Jump to content

Problema not responding Win7


 Share

Recommended Posts

Nume: Madytz
Ce problema ai?: Not responding la orice fereastra.
O scurta descriere a situatiei:
Am o problema careia nu-i gasesc nici o rezolvare. Am reinstalat windows-ul de cel putin 5 ori in ultima saptamana si nu s-a schimbat nimic. Astazi l-am reinstalat din nou si chiar si inainte sa schimb rezolutia mergea greu. Primesc "Not Responding" la orice (my computer, speedfan, fereastra de conectare la net etc.) si o eroare ShockWave Flash la orice browser. Am formatat PC-ul si practic ar trebui sa fie ca nou. Am verificat temperaturile in Speedfan si am crezut ca nu le afiseaza corect apoi in BIOS si totul era in regula.. 36grade. Ce as putea face ? Din ce cauza se intampla chestia asta ?
Screenshot: Stiti despre ce eroare vorbesc.
Alte precizari: Help me !!!

Link to comment
Share on other sites

din cate imi dau seama ar fi o eroare de hdd...cand a inceput sa iti faca asa?... daca nu vine radu cu o alta idee pana deseara o sa iti dau eu un program care te-ar putea ajuta...

Link to comment
Share on other sites

De aproximativ 2 saptamani. Aveam o eroare la Windows Explorer, am reinstalat windowsul si de atunci am problema asta.

daca nu vine radu cu o idee pana pe la 10 iti dau eu un program sa repari hdd-ul. dar mai intai vreau sa te uiti la hdd langa mufa de alimentare si cablu de date sata/ide , trebuie sa ai 4 pini...vreau sa te uiti si sa imi zici daca 2 dintre ei sunt legati in vre-un fel...daca nu ai pini respectivi nu e problema..

Link to comment
Share on other sites

salut, am mai auzit de probleme de genul

presimtirea imi spune ca este vorba de un HDD, nu de un SSD, am dreptate?

daca da, inseamna ca ai multe sectoare bad pe el, eventual ce ai putea face e sa cauti ceva program care iti detecteaza sectoarele bad, sa vezi cat de grav este..

Link to comment
Share on other sites

salut, am mai auzit de probleme de genul

presimtirea imi spune ca este vorba de un HDD, nu de un SSD, am dreptate?

daca da, inseamna ca ai multe sectoare bad pe el, eventual ce ai putea face e sa cauti ceva program care iti detecteaza sectoarele bad, sa vezi cat de grav este..

 

 

Radu eu m-am gandit sa ii dau hiren si sa ii zis cum sa il foloseasca..sa rezolve problema cu sectoarele bad(daca sunt din probleme soft). Daca esti de acord o sa revin cu un post in care o sa ii explic ce si cum sa faca:).

Link to comment
Share on other sites

imaginea care urmeaza sa ti-o dau...contine mai multe programe...dar noi vom lucra doar cu 1 din ele(cel mai important)

 

Inainte de toate o sa ai nevoie de un dvd gol. Montezi imaginea pe care o descarci de aici si o scrii pe dvd-ul gol

 

Atentie: inainte de a incepe sa urmezi pasii de mai jos trebuie neaparat sa iti salvezi toate datele din calculator pentru ca ti se vor pierde, deoarece refacerea MBR-ului duce la formatarea HDD-ului. Salvati tot ce aveti important pe hdd deoarece nu veti mai putea recupera ce ati avut pe el dupa refacerea MBR-ului decat la firme specializate care va costa aproape 300 euro

 

Atentie: nu folositi alte programe decat cele sugerate de mine deoarece sunt programe care pot afecta biosul si/sau hdd-ul si pot duce la defectarea lor permanenta.

 

Acum!!! Urmareste cu antentie toti pasii pe care o sa tii zic ca sa facem totul sa iese bine.

 

1. bootezi dvd-ul ca pe un dvd/cd cu windows.

2. o sa iti apara o fereastra cu mai multe programe. Pe noi ne intereseaza doar hiren boot cd.

3. dupa ce am accesat hiren boot cd ne apar alte programe. De pe prima pagina nu ne intereseaza nimic, deci trecem pe a doua apasand tasta 9 si enter. De pe pagina 2 apasam pe tasta 1(MBR) si dam enter.

4. O data intrati in MBR ne apar alte programele. Apasam tasta 1(MBR work) si dam enter.

5.Ne-a aparut o fereastra cu hdd-ul nostru si mai multe posibilitati de selectie. Atentie nu apasa alta tasta inafara de tastele pe care ti le voi zice eu, ca sa nu agravezi situatia HDD-ului. Apasam tasta 4 pentru a se reseta MBR-ul

6.Dupa ce am resetat MBR-ul trebuie sa ii facem o partitie. Pentru asta apasam tasta 6 apoi tasta 1 si enter.

7. Am terminat in aceasta fereastra. Apasam tasta E si dam enter. Asteptam pana ne cere sa apasam tasta M pe care o tastam si dam enter.

8. dupa ce am apasat tasta M , ne-a aparut un alt meniu(practic primul meniu din hiren bootcd doar ca aranjat altfel)

9. In acest meniu selectam partition tools

10. in partition tools cautam Paragon Part manager si intram in el

11. In paragon part manager ne creem partitiile asa cum dorim. dupa care apasam pe apply si ok.

12.iesim din tot(cand ajungem in meniu putem apasa butonul restart.

13. inlocuim dvd-ul cu hiren cu cel cu windows si il boot-am. putem incepe instalarea windowsului

 

 

Atentie: cand ajungeti la partitii este foarte important sa nu stergeti partitiile create mai devreme cu paragon part manager, selectam doar prima partitie si dam enter. Puteti sa si refaceti partitiile, dar atunci exista riscul sa va apara din nou eroari de bad-uri..

 

Atentie: Nu refaceti MBR-ul de fiecare data cand aveti probleme cu HDD-ul pentru ca poate duce la deteriorarea sa si va deveni inutilizabil.

 

Atentie: a se lua in considerare ca acest program nu este un program piratat, el fiind distribuit gratuit de catre producator.

 

Daca intampini probleme dupa instalarea MBR-ului si a Windowsului, pot sa ma cauti si te voi ajuta cu mare placere.

Link to comment
Share on other sites

@@break,Multumesc mult !

Maine fac rost de un stick pe care sa pun windows-ul si incerc varianta ta break.

Totusi, cer prea mult daca te rog sa ma ajuti cu bootatul prin teamviewer ? Adica ce windows.. etc.

Link to comment
Share on other sites

@@break,Multumesc mult !

Maine fac rost de un stick pe care sa pun windows-ul si incerc varianta ta break.

Totusi, cer prea mult daca te rog sa ma ajuti cu bootatul prin teamviewer ? Adica ce windows.. etc.

 

adica la ce te referi?....nu il baga pe stick...bagal pe dvd....dp stick nu sunt sigur ca o sa ruleze calumea.

Daca te referi la bootat...adica sa il urci pe dvd?...pai asta e simplu..daemon tools si nero:-??...montezi cu daemon tools si dupa faci copie cu nero:-??..dai copy dvd si selectezi sursa driver-ul care til creaza daemon tools si destinatia driverul unde ai dvd-ul:-??.

Link to comment
Share on other sites

o chestie de specificat, in caz ca nu ai dvd, e ok si pe stick, nu prea are motive sa nu ruleze bine..

nu zic ca e mai bine pe dvd sau pe stick, pana la urma tot una e, sa ai si o alternativa.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.