Jump to content

Conopida la tigaie cu mazare


Tovarasu Andrei 13 VIP
 Share

Recommended Posts

         Conopida la tigaie cu mazare

 

  

Ingrediente 
Conopida la tigaie cu mazare

400 gr conopida (1/2 conopida medie)
70 gr mazare (congelata)
1 lingurita cu varf ghimbir razuit pasta
1/4 lingurita 
chimion macinat
1/4 lingurita coriandru macinat
1/8 lingurita fenicul macinat
1/8 lingurita 
chili pudra
1/4 lingurita 
turmeric 
sare, piper negru
2 linguri ulei

Portii: 2

Preparare 
Conopida la tigaie cu mazare

  1. Se desface conopida buchete si se taie in felii (mi se pare ca asa se soteaza mai rapid si mai uniform decat daca lasati buchetelele intregi).
  2. Intr-o tigaie larga (25-30 cm) sau wok (la care sa aveti capac) se adauga uleiul si cand e fierbinte se pune pasta de ghimbir. Se soteaza rapid, cam 15 secunde, apoi se adauga conopida. Se presara cu sare.
    * reteta poate fi dublata, dar aveti nevoie de o tigaie/cratita cat mai larga ca sa se poata face asa repede; ideala e tigaia/cratita de fonta, tine bine caldura si conopida se face repede
  3. Se soteaza la foc mediu inca vreo 2 minute si apoi se stropeste continutul tigaii cu 1 lingurita de apa. Veti auzi apa sfaraind si rapid puneti capacul (ca sa captati aburul inauntru).
  4. Lasati conopida sa se faca 10 minute, timp in care amestecati o data in ea.
  5. Adaugati mazarea, condimentele (rasniti si niste piper negru) si amestecati pana condimentele coloreaza uniform conopida (cca 1 minut).
  6. Punei capacul si lasati sa se faca totul inca 5 minute.
  7. Ridicati capacul si gustati, adaugand sare daca mai trebuie. Daca conopida nu e rumena pe alocuri, dati focul la mediu si sotati inca 1 minut.

 

 

                                                                                                                                                Sursă

Link to comment
Share on other sites

On 14.09.2017 at 10:08 PM, Suhan said:

:)

 

Quote

Este interzisă postarea cuvintelor monosilabice (exemplu: mă duc intr-un topic dintr-o categorie și postez "interesant, frumos, gj" sau dacă topicul îmi cere un răspuns amplu eu răspund cu 1-2 cuvinte).

 

Tocmai te-ai facut de un AV.

 

regulament-general Data viitoare poate il citesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.