Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

10 curiozităţi despre vise


Crissu
 Share

Recommended Posts

somn-de-noapte-importanta-ES902308EZ.jpg

 

1. Toată lumea are vise.

Fiecare fiinţă omenească de pe Pamant visează.

Chiar şi aşa, bărbaţii şi femeile au vise şi reacţii psihologice diferite la acestea.

Se pare că bărbaţii au tendinţa să viseze mai mult alţi bărbaţi (contrar aşteptărilor), iar femeile visează bărbaţi şi alte femei în mod egal.

 

2. Nu toată lumea are vise color.

Aproximativ 12% din populaţia lumii visează alb-negru.

Studiile din 1915 până în 1950 menţineau ideea că majoritatea oamenilor au vise alb-negru.

Se pare totuşi că apariţia televizorului color a influenţat foarte mult subconştientul nostru.

 

3. Şi oamenii orbi au vise “vizuale”.

Oamenii care nu sunt orbi din naştere văd imagini în vise.

Cei care sunt orbi din naştere nu au vise “vizuale”, însă la fel de antrenante datorită celorlalte simţuri – sunet, miros, atingere şi datorită emoţiilor.

 

4. Chiar şi animalele au vise, la fel ca oamenii.

Oamenii de ştiinţă au descoperit că animalele, în special mamiferele, visează în acelaşi mod ca si noi, oamenii.

Aşadar, animalul nostru de companie se poate cufunda în vise fără ca noi să fim conştienţi de acest lucru!

 

5. Copiii au mai multe coşmaruri decât adulţii.

După cum au demonstrat studiile recente, se pare că cei mici visează mai mult coşmaruri, în timp ce adulţii au mult mai multe vise “pozitive”.

 

6. Avem tendinţa să uităm 99% din vise.

La 5 minute din momentul trezirii, deja am uitat jumătate din vise.

În 10 minute, 90% din ceea ce am visat toată noaptea deja a dispărut din memoria noastră.

Acesta este şi cazul faimosului poet Samuel Taylor Coleridge care într-o bună dimineaţă s-a trezit după un vis fantastic şi a început să scrie unul dintre cele mai faimoase poeme englezeşti,

niciodată terminat deoarece, fiind întrerupt din notat, poetul a uitat ceea ce visase.

 

7. Unele dintre cele mai mari invenţii au fost “concepute” în somn.

Deşi avem tendinţa să uităm aproximativ 99% din vise, mulţi oameni de ştiinţă au făcut descoperiri în somn, pe care le-au notat imediat ce s-au trezit.

Oameni precum Graham Bell, Newton sau unii poeţi celebrii şi-au găsit inspiraţia visând.

 

8. În vise ne apar lucrurile interzise în realitate.

Se pare că visăm frecvent lucrurile pe care ne este interzis să le facem.

De exemplu, dacă nu avem voie să mâncăm ciocolată, în vise ne vom delecta cu diverse sortimente din aceasta.

Chiar şi bolile sau disfuncţiile psihologice au un efect direct asupra subconştientului nostru şi ne influenţează în vise.

 

9. În vise ne apar doar oamenii cunoscuţi.

Deşi avem impresia că în vise ne apar uneori persoane pe care nu le-am văzut în viaţa noastră, trebuie să ştim că mintea noastră nu inventează figuri noi.

Oamenii pe care îi vedem în somn sunt oameni pe care i-am văzut şi în realitate, însă nu ne amintim acest lucru.

Zilnic vedem sute de feţe, creându-ne astfel o “rezervă” de personaje pentru vise.

 

10. Stimulii exteriori ne invadează visele.

Majoritatea dintre noi am trăit experienţa de a incorpora în vis un stimul ce ne afecta de fapt în realitate în timpul somnului.

De exemplu, dacă simţim în somn că ne este sete, putem visa că bem apă.

La fel, un zgomot sau o lumină percepute involuntar îşi pot face loc în vise.

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

  • Elena locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.