Jump to content

Schimbari sistemul educational romanesc


F4L emptYmdY
 Share

Recommended Posts

Bun, toata lumea se plange de sistemul educational romanesc, dar nimeni nu vine cu o schimbare.

 

Topic'ul asta nu va schimba cu nimic sistemul, insa macar vedem cum gandesc altii si care ar fi marea schimbare in opinia lor.

 

Eu personal, cred ca ar trebui scoase din materiile inutile, ar trebui sa se puna mult mai mult accent pe disciplina si toleranta sa fie doar unde e si din partea studentilor.

Asta ar fi o schimbare de ansamblu, detaliile nu conteaza deocamdata.

 

*Daca scrieti 5 cuvinte fara sa argumentati sau postati aiurea, primiti din PRIMA warn-up.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca sistemul educational ar fi mult mai agreabil daca scolile/liceele s.a.m.d ar avea profesori care sa inteleaga elevii si sa nu aiba comportament de golani. La mine in liceu sunt foarte multi astfel de profesori care ma calca pe nervi.

Ar mai fi bine si daca s-ar adauga la orele de chimie/biologie si alte stiinte asemanatoare PRACTICA asa cum de foarte multe ori puteti sa observati si in filmele cu scoli din alte tari (Ex: America).

Link to comment
Share on other sites

emptYmdY, ce intelegi tu prin materii inutile? :-? Nu cred ca exista asa ceva, pana la urma trebuie sa faci din toate la liceu pentru a-ti da seama care-ti place mai mult/la care te pricepi mai bine ca sa te axezi pe materia respectiva la facultate. Ca sa alegi trebuie sa ai optiuni si de asta facem din toate in generala/liceu, asa ne alegem si cu o cultura generala din mai multe domenii pentru ca mai tarziu la facultate te axezi doar pe o anumita specializare. Cel putin asa vad eu lucrurile :D

 

Hm.. schimbari zici. In primul rand profesorii ar trebui sa stie cand sa fie exigenti si cand sa fie intelegatori, pentru ca de multe ori unii dau dintr-o extrema in alta si nu se ajunge nicaieri. Plus o verificare mai atenta a temelor pentru acasa n-ar strica, pana la urma uite asa ajungem sa avem peste 50% din elevii de a 12a picati la BAC (inca nu-mi vine sa cred asa ceva.. wtf), pentru ca isi copiaza temele unii la altii sau nu si le fac deloc, si dupa aia ne mai miram ca nu stiu sa vorbeasca corect limba romana. Investitii in mai multe calculatoare, proiectoare si smartboards, sala de lectura cu multe carti pentru referinte (ca prea e usor sa dai un search pe Google si face toata clasa acelasi referat pff).

Meh, cam atat imi vine mie in minte momentan :-??

Link to comment
Share on other sites

emptYmdY, ce intelegi tu prin materii inutile? :-? Nu cred ca exista asa ceva, pana la urma trebuie sa faci din toate la liceu pentru a-ti da seama care-ti place mai mult/la care te pricepi mai bine ca sa te axezi pe materia respectiva la facultate. Ca sa alegi trebuie sa ai optiuni si de asta facem din toate in generala/liceu, asa ne alegem si cu o cultura generala din mai multe domenii pentru ca mai tarziu la facultate te axezi doar pe o anumita specializare. Cel putin asa vad eu lucrurile :D

 

Hm.. schimbari zici. In primul rand profesorii ar trebui sa stie cand sa fie exigenti si cand sa fie intelegatori, pentru ca de multe ori unii dau dintr-o extrema in alta si nu se ajunge nicaieri. Plus o verificare mai atenta a temelor pentru acasa n-ar strica, pana la urma uite asa ajungem sa avem peste 50% din elevii de a 12a picati la BAC (inca nu-mi vine sa cred asa ceva.. wtf), pentru ca isi copiaza temele unii la altii sau nu si le fac deloc, si dupa aia ne mai miram ca nu stiu sa vorbeasca corect limba romana. Investitii in mai multe calculatoare, proiectoare si smartboards, sala de lectura cu multe carti pentru referinte (ca prea e usor sa dai un search pe Google si face toata clasa acelasi referat pff).

Meh, cam atat imi vine mie in minte momentan :-??

Desenul ? Daca vrei desen te duci la scoala de arhitectura.

Muzica ? Daca vrei muzica, te duci la scoala de muzica.

Logica ? /:) Sa fim seriosi, pe langa ca sunt grele de inteles, nu te ajuta cu absolut nimic in viata.

Educatie civica ? /:) Ba las-o-ncolo.

 

Ar trebui sa ai obligatoriu 4-5 materii gen romana, matematica, o stiinta si o istorie si sa mai ai dreptul sa-ti mai alegi tu inca 2-3 depinde...Si faci doar materiile astea.....

Link to comment
Share on other sites

Pai cum spuneam, ca sa alegi sa te duci la scoala de muzica/arhitectura, trebuie intai sa experimentezi putin din materiile astea la scoala. Ok, intr-o masura poate ca ai dreptate, ca poate nu ar trebui sa le facem in toti anii, dar mie nu mi se par niste materii atat de inutile. Mai ales muzica.. nu stiu ce muzica fac altii la scoala dar personal am invatat multe despre anumiti compozitori si chestiile astea contribuie, cum spuneam, la cultura ta generala. La desen ai atins o coarda sensibila pentru ca sunt praf si as fi bucuroasa sa se scoata :)) dar totusi, sa ne gandim totusi ca sunt copii carora le place mult desenul si isi doresc sa-l studieze si fara sa se duca la scoala de arhitectura. Poate fi doar o pasiune si n-ar trebui obligati sa-si faca o meserie din asta.

Educatia civica si mie mi se parea inutila dar pana la urma acolo inveti despre drepturile tale si iti pot folosi in viitor (bineinteles, daca iti mai aduci aminte :))). Oricum, din cate stiu eu, civica nu se face decat in 2 ani (a 4a si a 8a parca), daca nu ma insel, deci it's no big deal :-?? Logica.. mie mi-a placut, nu mi s-a parut grea deloc :D

 

In fine, inteleg ca astea sunt niste chestii subiective. Unora poate li se par inutile, dar mie nu xD

Vrei o materie cu adevarat inutila? Religia, aia da :))

Edited by Aylin
Link to comment
Share on other sites

Desenul ? Daca vrei desen te duci la scoala de arhitectura.

Muzica ? Daca vrei muzica, te duci la scoala de muzica.

Logica ? /:) Sa fim seriosi, pe langa ca sunt grele de inteles, nu te ajuta cu absolut nimic in viata.

Educatie civica ? /:) Ba las-o-ncolo.

 

Ar trebui sa ai obligatoriu 4-5 materii gen romana, matematica, o stiinta si o istorie si sa mai ai dreptul sa-ti mai alegi tu inca 2-3 depinde...Si faci doar materiile astea.....

Iti dau mare dreptate aici deoarece eu de exemplu am inceput clasa a 9-a si mi-a bagat in orar logica de 2 ori pe saptamana + ca are putina inclinatie spre matematica logica asta dar practic nu intelegi nimic ! la fel si cu muzica.In clasele 5-8 daca nu cantam 1 strofa dintr-un cantec imi punea 4 in catalog, sa fim seriosi, sau la desen, ce imi trebuie mie desen in viata ?, ee bine cei care au inclinatie spre desen nu-i opresc cu nimic sa se duca la scoala de arhitectura.Sa fie scoala frate nu pictura si desen, de asta toti "liceenii" au luat numai 10 la BAC, sa fie in orar romana, matematica, istorie, o fizica, chimie si sa mai alegem 1-2 materii, sport de exemplu care e sanatos facem doar 1 data pe saptamana ... Romania asta ... "progreseaza in fiecare zi".

Edited by ZzumerR
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.