Jump to content

Sondaj B-Zone


Kelton
 Share

Sondaj B-Zone  

872 members have voted

  1. 1. Ce vârstă aveți?

    • Sub 14 ani
      48
    • Între 14-16 ani
      290
    • Între 16-19 ani
      379
    • Peste 19 ani
      153
  2. 2. Cât timp petreceți în medie online pe zi pe serverele noastre?

    • Sub 2 ore
      105
    • Între 2 și 4 ore
      283
    • Între 4 și 8 ore
      408
    • Peste 8 ore
      74
  3. 3. Câte conturi dețineți pe serverele noastre?

    • 1 cont
      370
    • Între 2 și 4 conturi
      417
    • Peste 4 conturi
      83
  4. 4. În ce măsură sunteți de acord cu afirmația: funcțiile se iau pe pile.

    • Total de acord
      201
    • Oarecum de acord
      328
    • Oarecum nu sunt de acord
      164
    • În totalitate nu sunt de acord
      177
  5. 5. Cum considerați că-și fac treaba liderii?

    • Slab
      86
    • Așa și așa
      301
    • Bine
      388
    • Foarte bine
      95
  6. 6. Cum considerați că-și fac treaba helperii?

    • Slab
      188
    • Așa și așa
      278
    • Bine
      286
    • Foarte bine
      118
  7. 7. Cum considerați că-și fac treaba adminii?

    • Slab
      229
    • Așa și așa
      231
    • Bine
      271
    • Foarte bine
      139
  8. 8. Cum considerați că își face treaba Kelton?

    • Slab
      62
    • Așa și așa
      98
    • Bine
      287
    • Foarte bine
      423
  9. 9. Cum considerați că își face treaba Bobo?

    • Slab
      68
    • Așa și așa
      90
    • Bine
      261
    • Foarte bine
      451
  10. 10. Cum considerați că își fac treaba scripterii?

    • Slab
      17
    • Așa și așa
      52
    • Bine
      209
    • Foarte bine
      592
  11. 11. Cum ați aflat de B-Zone?

    • Prieteni/cunoștințe
      592
    • Reclamă
      38
    • Email
      5
    • Facebook
      9
    • Youtube
      94
    • Altfel
      132
  12. 12. Cât de important este pentru voi o recomandare a unui server din partea prietenilor sau să jucați pe același server?

    • Deloc important
      168
    • Puțin important
      216
    • Destul de important
      324
    • Foarte important
      162
  13. 13. Cât de bine funcționează conexiunea ta de internet către serverele noastre?

    • Foarte prost
      33
    • Așa și așa
      109
    • Bine
      332
    • Foarte bine
      396
  14. 14. Dacă ai putea face o singură modificare la un lucru ce ține de serverele noastre, ce ai modifica?

    • Ownerul
      21
    • Hostul
      33
    • Adminii
      87
    • Helperii
      32
    • Liderii
      59
    • Scriptul
      12
    • Codatii
      278
    • Jucătorii needucați
      348
  15. 15. Cât de bine pus la punct credeți că este Regulamentul Serverului?

    • Nu prea bine
      74
    • Destul de bine
      207
    • Bine
      287
    • Foarte bine
      302
  16. 16. Dacă ați avea șansa de a primi o funcție pe un server de pe o altă comunitate ați părăsi B-Zone pentru ea?

    • Da
      40
    • Poate că da
      109
    • Nu
      310
    • Cu siguranță nu
      411
  17. 17. În cazul în care ați jucat și pe alte servere, credeți că B-Zone este mai plăcut decât acele servere?

    • Nu am jucat altundeva
      146
    • Nu este mai plăcut
      58
    • Poate că este mai plăcut
      130
    • Cu siguranță este mai plăcut
      536
  18. 18. Care dintre următoarele sisteme vă place cel mai mult?

    • Dealership
      131
    • Safe Zone
      52
    • Waruri
      327
    • Evadare din Jail
      134
    • Joburi
      181
    • Shopul
      45
  19. 19. Cât de des faceți DM fără motiv pe serverele noastre?

    • Zilnic
      43
    • Destul de des
      31
    • Ocazional
      124
    • Rar
      229
    • Nu fac DM
      443
  20. 20. Ce părere aveți despre jucătorii care înjură?

    • Mă scot din sărite
      240
    • Îmi provoacă disconfort
      298
    • Nu mă deranjează
      241
    • Și eu folosesc limbaj vulgar
      91
  21. 21. Credeți că ar fi mai util sa sancționăm cu ban (civilii level 10+) și demitere membrii facțiunilor care înjură?

    • Nu, și eu înjur
      158
    • Poate că nu, nu mă deranjează înjurăturile
      196
    • Poate că da, nu îmi prea plac înjurăturile
      185
    • Da, poate așa se învață minte să nu mai înjure
      331
  22. 22. Ați dori să dețineți o funcție pe vreun server, dacă da, care?

    • Nu doresc funcții
      163
    • Lider
      380
    • Helper
      142
    • Admin
      185
  23. 23. Cât de eficiente credeți că sunt testele TeamViewer?

    • Deloc, toți iau ban aiurea
      122
    • Oarecum eficiente, mulți iau ban aiurea dar mai prindeți și codați
      313
    • Eficiente, mulți codați sunt prinși și puțini jucători iau ban aiurea.
      235
    • Foarte eficiente, am scăpat de o grămadă de codați până acum.
      200
  24. 24. Dacă ar fi să adăugăm un sistem nou, pe care l-ați dori?

    • Anticheat
      387
    • Sistem de Rob nou
      103
    • Sistem de Salarii Facțiuni
      192
    • Sistem Custom House Interior
      74
    • Sistem de Questuri
      114
  25. 25. Credeți că ar trebui să oferim șanse la diverse funcții jucătorilor vechi care au primit banuri grave, au sancțiuni multe pe conturi dar n-au făcut nimic rău de un an de zile?

    • Nu, dacă n-au știut să se comporte atunci nu vor ști nici acum
      159
    • Poate, e posibil să își fi schimbat comportamentul
      251
    • Da, au învățat cum să se comporte de atunci
      155
    • Cu siguranță da, chiar dacă au avut sancțiuni merită și ei șanse
      305
  26. 26. Dacă ar fi să mai deschidem un server RPG ați juca pe acesta?

    • Nu
      300
    • Poate că nu
      65
    • Poate că da
      294
    • Da
      211
  27. 27. Cum vedeți serverele noastre de sa-mp peste câțiva ani?

    • N-o să mai fie peste câțiva ani
      44
    • Probabil o să fie dar cu jucători puțini pe ele
      161
    • Mai dezvoltate ca acum și la fel de mulți jucători
      272
    • Mai dezvoltate ca acum, mai multe servere și mai mulți jucători pe toate
      393
  28. 28. Credeți că acest chestionar ne va ajuta să aducem niște modificări benefice pe viitor serverelor?

    • Nu
      57
    • Poate că nu
      21
    • Poate că da
      344
    • Da
      448


Recommended Posts

Dragi jucători,

 

Am realizat acest sondaj pentru a afla câteva lucruri despre anumite aspecte ale severelor, fie că sunt aspecte ce țin de script, de administrare, de viitor. Sondajul este în anonimat, așadar nu se va putea vedea cine a votat ce, ci doar numărul total de voturi. Știind acest lucru am să vă rog să votați cu primul lucru care vă trece prin minte și să încercați să fiți cât mai sinceri.

 

Rezultatele acestui sondaj ne pot oferi anumite informații pe baza cărora putem aduce niște modificări înspre bine pentru comunitate. Vă puteți exprima de asemenea părerile în mod liber, în limitele decenței bineînțeles, în acest topic.

 

Vă mulțumim.

 

 

Vreau sa imi argumentez pe scurt opinia.

 

1. Din punctul meu de vedere, aproximativ jumatate din functiile de pe B-Zone au fost acordate pe "pile". Nu stiu foarte mult din istoricul intern ( ce si de ce ati facut aceste alegeri ), dar au existat. Pot sa dau cateva exemple chiar acum. Paharel care a fost un lider banat pentru coduri si distribuirea acestora, a primit admin.

Cand a luat nastere LS SI, lider a primit un membru vechi, care in istoric avea doar un rank 2 in SI ( si acel rank era vechi de cateva luni bune ), iar un actual rank 5 din LV SI a pierdut. Vorbesc de Kenan si de liderul clanului uS de pe vremea aceea.

Lista poate continua, dar nu o mai lungesc.

 

2. In legatura cu treaba pe care o fac liderii, mi-am expus parerea in demisie, dar acum a avut loc un update care pe mine m-ar fi facut sa demisionez. De ce in factiunea mea, unde eu am muncit sa ajung cine sunt sa se dea rank up automat? ( chiar si primele rankuri ). Atata timp cat eu nu sunt multumit de acea persoana, poate sunt unii lideri care vor sa vada interes de la membrii de rank mic. Eu am stat in SI un an cu M.Andrei lider, 7 luni am stat rank 3, aproape toata lumea era asa, daca aveai rank mare intr-o factiune te laudai cu asta, acum toata lumea face minimul la raport si intra pentru log.

Functia de lider va fi pe cale de disparitie astfel..

 

3. Vorbesc in calitate de fost helper, helperii chiar aduc un + serverului, ajuta playerii de level mic cu banii si sfaturi

 

4. Cum isi fac treaba adminii? Pai nu ii putem baga pe toti la gramada, dar sunt adminii care pentru niste playeri de rand nu isi dau interesul. Mi s-a intamplat chiar mie, la cateva luni dupa ce m-am lasat de joc, am vazut un player cu numele Looney98 ( sau ceva de genul ). Nu mi se pare normal totusi, playerul nu avea level trecut de 5 cand l-am raportat, dar am primit replica ca acel nume nu seamana cu al meu. Un prieten Ducky a avut aceeasi problema cand un membru de level mare si-a schimbat numele in Ducky.xd ( ceva de genul ), acelasi raspuns. Daca un admin patea asa, din propriul interes actiona.

 

5. Kelton / Bobo fac exact ce trebuie sa faca, sincer ce faci tu kelton nu este munca usoara, si cu toate astea, din ce am observat eu, esti un om corect. Se aud vorbe si vorbe, dar putini ar stii sa ramana corecti si sa nu li se urce functia la cap

 

6. Legat de injuraturi, orice player ai intreba, toti vor spune ca se simt nemultumiti de acea cenzura. Daca ar fii sa comparam serverul cu viata reala, este ok sa folosesti cuvinte vulgare cu cine iti permite. Voi simplificati prea mult treaba adminilor, nu cred ca este greu sa raspunzi la 10-20 posturi pentru limbaj vulgar, acolo treaba este relativ simpla. Lasati libertate de exprimare!

 

 

 

 

Nu mai joc SAMP, nu mai am legaturi cu oamenii mentionati mai sus, eu mi-am spus opinia sincer, nu am ce sa castig sau sa pierd de aici. Pwp

Link to comment
Share on other sites

Din păcate nu putem mulțumi pe toată lumea. Fiecare gândește și acționează după modul în care a fost crescut, după propriile principii, după vârstă, după cunoștințe și așa mai departe.

 

Am să încerc să ofer niște ultime lămuriri pentru unii dintre voi.

 

@@BIS aka OldNab, ai dreptate în multe dintre lucrurile precizate de tine. A aduce un lucru nou și a ține un jucător care joacă același joc de peste 4 sau 5 ani de zile, care cunoaște jocul ca-n palmă și care a trecut prin tot ce se poate trece în acel joc este probabil cel mai greu lucru pe care oricine-l poate face, indiferent de joc. Pentru mine nu vechimea e cel mai important factor în alegerea unei persoane pentru o funcție. Ți-am enumerat mai sus câteva dintre lucrurile care mă interesează. Vorbesc din experiență că majoritatea timpului când ofeream funcții jucătorilor vechi și experimentați aceștia erau la fel de inactivi ca înainte. Pe urmă se plânge lumea că stafful e inactiv. Jucătorii de nivel mediu care nu sunt împliniți pe toate planurile așa cum spui tu mai au acea poftă de joc, așadar șansele să fie activi sunt mult mai mari. Experiența ca admin vine odată cu timpul. Indiferent că joci pe comunitate de 2 ani sau de 5, crede-mă când îți spun că la fel de începător va fi cu funcția de admin dacă n-a mai avut-o până atunci. Mulți nu știți cum e să fii admin dar vă dați cu presupusul. Ce updateuri noi vom face pentru jucătorii vechi rămâne de văzut. Din păcate nu pot pușca din degete și să fie făcute pe mâine. Trebuie timp, răbdare și idei bune.

 

@, toate persoanele sunt respinse cu un motiv. Că tu nu știi sau nu înțelegi motivul este cu totul o altă poveste. Nu e destul să ai experiență dacă nu ești suficient de activ. Cu 20 de ore în aproape două luni de zile nu îți dă nimeni funcții :). Pe mine mă miră faptul că liderul încă te ține în facțiune; probabil despre pilele astea vorbeai. Pentru mine nu e suficient să faci un minim. Minimul e făcut de puturoșii cărora nu le pasă de prea multe. Când o să vrei să te angajezi undeva o să vezi că ți se cere o anumită energie față de locul de muncă. Dacă angajatorul vede că tu dormi pe tine ori că ești moale n-o să te angajeze, asta dacă e o firmă respectabilă.

 

@, tu ai ce ai cu ideea de server hard RP. Serverul nostru nu mai e de mult timp server RP. Am mai spus-o cândva dar probabil nu mulți au văzut, serverul e hibrid și făcut după nevoile și placul nostru. Dacă păstram latura de RP nu mai erau câți jucători sunt acum. Îmi zici că nu se acordă șanse jucătorilor vechi cu toate că ție ți s-a dat șansa la Owner pe RPG2 și nu știu ce ai făcut cu el, dar tot pe noi dai vina. Eu personal nu vă voi acorda funcții doar pe baza vechimii fără să le meritați din alte puncte de vedere. Acesta e modul meu de a gândi, fie că e bun sau rău din punctul altora de vedere. E bine că nu condamni scripterii care-și fac treaba cât mai bine, cu toate că nu știi care cât și ce face, dar mă condamni pe mine și probabil și pe Bobo despre lucruri ce țin de scripting și care doar scripterii le pot face :). Probabil pentru tine e mai important un sistem de schimbat skinul/hainele decât niște sisteme care aduc distracție sau venituri mai bune jucătorilor. Ce caută un jucător nou când se apucă de un server? Ce căutai tu când erai jucător nou și te-ai apucat de un server? Ai fi rămas pe un server unde dura 2 ani să strângi bani de o mașină bună sau te-ai fi dus pe serverul vecin unde ți-o cumpărai în 2 luni de zile? Degeaba îmi explicați cum erau jucătorii în 2012 spre exemplu. Capacitatea de a controla un grup de persoane scade cu cât numărul lor e mai mare, asta ca să înțelegeți de ce jucătorii de acum se comportă așa cum o fac. Cum se comportă un băiat când e singur și cum se comportă când mai are încă 4 băieți acolo cu el și-i dau curaj? Cam așa și aici. Din 2012 până azi s-au întâmplat multe lucruri. Am deschis mai multe servere, am crescut în număr de jucători, s-au deschis alte comunități mari. Nu putem trăi cu ceea ce era odinioară pentru că trăim în 2015, nu 2012. Pe vremea aceea era mult mai ușor să ții un jucător la tine pe server pentru că nu avea alte opțiuni la care să recurgă. Tu ca jucător vechi e cel mai probabil că nu te vei apuca de un alt server, mai ales de pe o altă comunitate, dar cei noi crezi că o să fie de aceeași părere cu tine? În momentul în care nu le-a convenit ceva se mută acolo unde le convine. Cum vrei să ținem acei jucători dacă nu facem updateuri cu privire la acest lucru? Ai muncit și tu, am muncit și noi ca să fie ceea ce este azi. Dacă ai fi muncit cât trebuia atunci erai tu cel care aducea RPG2 la 1000 de jucători și nu câți erau când îl administrai tu. Am o oarecare lipsă de interes față de persoanele care promit multe dar nu fac nimic. Ai avut funcții destule și ai avut suficiente șanse să profiți și să faci ceva. Întreabă-te câte ai realizat cu șansele primite. Întreabă-te de ce n-au primit owner adminii cu vechime și experiență pe RPG și am fost ales eu care abia aveam admin 2 de ceva timp pe atunci. Eu știu exact câte am realizat cu șansele mele primite și că n-am ratat niciuna :). Restul continuați să promiteți și să vă așteptați să facă alții ceva.

 

 


 

Vă mulțumim pentru păreri. Voi analiza voturile și vom vedea care sunt următorii pași pe care trebuie să-i facem. Nu vă așteptați la minuni și nici să facem ce a spus fiecare, pentru că fiecare are o altă părere și nu avem cum să vă împăcăm pe toți.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.