cine doreste sa se inscrie, este rugat sa trimita [/sMS] la numarul 989-0612.
  • De intrebari se va ocupa reporterul desemnat adica, intrebari din geografie, istorie, romana, matematica mai exact ce-ti trece tie prin minte dar nici sa fie prea simple..ca asa nu-si mai are rost concursul.
  • Alte precizari: Eu zic ca este o parere buna, adica merita incercata. Asa am vedea si noi cultura generala a playeri-lor.

• Nick: Philippe.
  • Level: 4
  • Propunerea ta: Propun ca cei de rank 3+ sa nu mai faca raportul de activitate, ei dand live-uri nu cred ca mai este nevoie sa faca si un raport de activitate, sau macar sa se puna live-urile si la raport.
  • Alte precizari: Acum ramane la decizia ta, Alexandrew!

• Nick: Walden
  • Factiune: News Reporter.
  • Level: 12.
  • Propunerea ta: Sa se infinteze o emisiune "entertainment" (amuzament) in care sa se spuna diferite glume, poante etc.
  • Alte precizari: Sper sa intre in aplicare.

Dudue:

1. Nu se poate implementa un asemenea sistem. Asta se face doar din script-ul facut de MasterTrap, iar eu unul nu cred ca poate face asa ceva, deoarece nu stie care sunt news-urile bune si care nu. Propunere respinsa.
  2. Propunere respinsa. Scrie in regulament ce fel de news-uri trebuie date, iar cei de rank 1 mereu trebuie sa dea pe /f inainte un news roleplay pentru a-l verifica colegii.

Popcorn:

1. Propunere respinsa. Momentan ajunge acel concurs de popularitate si live-ul gratis. In plus, nu cred ca cineva de pe acest server are chef sa raspunda la un concurs de cultura generala, totusi, este un joc. Ei deabi invata la scoala, ce motiv ar avea sa invete pentru un joc? Pentru 500.000$? Nu cred.

PhiLL:

1. Propunere respinsa. Nu sunt asa multi playeri ca pe RPG1 ca sa fie asa multa activitate, si in plus, nu sunt asa multe cereri de live-uri precum RPG1.

Walden:

1. Ma voi mai gandi la aceasta propunere.

Nu uitati, oricine crede ca ar putea ajuta factiunea sa aiba o activitate mult mai buna atat in joc, cat si pe forum, este rugat sa faca o propunere pentru factiune in acest topic. Orice propunere este bine venita, indiferent daca este ea buna sau proasta. Va rog sa nu ezitati in a face un post aici, orice propunere este bine venita, iar daca este o propunere buna, va fi pusa in aplicare.

• Factiune: News Reporter.
  • Level: 17
  • Propunerea ta: Propun sa se implementeze la cererile de invoire pentru targuri, activitati, sedinte un numar anume. Adica intr-o saptamana sunt 5 activitati, am presupus doar. Xulescu are voie sa faca cerere de invoire de doua ori. La sfarsitul saptamanii tu sau eu, ne vom uita la fiecare cerere si o sa vedem de cate ori x,y si z s-au invoit in acea saptamana. Iar daca sa zicem ca s-a invoit de 3 ori va primi advertisment daca de 4 ori Faction Warn + o amenda, la decizia ta.
  • Alte precizari: Nu stiu daca ai inteles prea bine dar oricum iti voi explica in game mai larg ;)
  • Asa vom evita inactivitatea!

• P.S: Legat de propunerea pe care ai respins-o, vreau sa te rog macar sa incerci asta. Faci un concurs d-asta cand ai timp, sau fac eu sa-ti arat cum e. Daca nu participa nimeni asta este dar daca participa eu zic sa o pui in valoare. Vor fii intrebari de cultura generala, nu cred ca playerii nu o sa stie. Gen care este capitala Turciei? R: Ankara.

Edited by caRamEa

• Nick: BuRn4YoU
  • Factiune:News Reporter.
  • Level:11+
  • Propunerea ta:
  • 1) Să se facă o emisiune, gen : "Confesiuni" sau "Destăinuiri", cu invitat random sau cu cerere, sau ales de NR, în care acesta să spună tot ce are pe suflet regrete, treburi și alte chestii, cu diverse prețuri.
  • 2) Sa se adaguge un membru care sa se ocupe cu activitatea de pe forum... Adica intr-o saptamana pe forum in categoria discutii sa fie postate minim 10 mesaje de catre un membru, numa nu orice mesaje, mesaje cu cap. Daca un membru din factiune nu posteaza minim 10 mesaje el sa primeasca un advertisment verbal in joc. La doua advertismente sa se puna o amenda de 200.000$...
  • 3) /news-ul cu " Anuturile gratuite au inceput, [/sms ... ], [/sms ...]." sa fie dat DUPA PayDay.
  • De ce? Pentru ca:
    a) Daca vine PayDay numerele din A.G. se vad doar putin timp si trebuie sa dai "PageUp"
    b) PayDay-ul vine aproximativ de fiecare data la xx:00:xx (Ex: 12:00:00) si astfel nu mai ne incurcam cu [/time] si tot felul de alte comenzi.
    c) Playerii se vor informa intai de PayDay, si dupa vor da A.G.
    d) Oricum [/sms]-urile incep sa vina dupa PayDay, ei asigurandu-se ca vor avea anuntul vizibil mai mult timp.
  • Alte precizari:Multumesc anticipat

Popcorn:

1. Propunere respinsa. Ne vom da si noi seama cand vor lipsi in continuu membrii, deoarece se fac poze la fiecare eveniment.

2. Ti-am spus, momentan acea propunere este respinsa. Poate pe viitor va fi implementata.

BurN4YoU:

1. Propunere respinsa. Nu facem emisiuni gen: Din Dragoste :)).

2. Propunere respinsa. Voi nu postati nici macar la imagini & Suveniruri de cel putin 2 ori pe saptamana.

3. Propunere respinsa. Startul si stopul raman la fel cum scrie in regulament.

Edited by TLG Alexandrew

Nick: ReddeRR

factiune: News Reporter

level: 3+

propunerea ta: Propun ca in fiecare saptamana odata intr-o zi sa se dea un news cu "intrebarea saptamanii" si cel mai bun raspuns sa fie premiat cu o suma ceva. Daca lui Alex nu-i convine ceva, poate sa mai schimbe, adica eu zic sa se dea sms in joc si el doreste pe forum, etc.

alte precizari:News Reporter are the best. Sper sa va placa ideea mea. P.S daca vedeti greseli gramaticale imi cer scuze, dar am scris de pe telefon. Salut.

Nick: ReddeRR

factiune: News Reporter

level: 4 +

Propunerea ta: Propun sa se faca anunturi si in ziare, adica un player vrea sa vanda de exemplu un stalion, noi ii punem mesajul in ziar, iar acesta ne va plati cu o anumita suma de bani pe care o alege alex, de exemplu 50$ pe litera iar minimul de litere sa fie 150 sau asa ceva sau poti sa pui direct 200k, depinde. Trebuie ca minim 7 persoane sa posteze intr-un topic pentru a se crea un singur ziar, aceasta va fi de 2 ori pe sapt. Sau asa ceva, alege liderul iar liderul/subliderul il vor publica, sau chiar membri de rank 2, 3. Cam asta este.

alte precizari: Am face mai multi bani zic eu si mai multe subiecte de ziare, o zi buna!