Jump to content

Problema fps in-game


MnX Zinnyo
 Share

Recommended Posts

Salut, am un laptop iar pe samp aveam 100+ fps si mi se misca in lag, am activat frame limiter, iar acum se misca bine. Pe League of Legends, la fel, am activat vsync si am limitat jocul la 60 fps si mi se misca bine, dar la cs:go am incercat orice si tot am lag si fps uri multe, ce pot face?

Specificatii laptop:

Processor: Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU @ 2.00GHz (4 CPUs), ~2.6GHz
                   Memory: 12288MB RAM

GPU: NVIDIA GeForce 840M

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Vlad said:

@MnX Zinnyo, folosesti net wireless (prin wi-fi) sau prin cablu ?

Salut, wi-fi, dar am incercat si prin cablu, la fel. Dar nu cred ca afecteaza, din moment ce fara framelimiter am multe fps-uri dar mi se misca sacadat, de parca as avea frame drop-uri.

Link to comment
Share on other sites

Nu are absolut nicio treaba FPS-urile cu reteaua wifi (doar se descarcă mai repede bateria) :) încearcă să dai un restart la laptop(poate ai un ram neîncărcat) sau să scanezi viruşii cu ajutorul unui anti-virus.

Edited by NGB Power
Link to comment
Share on other sites

Totul se rezolva cu o reinstalare a windowsului, ce ai tu poate avea mai multe cauze si nu putem sa ne dam seama daca nu stim exact ce schimbari ai facut, update uri win sau schimbare/editari drivere.

Fa ca romanul, cand merge w greu, baga l din nou.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, MnX Zinnyo said:

Treaba e că windows-ul abia a fost instalat și chiar nu-i dau de cap. Cum am precizat mai sus, la lol și sa:mp am rezolvat, dar la cs:go/fortnite nu am idee.

Ai windows 10?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, MnX Zinnyo said:

Dap.

1. Vezi daca ai toate update urile la windows ( te duci la sectiunea update si daca sunt disponibile, baga le )

2. Vezi daca ai toate update urile la drivere ( in special placa video )

3. Incearca un troubleshoot

4. Poti incerca si un windows repair, dar nu stiu daca ar ajuta asta cu problema ta dar merita incercat 

 Setting -> Updates * Recovery -> Recovery -> Advanced startup ( apesi pe restart now) dupa apare alta fereastra -> Advanced options -> Startup repair

 

Daca nici una de sus nu merge sau nu ai ce sa modifici, iti recomand sa bagi iar w10, si de preferat nu acelasi de l ai bagat acum

Link to comment
Share on other sites

Am făcut tot ce ai spus, tot la fel.

Chiar și la samp, pun frame limiter pe OFF și am ~180 fps dar mi se mișcă sacadat, nu foarte sacadat dar deranjant. Am încercat să filmez cu frame limiter pe OFF și pe filmare se vede bine. Ce aș putea face pentru a scăpa de dropuri cu framelimiter pe OFF?

Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2019 at 12:01 PM, MnX Zinnyo said:

Am făcut tot ce ai spus, tot la fel.

Chiar și la samp, pun frame limiter pe OFF și am ~180 fps dar mi se mișcă sacadat, nu foarte sacadat dar deranjant. Am încercat să filmez cu frame limiter pe OFF și pe filmare se vede bine. Ce aș putea face pentru a scăpa de dropuri cu framelimiter pe OFF?

Sincer chiar nu mai stiu ce sa ti zic si nu mi dau seama care e problema ta daca ai incercat tot de sus, normal ar trebui sa mearga mai bine pe OFF, ultima solutie te as sfatui sa te uiti in BIOS si vezi daca ai toate setarile la maxim legat de proces, etc, daca nu, incearca o reinstalare de windows ca alta solutie la problema ta nu mai am

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2019 at 6:23 PM, NGB Power said:

 încearcă să dai un restart la laptop(poate ai un ram neîncărcat) 

La tine ramu se "incarca" dupa un algoritm random? 

 

Interesant e ca ai 180 fps-uri in samp cu toate ca e limitat la 100... csgo nici nu prea ai sanse cu placa aia video, nu stiu ce fps-uri iti arata si de unde, poate ruleaza pe integrata, cu toate ca diferenta mare nu e intre integrata si 840m.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RedBull108 said:

La tine ramu se "incarca" dupa un algoritm random? 

 

Interesant e ca ai 180 fps-uri in samp cu toate ca e limitat la 100... csgo nici nu prea ai sanse cu placa aia video, nu stiu ce fps-uri iti arata si de unde, poate ruleaza pe integrata, cu toate ca diferenta mare nu e intre integrata si 840m.

Am bagat fps unlocker la samp.

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2019 at 8:57 PM, MnX Zinnyo said:

Am bagat fps unlocker la samp.

Se pare ca nimeni nu iti poate rezolva problema + topic inactiv, iti recomand din nou o reinstalare a Win fara batai de cap si daca nici asa nu merge, poti sa faci iar un topic 

Link to comment
Share on other sites

  • Ocaust locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.