Jump to content

Peugeot 2008 DKR duce Raliul Dakar la un alt nivel


Z M A i L
 Share

Recommended Posts

Peugeot 2008 DKR duce Raliul Dakar la un alt nivel



Peugeot a insuflat în ultima perioadă modelelor sale un design modern cu tente futuriste, însă pentru Raliul Dakar, francezii îşi arată partea întunecată cu Peugeot 2008 DKR.



peugeot-2008-dkr-2-front.jpg?width=610&h



Esteticul a fost întotdeauna un punct forte al constructorului din Sochaux, însă pentru Raliul Dakar, lucrurile iau o întorsătură ceva mai...herculeană. Pentru că francezii au creat 2008 DKR, model ca va participa în celebra competiţie în 2015, unde cel mai probabil va avea ca adversare câteva Dustere.



peugeot-2008-dkr-1-7.jpg?width=600&heigh



Departe de blajinul model de serie Peugeot 2008, versiunea pentru Dakar nu mai are nevoie de nicio descriere în ceea ce priveşte look-ul exterior.



peugeot-2008-dkr-4-7.jpg?width=600&heigh



Legat de partea tehnică, inginerii de la Peugeot Sport au optat pentru două roţi motrice în detrimentul unui sistem de tracţiune integrală. Explicaţie este simplă, din moment ce această soluţie le permite francezilor să participe la clasa buggy, o categorie ce impune mai puţine restricţii.



peugeot-2008-dkr-7-7.jpg?width=600&heigh



Vestea proastă este că momentan, cei de la Peugeot refuză să dezvăluie alte informaţii tehnice pentru 2008 DKR.



Sursa: http://www.promotor.ro/masini-noi/news/peugeot-2008-dkr-duce-raliul-dakar-la-un-alt-nivel-12480732




@SmiiLe

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.