Jump to content

P.O.H.U.I - Discutii


Dyablox
 Share

Recommended Posts

@@Skyntei, USA e cea mai buna alegere. Duceti-va acolo cum va pica prima ocazie, NU STATI SA CAUTATI SCUZE! In Europa e problema mare cu refugiatii ăștia, din cauza lor, fiecare strain este lua ca un reugiat, asta inseamna reguli mai stricte etc etc. Nu face să rămâi in rapanu asta de Republica Moldova. Salariu mediu pe economie este de 4000 lei, ai de plm, 4000 lei, avere mare *Convertim in euro - 200 euro*. In State chiar si daca speli vesela la un mcdonads iei peste 1,000 dolari (mai mult de 20 000 lei). Inveti pe ceva specialitate si te duci cu green card sau student travel in USA si uiti de rapanu de aici, cel mai bun sovet. Am un drugan care s-o dus in USA acu 2 ani, lucreaza la stroica, inchiriaza apartament si are dodge challanger de 15,000$ si i-o cadonat lu tat-so un ML din 2005, se traieste bine acolo

Edited by OG BvD Dorin
Link to comment
Share on other sites

Mai încet Dorin, înțelegem că lucrez în Minsterul Afacerilor Externe, dar nici chiar așa. În primul rând Student Travel e o huinea polnaia, mulți se duc și peste câteva săptămâni se întorc că sunt tratați ca pe niște robi, le dă de ”lucru” pe la hotele, "lucru" cum ar fi să târâie sacuri de cartoafe ori să le curățe(mare specialitate și asta), nu se merită să-ți praibești o vară curățând cartofi. În al doilea rând cu 1.000 de euro nu trăiești peste hotare, n-a ajungi până la sfârșit de lună deoarecece ai uitat să compari costul de trai:

Moldova - $244.09 Ranked 137th.

USA - $3,258.85 Ranked 12th. 13 times more than Moldova

 

Am avut și eu ”drugi” d-ăștea ca ai tăi, aveau un business, aveau Mercedes nou nouț și peste vreo câțiva ani au întrat în datorii cu 2 bănci deoarece le au luat pe credit. Și totuși dacă vorbești de universități vrei să zici că drug-to a mers la o universitate ca sa devina stroișic? :))

 

P.S. Tu ce drq, ești negru ca să fii considerat un refugiat?

Edited by yungVillain
Link to comment
Share on other sites

@@OG BvD Dorin, cam dezinformat esti, baietu.

USA? Crezi ca asa usor e sa ajungi acolo? Vezi ca Trump tot are atitudine buna cu stranierii. In Europa ii huinea? Ia mai zi-mi in cate tari europene ai fost, sa le vezi cultura, mintalitatea si cum traiesc acolo? Atat timp cat te consideri un prost, asa si vei fi tratat din cei din jur. Stroishik si mercedes asta ii dostijenie? Vai, mi-e jale.

Sa-ti spun un secret, oamenii seriosi se uita la ce minte ai, la felul in care gandesti, nu la nationalitatea ta. Crezi ca daca ai vazut 2 tunisieni in Londra, atunci toti dintre ei sunt niste teroristi borati? Prostie.

Te vei limita la a fi maturator pe strada, acolo si te vor baga. Vei tinde mereu mai sus, acolo ai si sa ajungi.

Link to comment
Share on other sites

@@iZy ZEW, Un moldovean n-o sa ajunga niciodata la vreun rang inalt, nu se uita dupa compentente ci dupa nationalitate.

Asta e realitatea,

 


Si nu am spus ca ma limitez la stroika, nici bajatu de care am vorbit mai devreme nu se limiteaza la stroica, el s-a dus la stroika pentru a mai cunoaste oamenii, sa le vada cultura, sa se dea cu ei, nu o sa stea toata viata cu mastirovka in mana. Nimeni nu se duce acolo deodata director, de la un maturator de strada poti ajunge sa fii ceva inspector superior sau dreq stie ce, avansezi, pe cand in UE nu e chiar asa, nationalitatea te da in jos, si nu vorbesc aiurea acu, stiu persoane care tind sa avanseze dar nu primesc aceasta avansare doar pentru ca sunt din R Moldova, adica nu fac parte nici macar din Europa, daca erau macar din Romania, era alta treaba.


Viata nu e asa de dulce cum crezi tu

Link to comment
Share on other sites

Un moldovean n-o sa ajunga niciodata la vreun rang inalt, nu se uita dupa compentente ci dupa nationalitate.

Zici tu? Am avut parte sa merg la seminare de la moldoveni care lucreaza la google, manageri printre cele mai bune companii europene si Co-Directori la banci mondiale. Sa nu mai zic altii care detin companii internationale.

 

De IT nu ma leg, avem dofiga IT-shnishi cautati in toata lumea.

 

 

Viata nu e asa de dulce cum crezi tu

Atat timp cat iti spui asta in cap, nu o sa ai niciodata o viata pe care ti-o doresti. Nu-ti crea in cap mai multe probleme decat trebuie. Le ai destule.

 

Mai bine un baiat naiv si pozitiv, decat un disperat limitat.

Edited by iZy ZEW
Link to comment
Share on other sites

Corect Dorin, când vrei să vezi mentalitatea și cultura unei țări mergi la stroică, nu la muzee ori cluburi sociale. :))

Așa tu o vezi, să-ți zic un caz real, tatăl meu lucrează la o fabrică de mașini în Spania, timp de 10 ani pe 60% dintre angajați i-au dat afară datorită crizei, iar pe tatăl meu în aceștea 10 ani l-au avansat până la supervisorul făbricii, să zicem că-i mâna dreaptă a șefiilor, un om pe care mereu se pot baza, problema e că de la acest post foarte greu o să avanseze mai departe și nu datorită rasismului față de moldoveni, ci datorită faptului că e complicat pe un om străin să-l urci la posturi într-atât de înalte, e nevoie de multe documente legislative, una alta. Însă știi de ce el a urcat într-atât și ceilalți încă unesc cable la mașini? Deoarece moldovenii peste hotare, față de români, au o reputație de oameni muncitori. Nu-ți vorbesc despre universitate și instruire avansată, îți vorbesc despre un om simplu cu 12 clase terminate.

 

Aceași întrebare care ți-a dat-o iZy, ți-o adresez din nou: Prin câte țări din Europa ai fost și cât ai stat?

Link to comment
Share on other sites

Să nu ma crezi maturător, dupa liceu ma duc la Universitatea de informatică, vreau o cariera peste hotare in domeniu, + la asta, salariu mediu software developer in Europa este 30,000 anual, pe cand in USA - 101,000 anual,


Eu singur tind spre ceva cat mai mare, sunt si eu destul de naiv si pozitiv, am un exemplu sa iti arat ca nu face sa ramai in Moldova, asta am avut pe primul plan, a zis skyntei ca mai bine sa faci diploma si sa ramai in Moldova, in fine

Link to comment
Share on other sites

Se vede că nu ești deloc informat pentru a ști cum merge economia în SUA :)

Cu banii ăia trăiești la fel ca în Europa.

 

85db0361e7eb407097cf73080640cdce.png

 

45d2d9ed522348c09fb703b83cbde6dc.png

 

a34b1e78f087424b80092b2a4b1dc302.png

 

5517$ doar pe taxe anual. Pe lângă asta plătești polița medicală, asigurările la casă, mașină și altele.

 

Nu uita că SUA are datoriile cele mai mari din lume și economia lor oricând se poate duce pe p...

(Au un PIB de 18trilioane, însă datoriile lor sunt de 20trilioane = întră cu 2trilioane în negativ, ca urmare fiecare cetățean ar întra în minus cu 68.000$, nu se merită să te bazezi pe USA)

 

Surse

http://www.usdebtclock.org/

http://time.com/money/3949337/taxes-how-much-americans-pay/

http://www.nationmaster.com/country-info/compare/United-Kingdom/United-States/Cost-of-living

Edited by yungVillain
Link to comment
Share on other sites

La urma urmei, taxa pentru un milion de dolari e de 34,1 in usa, dar taxa pentru 150k in sus - 40 procente in UK


uite ce am mai gasit

2. Marea Britanie

Datoria raportată la PIB - 413%

Datoria externă: 8,9 trilioane de dolari

Datoria externă pe cap de locuitor: 146.953 dolari


USA e pe locu 20 in lume dupa datorii, asa ca nu e chiar panica,

Link to comment
Share on other sites

Ca tare oi merge și eu în SUA să-mi încerc norocul când oi prinde ocazia, dar am vrut să-ți explic că nu-i mare diferență dintre SUA și UK. Mulți se lasă duși de așa numitul ”american dream”

Dacă tot zici că nu vrei să fii un gunoi peste hotare, eu în locul tău m-aș lăsa de Samp și m-aș apuca să pun accent pe autodezvoltare și autodisciplina, că atunci nu-i mare diferență între viitorul tău și a lui Ghiorghiță2003 care joacă samp și nu te evidențiezi cu nimic anume față de le.

 

 

Edited by yungVillain
Link to comment
Share on other sites

@, Nu joc samp, intru din cand in cand pe forum. Defapt saptamana viitoare incerc sa vand casa / biz si sa ies din factiune, demult planuiam sa ma las. Eu incerc cat de cat sa evoluez. Citesc adaugator carti despre limbajul de programare c++ pentru ca BAGAMI-AS PULA IN SISTEMU DE INVATAMANT MOLDOVENESC, SA TE PISI PE EL, la majoritatea liceelor se invata Turbo Pascal, un limbaj pe care nu ti-l solicita nimeni, absolut nimeni, daca vrei sa te angajezi in IT, iti trebuie C++/JAVA/PYTHON, si nu de fucking turbo pascal, dar unde ca asa e sistemu de invatamant.. Plus la asta nu poti lasa lectiile de informatica pentru ca iti trebuie nota ska, cu nota 6 la informatica la liceu nustiu daca te primeste cineva la munca, lor nu o sa le lamuresti ca te-o invatat kakoita bred. Mi-am cumparat cu 20 euro lectii de pe LA dar cand iti explica profu e altceva. Abea astept sa ma duc la Universitatea, abea acolo o sa ma pun in serios pe invatatura. Pisa-m-as pe sistemu lor, romanii din clasa a 7-a invata c++..

Du-te la Google si zi-le ca vrei sa te angajezi cu pascal =))

Link to comment
Share on other sites

Taci mă, că Furnica și Canguru sunt acum cerute la Google.

Nota de la liceu e doar ca să întri la universitate, mai mult cu nimic nu te afectează.

 

”O să încerc să vând casa” asta nu înseamnă că o să te lași, o să te reapuci din nou peste o perioadă deoarece știi că ai bani pe cont. Dacă chiar vrei să te lași, scrii un text random undeva, îl copii și îl pui la change pass ca să nu mai poți întra. De asemenea îți schimbi e-mail-ul în unul existent pe care să nu poți accesa.

Link to comment
Share on other sites

@, Ba, pe mine nu ma mai atrage jocul absolut cu nimic. Eu din 2015 joc si chiar munceam la inceput impreuna cu niste prieteni. Eu m-am saturat dar nu vreau sa pierd chiar totul, nu o sa mai revin. Nu vreau sa pierd totul, chiar daca nu o sa mai joc never

Link to comment
Share on other sites

Ba, cand va aud, ma apuca cărşelu la coaie.

Dorin asta zice ca merge in USA de parca s-ar duce la zatoka. Eu personal sunt acum in procesu asta de mutare peste hotare. Daca in UK e greu, ce sa mai zic de SUA, unde ai sa dai 6 luni din salariu parintilor tai doar pe bilet incolo? Ce sa mai zic de arenda, intretinere, pana gasesti loc de munca, etc.

Moldovanu tre sa economiseasca vreo 1-2 ani, ca sa savureze 2 saptamani in Londra, ce sa mai zic de SUA.


Ma bucur ca ai mei macar au cap pe umar si nu roghesc cu 2k pe luna.

 

acel moment cand anticheat-ul e paralel cu serveru.

zici ca am cheats, huh? Edited by iZy ZEW
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.