Jump to content

News Reporters - Discuții / Discussions


Alexander
 Share

Recommended Posts

Sincer, nu cred ca cineva din tara asta e capabil sa o conduca, poate sa vina un neamt care sa puna totul la punct. Criza a favorizat disparitia clasei mijlocii, ramanand doar oamenii bogati care arunca cu banii si cei saraci care muncesc cu ziua pentru o paine.

 

Cum ai zi si tu, toti s-au bucurat cand a fost omorat Ceausescu crezand ca vom duce o viata de lux si prosperitate insa nu a fost deloc asa. Cu toate ca au venit in tara produse noi de care am dus atata lipsa in timpul regimului sa accentuat nevoia de bani care este justificata. Atunci am avut bani si produse putine asadar banii ne erau suficienti, dar odata ce au aparut produse noi cu preturi exorbitante sa declansat si nevoia de a castiga mai multi bani. De la Ceausescu in coace nimeni nu a facut ceva cu adevarat bun pentru tara noastra si nici nu cred ca in urmatorii 20-30 de ani va venii cineva care va reusii acest lucru. Odata ce la noi concureaza pentru presedintie un cioban ( Becalii ) un mincinos si un om cu 2 fete ( Diaconescu ) niciodata nu vom reusii sa trecem peste aceasta perioada de suferinta pentru tara noastra. Problema romilor care ii fraieresc pe altii din alte tari ca sa duca o viata mai buna se justifica.

Link to comment
Share on other sites

Ce faceti? Sper sa intru si Eu Azi. Mi s.a Ars Ceva la Pv si vine un prieten Sa mi.l repare. Pup

 

Se scrie pwp*

 

 

Cum ai zi si tu, toti s-au bucurat cand a fost omorat Ceausescu crezand ca vom duce o viata de lux si prosperitate insa nu a fost deloc asa. Cu toate ca au venit in tara produse noi de care am dus atata lipsa in timpul regimului sa accentuat nevoia de bani care este justificata. Atunci am avut bani si produse putine asadar banii ne erau suficienti, dar odata ce au aparut produse noi cu preturi exorbitante sa declansat si nevoia de a castiga mai multi bani. De la Ceausescu in coace nimeni nu a facut ceva cu adevarat bun pentru tara noastra si nici nu cred ca in urmatorii 20-30 de ani va venii cineva care va reusii acest lucru. Odata ce la noi concureaza pentru presedintie un cioban ( Becalii ) un mincinos si un om cu 2 fete ( Diaconescu ) niciodata nu vom reusii sa trecem peste aceasta perioada de suferinta pentru tara noastra. Problema romilor care ii fraieresc pe altii din alte tari ca sa duca o viata mai buna se justifica.

 

Ce varsta ai?

Link to comment
Share on other sites

16 ani impliniti pe 27 luna trecuta, dar sper sa nu fie o problema varsta odata ce sunt informat legat de ceea ce zic.

Edited by Twk
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce Ceausescu a fost omorat, cum ai spus si tu, multi s-au bucurat, dar la conducere au venit toti fosti comunisti care erau mana dreapta a lui ceausescu.

Si ei ne-au condus la fel ca si el, doar ca nu mai erau aceleasi legi.

Trebuie sa va ganditi ca salariu minim pe economie este 700 de lei, iar chiria la un apartament decent este de 300 de lei. De unde sa mai mananci, de unde sa mai platesti facturi? De unde sa iti mai cumperi ceva si pentru tine?

Link to comment
Share on other sites

16 ani impliniti pe 27 luna trecuta, dar sper sa nu fie o problema varsta odata ce sunt informat legat de ceea ce zic.

Si eu 15, nu intodeauna varsta coincide cu capacitatea de a percepe lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Momentul generatiei noastre cand vom constientiza ( insa prea tarziu ) va fi acela din primul an de facultate. Nu toti parintii nostri ne vor putea asigura banii necesari pentru facultate asadar va trebuii sa ne angajam. Vom lucra pe sume minime pentru ca suntem inca copii in perspectiva lor si vom incerca sa nu murim de foame in facultate. Insa momentul cel mai greu va fi dupa ce vom termina facultatea cand chiar va trebuii sa ne castigam singuri painea care este indispensabila. Cum ai zis si tu vom lucra pe 700 de ron pe luna din care chiria va acoperii 40% din suma iar de restul banilor va trebuii sa mancam iaurt si paine pentru ca asta poate oferii tara unor oameni capabili care au avut ghinionul sa se nasca in Romania.

Edited by Twk
Link to comment
Share on other sites

Deci iti dau un exemplu.

In Italia chiar daca platesti scoala in fiecare an, si liceul, la sfarsitul acestor 5 ani de liceu, statul este obligat sa iti ofere un loc de munca, doar daca iei acel BAC.

Tu ai posibilitatea de a refuza sau de a accepta. Dar macar iti ofera ceva.

 

Edit: Teolik, mai esti in AIV?

Edited by BmwX5
Link to comment
Share on other sites

Noi nu regretam pentru ca nu stim cum se traia pe atunci. Doar ce am auzit de la cei care au trait(parinti, bunici).

Chiar daca erau saraci dar macar fiecare avea un loc de munca si avea de mancare.

Link to comment
Share on other sites

Teolik, nu te intereseaza acum, dar vrei un viitor? Vrei o familie, vrei o casa, cu ce o sa ti le faci? Cu 700 de lei salariu? Nu prea cred.

Cysy, nu e vorba de comunism, e vorba despre cum se trai atunci, chiar daca Ceusesc fura si pentru el.

Link to comment
Share on other sites

  • psoN changed the title to Discuții / Discussions
  • E l e g a n t locked this topic
  • .Aku unlocked and locked this topic
  • .Aku unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.