Jump to content

Windows 10 - Freezuri


rAcs
 Share

Recommended Posts

Ce problema ai (detalii clare, nu "uitati in screenshot/video)?: Salut! Problema este urmatoarea, cand ma joc ceva dupa ceva timp se blocheaza de tot Laptopul si trebuie sa ii dau restart. Aceasta problema persista si cand deschid uneori laptopul, ramane blocat cand se incarca windowsul. Presupun ca este o problema de la windows sau de la placa video.

De cat timp aveti problema respectiva ?: De cand l-am luat.

Sistem de operare ?: Windows 10

Screenshot/Video: Nu am. Pur si simplu se blocheaza dintr-o data tot Laptop-ul si trebuie sa ii dau restart pentru a rezolva problema.
Link catre posibilele rezolvari pe care le-ai incercat pe Google si nu au mers dintr-un motiv sau altul: Nu am gasit niciun fel de rezolva la problema mea.

Link to comment
Share on other sites

Ai curatat laptopul? E posibil sa se fi adunat praf. Sau ai observat cumva daca se supraincalzeste? Ai incercat sa faci O.C. (Overclock) la vreo componenta si ai luat fail? Sunt multe posibilitati. Mai este posibil sa ai ceva la RAM/Procesor. Raspunde la intrebari si s-ar putea sa te ajute si altii dandu-le informatiile astea. Apropo, daca are praf incearca sa-l cureti. Daca se supraincalzeste e posibil sa fie in el praf sau sa nu-l tii tu intr-un loc cat de cat mai rece si sa aibe loc sa-si scoata caldura din el. Daca ai luat fail la O.C. aici e mai complicat si e posibil sa fi fost atacata placa de baza/procesorul/RAM-ul/placa video. Daca nu gasesti solutia aici incearca sa reinstalezi windowsul, sa pui alt windows sau sa mai adaugi eventual niste RAM daca are prea putin (gen 1GB, 2GB) pentru ca daca ai 1GB sau 2 abia se taraie si windowsul, de jocuri nici nu se mai pune problema...Ti-am scris cam toate variantele care le stiu si parerea mea ca ti-ar putea fi de folos. Asteapta sa vezi daca te va ajuta cineva mai priceput ca mine sau cu mai multa experienta in domeniul asta. Si inca ceva, daca n-ai facut overclock nu-ti recomand sa faci...Mai ales pe un laptop. In fine, sper ca te-am ajutat cu unul din aceste sfaturi. Daca nu, imi pare rau, asteapta raspunsul altor oameni. Salut!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai black screen-uri de alea si freez-uri la laptop, este de la w10 ca presupun ca ai avut w7 si ai dat update la w10. Daca ai facut asta sau l-ai luat de pe un site necunoscut iti recomand sa iti iei din nou w7 pentru-ca fara w10 cumparat fara buguri nu face fata. Te enervezi aiurea , si nu merita + plus ca mananca multe resurse daca nu ai un pc decent. O zi buna sa ai, Hristos a Inviat!

Link to comment
Share on other sites

@@T h i e f, Am 8 GB Ram. Nu am incercat sa ii dau un scan complet, cum as putea face acest lucru?

@@Christian SoN, Laptop-ul a fost cumparat de nou din Altex, a venit fara windows instalat si a trebui sa ii fac windows 10. Prima data nu l-a luat cu licenta, precizez ca il am de pe site-ul oficial al microsoft, si a trebui sa-l bag iar. Pur si simplu imi face chestia asta cu freez-ul de 3 ori maxim dupa isi revine si ma pot juca linistit, dar este un chin sa stau de 3 ori sa-l restartez.

@, Laptop-ul a fost cumparat de nou, cu garantie tot, din Altex. Faza cu praful nu prea cred ca s-ar fi adunat deoarece era nou in cutie si sa zicem ca nu ar putea fi aculumat praf. Overclock nu am incercat sa-i dau pentru ca nu prea ma pricep asa de mult sa fac acest lucru, daca m-ai putea indruma as fi recunoscator. Procesorul este un Intel Core i7 - 6700HQ up to 3.5 GHz. De supraincalzit nu am probleme din cate am observat.

Link to comment
Share on other sites

Daca vezi ca tot ai probleme de astea nu te pune tu sa iei programe de nu mai stiu eu ce marire, micsorare a vitezei procesorului sau couler-ului ca il poti arde. Daca tot persista problema dai un rr la windows. Daca problema cu w10 tot persista treci o tura la aia de la care l-ai luat. La i7 nu ar trebui sa aiba probleme de astea.

Link to comment
Share on other sites

@@Neveu, Daca problema persista fa cum a zis cineva mai sus ia-ti crystal disk sau ceva asemanator si scaneaza. Si nu lua programe care sa-i modifice frecventa la procesor/placa video/ram sau voltajele si alte minunatii. Daca ai facut scanarea cu programul ala pt hdd pune aici un ss cu rezultatul scan-ului. Si poate ar trebui sa reinstalezi windowsul daca problema persista. Eventual du-l si la garantie daca continua problema si dupa reinstalarea la windows...Un i7 si generatia 6 n-ar trebui sa se comporte asa. Din ce am auzit service-ul astora de la Altex nu e chiar asa de bun, daca il trimiti la garantie si problema persista si dupa ce ti-l aduce inapoi ar trebui sa te gandesti la o returnare si sa te uiti spre alt produs. Si daca nu tii neaparat sa ai laptop iti recomand sa te orientezi spre un PC. Daca tii neaparat sa ai laptop atunci ia-ti altul eventual cu 300-400 lei mai mult. Cam astea ar fi toate solutiile. Succes!

Link to comment
Share on other sites

@, Am inteles, multumesc pentru ajutor. Revin cu un SS de la programul respectiv. Eu imi doresc laptop si totusi am spus ca la 3000 de lei e bun...

Edited by Neveu
Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu un SS de la HDTune. http://imgur.com/a/H6aNh. Acum 1 luna l-am achizitionat, deci mai am garantie 3 ani la el. O sa il mai testez jucand GTAV. Din cate am observat nu am mai prinit freezuri. Am observat ca primesc doar atunci cand il deschid dupa o perioada lunga de timp.

@@Christian SoN,@,

Link to comment
Share on other sites

@@T h i e f, Voi reveni maine cu poza acolo, dar tin minte ca merge perfect adica nu aparea nimic acolo ca si eroare.

@@Christian SoN, Laptop-ul este de 1 luna cumparat si nu stiu daca are in total 5 ore de functionare. L-am tinut numai impachetat si l-am folosit din cand in cand.

Link to comment
Share on other sites

Știu ce faci. Îl tii deschis toată ziua și soliciți la maxim resursele

Mi se pare că face așa că e nou

Până se obișnuiește. Nu are nimic, e prea nou. O să își dea drumul singur și de elimina singur freez-urile. E că un copil mic. Trebuie să îl înveți să meargă dacă nu cade. Așa e și la tine. Joaca.te că sa nu mai aibă micile erori.

Link to comment
Share on other sites

@@Christian SoN, Sa stii ca am observat acest lucru, cum ca daca nu e folosit ceva timp imi baga freez. Ieri l-am folosit la maxim si nu s-a mai intamplat acest lucru. Cred ca am rezolvat problema si va multumesc pentru ajutorul oferit.

Link to comment
Share on other sites

@@Neveu, Un sfat ca sa-l testezi daca si-a revenit. Ca tot ai acel i7 Deschide google chrome cu vreo 30 taburi, deschide samp, gta 5, daca ai si alt browser mai pune si la el multe taburi si eventual un program de filmat (S-ar putea sa ai lag ~30 fps depinde si ce placa video ai. Fa-i un multitasking si ia-ti MSI Afterburner si foloseste-l DOAR ca sa vezi temperatura la procesor si la placa video. NU MARESTI NIMIC DIN PROGRAMUL ALA. Doar te uiti la temperaturi vezi sa nu treaca de 75 de grade la gaming mai intens sau folosire indelungata. Ca daca trece de 75-80 de grade e supraincalzire. Si repet, NU mari nimic din programul ala. Ca din el mai poti mari frecventa, voltajul si RPM-urile de la placa video. Asa ca nu umbla acolo daca nu stii ce ai de facut. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Cura.ta laptopul și pune pasta termoconductoare pe procesor.

 

 

Laptopul are o luna, ce sa curete la el? O pasta termoconductoare aplicata corect rezista si 7-8 ani, nu o luna. Hai sa nu mai postam de-an boulea si sa facem omul sa munceasca aiurea.

 

 

Știu ce faci. Îl tii deschis toată ziua și soliciți la maxim resursele

Mi se pare că face așa că e nou

Până se obișnuiește. Nu are nimic, e prea nou. O să își dea drumul singur și de elimina singur freez-urile. E că un copil mic. Trebuie să îl înveți să meargă dacă nu cade. Așa e și la tine. Joaca.te că sa nu mai aibă micile erori.

 

 

Ce dracu am citit....Tu te auzi?! Unde ai citit asta?! Calculatorul nu e om si nici nu are componente mecanice incat "sa-si faca rodajul" ( bine, hdd-ul e mecanic, insa nu are nevoie de asta ). Daca te pricepi, postezi, daca nu, nu!. N-am mai citit ceva mai penibil in viata mea despre calculatoare.

 

 

@@Christian SoN, Sa stii ca am observat acest lucru, cum ca daca nu e folosit ceva timp imi baga freez. Ieri l-am folosit la maxim si nu s-a mai intamplat acest lucru. Cred ca am rezolvat problema si va multumesc pentru ajutorul oferit.

 

 

Am avut aceeasi problema cu alt pc, ingheta la un moment dat cand nu facea nimic. Solutia a fost sa schimb HDD-ul. Du-l la garantie si spune-le problema asta, nu e normal sa patesti asa ceva.

 

@@Neveu, Un sfat ca sa-l testezi daca si-a revenit. Ca tot ai acel i7 Deschide google chrome cu vreo 30 taburi, deschide samp, gta 5, daca ai si alt browser mai pune si la el multe taburi si eventual un program de filmat (S-ar putea sa ai lag ~30 fps depinde si ce placa video ai. Fa-i un multitasking si ia-ti MSI Afterburner si foloseste-l DOAR ca sa vezi temperatura la procesor si la placa video. NU MARESTI NIMIC DIN PROGRAMUL ALA. Doar te uiti la temperaturi vezi sa nu treaca de 75 de grade la gaming mai intens sau folosire indelungata. Ca daca trece de 75-80 de grade e supraincalzire. Si repet, NU mari nimic din programul ala. Ca din el mai poti mari frecventa, voltajul si RPM-urile de la placa video. Asa ca nu umbla acolo daca nu stii ce ai de facut. Succes!

 

Sau poa' sa faca direct un benchmark ca Intel Burn Test pt CPU si Furmark pt GPU, il va cocosa mult mai mult.

 

@, Ce-a mai mare temperatura a atins-o de 67C cu Full taburi 2 google chrome, GTAV, program de filmat, skype.

 

 

E o temperatura normala.

Link to comment
Share on other sites

Nu am rezolvat nimic cu el, tot la fel face. Cand ii dau ceva sa instaleze sau un joc si incerc sa-l bag in bara se blocheaza efectiv imaginea, iar ventilatoarele incep sa faca urat. Il voi duce cat de curand in garantie, dar nu pot sa cred cum de nou mi-a putut face asa ceva. Totusi ma gandesc sa nu il fi scricat eu ca am instalat diverse windowsuri pe el.

Link to comment
Share on other sites

Nu am rezolvat nimic cu el, tot la fel face. Cand ii dau ceva sa instaleze sau un joc si incerc sa-l bag in bara se blocheaza efectiv imaginea, iar ventilatoarele incep sa faca urat. Il voi duce cat de curand in garantie, dar nu pot sa cred cum de nou mi-a putut face asa ceva. Totusi ma gandesc sa nu il fi scricat eu ca am instalat diverse windowsuri pe el.

 

 

Ce e asa greu de crezut ca de nou face asa? Se mai intampla sa fie loturi intregi DOA ( dead on arrival ), orice producator mai pateste asta. Mie mi-a venit laptop de 5500 lei cu tastatura si difuzoarele defecte, l-am schimbat si aia a fost.

Edited by BadDriver aka Roberts ENBs
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.