Jump to content

iPhone 16 Pro va rivaliza cu flagship-uri Ultra în materie de zoom; Ce știm despre noua cameră Tetraprism?


 Share

Recommended Posts

<b>iPhone 16 Pro va rivaliza cu flagship-uri Ultra în materie de zoom; Ce știm despre noua cameră Tetraprism?</b>Despre seria iPhone 16 am scris mult în ultima perioadă, iar leak-urile indică că varianta Pro din lineup va primi în sfârșit o cameră pentru zoom în toamna acestui an. Azi aflăm prin intermediul Digitimes care ar fi motivele din spatele deciziei Apple

 

Despre seria iPhone 16 am scris mult în ultima perioadă, iar leak-urile indică că varianta Pro din lineup va primi în sfârșit o cameră pentru zoom în toamna acestui an. Azi aflăm prin intermediul Digitimes care ar fi motivele din spatele deciziei Apple. Mai jos am detalii.

 

Conform raportului realizat de publicația menționată mai sus, Apple ar fi comandat multe lentile din partea firmelor Largan Precision și Genius Electronic Optical (GSEO). Vorbim despre lentile periscopice Tetraprism, compania dorind să aducă zoom avansat și pe alte modele de iPhone începând din acest an. 

 

Cel mai probabil e vorba despre senzorul integrat și pe iPhone 15 Pro Max, cel ce oferă zoom optic 5X. Anul trecut modelul iPhone 15 Pro a fost limitat la zoom 3X, dar se vehiculează că în acest an ne putem aștepta la un upgrade substanțial, ambele modele Pro urmând să primească setup-uri foto aproape identice.

 

Dacă senzorul folosit e cel integrat și pe iPhone 15 Pro Max, vorbim despre o cameră de 12 MP ce oferă zoom optic 5X (120mm) + un prag de 2X (48mm). Zoom-ul digital urcă până la 25X.

 

Am aflat recent și detalii cu privire la cipsetul Apple A18 Bionic. El ar fi fabricat pe un proces de litografiere de 3nm și va aduce suficientă performanță pentru rularea noilor funcții bazate pe inteligență artifcială Apple Intelligence. În plus, toate modelele din portofoliu vor aduce un extra-buton numit „Capture Button”.

 

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.