Jump to content

Denominare / Denomination


Mastertrap21
 Share

Denominare / Denomination  

462 members have voted

  1. 1. Sunteti de acord cu solutia denominarii ? Do you agree upon the denomination solution ?

    • Da / Yes
      340
    • Nu / No
      122


Recommended Posts

Eu sunt neutru spre pro si am sa va zic de ce.

 

In primul rand e un lucru bun, ceea ce ma face sa cred ca vom trece la Hard RP? ( da, stiu stiu, nu mai incap cifrele in tiparele san andreas-ului dar seaman izbitor cu hard RP )

Ceea ce ma ingrijoreaza sunt sumele alea mici de 1$, 10$. Nu poti face 0,01$ sau 0,1$. Cred ca solutia ar fi sa se introduca o noua moneda. Cum este si la noi, LEUL si BANUL. Asa putem si noi sa introducem "LEUL si BANUL" dar cu alte denumiri: dolarul si cent-ul ( foarte original :)) ). Adica 100 de centi = 1$. Si uite asa evoluam pe zi ce trece fara ca unii sa-si dea seama.

Partea proasta a acestei situatii: unii vor profita de naivitatea altor jucatori, sau cei care revin si nu cunosc acest sistem vor lua teapa etc. ( Plangeri si tot tacamul ). Eu cred ca odata cu cu aceasta schimbare vom avea mai multa activitate in topic-ul de reclamatii.

Solutia: Mesaje pe chat cu update-ul, un mesaj inainte / dupa logare pe server in care sa atentionati jucatorii. Pe forum un topic care sa iasa in evidenta si toata lumea sa il citeasca. Alte idei? Gasiti voi.

 

Sau putem inventa moneda noastra, o moneda originala marca B-Zone. Ar trebui facut un topic, toata lumea sa vina cu 2 nume de monede, numele acelor monede sa aiba ceva in comun cu B-Zone.

Edited by DooMasteR
Link to comment
Share on other sites

Dacă te referi la suma cash, atunci fie rămâi cu 0$, cel mai probabil, sau cu 4$. Însă acestea sunt sume infime de bani la care nu se observă diferența având în considerare sumele actuale de bani. Momentan dacă pierzi 40$ nu le simți dispariția, nici un jucător de level 1 cu 7.500$ în mână nu prea le simte dispariția.

 

 

 

Toți e un cuvânt cam mare. Eu nu prea cred că TOȚI o să greșească suma. Singurii care vor greși suma sunt cei care n-au habar de aritmetică. După cum am spus mai sus, nu aveți decât de tăiat două zerouri din sumă, atâta tot. Dacă nici de asta nu sunteți în stare atunci...

 

Nu o să se sperie nimeni din moment ce denominarea e anunțată cu cel puțin 1 lună înainte de efectuarea ei. Până la efectuare va afla toată lumea de ea și vor știi de ce nu mai au suma veche de bani.

 

Ce bug-uri? Ești tu scripter să știi sigur că apar bug-uri? Dacă n-ai cunoștințele necesare atunci ar fi indicat să nu-ți dai cu părerea, pentru că spui prostii și alții se vor lua după tine.

 

Din cauza sumelor imense de pe server el e dat deja peste cap. Această modificare nu afectează pe nimeni cu nimic, poate doar pe cei ce nu știu efectua o împărțire.

 

 

 

1. Am explicat într-un alt post. Citește tot ce am postat în acest topic.

2. Singurele persoane dezorientate vor fi probabil începătorii. Însă și ei când vor vedea că au 75$ în mână nu cred că vor lua rent la o casă cu rentul 100$.

3. Același care e și acum însă cu două zerouri lipsă.

4. Da. Toate sumele vor fi denominate.

5. Limita va rămâne de 1.4 miliarde de $.

 

 

 

N-are legătură denominarea cu Hard Rp.

Inteleg, si, la case daca pune cineva rent 100, de exemplu la CABANA LS, care are foarte multi renteri, daca pune la ea rent 100, si a luat de la 20 de playeri cate 100$, cum o sa platiti pagubele? o sa produca o casa mai mult ca un biz ? ca poate cum unii nu sunt atenti, nu o sa isi dea seama, + ca banii ti ia din banca, nu cred ca tot serveru da in fiecare ora /stats ca sa observe asta, sau de exemplu ma pun /sleep, si revin dupa 20 de ore, ce se intampla, dau cate 100$ in fiecare ora? macar bagati sistem, la fiecare ~5 ore adunate, sa iti ia o suma..

Link to comment
Share on other sites

Eu unul sunt PRO, deorece e mult mai real. In realitate nu iti cumperi masina cu 700 de milioane. Oricum, unii playeri au destui bani cat sa cumpere 2 masini bune, deci o denominare e o idee foarte buna. Va felicit pentru idee, era si timpul. Ar fii o idee buna sa se introduca si sumele gen "0.5" sau "0.75", insa eu zic ca este optional.

Edited by TDK Magnum
Link to comment
Share on other sites

Intradevar valoarea banului in joc nu mai este apreciata si asta doar din cauza unui factor . Averile si bunurile au depasit orice prag ... o schimbare de genul ar regla multe probleme . Asa cum se precizeaza si in topicul facut de mastertrap " Totul va fi gandit pentru a imbunatati economia iar cei ce ar putea avea de suferit datorita modificarilor vor fi despagubiti inainte ori dupa modificari, dupa caz, asa cum s-a intamplat in diferite randuri in care am adus modificari cu implicatii asupra economiei. " Nimeni nu va avea de suferit . PRO din partea mea atat timp cat se tine cont de ce a spus Mastertrap21.

Link to comment
Share on other sites

Pro, preturile vor deveni mai realiste.

 

Nelamurire: Rentul de 1$ se transforma in 0.01 centi?

 

A explicat master mai sus .2. Pentru cazurile in care exista posibilitatea setarii de 1 dolar a costului final (adica aproape gratis) probabil se va opta pentru posibilitatea pretului 0 (adica tot gratis)

Link to comment
Share on other sites

Inteleg, si, la case daca pune cineva rent 100, de exemplu la CABANA LS, care are foarte multi renteri, daca pune la ea rent 100, si a luat de la 20 de playeri cate 100$, cum o sa platiti pagubele? o sa produca o casa mai mult ca un biz ? ca poate cum unii nu sunt atenti, nu o sa isi dea seama, + ca banii ti ia din banca, nu cred ca tot serveru da in fiecare ora /stats ca sa observe asta, sau de exemplu ma pun /sleep, si revin dupa 20 de ore, ce se intampla, dau cate 100$ in fiecare ora? macar bagati sistem, la fiecare ~5 ore adunate, sa iti ia o suma..

 

Este problema ta daca iti iei rent de la o casa unde chiria este 100$ (adica 10.000$), iar daca te referi ca pune el la payday 100$ ca sa ia mia multi bani, este o regula care interzice schimbare chiriei la payday.

Link to comment
Share on other sites

PRO

Dece? Sunt de parere, ca economia serverului care dupa cum zice la nume este Role Play este extrem de mare, daca s-ar taia ultimele 2 zerouri de la sume, sau cum a spus si mastertrap in primul reply economia ar scadea la preturi mai norlame, si mai apropriate de realitate ( doar il real life nu platiti 1 miliard de dolari pe un veyron, nu?) PRO

Link to comment
Share on other sites

PRO! Este o idee buna pentru serverul nostru, si sigur prin asta vom atrage mult mai multi playeri.

 

Seamana mult mai bine cu viata reala in randul preturilor, nu vom mai fi limitati la 1.5 miliarde in banca, la o valoare supraevaluata. Totusi daca stam sa ne gandim un om nu isi cumpara un piaggio (faggio) cu 3 milioane de dolari. Si denominarea, in cazul acesta da un aer de RP consolidat. Mai greu va fi pana se acomodeaza lumea cu aceasta schimbare.

 

Este o schimbare majora si o idee excelenta! Thumbs up! :-bd

 

O sa fie o munca titanica pentru admini si mai ales pentru Master si Kelton. Asteptam cu nerabdare noul update! Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

CONTRA, asta ar insemna ca cea mai mica suma de bani care o poti oferi sa fie 100$ de acum(1$ = 100$ de acum).Deci banii se vor cheltui altfel, mai rapid si nu toti am castigat bani de la 1k in jus la job-uri.Puteti intelege mai bine cu rentroom: daca inainte rentul minim era de 1$, dupa update va fi de 100$.

Link to comment
Share on other sites

Contra . De ce ? pentru ca se vor pierde multi bani si cei care au muncit pentru bani / bunuri o sa piarda tot . Deci din 200m care abea i strange de ex: un player de level 15 - 30 , care a muncit mult pentru bani aia , o sa aiba 200k , e o mare prostie ...

Link to comment
Share on other sites

Contra . De ce ? pentru ca se vor pierde multi bani si cei care au muncit pentru bani / bunuri o sa piarda tot . Deci din 200m care abea i strange de ex: un player de level 15 - 30 , care a muncit mult pentru bani aia , o sa aiba 200k , e o mare prostie ...

In loc de 200.000.000$ [200m] vei avea 2.000.000$ [2m], in loc de 20m, 200k ...nu pierzi nimic caci toate preturile vor scadea.V-a fi un server mai real..

Eu sunt total PRO, serverul chiar are nevoie de acest update!

Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg de ce dati contra pe motivele acestea, sunteti chiar inapoiati mintal? Nu puteti intelege ca absolut ce are o valoare pe acest server, din valoarea financiara respectiva se vor scadea doua 0-uri? Nu intelegeti ca nu afecteaza cu nimic pe nimeni? Doar vom ajunge la niste cifre care dau putin spre realitate, ca nimeni nu cumpara o masina cu un miliard in viata reala. Este o idee brilianta, ar fi trebuit pusa in aplicare de ceva vreme ca sa nu se ajunga la aces exces, dupa cum ati spus si voi, sunt persoane care au atins limita de bani atat in biz, cat si in mana sau in banca, ar fi o idee excelenta dar unii dintre voi nu sunteti in stare sa va adaptati unui mediu de joc nou indiferent daca e mai bun sau mai rau pentru voi.

Sunt total PRO cu aceasta idee si sper ca se va implementa.

Link to comment
Share on other sites

Consider aceasta idee buna.

Preturile au crescut excesiv de mult,ceea ce nu mi se pare deloc bine. ( Faggio - 3 milioane ).

Eu personal sunt PRO,asa serverul ar lua putina "nuanta" de RolePlay.

Link to comment
Share on other sites

Contra . De ce ? pentru ca se vor pierde multi bani si cei care au muncit pentru bani / bunuri o sa piarda tot . Deci din 200m care abea i strange de ex: un player de level 15 - 30 , care a muncit mult pentru bani aia , o sa aiba 200k , e o mare prostie ...

 

Tu nu intelegi.Nu pierde nimeni nimic,pentru ca toti vor "pierde" aceeasi suma de bani. Pierde e un termen nepotrivit aici..

Tu te gandesti ca pierzi din alea 200.000.000 199.800.000$ ,dar nu e asa.

 

Pentru unele bizuri, gen CNN-urile, se va schimba complet modul de taxare, astfel încât sumele pe care le plătești pentru serviciu să nu fie imense. Momentan nu-ți pot da mai multe detalii despre noul sistem de taxare, însă vom încerca să-l facem astfel încât atât proprietarii cât și cei care folosesc serviciul să nu aibă de pierdut.

 

 

 

Cel mai probabil vom schimba și sistemul de taxare pentru chirie cum o să facem și pentru CNN-uri.

Sau la case va rămâne prețul denominat. Nu e mult 100$ per payday când la job faci 10.000$ în 10 minute.

 

Vad ca se pune problema asta a bizurilor ca CNN. O idee ar fi sa stabiliti un pret universal ,ca cel al PAy'n'spray-urilor.

 

E o idee buna. Atat asta ,cat si cea cu introducerea celui de-al treilea oras. Inainte se jucau doua orase cu 350 de playeri. Introducerea celui de-al treilea oras va fi ca o manusa pentru numarul de playeri online. Cu cat va creste acesta,cu atat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Dacă te referi la suma cash, atunci fie rămâi cu 0$, cel mai probabil, sau cu 4$. Însă acestea sunt sume infime de bani la care nu se observă diferența având în considerare sumele actuale de bani. Momentan dacă pierzi 40$ nu le simți dispariția, nici un jucător de level 1 cu 7.500$ în mână nu prea le simte dispariția.

 

 

 

Toți e un cuvânt cam mare. Eu nu prea cred că TOȚI o să greșească suma. Singurii care vor greși suma sunt cei care n-au habar de aritmetică. După cum am spus mai sus, nu aveți decât de tăiat două zerouri din sumă, atâta tot. Dacă nici de asta nu sunteți în stare atunci...

 

Nu o să se sperie nimeni din moment ce denominarea e anunțată cu cel puțin 1 lună înainte de efectuarea ei. Până la efectuare va afla toată lumea de ea și vor știi de ce nu mai au suma veche de bani.

 

Ce bug-uri? Ești tu scripter să știi sigur că apar bug-uri? Dacă n-ai cunoștințele necesare atunci ar fi indicat să nu-ți dai cu părerea, pentru că spui prostii și alții se vor lua după tine.

 

Din cauza sumelor imense de pe server el e dat deja peste cap. Această modificare nu afectează pe nimeni cu nimic, poate doar pe cei ce nu știu efectua o împărțire.

 

 

 

1. Am explicat într-un alt post. Citește tot ce am postat în acest topic.

2. Singurele persoane dezorientate vor fi probabil începătorii. Însă și ei când vor vedea că au 75$ în mână nu cred că vor lua rent la o casă cu rentul 100$.

3. Același care e și acum însă cu două zerouri lipsă.

4. Da. Toate sumele vor fi denominate.

5. Limita va rămâne de 1.4 miliarde de $.

 

 

 

N-are legătură denominarea cu Hard Rp.

 

Deci daca vom avea de ex : 200m , se vor scade 2 zero-uri , vom avea 2m ?

Link to comment
Share on other sites

Este cea mai buna idee.Mereu am visat ca B-zone sa aiba preturi mai mici ca in viata reala.Adica in viata platesti 4 miloane de dolari pentru o casa cu o camera si care arata foarte prost? Sunt de acord .Votez YES si sper ca si voi veti vota la fel.

Edited by SpeedyGonzales22700
Link to comment
Share on other sites

Deci daca vom avea de ex : 200m , se vor scade 2 zero-uri , vom avea 2m ?

Da, dar la totul o sa dispara 2 zerouri, si la pretul masinilor de la DS etc.

Dupa cum se vede si mai sus parerile sunt impartite. Eu spun Contra deoarece s-ar pierde multi bani din interes. Totodata ideea este buna la randul ei deoarece va fi totul mai RolePlay. In concluzie, teoretic as fi neutru. Ar fi ceva daca s-ar mari si interes rate-ul.

 

Nu peierdeti nimic! Totul o sa aiba acceasi valoare, doar numarul de cifre al pretul o sa se micsoreaza!

Link to comment
Share on other sites

Da, dar la totul o sa dispara 2 zerouri, si la pretul masinilor de la DS etc.

 

 

Nu peierdeti nimic! Totul o sa aiba acceasi valoare, doar numarul de cifre al pretul o sa se micsoreaza!

 

Ooo , pai atunci dau Pro . Multumesc pentru ca m-ai facut sa inteleg .

Link to comment
Share on other sites

Prima data nu eram multumit cu acest lucru.. dar sa zicem,dau pro am inteles care este idea... pana la urma banul aceiasi valoare va avea :)..

Oricum in prima luna cred ca va fi o debandada totala pe server... :)

Edited by Bogdan phR
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi suficient de taiat un zero , la aflarea vestii (acum 10 min.) multi nu intelegeau , ziceau ca le fura banii etc. Ar fi bine daca ati posta pe server asa cum ati postat cu parolele : "Din motive de siguranta etc." .

 

Totusi spun PRO , valoarea banului va creste . Lumea va fi mai "zgarcita" si cand va vedea faggio : 26.000 si lui ii da 100$ pe tura la garbage il va motiva , fata de 2.600.000 si 10.000 . (chiar daca e aceeasi chestie) .

Edited by HunTer01
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.