Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Tablete Romanesti Cu Android Top 5


MirceaM
 Share

Recommended Posts

In 2014 avem de unde alege in categoria tablete ce ruleaza sistemul de operare Android, oferta fiind larga in randul companiilor de la noi din tara. Acum 1 an pe vremea aceasta cu siguranta nu puteam face acest top, insa ca sa vedeti cat de mult a crescut aceasta nisa, astazi ne putem ridica si cu pretentii legate de dimensiunea tabletelor, platforma hardware, baterie, greutate sau alte aspecte legate de alegera unei tablete.
Ca ciupercile dupa ploaie in anul 2013 au aparut firme noi ce importa tablete sub brand romanesc, ma refer aici la UTOK, Smailo sau Serioux.
Aceste tablete romanesti cu siguranta nu pot concura cu cele de top insa nici nu trebuie sa o facem, trebuie sa le privim oarecum diferit deoarece ele se adreseaza clientului din Romania ce nu isi permite o tableta scumpa, peste 7-800 de lei as spune si nici nu poate sa o schimbe destul de des precum cei din alte tari.
Din acest motiv am sa fac un top al tabletelor ce merita achizitionate astazi, tablete romanesti cu Android. Puteam sa pun in titlul articolului foarte bine-Top tablete Allview, caci cu siguranta ei sunt cei mai buni, fiind si primii ce au atacat aceasta nisa, oferta lor fiind larga si pe zi ce trece mai calitativa.




Si nu, acesta nu este un articol platit asa cum probabil ati putea considera, este doar o parere a unuia ce a avut placerea de a testa mai multe modele de tablete, cea mai recenta fiind Viva D8 pe care o am acum in teste si careia ii voi face un review detaliat cat de curand, tableta ce mi-a facut o impresie foarte buna. O veti gasi si pe ea in acest top.
Tablete Romanesti Cu Android Top 5-Martie

test1.png

1. Allview Viva I8

Viva I8 este o tableta pentru care cuvantul lag inca nu s-a inventat, fluenta sa este asigurata impecabil de procesorul Intel Z2580 de tip dual core. Tableta a fost lansata in Noiembrie 2013 si primeste titlul de cea mai buna tableta romaneasca la ora actuala datorita specificatiilor sale si a functionalitatii impecabile.

poza-site-2.jpg

Specificatii Tehnice:

  • Ecran: IPS LCD 7.9 inci 1024×768 aspect 4:3
  • Procesor: Intel Z2580 2GHz DualCore
  • GPU: Power VR SGX544MP2
  • Memorie RAM: 1 GB DDR 2
  • Memorie Interna: 16 GB
  • Camera foto: 5 MP cu senzor OV 5645
  • Dimensiuni: 137x200x7,25 mm
  • Sistem operare: Android 4.2.2 Jelly Bean
  • Greutate: 312.5 g
  • Pret: 769 lei

2. Allview Viva H8
Daca esti bun, apari in top ! Expresia aceasta am sa o folosesc si pentru modelul H8, tot o tableta de 7.9 inci, tot Allview, tot romaneasca. Lansata in 2013 este o tableta ce stie sa filmeze in format HD, aspect rar intalnit intre tablete, procesor cu patru nuclee si memorie RAM DDR 3 de 1 GB.


Untitled156.jpg

Specificatii Tehnice:

  • Ecran: IPS LCD 7.9 inci
  • Procesor: 1,2GHz QUAD Core Cortex A7
  • GPU: PowerVR SGX 544
  • Memorie RAM: 1 GB DDR 3
  • Memorie Interna: 8 GB
  • Camera Foto: 5 MP inregistrare video 1280x720p la 30fps
  • Dimensiuni: 200×135.7×7.9mm
  • Greutate: 374 g
  • Sistem Operare: Android 4.2
  • Pret: 849 lei

3. E-Boda Revo R85
Este o tableta inrudita cu cele de mai sus, insa parca nu chiar atat de performanta, dar demna sa ocupe o pozitie in acest top. Avand un pret de 749 lei, un pic cam mare as putea spune, tableta este dotata cu un procesor quad core Rockchip RK3188, carcasa din aluminiu si 1 GB DDR 3.


un4.jpg

Specificatii Tehnice:

  • Procesor: Rockchip RK3188 quad core la 1,6 GHz
  • GPU: Mali 400 / 4 nuclee
  • Ecran: IPS, 7.85 inci, 1024 x 768 pixeli
  • Memorie RAM: 1 GB DDR3
  • Memorie interna: 16 GB
  • Camera Foto: 2 MP
  • Dimensiuni: 203,5 x 139 x 8,9
  • Baterie:
  • Sistem Operare: Android 4.2
  • Pret: 749.90 lei

4. Allview Viva D8
Tableta asta nu are 1 GB memorie RAM insa este atat de bine optimizata incat nu mi s-a blocat deloc oricat de mult as fi chinuit-o ! Cu toate ca are numai 512 MB RAM am putut juca fara probleme Asphalt7 asa cum puteti vedea aici. Mi-a placut la ea ecranul IPS ce ofera o luminozitate foarte buna si unghiuri de vizualizare largi. Inca un aspect pe care il mentionez este acela ca tableta are si GPS si conectivitate 3G inclusa. Tableta va primi un review in perioada urmatoare. Viva D8 este lansata in Ianuarie 2014.


116.jpg

Specificatii Tehnice:

  • Procesor: 1,3 GHz dual core Cortex at, Mediatek
  • Memorie RAM: 512
  • Memroie Interna: 4 GB
  • Ecran: IPS LCD 7.9 inci format 4:3, rezolutie 1024×768
  • GPU: Mali 400
  • Camera foto: 3MP
  • Dimensiuni: 199 x 136,8 x9 ,1mm
  • Baterie: 4000 mAh
  • Conectivitate: WiFi; 3G; GPS
  • Sistem Operare: Android 4.2.2
  • Pret: 649 lei

5. Allview AX 4 Nano
Tot Allview si pe aceasta pozitie deoarece am apreciat la aceasta tableta ce costa putin peste 400 de lei conectivitatea 3 G, Bluetooth, si modului integrat GPS. Tableta suporta si functie de apelare are un display de 7 inci, procesor dual core la 1.3 GHz si Android 4.2. Si AX 4 Nano este o aparitie recenta in peisaj, tableta fiind lansata in Ianuarie 2014.
Untitled159.jpg
Specificatii Tehnice:

  • Procesor: Cortex-A7, 1.3GHz Dual Core
  • Ecran: LCD 7 inci, capacitiv, rezolutie 800×480
  • GPU: Mali 400 MP
  • Memorie RAM: 512 MB DDR 3
  • Memorie Interna: 4 GB
  • Camera Foto: 3 MP
  • Conectivitate: 3G, GPS, Bluetooth, WiFi
  • Dimensiuni: 190,9 x 107,8 x 9,25mm
  • Greutate: 256.2 g
  • Acumulator: 2500 mAh
  • Sistem Operare: Android v.4.2 Jelly Bean
  • Pret: 409 Lei
[s: http://www.androidro.ro/tablete-romanesti-cu-android-top-5-martie/]
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.