Jump to content

Ce sistem de operare PC/laptop foloseşti?


BIS aka OldNab
 Share

Ce sistem de operare PC/laptop foloseşti?  

48 members have voted

  1. 1. Ce sistem de operare PC/laptop foloseşti? (sondaj)

    • Windows
      46
    • macOS
      0
    • Linux
      2
    • Altul (precizaţi)
      0


Recommended Posts

Windows 10 pe PC, toti prietenii mei folosesc 11, dar mi se pare din punctul meu de vedere ca pentru gaming cel mai bun Windows la ora actuala este 10. Windows 11 este mai mult pentru filme (parerea mea).

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Windows 10 pe un laptop destul de nou. Recomand Windows pentru că au făcut totul simplu și ușor de utilizat.

Link to comment
Share on other sites

Windows 10 ftw, e cel mai ok dintre sistemele existente, exceptand MacOS care poate fi mai stabil. Windows 11 e un Windows 10.1, un skin prost aplicat pe un sistem perfectionat de-a lungul anilor, dar distrus de iteratia cu numarul 11 care a inlaturat mai multe functii utile prezente pe OS-ul anterior, aici ma refer in principal la functionalitatile taskbar-ului. Pe langa acest sistem de operare minunat mai folosesc si Linux pt hacking etc.

Edited by 1NTERZiS
Link to comment
Share on other sites

Pe calculatorul de zi cu zi folosesc windows 10 și pe calculatorul de it folosesc linux fiindu-mi mai ușor pentru a folosi programele pentru decodări, programări.

Link to comment
Share on other sites

Toti prietenii mei folosesc windows 10 dar nu acum mult timp mi-am facut upgrade la un laptop mai decent si i-am pus windows 11 pro si merge foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Windows folosesc de mic si pe acest sistem de operare am ramas de atunci. Personal, n-am folosit alt sistem, dar din ce-am mai vazut prin diverse clipuri si cu ce am mai auzit de la oamenii din jurul meu, Windows ar castiga titlul de "cel mai bun si usor de utilizat sistem de operare pentru laptop/pc". La ora actuala folosesc Windows 11 si sunt foarte multumit.

 

Link to comment
Share on other sites

Vine de la un fost utilizator de Linux: Folosesc Windows si mai dureaza pana o sa il las. Cand am ajuns la facultate, am fost introdus in Linux, l-am folosit pe masina principala pentru mai mult timp si totul a fost bine. Pana cand... hai ca am nevoie de Photoshop ca sa editez niste poze. Ghici ce? Nicio aplicatie de la Adobe nu are suport pe Linux. Am gasit un inlocuitor, tutoriale nu gaseam pentru diverse operatiuni, dar a mers... Hai acum sa imi instalez Xillinx Vivado, un IDE pentru un anumit curs de la facultate. Ghici ce? Are suport pe Linux dar dureaza 5 ore instalarea si mai primesti si erori, erori care te forteaza sa iei de la capat instalarea. Ok, am reusit. Hai sa jucam un SA:MP. Am reusit cu Wine, dar am dat de multe zile cand apasam pe Launch si crapa. Nu mai mergea. Avea o zi mai proasta si nu mergea. Peste inca 2 zile incerc si merge... A fost un moment cand ma jucam, s-a blocat si faceau difuzoarele un sunet atat de puternic ca m-a durut capu dupa ce am reusit sa il inchid fortat. De atunci sunt pe windows, imi fac treaba de la facultate in masina virtuala si AIA ESTE. Plus ca era mai greu cu pirateria de ce sa mint. Nu mai ascultati toti youtuberii si programatorii ca e top linux, ca reusesti sa faci tot ce vrei pe el. Nu poti, cel putin nu poti daca nu ai cunostintele necesare, cunostinte pe care oamenii le au deja fata de windows si nu au niciun motiv sa isi schimbe sistemul de operare la unul complet nou.

 

MacOS nu am incercat, stiu doar ca CS2 a inchis suportul pentru MacOS, deci o cam dam spre problemele de la Linux cu portabilitatea si aici.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.