Jump to content

Paramedics - Discuţii | Discussions


Alexander
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor si bine v-am gasit, abea ce m-am trezit si eu (am dormit 2 ore) :)). Am vazut ca a intrebat Kinder de ceva calculator si as vrea sa pun si eu o intrebare asemanatoare:

 

Am disponibilitate de 1500 euro pentru un PC ( unitate ), imi puteti da niste sfaturi cam ce sa cumpar de banii aceeia pentru un PC performant in gaming? Ma refer la o unitate facuta pe bucati, nu cumparat din magazin. Va multumesc si ne vedem in game :*

Edited by UnQNoRoCeL
Link to comment
Share on other sites

Presupun ca ai vrut sa spui CPU in loc de "placa de baza", parerea mea e ca la pretul asta (mai ales daca este nou), merita toti banii. Acum depinde si de vechime, in caz ca nu e nou, recomandarea mea e ca atunci cand il iei (presupun ca de la un prieten ceva) mai intai il testezi sa-i sara capacele... daca totul merge ok, si are o vechime de maxim 1 an (mai ales cu garantie), da... se merita pretul.

 

Merci pt parere.

"era" nou dar cand m-am dus sa il cumpar nu mai era :(

Am luat altul acum

500gb nvidia 710 2gb intel core i3-3110M(2.4GHz 3MB) 4GB ram.

 

ON:Si maine e scoala astazi...Noroc ca am fost singuru on si m-am dus cu heal la un LMS si am facut ceva comenzi :D!!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor si bine v-am gasit, abea ce m-am trezit si eu (am dormit 2 ore) :)). Am vazut ca a intrebat Kinder de ceva calculator si as vrea sa pun si eu o intrebare asemanatoare:

 

Am disponibilitate de 1500 euro pentru un PC ( unitate ), imi puteti da niste sfaturi cam ce sa cumpar de banii aceeia pentru un PC performant in gaming? Ma refer la o unitate facuta pe bucati, nu cumparat din magazin. Va multumesc si ne vedem in game :*

Ti-am facut aici o configuratie de ultima generatie cam in 1500 euro: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/776563/

 

Sursa cred ca e prea puternica, adica arhisuficienta, deci ai putea sa iei si una de genul: http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/x-850-ss-850km3/

Memoria RAM, eu ti-am pus de 16 GB sa fie acolo, dar poti sa iei si de 8GB pentru ca e suficient, inca nu s-a creat tehnologie atat de avansata incat sa ai nevoie de 16 GB, astia-s doar de fita, pentru impatimiti ai IT-ului: http://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/hyperx-predator-8gb-ddr3-2400-mhz-cl11-dual-channel-kit/

SSD-ul: il folosesti numai pentru a pune sistemul de operare pe el, cred ca 60 GB e suficient, sare pretul daca vrei capacitate mai mare.

CPU-ul: Intr-o configuratie de 1500 euro, nu trebuie sa lipseasca asa Procesor, deci e perfect pentru configuratia asta.

Placa Video: O spun din propria experienta, e nava spatiala, am testat-o impreuna cu un prieten si suntem foarte multumiti de ea.

HDD-ul: Ti-am pus 2T, desi nu cred ca ai tu ce sa faci cu 2000 GB capacitate, dar sa fie acolo + ca are IntelliPower, adica viteza variaza cu uitlizarea lui, un lucru foarte misto pentru durata lui de viata.

Ventilatoare: Ti-am pus 4 vent-uri in configuratie, astea se pun la carcasa pentru un AirFlow cat mai eficient, recomand ventilatoarele astea deoarece sunt foarte ok din punct de vedere al CFM-ului, adica cat aer rece baga si cat aer cald scoate din unitate.

Cooler-ul: Am un singur cuvant pentru acest cooler, si anume FRIGIDER, dar daca pentru acest cooler spun cuvantul respectiv, imagineaza-ti cum sunt cele cu racire pe baza de lichid: http://www.pcgarage.ro/coolere/corsair/hydro-series-h100i-extreme-performance/

Carcasa: Smechera ca Design, permite un AirFlow si un WireManagement foarte bun, e speciala pentru Gaming, merita toti banii.

Placa de Baza: E pur si simplu absoluta, are tot ce-i trebuie, nu intru in detalii pentru ca e prea mult de spus. Ideea e ca se potriveste perfect in aceasta configuratie ca si buget.

Unitatea Optica: Eu ti-am bagat un DVD-Writer, acum depinde de tine daca vrei si ai nevoie de un Blu-Ray: http://www.pcgarage.ro/unitati-optice-blu-ray/lg/bh16ns40-retail-black/

 

Sper ca te-am ajutat, Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor si multumesc lui Insane pentru timpul acordat la "cererea" mea. Am vazut configuratia si mi-a placut mult, pacat ca imi depaseste bugetul cu 200 euro dar oricum, singura problema e ca cei de acolo fac livrari doar in Romania iar eu locuiesc in Italia. Am trimis un email la adresa lor de contact si sper sa imi raspunda cat mai repede. Multumesc inca odata. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi colegi.Acesta este ultimul meu post aici.M-am simtit excelent printre niste oameni excelenti.

Va urez multa multa bafta si cat mai multe comenzi si rapoarte "fara numar".

Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi colegi.Acesta este ultimul meu post aici.M-am simtit excelent printre niste oameni excelenti.

Va urez multa multa bafta si cat mai multe comenzi si rapoarte "fara numar".

Salutare, mult succes in continuare !

Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi colegi.Acesta este ultimul meu post aici.M-am simtit excelent printre niste oameni excelenti.

Va urez multa multa bafta si cat mai multe comenzi si rapoarte "fara numar".

Esti super de treaba si nu inteleg dece ai pleca :),ne-am simtit bine,sper sa ne mai intalnim,iti ures bafta si sa ne mai vizitezi HQ-ul :D
Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi colegi.Acesta este ultimul meu post aici.M-am simtit excelent printre niste oameni excelenti.

Va urez multa multa bafta si cat mai multe comenzi si rapoarte "fara numar".

 

Ai plecat cam repede.

Nu am apucat sa te cunosc foarte bine dar dim ce am apucat esti de treaba si.descurcatet

Bafta mai.departe

Link to comment
Share on other sites

La revedere un1k pentru mine ai fost un tip de treaba, chiar daca n`am apucat sa te cunosc ff mult ... succes mai departe.

 

Salut colegii/colege azi nu prea stiu cand voi intra .... sunt bombardat cu teme ;(( , haideti ca numai trag de timp si merg sa le fac. Succes celor online la comenzi :D !

Link to comment
Share on other sites

Neata !!! Ziua mea :X:X:X, ma duc scoala stau si eu maxim 2 ore si ma duc prin oras, daca e ne auzim in game facem un party cv daca mai am timp, distractie placuta si bafta la comenzi :* !!!

 

La multz ani ! ;))

Dai de baut ?

Link to comment
Share on other sites

  • Madalin changed the title to Paramedics - Discuţii | Discussions
  • uSp locked this topic
  • uSp unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.