Jump to content

Profesorii de medicină și farmacie care lucrează și în spitale vor primi, de anul viitor, indemnizații suplimentare


uS DeviL
 Share

Recommended Posts

Profesorii de medicină și farmacie care lucrează și în spitale vor primi, de anul viitor, indemnizații suplimentare

 

România, țara cu cei mai nerespectați profesori – Radio România Cultural

 

 

Profesorii universitari din cadrul facultăților de medicină și farmacie, care lucrează și în spitale, fie ele de stat sau private, vor primi, din ianuarie 2021, o indemnizație suplimentară, potrivit unei legi oficializate vineri. Totodată, legislația apărută recent stabilește majorări ale veniturilor pentru mai multe alte categorii de salariați.

 

Mai exact, Legea nr. 205/2020, care se aplică deja, introduce noi prevederi în Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății. Potrivit acestora, „[p]ersonalul didactic medico-farmaceutic din universități care au în structură facultăți de medicină, medicină dentară și farmacie acreditate beneficiază de integrare clinică în unitățile și instituțiile din subordinea, coordonarea sau sub autoritatea Ministerului Sănătății, în unitățile medicale din subordinea ministerelor și instituțiilor cu rețea sanitară proprie, în unitățile și instituțiile medicale din subordinea autorităților administrației publice locale, precum și în spitale și cabinete private”.

 

Apoi, actul normativ prevede că, începând cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2021, cadrele didactice de mai sus, care desfășoară activitate integrată, beneficiază și de o indemnizație lunară egală cu 50% din salariul de bază al funcției de medic, medic stomatolog sau farmacist, corespunzător vechimii în muncă și gradului profesional deținut.

 

Salariile de bază stabilite pentru personalul de specialitate medico-sanitar se regăsesc în Anexa II a Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice. Conform acestuia, salariul de bază pentru un medic primar ori un medic primar dentist este de 12.500 de lei, în timp ce un farmacist are un salariu de bază de 5.549 de lei.

 

Alte majorări ale veniturilor personalului ce activează în domeniul sănătății sunt prevăzute într-un alt act normativ, ce a apărut odată cu cel de mai sus, respectiv Legea 206/2020. Aceasta stabilește că, tot de la începutul anului viitor, personalul care ocupă funcția de asistent medical-șef pe unitate beneficiază de majorarea salariului de bază cu:

 

  • 15% - dacă își desfășoară activitatea într-un spital cu un număr de paturi cuprins între 250 și 400;
  • 7,5% - dacă își desfășoară activitatea într-un spital cu un număr de paturi mai mic de 250.

 

Același act normativ mai stabilește și că personalul din cadrul Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării și comisariatului acesteia, care își desfășoară activitatea în teritoriul rezervației, beneficiază de un spor de izolare de până la 20% din salariul de bază, acesta fiind calculat în raport cu timpul lucrat în rezervație.

 

 

Sursa: avocatnet.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.