Jump to content

Sunteți de acord că elevii trebuie să poarte uniforme școlare obligatorii?


gone for good
 Share

Sunteți de acord că elevii trebuie să poarte uniforme școlare obligatorii? (dezbatere)  

24 members have voted

  1. 1. Sunteți de acord că elevii trebuie să poarte uniforme școlare obligatorii?

    • Da
      9
    • Nu
      15


Recommended Posts

Imagini pentru politics

 

DEZBATERE PE TEMA UNIFORMELOR ȘCOLARE OBLIGATORII

 

Folosiţi modelul de mai jos pentru a vă prezenta poziţia în cadrul dezbaterii:


Numele tău:
Poziţia ta:
Argumentul 1:
Argumentul 2:
Alte precizări:


(Dacă aveţi mai mult de două argumente, puteţi continua voi cu Argumentul 3, Argumentul 4 ş.a.m.d.)


Folosiţi modelul de mai jos pentru a combate poziţia cuiva:

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui:
Contraargument 1:
Contraargument 2:
Alte precizări:


(Dacă aveţi mai mult de două contraargumente, puteţi continua voi cu Contraargument 3, Contraargument 4 ş.a.m.d.)

 

  • Pentru a participa la o dezbatere va trebui să folosiţi modelele de mai sus. În caz contrar, veţi primi un avertisment verbal.
  • Păstraţi un comportament civilizat, injuriile sunt strict interzise. În caz contrar, veţi primi un avertisment.

 

* Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Dezbaterilor înainte de a posta! *

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Argumentul 1: Toţi elevii trebuie să fie egali din punct de vedere al ţinutei.
Argumentul 2: Elevii trebuie să fie mândri că fac parte din şcoala din care fac parte.

Argumentul 3: Trebuie să obişnuim elevii cu indicatorii de status din viaţa de adult.

Alte precizări: -

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Winchester.
Poziţia ta: Pro.
Argumentul 1: Uniformele școlare obligatorii sunt un semn al disciplinei.
Argumentul 2: Unii copii sunt discriminați de către colegii săi din cauza hainelor care le poartă. Uniformele ar înlătura discriminarea între elevi și i-ar face pe toți egali.

Alte precizări: N-am

 
Edited by Winchester
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: SoNoRo
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Argumentul 1: Toţi elevii trebuie să fie egali din punct de vedere al ţinutei.
Argumentul 2: Elevii trebuie să fie mândri că fac parte din şcoala din care fac parte.

Argumentul 3: Trebuie să obişnuim elevii cu indicatorii de status din viaţa de adult.

Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, SoNoRoo said:

Numele tău: SoNoRo
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Argumentul 1: Toţi elevii trebuie să fie egali din punct de vedere al ţinutei.
Argumentul 2: Elevii trebuie să fie mândri că fac parte din şcoala din care fac parte.

Argumentul 3: Trebuie să obişnuim elevii cu indicatorii de status din viaţa de adult.

Alte precizări: -

 

Ai copiat răspunsul de mai sus. Avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Contrez poziţia lui: The Wealth of Nations
Contraargument 1: Individualitatea, la şcoală, se poate exprima prin rezultate şcolare, nicidecum ţinută.
Contraargument 2: Nu are treabă ţinuta cu creativitatea. De acuma hai să interzicem toate uniformele pentru că omoară creativitatea :)) eu sunt la fel de creativ şi când port, şi când nu port uniformă.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui: BIS 
Contraargument 1: Principiul indiviualității este libertatea de a alege ceea ce-ți place. Omul are idealuri, alegerele care le ia și preferințele determină unicitatea lui.

Contraargument 2: Fiecare dintre noi are o persoană externă diferită, iar aceasta este manifestată prin modalitatea noastră de a ne îmbrăca. Uniformele sufocă creativitate și încurajează conformitatea. 
„creativitate poate fi definit din perspectiva unor discipline diferite... deci la multe niveluri distincte... în toate domeniile vieții cotidiene”., deci inclusiv ținuta.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Contrez poziţia lui: The Wealth of Nations
Contraargument 1: Omul are libertatea de a alege dacă vrea să se înscrie în învăţământul public, unde se supune rigorilor, sau dacă nu. La fel cum nu poate intra în armată dacă nu vrea să poarte uniforma, la fel ar trebui să fie şi cu şcoala. Ţine cont că elevii (minori fiind) nu au încă discernământul de a alege pentru ei înşişi.
Contraargument 2: Din nou, am impresia că tu iei informaţii cu copy-paste şi le dai cu Translate. "fiecare are o persoană externă diferită" - nu înţeleg mai nimic din al doilea argument.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: EduardLFC.
Poziţia ta: Nu.
Argumentul 1: Nu prietene, niciodată. Aceasta este o regulă mizerabilă impusă de un sistem de cancer și boli.
Argumentul 2: Cu ce te ajută uniforma? De cele mai multe ori e incomodă, vara cel puțin, TE SUFOCI de cald, dar ești obligat să vii cum îți ordonă ei.
Alte precizări: .

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Cata VIP
Poziţia ta: pro dar si contra
Argumentul 1: Pro deoarece detorita uniformei nu se fac diferente intre copiii.
Argumentul 2: Contra deoarece eu sunt la scoala catolica unde se poarta uniforma si cum spun unii si mai sus, vara mori de cald in ea..iarna mai zici ca ti mai pui haine pe tine, dar vara nu ai ce face..
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

@EduardLFC şi unde e argumentul la "Argumentul 1"?

 

Uniforma ar trebui să presupună cămaşă cu mânecă scurtă, cămaşă cu mânecă lungă, vestă şi sacou, toate cu însemnele şcolii. Vara porţi doar cămaşa cu mânecă scurtă. E bine aşa?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BIS aka OldNab said:

@EduardLFC şi unde e argumentul la "Argumentul 1"?

 

Uniforma ar trebui să presupună cămaşă cu mânecă scurtă, cămaşă cu mânecă lungă, vestă şi sacou, toate cu însemnele şcolii. Vara porţi doar cămaşa cu mânecă scurtă. E bine aşa?

 

Total aberant.

Cămașa cu mânecă scurtă este o mizerie, asta s-o ții minte că nu știe nimeni de ce s-a inventat așa ceva. Doar la nunți am văzut că se poartă.

Nu nu, n-o să te lase nimeni să-ți dai sacoul jos pentru că acea matricolă este cusută de obicei doar pe sacou și la fete, pe sarafan. 

Fugi de aici cu concepțiile tale pro prostului din Coreea și băiatului împușcat împreună cu a lui nevastă.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: IngeruDrogat
Poziţia ta: Sunt complet contra uniformelor in scoala.
Argumentul 1: Un copil/adolescent ar trebui sa isi poata alege singur ce sa imbrace intr-o scoala, nu sa fie obligat de catre director/profesori sa poarte un sacou, o camasa, o vesta s.a.m.d de ce sa le poarte cand poate veni in ce vrea el, cat sa se simta confortabil.
Argumentul 2: Fiecare copil/adolescent ar trebui sa aia dreptul de a decide cu ce sa vina imbracat nu sa fie obligat de cineva daca scoala iti da uniforma de exemplu: Sacou,camasa si pantaloni d-aia negrii (de zici ca mergi la o inmormantare) nu doar ca arati uneori ca naiba,(ca sa nu zic altfel) daca tu vrei sa vi imbracat in tricou negru cu maneca scurta bravo, da nu cum vrea altul sa fi imbracat. (Cred ca v-am aburit complet, pe scurt fiecare persoana ar trebui sa vina cum vrea imbracat, dar sa fie decent nu de exemplu: Slapi,boxeri si maieu.)
Alte precizări: Jos cu uniformele in scoli.

Edited by IngeruDrogat
N-am avut ce face..
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, EduardLFC said:

 

Total aberant.

Cămașa cu mânecă scurtă este o mizerie, asta s-o ții minte că nu știe nimeni de ce s-a inventat așa ceva. Doar la nunți am văzut că se poartă.

Nu nu, n-o să te lase nimeni să-ți dai sacoul jos pentru că acea matricolă este cusută de obicei doar pe sacou și la fete, pe sarafan. 

Fugi de aici cu concepțiile tale pro prostului din Coreea și băiatului împușcat împreună cu a lui nevastă.

 

Dacă nu îţi convine situaţia, du-te la învăţământul privat şi gata. Eu n-am auzit un doctor să comenteze că-i e cald cu halatul, nici poliţistului cu uniforma! Mă uit cu groază la cum se îmbracă "tineretul" la mine în şcoală, în special fetele. Unele zici că au venit direct din club, după o noapte în care au băut.

 

Copiii trebuie învăţaţi de mici cu rigorile. Cămaşa cu mânecă scurtă este, într-adevăr, înţeleasă doar de domnii cu stil. Dacă nu-ţi place cămaşa cu mânecă scurtă, te invit să porţi blugi rupţi, tricouri roz şi ce mai poartă "domnii" din ziua de azi.

 

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Contrez poziţia lui: IngeruDrogat
Contraargument 1: Eu port cămaşă şi sacou de bunăvoie, şi îţi garantez că mă simt foarte comod. Asta e o tâmpenie cu comoditatea, nu te incomodează cu nimic sacoul.
Contraargument 2: Uite o dovadă că voi, generaţia Z, sunteţi o generaţie de tot râsul dacă a te îmbrăca cu stil a ajuns să fie considerat că "arăţi ca naiba".
Alte precizări: Nici tu nu ai argumente, pur şi simplu îţi dai cu părerea fără să susţii ceva cu argumente concrete.

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, BIS aka OldNab said:

 

Dacă nu îţi convine situaţia, du-te la învăţământul privat şi gata. Eu n-am auzit un doctor să comenteze că-i e cald cu halatul, nici poliţistului cu uniforma! Mă uit cu groază la cum se îmbracă "tineretul" la mine în şcoală, în special fetele. Unele zici că au venit direct din club, după o noapte în care au băut.

 

Copiii trebuie învăţaţi de mici cu rigorile. Cămaşa cu mânecă scurtă este, într-adevăr, înţeleasă doar de domnii cu stil. Dacă nu-ţi place cămaşa cu mânecă scurtă, te invit să porţi blugi rupţi, tricouri roz şi ce mai poartă "domnii" din ziua de azi.

 

Nu e vorba de a îmi conveni sau nu.

Vremurile sunt într-o continuă schimbare, lumea în vremea ce-a trecut nu avea posibilități. De asta se și îmbrăcau așa + sistemul, care era făcut și construit de așa natură încât să nu ai voie să scoți o vorbă. Fiecare acum are dreptul să-și aleagă ce și cum pune pe el.

Acum, tu ce faci, judeci o fată care poartă spre ex. un decolteu și zici că-i cea mai mare curvă? :))

Tu până la urmă, pe cine vrei să reprezinți sau susții?

Ok, stai puțin, ex. pe care tu le-ai dat sunt total aberante. În primul rând, doctorii vara, în cabinetele unde stau ei în particular sau NU, au aer condiționat. Poliștii, vara, da, au cu mânecă scurtă, dar clar este un material mai bun decât mizeria pe care o reprezinți tu. Iar mai mult decât atât, rar stau ăia afară și nu în mașină, unde din nou, este aer condiționat și toate lucrurile se schimbă.

" Copiii trebuie învăţaţi de mici cu rigorile. " - totuși, în limita bunului simț. Domnule cu stil, stai jos că nu e chiar așa cum visezi tu. Unde-ai văzut tu DOMN CU STIL, la cămașă cu mânecă scurtă?

Toți domnii cu stil, poartă o cămașă, mânecă lungă prietene, care are mânecile suflecate și probabil un sacou pe care-l țin pe lângă ei sau pe ei, deci.. din nou, despre ce tot vorbim aici?

Poartă tu măi ăsta cu tricou anti-comunist român cămașă cu mânecă scurtă, promovezi ceea ce tu zici că ar trebui interzis. Această mentalitate de mizerie, care a adus o țară în revoluție și te dai mare patriot, ultra-naționalist și ce te mai dai tu.

Edited by EduardLFC
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: IngeruDrogat
Poziţia ta: Sunt complet contra uniformelor in scoli.
Contrez poziţia lui: BIS
Contraargument 1Tu zici ca porti de bunavoie camasa si sacou...ok sa inteleg ca iti place foarte mult primavara si vara cand sunt 35-36 de grade la umbra presupun ca iti este ,,frig'' adica nu mori de cald in acel sacou, nu este deloc bine sa te duci la liceu in tricou cu maneca scurta si poate blugi rupti, zici ca nu te incomodeaza cu nimic acel sacou...da te incomodeaza un tricou cu maneca scurta sau niste blugi (hai sa nu zicem rupti).

,,Eu n-am auzit un doctor să comenteze că-i e cald cu halatul, nici poliţistului cu uniforma!'' ba ma lasi nu moare de cald acel politisit nici macar o data, am un prieten al carui tata este politist si ca sa vezi moare de cald poate nu i-ai auzit tu vorbind deoarece ei sunt la un loc de munca, ca sa castige niste bani pentru familie eu cel putin consider ca este o diferenta intre uniforma scolara si uniforma de la lucru acei oameni castiga bani pentru familie da recunosc asta e n-ai ce face nu poti sa mergi ca politist pe strada in pantaloni 3 sferturi si maieu, da totusi ei castiga niste bani.. acum tu o sa vi o sa spui ,,Pai si noi castigam ceva...invatatura''.
Contraargument 2: Suntem o generatie de tot rasu am inteles ok vrei sa te imbraci cu ,,still'' du-te la o nunta la o petrecere la ceva, tu stai in casa in sacou si camasa presupun ca doar e cu ,,still''...

,,Mă uit cu groază la cum se îmbracă "tineretul" la mine în şcoală, în special fetele. Unele zici că au venit direct din club, după o noapte în care au băut.'' Aloooooo secolul 21 bate la usa il primesti?

Ca sa nu zici ca am ceva cu tine, sunt de acord cu tine doar jumate, da mai sunt unele fete care zici ca vin direct de la produs da aia e generatia secolului 21 asa este moda asa decidem noi tinerii sa ne imbracam, daca tu ai fost nascut in acest secol zic ca ar trebui sa te adaptezi, dar vad ca iti doresti sa te fi nascut prin '90 '80 (Nu o lua in nume de rau).
Alte precizări: Astept contraargumentul tau.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, EduardLFC said:

 

Nu e vorba de a îmi conveni sau nu.

Vremurile sunt într-o continuă schimbare, lumea în vremea ce-a trecut nu avea posibilități. De asta se și îmbrăcau așa + sistemul, care era făcut și construit de așa natură încât să nu ai voie să scoți o vorbă. Fiecare acum are dreptul să-și aleagă ce și cum pune pe el.

Acum, tu ce faci, judeci o fată care poartă spre ex. un decolteu și zici că-i cea mai mare curvă? :))

Tu până la urmă, pe cine vrei să reprezinți sau susții?

Ok, stai puțin, ex. pe care tu le-ai dat sunt total aberante. În primul rând, doctorii vara, în cabinetele unde stau ei în particular sau NU, au aer condiționat. Poliștii, vara, da, au cu mânecă scurtă, dar clar este un material mai bun decât mizeria pe care o reprezinți tu. Iar mai mult decât atât, rar stau ăia afară și nu în mașină, unde din nou, este aer condiționat și toate lucrurile se schimbă.

" Copiii trebuie învăţaţi de mici cu rigorile. " - totuși, în limita bunului simț. Domnule cu stil, stai jos că nu e chiar așa cum visezi tu. Unde-ai văzut tu DOMN CU STIL, la cămașă cu mânecă scurtă?

Toți domnii cu stil, poartă o cămașă, mânecă lungă prietene, care are mânecile suflecate și probabil un sacou pe care-l țin pe lângă ei sau pe ei, deci.. din nou, despre ce tot vorbim aici?

Poartă tu măi ăsta cu tricou anti-comunist român cămașă cu mânecă scurtă, promovezi ceea ce tu zici că ar trebui interzis. Această mentalitate de mizerie, care a adus o țară în revoluție și te dai mare patriot, ultra-naționalist și ce te mai dai tu.

 

Tu conştientizezi că toate ţările "civilizate" (mă refer aici la Vest) au uniforme obligatorii? Nu e nicidecum o dovadă a sărăciei. Ba, din contră, e o chestie de mândrie şi de rigoare.

 

Dacă o fată poartă (mai ales la şcoală) pantaloni care-i arată jumate din buci, da, e curvă, şi nu are ce căuta îmbrăcată astfel într-o instituţie publică.

 

Prietene, ţi-am dat deja opţiunea să porţi cămaşă cu mânecă scurtă. Ce vrei mai mult, să faci topless?!

 

Dacă s-ar îmbrăca aşa elevii n-ar fi cu stil, nu? Ar fi o sărăcie maximă din partea lor. :-J

 

Cred că eşti total alienat dacă asociezi uniforma şcolară cu comunismul. Şcolile din Marea Britania, care au sute de ani vechime, au avut uniformă încă de la început, cu muuult înainte să existe comunismul.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, BIS aka OldNab said:

 

Tu conştientizezi că toate ţările "civilizate" (mă refer aici la Vest) au uniforme obligatorii? Nu e nicidecum o dovadă a sărăciei. Ba, din contră, e o chestie de mândrie şi de rigoare.

 

Dacă o fată poartă (mai ales la şcoală) pantaloni care-i arată jumate din buci, da, e curvă, şi nu are ce căuta îmbrăcată astfel într-o instituţie publică.

 

Prietene, ţi-am dat deja opţiunea să porţi cămaşă cu mânecă scurtă. Ce vrei mai mult, să faci topless?!

 

Dacă s-ar îmbrăca aşa elevii n-ar fi cu stil, nu? Ar fi o sărăcie maximă din partea lor. :-J

 

Cred că eşti total alienat dacă asociezi uniforma şcolară cu comunismul. Şcolile din Marea Britania, care au sute de ani vechime, au avut uniformă încă de la început, cu muuult înainte să existe comunismul.

 

Alo, prietene, cine a zis ceva de sărăcie?

DACĂ NU EXISTAU POSIBILITĂȚI, ASTA ÎNSEAMNĂ CĂ LUMEA ERA SĂRACĂ?

Da mă, țară civilizată, vezi că în România noastră, pe care tu spui că o reprezinți, sunt multe altele mai importante decât o mizerie de uniformă. Asta una la mână.

:)), dacă o fată poartă așa ceva, nu este curvă, este pur și simplu libertină. Nu cred că i-ai controlat pizda ca să vezi ce a intrat sau ce nu a intrat.

Imaginea pe care tu mi-ai arătat-o, este o scârbă. Mi se pare gay, ceva nepotritiv. DAR, ceea ce tu, din nou, reprezinți. Am văzut în alt topic asta.

Și alo, prietene, ceea ce este în altă țară, este în altă țară. Te rog foarte frumos să te gândești, CE UNIFORMĂ AU CEI DIN AFARĂ, CE MATERIALE AU, CUM DE FAPT SUN INTRUIȚI SĂ LE POARTE ȘI MAI ALES, CE SĂLI DE CLASE AU, CE SISTEM DE ÎNVĂȚĂMÂNT AU, CE TEHNOLOGIE AU.. și mă refer acum.

Edited by EduardLFC
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Contrez poziţia lui: IngeruDrogat
Contraargument 1: Ţi-am zis deja că vara i-aş lăsa doar cu cămaşă cu mânecă scurtă. Şi eu port blugi, am zis undeva că am ceva cu blugii? Şi eu port tricou, dar cămaşa e mai adecvată pentru mediul şcolar.

 

Ca să ajungă poliţist nenea care câştigă bani trebuie să treacă prin şcoală. Şi ghici cui îi va fi greu să poarte uniforma la 35 de grade în intersecţie dacă la şcoală nu a purtat nici măcar o cămaşă cu mânecă scurtă? :)
Contraargument 2: Ce treabă are viaţa privată cu viaţa publică? Acasă stau în boxeri, care e problema?

 

Tinerii secolului 21 sunt cea mai proastă generaţie din istorie. Din toate punctele de vedere. Dacă ăsta e secolul 21 care bate la uşă, îi deschid şi îi frec două şuturi.

 

Eu sunt născut în '99, mă consider milenial, nu generaţia Z, iar prin comportament mă identific mai mult cu perioada interbelică, când bărbaţii erau bărbaţi şi femeile erau femei. Azi s-au inversat rolurile.

 

Ce dracu' decizi tu mă, minorule? La 16 ani suntem cu toţii nişte puţoi cu opinia în formare. Te îmbracă părinţii, şi dacă statul spune că pentru învăţământul public trebuie hainele alea, ai să vezi că părinţii o să cumpere hainele alea. Aşteaptă să faci 18 ani şi poţi face tot ce doreşti. Ai muncit tu ca să-ţi plăteşti hainele făcând parte din "stilul" tău? Nu? Atunci?
Alte precizări: Efectiv mi-e scârbă că trebuie să fiu băgat în aceeaşi oală cu tinerii ascultători de purtători de blugi rupţi, pensaţi, epilaţi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, EduardLFC said:

 

Alo, prietene, cine a zis ceva de sărăcie?

DACĂ NU EXISTAU POSIBILITĂȚI, ASTA ÎNSEAMNĂ CĂ LUMEA ERA SĂRACĂ?

Da mă, țară civilizată, vezi că în România noastră, pe care tu spui că o reprezinți, sunt multe altele mai importante decât o mizerie de uniformă. Asta una la mână.

:)), dacă o fată poartă așa ceva, nu este curvă, este pur și simplu libertină. Nu cred că i-ai controlat pizda ca să vezi ce a intrat sau ce nu a intrat.

Imaginea pe care tu mi-ai arătat-o, este o scârbă. Mi se pare gay, ceva nepotritiv. DAR, ceea ce tu, din nou, reprezinți. Am văzut în alt topic asta.

Și alo, prietene, ceea ce este în altă țară, este în altă țară. Te rog foarte frumos să te gândești, CE UNIFORMĂ AU CEI DIN AFARĂ, CE MATERIALE AU, CUM DE FAPT SUN INTRUIȚI SĂ LE POARTE ȘI MAI ALES, CE SĂLI DE CLASE AU, CE SISTEM DE ÎNVĂȚĂMÂNT AU, CE TEHNOLOGIE AU.. și mă refer acum.

 

Nu uniforma e mizerie, ci elevii care cred că dacă se îmbracă cu nişte tricouri de 30 de lei sunt mai speciali. Nu, rebelilor, nu sunteţi.

 

Păstrează un limbaj decent. Să fie "pur şi simplu libertină" la ea acasă. Eu nu vin cu ouăle la vedere, clar?

 

:)) Gay este să te pensezi, epilezi şi să porţi blugi rupţi mă, tu având organ genital masculin. Eu nu reprezint gay-ii ci raţiunea, iar raţional este să nu te bagi în viaţa altor oameni, după cum văd că nici ţie nu-ţi convine să se bage altcineva în viaţa ta. Ipocritule.

 

La mine la şcoală îţi garantez că avem toate condiţiile necesare învăţământului de calitate. Aer condiţionat, tablă albă, proiector şi calculator. În toate clasele. Laboratoare de geografie, chimie, fizică, TIC. Sală de sport modernă. Şi e o şcoală de cartier din regiunea cea mai defavorizată din România. Aşa că nu te mai plânge atâta, nici nu cred că ai fost dincolo să vezi cum e. Zi mersi că trăieşti în România şi că ai avut norocul să te naşti aici, chiar nu ai vrea să ştii cum este să trăieşti într-o ţară în care simplul fapt că eşti alb te face "rasist".

 

Dar na, e normal să ai privirile astea, doar susţii un club socialist.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BIS aka OldNab said:

 

Nu uniforma e mizerie, ci elevii care cred că dacă se îmbracă cu nişte tricouri de 30 de lei sunt mai speciali. Nu, rebelilor, nu sunteţi.

 

Păstrează un limbaj decent. Să fie "pur şi simplu libertină" la ea acasă. Eu nu vin cu ouăle la vedere, clar?

 

:)) Gay este să te pensezi, epilezi şi să porţi blugi rupţi mă, tu având organ genital masculin. Eu nu reprezint gay-ii ci raţiunea, iar raţional este să nu te bagi în viaţa altor oameni, după cum văd că nici ţie nu-ţi convine să se bage altcineva în viaţa ta. Ipocritule.

 

La mine la şcoală îţi garantez că avem toate condiţiile necesare învăţământului de calitate. Aer condiţionat, tablă albă, proiector şi calculator. În toate clasele. Laboratoare de geografie, chimie, fizică, TIC. Sală de sport modernă. Şi e o şcoală de cartier din regiunea cea mai defavorizată din România. Aşa că nu te mai plânge atâta, nici nu cred că ai fost dincolo să vezi cum e. Zi mersi că trăieşti în România şi că ai avut norocul să te naşti aici, chiar nu ai vrea să ştii cum este să trăieşti într-o ţară în care simplul fapt că eşti alb te face "rasist".

 

Dar na, e normal să ai privirile astea, doar susţii un club socialist.

 

Ce susțin, lol?

Tricouri la 30 de lei.. ce tot vorbești de tricou la 30 de lei? :))

Ai un tricou cu anti-comunist român care nu mai este pe magazinultras.ro și n-ai dat mai mult de 50 de lei pe el, cu tot cu curier.

Am un limbaj, destul de decent, măi nebunule, din tot ce am tastat eu mai sus, doar o parte de interesează văd.

Păi nu vii cu ouălele la vedere pentru că probabil nu ai sau pur și simplu, nu există. La hal de mentalitatea pe care o ai, cred și eu.. adică na.

Eu nu mă bag în viața nimănui, am spus doar să o facă în privat, departe de lumea normală. Acest LGBT, această.. chestiune pe creier, e ft. simplă.

 

Oricât de mult mi-ar face plăcere să îmi exprim părerea legată de homosexualitate o să mă abțin. Un singur lucru însă vă pot spune, într-o simplă propoziție.

 

 

Overpopulation, we need to half our numbers in order not to extinct ourselves. 

 

 

Dante's work is not fiction, it's prophecy. 

 

#Cine este interesat poate să mă caute prin PM și îi voi explica cu ajutorul statisticilor de ce este acceptată homosexualitatea (nu, nu pentru că voi considerați că suntem liberi să facem ceea ce vrem, deficiențele mentale rămân deficiențe) 

 

O zi faină!

 

O explică foarte clar fratele @South Regenesis.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, EduardLFC said:

 

Ce susțin, lol?

Tricouri la 30 de lei.. ce tot vorbești de tricou la 30 de lei? :))

Ai un tricou cu anti-comunist român care nu mai este pe magazinultras.ro și n-ai dat mai mult de 50 de lei pe el, cu tot cu curier.

Am un limbaj, destul de decent, măi nebunule, din tot ce am tastat eu mai sus, doar o parte de interesează văd.

Păi nu vii cu ouălele la vedere pentru că probabil nu ai sau pur și simplu, nu există. La hal de mentalitatea pe care o ai, cred și eu.. adică na.

Eu nu mă bag în viața nimănui, am spus doar să o facă în privat, departe de lumea normală. Acest LGBT, această.. chestiune pe creier, e ft. simplă.

 

 

O explică foarte clar fratele @South Regenesis.

 

Te rog să nu-mi vorbeşti de mentalitate, tu care susţii o echipă de stânga, care a postat poza asta la profil pe Facebook.

 

Fotografia postată de Liverpool FC.

 

Nu mai fi ipocrit, mănânci rahat de homosexuali dar susţii o echipă pro-LGBT. Patetic.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, BIS aka OldNab said:

 

Te rog să nu-mi vorbeşti de mentalitate, tu care susţii o echipă de stânga, care a postat poza asta la profil pe Facebook.

 

Fotografia postată de Liverpool FC.

 

Nu mai fi ipocrit, mănânci rahat de homosexuali dar susţii o echipă pro-LGBT. Patetic.

 

 

Păi, zi-mi o echipă de fotbal care ar susține DREPT și CINSTIT că ei sunt împotriva. E vorba de publicitate, e vorba de a da bine.

Eu nu mă regăsesc în politica clubului pe partea asta și nu văd relevanță oricum. :-??

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BIS aka OldNab said:

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Sunt de acord cu obligativitatea uniformelor.
Contrez poziţia lui: IngeruDrogat
Contraargument 1: Ţi-am zis deja că vara i-aş lăsa doar cu cămaşă cu mânecă scurtă. Şi eu port blugi, am zis undeva că am ceva cu blugii? Şi eu port tricou, dar cămaşa e mai adecvată pentru mediul şcolar.

 

Ca să ajungă poliţist nenea care câştigă bani trebuie să treacă prin şcoală. Şi ghici cui îi va fi greu să poarte uniforma la 35 de grade în intersecţie dacă la şcoală nu a purtat nici măcar o cămaşă cu mânecă scurtă? :)
Contraargument 2: Ce treabă are viaţa privată cu viaţa publică? Acasă stau în boxeri, care e problema?

 

Tinerii secolului 21 sunt cea mai proastă generaţie din istorie. Din toate punctele de vedere. Dacă ăsta e secolul 21 care bate la uşă, îi deschid şi îi frec două şuturi.

 

Eu sunt născut în '99, mă consider milenial, nu generaţia Z, iar prin comportament mă identific mai mult cu perioada interbelică, când bărbaţii erau bărbaţi şi femeile erau femei. Azi s-au inversat rolurile.

 

Ce dracu' decizi tu mă, minorule? La 16 ani suntem cu toţii nişte puţoi cu opinia în formare. Te îmbracă părinţii, şi dacă statul spune că pentru învăţământul public trebuie hainele alea, ai să vezi că părinţii o să cumpere hainele alea. Aşteaptă să faci 18 ani şi poţi face tot ce doreşti. Ai muncit tu ca să-ţi plăteşti hainele făcând parte din "stilul" tău? Nu? Atunci?
Alte precizări: Efectiv mi-e scârbă că trebuie să fiu băgat în aceeaşi oală cu tinerii ascultători de purtători de blugi rupţi, pensaţi, epilaţi.

Stai ca nu inteleg, care e faza cu ,,Te imbraca parintii'' asa si tu cand o sa ai copii ce o sa faci, o sa ii trimiti la munca sa isi cumpere singuri haine, este cumva rau ca te imbraca parintii pentru ca tu esti minor si nu muncesti ei te ajuta in viata cum pot cu bani de haine cu bani de mancare s.a.m.d este cumva rau acest lucru? Iti este scarba ca esti bagat in aceeasi oala cu noi tinerii ascultatori de purtatori de blugi rupti, pensati, epilati.. ce e rau ma in asta il consideri pe unu pizda sau gay ca se epileaza/penseaza hai sa zicem ca nu iti convine ca unu se epileaza la p*** (ca sa pastrez un limbaj decent) sau pe picioare ok bine da sa inteleg ca nu esti de acord nici la sprancene la nimic esti contra tot ce tine de secolul 21, vremea se schimba nu ramanem in '90 cand se aplica bataia in scoala daca nu erai cuminte.

Daca tot sunt aici vreau si eu sa mai aud pareri din partea ta referitoare la ,prostii din secolul 21'' 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.