Jump to content

Religia, o filozofie impotriva firii.


Skopje
 Share

Recommended Posts

"Analizand comportamentul celor puternic religiosi si crestini am dedus urmatoarele. O paranteza dacii nu erau crestini iar popa avea doar rol oficial in sat din alte considerente. Bunatatea si intelepciunea dacilor e mai presus de crestinism si chiar de religie dar asta e un alt subiect. Intrebarea mea ramane una constanta. De ce aproape toti cei internati la psihiatrie au treaba cu Dumnezeu. Unii au vorbit cu el, altora li s-a aratat mai puternic decat altora, altii se cred chiar ei ISUS. Altii si mai horor au vazut demoni care i-au atacat. Toti sunt salvatorii lumii sau vor sa salveze lumea, toti sunt speciali si cunosc secrete de mare taina. "

1378221633_0.jpg

"Atunci cand te simti vinovat pentru un lucru sau mai explicit pentru o fapta si nu iti poti ierta acea fapta, atunci omul tinde sa se autopedepseasca. Sentimentul de vinovatie si de rusine, de neacceptare. Sunt vinovat pedepseste-ma… dar nu am sa stau ca sa astept momentul pentru a primi pedeapsa ci ma pocaiesc, pedepsindu-ma singur, abinandu-ma de la poftele “lumesti”. Acestia sunt cei care au inventat religia. De cealalta parte sunt cei care – din diverse considerente – au fost lezati direct sau indirect de atitudinea celor “pacatosi” si prin asta considera ca trebuie indreptati, propovaduind AGRESIV (ca si cum ar dori sa pedepseasca pe cineva prin asta) dreapta credinta, modul in care TREBUIE cineva vinovat sa traiasca.'

 

psychology-top.jpg

"Nici ateismul nu e mai presus de crestinism, nici paganismul nu e mai presus de culturalism. Toate izvorasc dintr-un factor psihologic. Toate filozofiile indiferent de natura lor isi au originea in experiente psihologice negative. Toti parintii unui curent filozofic au o mare doza de sadism, diferenta e data de faptul “impotriva cui e indreptata aceasta doza de sadism”. Dorinta de razbunare si de a pedepsi."

 

Sursa

Edited by Cuddle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.