Jump to content

Zeiss Otus 55mm f/1.4 in test. Primele imaginii si impresii


Knight Marius
 Share

Recommended Posts

Noul Zeiss Otus 55mm f/1.4 s-a lansat toamna trecuta si cred ca este cel mai asteptat obiectiv Zeiss de pana acum. Am aflat azi dimineata ca voi fi primul care testeaza, in Romania, varianta pentru Canon si am plecat instant spre F64 pentru a-l lua. Am reusit sa fac cateva imagini de test, pentru ca eram curios in ce masura se justifica pretul acestui obiectiv (vedeti aici cat costa, veti fi uimiti… !).

 

Zeiss-Otus-55mm-f14-Canon.jpg

 

Pe scurt…
Zeiss Otus Distagon T* 1.4/55 (detalii, formula optica, MTF) este un obiectiv destinat profesionistilor, care utilizeaza aparate foto DSLR moderne, capabil sa puna in valoare rezolutiile senzorilor actuali. Noul obiectiv Otus 55mm f/1.4 nu are sistem autofocus si se adreseaza celor care nu vor sa faca nici un compromis cand vine vorba de calitatea imaginilor lor. Obiectivul are o formula optica compusa din 12 elemente dispuse in 10 grupe (o formula optica neobisnuit de complexa pentru un obiectiv din aceasta categorie) si o diafragma circulara formata din 9 lamele.
Primele impresii…
Prima impresie e data de dimensiunea obiectivului. Cand am deschis cutia am descoperit un obiectiv mare, mult mai voluminos si mai greu decat ma asteptam de la un 55mm f/1.4. Este construit de metal, atat la exterior cat si in interior (cu exceptia inelului de focus care este din cauciuc). Pana si scala de distante este metalica, cu distantele gravate. La fel si parasolarul. Cum spunea cineva si pe Facebook, parasolarul din metal pare un ‘artificiu’ inutil, dar ajuta la impresia generala excelenta despre constructia obiectivului. Pana la urma, atunci cand dai pe obiectiv 3500 de Euro, e clar ca trebuie sa fie deosebit din toate punctele de vedere. Inelul de focus se misca extrem de fin si este foarte precis. Cauciucul cu care este acoperit s-ar putea sa nu fie pe placul tuturor dar, oricum, este de calitate (seamana din punctul asta de vedere cu obiectivele din seria Touit).
Ce imi place este bokehul foarte-foarte placut si calitatea imaginilor chiar si la f/1.4. Nu are motor de focus, dar pus pe Canon functioneaza confirmarea de focus in vizor (obiectivul comunica cu aparatul pentru confirmarea focusului si pentru setarea electrica a diafragmei). Si daca tot am vorbit de montura, trebuie sa stiti ca noul obiectiv de la Zeiss este disponibil atat pentru Canon (varianta pe care o testez eu) cat si pentru Nikon. Asa cum spuneam, pretul este la fel de impresionant ca si obiectivul in sine… il aflati aici.
Sa trecem la treaba…
Acum, sa lasam impresiile pentru saptamana viitoare, atunci cand voi publica review-ul complet si sa vedem cateva cadre trase rapid, de curiozitate, pentru un scurt test “ad-hoc” cu Zeiss Otus.
Toate imaginile sunt trase la f/1.4, cu ISO 400 si 800, cu al meu Canon 5D Mark II. Click pentru marire.
Foto #1. Cadrul original, Zeiss Otus la f/1.4, ISO 800, 1/80
4649__580x430_img_0422.jpg
Crop 100%. Detaliile vizibile in paginile caietului (sau agendei de pe masa) mi se par incredibile…
4646__580x430_crop_img_0422.jpg
Foto #2. Cadrul original, Zeiss Otus la f/1.4, ISO 800, 1/160
4647__580x430_img_0401.jpg
Crop 100%.
4644__580x430_crop_img_0401.jpg
Foto #3. Cadrul original, Zeiss Otus la f/1.4, ISO 800, 1/160
4648__580x750_img_0403.jpg
Crop 100%.
4645__580x430_crop_img_0403.jpg
Review-ul complet il voi publica saptamana viitoare, dupa ce apuc sa testez noul Zeiss Otus intr-o sedinta foto de studio.
Pana atunci, va puteti abona gratuit la newsletter pentru a afla primii toate noutatile si testele publicate pe Clubul Foto. De saptamana aceasta am schimbat si formatul newsletterului, asa ca aveti inca un motiv in plus sa va abonati, daca nu ati facut-o deja ;)
La sfarsit, iata si un film oficial de prezentare, care detaliaza filozofia Otus:

 

 

Sursa : http://www.clubulfoto.com/zeiss-otus-55mm-f1-4-test/

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.