Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

realme GT Neo 2: Display gândit pentru gaming, cu câteva surprize


.Lenor
 Share

Recommended Posts

<b>realme GT Neo 2: Display gândit pentru gaming, cu câteva surprize</b>realme a ales un panou Samsung AMOLED E4 pentru acest telefon, un ecran de 6.62 inch, cu rezoluţie de 2400 x 1080 pixeli şi refresh rate de 120 Hz. Are suport HDR10+ şi luminozitate de până la 1300 de nits. Se bucura de protecţie Gorilla Glass 5

 

realme a ales un panou Samsung AMOLED E4 pentru acest telefon, un ecran de 6.62 inch, cu rezoluţie de 2400 x 1080 pixeli şi refresh rate de 120 Hz. Are suport HDR10+ şi luminozitate de până la 1300 de nits. Se bucură de protecţie Gorilla Glass 5, dar are şi un strat de plastic aplicat din fabrică, anti zgârieturi. Camera selfie e decupată în ecran şi muchiile au grosime simetrică. Poate bărbia să fie ceva mai mare. 

 

Video-review realme GT Neo2, secțiunea Display

 

 

 

Ca aspect inedit telefonul are senzori tripli de lumină ambientală, orientaţi la 360 de grade, care ajută la reglarea luminozităţii ecranului într-un mod superior. Acest panou are şi contrast de 5 milioane la 1, iar touch sampling rate-ul şochează, fiind de 600 Hz. Asta înseamnă dublu faţă de ASUS ROG Phone 5! E drept că şi producătorii de telefoane aruncă uşor cu aceste cifre, care sunt greu de probat.

Dincolo de jocurile care sunt responsive şi care se mişca fluid, e greu să probezi asta fără echipament specializat. Cat despre experienţa de vizualizare, ecranul e viu colorat, luminos şi are unghiuri largi de vizualizare. Contrastul este excelent la soare, negrul e adânc, iar culorile mi-au dat senzaţia că sunt ceva mai reci decât la alte AMOLED-uri testate recent. 

 

image.png.4681fa97306d134313f2789bb66c2451.png

 

Pixelii au aranjament Pentile Matrix, iar la testul cu luxmetrul am ajuns la 576 LUX, un scor excelent. E peste realme GT Master cu 6 LUX şi peste realme GT 5G cu 115 LUX. A depăşit şi Motorola Moto G100, dar şi pe Huawei Nova 9. Telefoane din acelaşi segment care sunt mai luminoase sunt Xiaomi Mi 11 Lite 5G, OPPO Reno6 Pro 5G, dar şi POCO F3.

 

Luminozitate display realme GT Neo2 și ecranul văzut la microscop: realme-GT-Neo-2_075.jpg

 

Şi am ajuns şi la setări, iar dacă mă iau după alte telefoane realme, ar trebui să avem multe opţiuni aici. Avem pentru început reglaje ale vitezei animaţiilor şi opţiuni Always On Display, la nivel de imagine afişată şi text. Apoi vine Eye Confort, urmat de Temperatura Culorii, cu un slider între rece şi cald, cu Default la mijloc. Apoi avem modurile de culoare: Vivid, Gentle şi Brilliant.

Nu neglijăm un convertor SDR la HDR, care face gama de culori mai largă şi avem şi Video Image Sharpener. Primim şi opţiuni legate de fonturi şi Bright HDR Mode, iar refresh rate-ul e în mod curios băgat la "Şi altele/ More", cu sub setările Auto, 60 Hz sau 120 Hz.

Un ecran excelent, poate doar colorat cam rece. 

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.