Jump to content

P.O.H.U.I - Discutii


Dyablox
 Share

Recommended Posts

5 hours ago, Lieutenant.PD said:

Baieti, da poate ocolim politica aici? Sunt satul de ea, serios. Votati pe cine vreti, da numa nu va laudati pe aici ca ati votat. Is zaibit sa vad peste tot politica. 

Tu ai votat ?@ zi sincer, ai fost la vot ? 
Te intreb pentru ca am inteles ca nici nu te duci la vot in primul tur :))

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, South Monologue said:

Tu ai votat ?@ zi sincer, ai fost la vot ? 
Te intreb pentru ca am inteles ca nici nu te duci la vot in primul tur :))

nu, sunt apolitic. Nu ma intereseaza politica. Viitoarea mea cariera nu depinde de politica, asta in primul rand. In al doilea rand, daca tare ma bag in politica, nu mai ajung unde vreau eu.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, JohnstoN said:

@Lieutenant.PDda bro, o ieșire din criză, o creștere economică, poate acolo îmbunătățirea sistemelor de pensii, invatamant, bancar, de sanatate publică

 

tăt asta nu iti afecteaza deloc viața

tu colțunu pe cap și pashol la lucru

titi pohui

Stii ca daca vrei sa intri in politie/armata/carabinieri ap nu trebuie sa fii deloc implicat in politica, nu? Si ca sa schimbe ceva, trebuie sa aiba o majoritatea Parlamentara :) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lieutenant.PD said:

Si ca sa schimbe ceva, trebuie sa aiba o majoritatea Parlamentara

știi cum, Președintele se mai așează la o vorbă cu liderii partidelor din când în când, mai vorbește cu persoane de prin vârful țării care pot influența cei care îi au sub conducere, mai trimite o inițiativă legislativă la Parlament care este discutată și cât de cât luată în considerare (unele chiar putând fi adoptate), mai iesă în fața presei și spune 2 cuvinte care se fac auzite pe tot teritoriul MD și influențează comportamentul sau mentalitatea oamenilor, etc. Nu are chiar Președintele o putere legsilativă ca Parlamentul, ci mai degrabă una sociologică.

 

însă nu e în asta, altceva voiam să-ți zic. e interesant ce zici că te interesează poliția/armata/carabineri însă nu te interesează politica chiar dacă amândouă urmăresc același interes

 

toată structura asta a MAI e înființată cu scopul de a promova bunăstarea țării prin securitate și ordine 

politica pe de altă parte prin Parlament, Guvern, Preșidenție tot urmărește bunăstarea țării prin lege și alte acte/fapte. 

 

indiferent pe care ai privi-o, scopul lor principal este bunăstarea Republicii Moldova așa că dacă ești apolitic înseamnă că ți-e-n paralel de soarta țării tale și atunci, cum poți lucra ca polițist/militar/carabineri când munca ta de zi de zi este îndreptată spre a asigura această bunăstare în această țară când te doare-n pulă de ea?

 

când lucrezi în stat ești un om al poporului și pentru el muncești, adică pentru o țară întreagă, însă tu dacă ești apolitic asta deja dă impresa că te bagi în poliție că îți place să ai pistol, placuță și să ai autoritate asupra cetățenilor - motive egoiste. 

 

că așa mi se pare și că vezi votul tău, în loc să-l vezi ca o cărămidă care alături de alte sute de mii de cărămizi formează ceva mare, vezi votul tău precum ceva izolat așa că nu cumva și tu te simți izolat de societate/cetățeni? dacă da, cu atât mai puține motive să intri în MAI.

Link to comment
Share on other sites

în plus, faci politică în calitate de cetățean, nu ca polițist. Nu ești polițist 24/7, mai ai și rol de părinte, și rol de soț, și de fiu, și de frate, și de prieten, și de vecin și de cetățean.

 

Quote

daca tare ma bag in politica, nu mai ajung unde vreau eu

nimeni nu te pune să fii politician, te îndemnăm să fii CETĂȚEAN și atunci când votezi o faci în calitate de CETĂȚEAN, nu polițist 

 

Edited by Gengis Khan
Link to comment
Share on other sites

,,că așa mi se pare și că vezi votul tău, în loc să-l vezi ca o cărămidă care alături de alte sute de mii de cărămizi formează ceva mare"

Ba, de 30 de ani, parintii nostri / nostrii, imi cer scuze am facut 12 clase si dupa m-am apucat de munca, ghinion de nesansa, 30 de ani ai mei, ai tai, ai nostrii / nostrii, mi-e lene sa caut, au avut de ales intre: hoti, termenul folosit de majoritate, baroni locali, Dragnea, Viorica, Basescu, Iliescu, Iohhanis,  Boc, Boc saracu a fost inghesuit de circumstante, Sebi Ghita, FNI FMI, Vantu, Voiculescu, morti si raniti si toata lista pe care n are rost s o insir aici. Ai mei mereu au votat contra raului mai mic, la fel cum au procedat romanii, poporu in speta, de la maimuta incoace, de atunci de cand vandalii, hunii, tatarii, mongolii ne transau femeile si pana acum. Te invit sa votezi si sa pui o caramida, la nimic.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kayac said:

,,că așa mi se pare și că vezi votul tău, în loc să-l vezi ca o cărămidă care alături de alte sute de mii de cărămizi formează ceva mare"

Ba, de 30 de ani, parintii nostri / nostrii, imi cer scuze am facut 12 clase si dupa m-am apucat de munca, ghinion de nesansa, 30 de ani ai mei, ai tai, ai nostrii / nostrii, mi-e lene sa caut, au avut de ales intre: hoti, termenul folosit de majoritate, baroni locali, Dragnea, Viorica, Basescu, Iliescu, Iohhanis,  Boc, Boc saracu a fost inghesuit de circumstante, Sebi Ghita, FNI FMI, Vantu, Voiculescu, morti si raniti si toata lista pe care n are rost s o insir aici. Ai mei mereu au votat contra raului mai mic, la fel cum au procedat romanii, poporu in speta, de la maimuta incoace, de atunci de cand vandalii, hunii, tatarii, mongolii ne transau femeile si pana acum. Te invit sa votezi si sa pui o caramida, la nimic.

Nu prea cred că înțelegi multă politică când ești un adept înflăcărat al manelelor (că doar acolo îți place să mai arunci niște piese, să le împărtășești cu ceilalți, da?). Vezi, pe lângă legenda lui Vlad Țepeș și păharul de aur poate mai citești și tu istorie reală, nu legende sau balade, să mai înțelegi ce înseamnă perioadă de ”TRANSCENDENȚĂ”. Nu e o problemă a votului, nici a politicii în sine, nici a democrației, ci e o problemă socială, mentalitatea politicienilor și a electoratului unde trebuie să mai treacă câțiva ani pentru a se schimba. Însă tu cam vorbești din ceea ce ai auzit de la părinții tăi și e diferit când îți vorbește cineva de 40 - 50 de ani care a scăpat de comunism și avea speranțe mari și cineva de 20 de ani acum care se află în față cu buletinul de vot.

 

Dacă vrei să ne zici că în 30 de ani România nu s-a schimbat SPRE bine. Atunci, vai de pula ta.

 

And I felt that ”mi-e lene să caut” când vorbești de ani :( așa de mult te-am atins pe la topicul din Debates (chiar dacă ai zis că nu-ți pasă, că nici nu vei citi ce zic, etc.) încât te-ai apucat să răscolești un forum ”de gaming” pentru a cauta unde postez, ce postezi. Nu doar că ai zis că nu vei citit cele spuse de subsemnat, ci pe lângă că le-ai citit și încă mi-ai dat și răspuns, ai mai cautat alte posturi și le-ai citit integral. Felicitări, meriți o palmă la fund, bineînțeles, în sens erotic (cum și îi le dai câinelui tău).

 

 

P.S. Vezi că aici suntem un grup de ”țoale” de peste Prut :) suntem numai buni de săpat, nu de politică și de drept.

Quote

Esti la drept sau ai studiat dreptul? Orice toala de la fratii di pisti Prut poate sa faca asta, tre sa stii sa folosesti ce inveti,

 

 

Edited by Gengis Khan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gengis Khan said:

Nu ești polițist 24/7

ca lucrator in fortele de ordine iti este STRICT interzis sa te implici in politica. Nu iti interzice nimeni sa mergi la vot, doar ca pe mine nu ma intereseaza politica, deloc. 

 

1 hour ago, Gengis Khan said:

că așa mi se pare și că vezi votul tău, în loc să-l vezi ca o cărămidă care alături de alte sute de mii de cărămizi formează ceva mare, vezi votul tău precum ceva izolat așa că nu cumva și tu te simți izolat de societate/cetățeni? dacă da, cu atât mai puține motive să intri în MAI.

ca politist, asiguri/restabilesti ordinea publica, indiferent cine castiga alegerile sau cine e la putere. Ei niciodata nu se vor implica in politica, si crede-ma ca niciodata n-o sa vezi vreun lucrator din structurile de forta sa faca reclama unui candidat, pentru ca va zbura din lucru a doua zi :) 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Kayac said:

,,că așa mi se pare și că vezi votul tău, în loc să-l vezi ca o cărămidă care alături de alte sute de mii de cărămizi formează ceva mare"

Ba, de 30 de ani, parintii nostri / nostrii, imi cer scuze am facut 12 clase si dupa m-am apucat de munca, ghinion de nesansa, 30 de ani ai mei, ai tai, ai nostrii / nostrii, mi-e lene sa caut, au avut de ales intre: hoti, termenul folosit de majoritate, baroni locali, Dragnea, Viorica, Basescu, Iliescu, Iohhanis,  Boc, Boc saracu a fost inghesuit de circumstante, Sebi Ghita, FNI FMI, Vantu, Voiculescu, morti si raniti si toata lista pe care n are rost s o insir aici. Ai mei mereu au votat contra raului mai mic, la fel cum au procedat romanii, poporu in speta, de la maimuta incoace, de atunci de cand vandalii, hunii, tatarii, mongolii ne transau femeile si pana acum. Te invit sa votezi si sa pui o caramida, la nimic.

esti cumva din RM? Daca nu, ce naiba cauti aici?

1 hour ago, Gengis Khan said:

mai trimite o inițiativă legislativă la Parlament

o sa declanseze alegeri Parlamentare anticipate si totul o sa fie frumos. Am vazut ieri rezultatele, cum a castigat in RM chiar fara diaspora. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gengis Khan said:

Nu prea cred că înțelegi multă politică când ești un adept înflăcărat al manelelor (că doar acolo îți place să mai arunci niște piese, să le împărtășești cu ceilalți, da?). Vezi, pe lângă legenda lui Vlad Țepeș și păharul de aur poate mai citești și tu istorie reală, nu legende sau balade, să mai înțelegi ce înseamnă perioadă de ”TRANSCENDENȚĂ”. Nu e o problemă a votului, ci e o problemă socială că doar văd că și tu îmi vorbește despre MARE personalități românești, nu despre vot și politică în sine :)) 

 

Ouch, I felt that ”mi-e lene să caut” când vorbești de ani :( așa de mult te-am atins pe la topicul din Debates (chiar dacă ai zis că nu-ți pasă, că nici nu vei citi ce zic, etc.) încât te-ai apucat să răscolești un forum ”de gaming” pentru a cauta unde postez, ce postezi. Nu doar că ai zis că nu vei citit cele spuse de subsemnat, ci pe lângă că le-ai citit și încă mi-ai dat și răspuns, ai mai cautat alte posturi și le-ai citit integral. Felicitări, meriți o palmă la fund, bineînțeles, în sens erotic (cum și îi le dai câinelui tău).

 

 

P.S. Vezi că aici suntem un grup de ”țoale” de peste Prut :) suntem numai buni de săpat, nu de politică și de drept.

 

 

Folosesti Gtransalte ce naiba? Meleagurile ce se intind de Prut la Dunare de la  Carpatii Orientali la Marea Neagra, au tot fost calcate si pustiite, Romani, Avari, Huni, Turci si mai sunt, dar din toti astia Turcii au stat cel mai mult, asa ca de ce tot aruncati cu balega in cei ce asculta manele, ca va e in sange, in special in partea Moldoveni si Munteniei, Transilvania stim ca fost sub unguri si austrieci, de aici si diferentele econimice si sociale.  Nu e o problema de transcendenta, problema e alta, ca nu ai pe cine sa votezi, poate Basescu, care din punct de vedere politic si doar atat, asta i opinia mea, a fost un politician iar asta nu i o poate lua nimeni. In rest, incepand de la Ferdinand(asta o avut si bulan la unire) incoace si inainte de el l-am putea alege pe Brancoveanu, dar inafara de astia nu vad pe nimeni capabil si daruit in adevaratul sens al cuvantului, tarii. Transcendenta, in epoca noastra, n ar trebui sa dureze 30 de ani, da unde nu se poate nici n-ai ce sa ceri. Tu esti ca Stalin, care a citit o singura carte, biografie lu Lenin, stii una si buna, dai cu coarnele ca bou, desi esti avocat sau ce o i fi, sa dai cu sula si cam atat. Aduci niste argumente fara sens si noima, date, ca sa fie date ma. Imi zici mi e ca ascult manele? asta nu ma face incult, da altceva nu gasesti asa ca dai cu ce poti.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Lieutenant.PD said:

esti cumva din RM? Daca nu, ce naiba cauti aici?

o sa declanseze alegeri Parlamentare anticipate si totul o sa fie frumos. Am vazut ieri rezultatele, cum a castigat in RM chiar fara diaspora. 

Daca as fi de peste prut care ar fi problema? Aia nu-s oameni? Au avut ghinion cand Stalin s-a hotarat sa imparta Europa cu Hitler, is si niste putori da asta nu inseamna ca tre sa dam cu rahat in ei, ca au oprit si ei cum au putut dea lungu istoriei hoardele de migratori. Si daca tot esti asa nationalist, Stefan, s a bazat foarte mult pe ei cand se apara de turci sau polonezi la fel si aia dinaintea lui si cei ce l-au urmat, Stefan, unu de a avut noroc si s-a pliat pe situatii dupa cum a putut si dupa cum ii zicea ma-sa. Popor de invingatori, de am platit tribut pana ne-au luat habsburgii sub aripa lor si dupa ne-a aparat tatuca Stalin, protejate-ar Stalin.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Lieutenant.PD said:

doar ca pe mine nu ma intereseaza politica, deloc. 

lucrezi pentru un stat de care te doare-n cot. ok. 

 

@Kayac bă, ta du ți-ai pierdut familie la revoluția din 89 și al al 2-lea război mondial? că văd că sunt teme sensibile, începi să intri în detalii irelevante pentru discuție și încă la greu, nu așa. În plus, încă deschizi discuții așa ca din pod, de la nimic.

 

CICĂ PROTEJAT-AR STALIN.  Vai de capul tău.

ești om (chiar dacă cam prost), doar că acest clan este pentru cei din Republica Moldova, la asta se referă. 

cum poate aveți voi acolo pe Facebook ”SUNTEM CLUJ” unde vorbiți doar chestii ce țin de Cluj, așa și noi aici.

însă nu mă, că la tine nu ajunge așa o explicație simplă, tu ai înțeles acolo că acest clan denigrează poprul român, că organizăm atentate cu avioane la Cotroceni, că URSS e mai bun decât România și că suntem nostalgici după Stalin sau naiba știe ce ai înțeles.

 

chill, băiatu

 

cât despre politică, nu o vom întinde aici. 

mergi la Debates și dă-mi un reply pe acolo și continuăm. Însă vezi, înainte de toate mai citește, mai caută ceva ideei bune, că e interesant să dezbați, nu să povestești originea roatei cuiva.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kayac said:

aruncati cu balega in cei ce asculta manele

pentru ca sunteti niste inculti, e cel mai enervant si jegos gen muzical. Cantati despre "valuare", si despre cat de bogati, smecheri, mafioti sunteti, dar va cacati in fundul curtii.

 

"Ca să-ţi dai seama de nivelul culturii generale a unei naţii, trebuie să vezi ce idoli are."

1 minute ago, Gengis Khan said:

lucrezi pentru un stat de care te doare-n cot. ok. 

lucrez pentru un stat de care imi pasa, adica sunt gata sa merg sa apar acest stat daca va fi nevoie, doar ca la noi iti poti pierde locul de munca din cauza politicii, stii si tu de ce...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Lieutenant.PD said:

lucrez pentru un stat de care imi pasa, adica sunt gata sa merg sa apar acest stat daca va fi nevoie, doar ca la noi iti poti pierde locul de munca din cauza politicii,

ai zis că nimeni nu-ți interzice să votezi ca polițist. 

așa că mergi la vot următoarea dată, că nimeni nu te va da afară.

 

votul e secret, așa că nimeni nu tre să știe pentru cine votezi. și la serviciu, de politica să nu se audă nici pst. 

și gata, arăți că ai ceva spirit civiv în tine

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gengis Khan said:

ai zis că nimeni nu-ți interzice să votezi ca polițist. 

așa că mergi la vot următoarea dată, că nimeni nu te va da afară.

 

votul e secret, așa că nimeni nu tre să știe pentru cine votezi. și la serviciu, de politica să nu se audă nici pst. 

și gata, arăți că ai ceva spirit civiv în tine

la cata propaganda a fost in ultimele 3-4 zile, eram dezorientat

Link to comment
Share on other sites

ho, prr ca n  am dat cu bata, n am vazut ca grupul este dedicat doar personelor din RM 

,,enigrează poprul român, că organizăm atentate cu avioane la Cotroceni, că URSS e mai bun decât România și că suntem nostalgici după Stalin sau naiba știe ce ai înțeles.''

ma doare in 14 de URSS, niste baligi in gradu istoriei, nostaligicii lui Stalin si ai comunismului, ar trebui sa se intereseze, ce au facut cu adevarat idolii lor, fa ce atentate vrei.

 

Scuze, n am vazut ca doar cei din Moldova pot posta aici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.