Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Recomandare PC


Recommended Posts

  1. Care este bugetul maxim în care vrei să te încadrezi?: In jur de 1800-2000 lei
  2. Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): Perifericele.
  3. Configuraţia trebuie să aibă monitor inclus? Dacă nu, ce rezoluţie maximă are monitorul pe care-l deţii și cu ce intrări este prevăzut (VGA, DVI, HDMI, DP) eventual dacă intenţionezi să-l schimbi în viitor cu ceva mai mare (Full HD sau peste)?: Nu. Nu am un monitor, planuiesc sa iau unul second hand.
  4. Ai nevoie şi de periferice (tastatură, mouse, mousepad, boxe, căşti etc.)?: Nu
  5. La ce vrei să foloseşti sistemul? Dacă lucrezi în special cu programe specifice de editare foto/video sau profesionale, te rog spune-ne cum se numesc.Gaming, dar nu metin2 si mai stiu eu ce, un gta v, un the forest o ceva.
  6. Ce titluri de jocuri veti juca, in caz ca este de Gaming?: GTA V, CS:GO, LOL,The Forest, Dead By Dailigh, mai multe...
  7. Doriti ca PC-ul sa fie silentios?: Nu e obligatoriu.
  8. Vrei să faci overclocking sau nu te pasionează? (Dacă nu ştii ce-i aia overclocking, cel mai probabil nu vrei să faci): Nu am nevoie.
  9. Când intenţionezi să faci achiziţia? (se va menționa data sau un număr de zile): Prin/dupa octombrie anu asta.
  10. În cazul în care achiziţionezi un sistem complet, doreşti şi asamblarea lui?: No.
  11. Alte precizari: Vreau sa iau un desktop in rate, pentru ca am inteles ca laptopul este varza la gaming fata de un desktop. M-am gandit la aceasta varianta (momentan nu e pe stock, dar pana in octombrie cred ca o sa fie/o sa gasesc ceva mai bun) [pret 2049 lei / VREM SA-L LUAM IN RATE!!!!]: Sistem IT MYRIA Live V43, Intel® Core™ i3-6098P 3.6GHz, 8GB, 1TB, NVIDIA GeForce GTX 950 2GB
Link to comment
Share on other sites

ce limbaj am folosit? :)) am 15 ani oricum / edit: vor sa-l ia in 12/24 rate, nu vad sa fie aici vreo oferta de 12/24 rate

Edited by IonutOny
Link to comment
Share on other sites

@IonutOny Ideea ii urmatoarea . GTX 950 e deja o placa video invechita care a aparut in 2015 , nici nu se mai gaseste de vanzare la pc garage  . AMD RX560 a aparut anul asta. 

In fine , vad ca aia de la altex nu au pus ce model de gtx 950 ii , ca pot fi mai multe modele , windforce,strix,gigabyte etc . Dar cred ca ii modelu cel mai slab , adica ala clasic , gt 950 . Daca ii asa , am facut o comparatie la un joc mentionat de tine mai sus : http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=23918&game=Dead+by+Daylight&p_make=Intel&p_deriv=Core+i3-6098P+3.6GHz&gc_make=Nvidia&gc_deriv=GeForce+GTX+950+2GB&ram=8&checkSubmit=#systemRequirements si http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=23918&game=Dead+by+Daylight&p_make=Intel&p_deriv=Core+i3-7100+2-Core+3.9GHz&gc_make=ATI&gc_deriv=Radeon+RX+560+Sapphire+Pulse+OC+2GB&ram=8&checkSubmit=#systemRequirements 

 

116% vs 153% , e ceva . Nu inteleg de ce la procesoru intel i3 apare acel X , ca procesorul suporta acel joc . 

 

In fine , eu doar ti-am dat un sfat . 

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

@Vlad inteleg ce zici, faza e ca eu trebuie sa gasesc o unitate deja facuta care sa aiba si procesor si placa buna, din cate am inteles, aia e de la asus placa video nvidia gtx 950 GDDR5. Asta a fost cea mai buna oferta la 20 milioane, desktop deja facut Si inca ceva un sfat legat de monitor. Eu am un laptop toshiba din 2012, 1336x736 sau ceva de genu, pot sa-l folosesc ca monitor cu un cablu hdmi? Am iesire hdmi la laptop, si daca il folosesc ca monitor trebuie sa stea aprins laptopul sau poate sa fie si stins? O sa afecteze cu ce faptul ca eu ma joc dupa pcul ala pe laptopu asta, gen, ca ecran, nu o sa folosesc laptopu decat ca un fel de monitor.

 

Link to comment
Share on other sites

@Vlad Salut inca odata, la titlurile de jocuri nu cred ca as frecventa eu pe dead by dailight, in schimb pe gta v cred ca da, uite ce mi-a iesit mie: http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=1308&game=Grand+Theft+Auto+V&p_make=Intel&p_deriv=Core+i3-6098P+3.6GHz&gc_make=Nvidia&gc_deriv=GeForce+GTX+950+2GB&ram=8&checkSubmit=#systemRequirements

ce parere ai: i3-6098p si GTX 950? Sau i3-6098p si 750 Ti

Edited by IonutOny
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

T/C , nici nu trebuia sa te ajut cand tu iti cumperi pc-u dupa luna octombrie :)) . Se face topic doar cu maxim 1-2 saptamani inainte sa-ti cumperi calculatoru , preturile o sa mai scada pana atunci . 

Link to comment
Share on other sites

  • Vlad locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.