Jump to content

Interviu #10 - TheEmperor - RPG2 Administrator


Hefa
 Share

Recommended Posts

Interviu - TheEmperor - Administrator RPG2

 

După o lungă perioadă de pauză, am reușit să aduc înapoi aceste interviuri. Astăzi, am minunata plăcere de a îi lua un interviu fostului meu coleg, actual administrator pe RPG2, TheEmperor.

Sper că aceste câteva rânduri să vă placă și să aflați cât mai multe lucruri noi. "Vizionare plăcută".

 

Î: În primul rând să ne cunoaștem, cum te numești și cu ce te ocupi?

R: Mă numesc Radu. După cum mulți știu mă ocup de administrarea serverului RPG2 însă pe lânga asta mă ocup și de școală.

 

Î: Cum îți petreci timpul liber, ce îți place să faci?

R: Îmi place să practic sporturi de full-contact însă, nu mă dau înapoi de la ieșirile cu prietenii si alte activitați normale vârstei mele.

 

Î: Cum ai ajuns în contact cu B-Zone, de unde ai aflat de această comunitate?

R: Nu vreau să dau prea multe detalii despre asta însa am aflat de această comunitate de la un prieten.

 

Î: Ce faci în timpul unei zile, cum decurge o zi din viața ta?

R: Lăsând la o parte timpul petrecut la scoală nu prea am un program după care să mă ghidez zi de zi, însă o mare parte din timp îl dedic comunitații și antrenamentelor.

 

Î: Tind să cred că SA:MP a fost primul tău joc pe această comunitate, cum au fost primele zile online(RPG1)? Dar pe RPG2?

R: Nu cred că am făcut ceva diferit față de actualii jucatori noi-veniți pe comunitate, spunând asta, fac referire la căutarea unui job și a distracțiilor cu prietenii.

 

Î: În timpul activitații tale pe RPG1, care au fost prietenii tăi și cu ce membri din Staff ai interacționat?

R: Nu-mi amintesc fiecare prieten deoarece a trecut ceva timp de atunci însa dintre jucători au fost Razvan14, NewLife, Radu, Andrey., Rey si mulți alții cărora nu le mai știu numele, iar dintre membrii staff-ului: Addyn, [F4L]Shocky, fiind pe vremea aceea și liderul respectiv subliderul facțiunii în care eram.

 

Î: Câteva cuvinte despre cum te-ai simțit pe RPG1, realizari, momente frumoase...?

R: A fost o perioadă frumoasă și în care am învățat multe detalii legate de server și sa:mp în general. Printre cele mai mari realizari pe RPG1 a fost promovarea la funcția de lider, fiind și unul dintre momentele frumoase.

 

Î: Trecem la RPG2, cum a fost trecerea în cazul tău? Cine/Ce te-a convins să renunți la RPG1 pentru a îți încerca norocul pe RPG2?

R: Nu m-am gândit prea mult la trecerea asta, a fost mai mult spontană. Renunțand la acea funcție de lider, mă gândeam să încerc RPG2, mi-a plăcut și am decis să rămân acolo.

 

Î: Ai ajuns pe server, ai primit admin. Cum s-a întamplat, cum te-ai simțit?

R: Nu prea știu cum s-a întamplat, a fost ceva de genul: teleport, "vrei...?", "da", "felicitari, citeste regulamentul". Și totuși am fost destul de fericit știind că funcția de admin este una înaltă pe server.

 

Î: După un an în Staff ai fost promovat în funcția de Admin 6(Owner), cum s-a întamplat, cum te-ai simțit?

R: Dupa o discuție legată de server, a fost luată această decizie, de a fi promovat. La fel, am fost foarte bucuros știind că am ajuns la o funcție atât de înaltă.

 

Î: Care a fost primul lucru care l-ai făcut din noua ta funcție?

R: Am decis să fac câte o sedință cu liderii, helperii si adminii serverului pentru a discuta problemele din acea vreme și pentru a încerca remedierea lor.

 

Î: Ai simțit diferențe majore între fosta funcție și actuala?

R: Sunt câteva diferențe deoarece au apărut noi responsabilități și totodata necesită mai mult timp.

 

Î: Cum te înțelegi cu întregul tău Staff? Admini, Helperi, Lideri.

R: Bine, atâta timp cât toată lumea își face treaba.

 

Î: Cum ai contribuit pentru îmbunătațirea calității "vieții" pe RPG2? Ești mulțumit de progresul acumulat până acum?

R: Pe lângă rezolvarea vechilor probleme, am încercat și mulțumirea tuturor jucătorilor fie prin decizii ce ar putea să-i ajute fie prin alte metode. Iar până acum sunt mulțumit, serverul începând să aibă din ce în ce mai mulți jucători.

 

Î: Ce idei de viitor mai ai?

R: Momentan n-o să le divulg, cum se spune, toate la timpul lor.

 

Î: Cât de greu/ușor îți este să alegi un nou admin, lider, helper? Cu cine te sfătuiești în acest caz?

R: Liderii sunt aleși prin vot, decizia nu-mi aparține doar mie, ci tuturor adminilor. Însă legat de helperi si admini situația se complică puțin fiind două funcții mai înalte. De cele mai multe ori mă sfatuiesc cu Nicolas.

 

Î: Care a fost cea mai dificila dezicie luată de pe "scaunul" de Owner?

R: Sunt multe decizii dificile care trebuiesc luate însă mereu exista un sprijin.

 

I: Care sunt cele mai importante persoane pentru tine, cui acorzi un grad mai mare de respect?

R: Bineînteles lui Bobo, fiind cel care mi-a dat această sansa, Kelton, Mastertrap și foștilor administratori RPG2: Hefa, Sawyer, Regenesis si Royce.

 

Î: Dar în sensul opus? Ce trebuie să facă un player pentru a îți câștiga încrederea, pentru a se remarca?

R: în primul rând să aibă un comportament și un limbaj decent, pe lângă asta, pentru a se afirma are nevoie de un trecut care să-l ajute în privința asta, însemnând o funcție mai înaltă într-o facțiune, prin asta putând demonstra că are potențial și poate fi promovat. Cât despre caștigarea încrederii, trebuie să arate că poate face față și unor situații cu un grad mai înalt de dificultate.

 

Î: Cum crezi că va evolua serverul pe parcursul următoarele 3 luni? Dar următoarele 6 luni? Dar peste un an?

R: Dacă o ținem tot așa cred că vom ajunge departe însă nu pot da un "pronostic" într-un timp exact.

 

Î: Dacă ar fi să renunți la această funcție, ai mai rămâne pe această comunitate, ce crezi că ai face?

R: Da, aș rămane pe comunitate cât despre ce aș face, nu știu, nu m-am gândit la asta.

 

Î: Descrie în câteva rânduri o întamplare frumoasă pe această comunitate.

R: De-a lungul timpului am cunoscut o grămadă de persoane care au devenit prietenii mei, cu care am început să am tot felul de activități, pe lângă cele din sa:mp și pe alte jocuri găzduite de comunitate. O întâmplare frumoasă poate fi unul dintre "marile roburi" de pe RPG2 în care toți vroiau să se distreze și nu le pasă atât de mult de bani sau de altele.

 

Î: La final, dorești să mai adaugi ceva?

R: Nu prea am ce să adaug, cam tot ce era de spus, am spus mai sus.

 

I: Ce părere ai despre acest tip de interviuri?

R: Frumos, o modalitate bună de a cunoaște persoane de pe comunitate.

 

Î: Un mesaj pentru jucători?

R: Jucați corect, codurile vă vor duce până la urmă doar la pierderea a tot ce ați muncit până în acel moment.

 

 

Mulțumim TheEmperor pentru acest interviu, astept o serie de opinii din partea voastră.

 

Mulțumiri Blade și Bobo pentru idee și respectiv pentru colaborare.

 

Link to comment
Share on other sites

La cât mai multe, vorba lui Emperor, ajungi să cunoşti mai bine persoanele de pe comunitate prin intermediul acestor interviuri. Ar trebui promovată puţin secţiunea totuşi.

Link to comment
Share on other sites

La fel ca si celelalte interviuri, unul reusit si cu persoane importante. Intrebarile au fost foarte interesante, la fel si raspunsurile. Prin acest interviu ar putea sa ia exemplu majoritatea jucatorilor si sa incearca sa urmeze sfaturile lui Emperor.

 

Felicitari Hefa pentru initiativa ta de a te ocupa de aceasta categorie si mai asteptam si alte interviuri interesante.

Emperor, succes in continuare cu administrarea, cu siguranta vom ajunge la un numar mare de jucatori in lunile ce vor urma. Cum ai zis si tu, "toate la timpul lor".

Link to comment
Share on other sites

Foarte reusit interviul.

 

Felicitari Hefa !

 

TheEmperor, mult succes in tot ceea ce iti propui.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.