Jump to content

[AJUTOR] Cum fac din .cpp in .exe


MiHaY111

Recommended Posts

Întrebarea / Nelămurirea / Ajutor: Salut! Salvez fisiere C++ (.cpp), dar vreau sa le fac executabile (.exe), insa imi da eroare cand le schimb in .exe. Stie cineva cum le fac executabile/aplicatii?
Screenshot (în caz că este necesar):-

Alte precizări:-

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ai nevoie de un compilator, daca esti pe windows, poti instala CodeBlocks / Visual Studio pentru a ti le compila automat, apasand pe Build, sau poti folosi MinGW. Comanda e: "g++ numefisier.cpp -o numefisier.exe". In cazul in care esti pe linux, poti folosi comanda: g++ numefisier.cpp -o unnume(.exe - daca vrei). 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Clanin3 said:

Salut! Ai nevoie de un compilator, daca esti pe windows, poti instala CodeBlocks / Visual Studio pentru a ti le compila automat, apasand pe Build, sau poti folosi MinGW. Comanda e: "g++ numefisier.cpp -o numefisier.exe". In cazul in care esti pe linux, poti folosi comanda: g++ numefisier.cpp -o unnume(.exe - daca vrei). 

salut! Mersi, dar am codeblocks si nu-mi compileaza, zice ca nu gaseste compileru, gcu ccu sau nu mai stiu cum e

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MiHaY111 said:

salut! Mersi, dar am codeblocks si nu-mi compileaza, zice ca nu gaseste compileru, gcu ccu sau nu mai stiu cum e

Revin cu un edit in maxim 30 de minute. Iti voi arata cum sa configurezi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MiHaY111 said:

ok, mersi!

Bun, deci fii atent: Trebuie sa te duci la Settings -> Compiler (CLICK), dupa care te duci la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). Bun, iti recomand sa instalezi MinGW Compiler, si sa-l pui intr-un fisier usor de gasit. (CLICK pentru Download). Dupa ce l-ai instalat, revii la Codeblocks la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). In careul pe care l-am notat cu 1, trebuie sa pui locatia fisierului MinGW Compiler - sau ce compiler ai tu. In careul pe care l-am notat cu 2, trebuie sa pui comanda pentru compilare. Daca folosesti MinGW, poti copia comenzile pe care le-am scris acolo.

Link to comment
Share on other sites

Capture.thumb.PNG.3e2ac7ec1e5e256f432b1f75081fe6b7.PNG

13 minutes ago, Clanin3 said:

Bun, deci fii atent: Trebuie sa te duci la Settings -> Compiler (CLICK), dupa care te duci la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). Bun, iti recomand sa instalezi MinGW Compiler, si sa-l pui intr-un fisier usor de gasit. (CLICK pentru Download). Dupa ce l-ai instalat, revii la Codeblocks la Global Compiler Settings -> Toolchain executables (CLICK). In careul pe care l-am notat cu 1, trebuie sa pui locatia fisierului MinGW Compiler - sau ce compiler ai tu. In careul pe care l-am notat cu 2, trebuie sa pui comanda pentru compilare. Daca folosesti MinGW, poti copia comenzile pe care le-am scris acolo.

primesc asta: 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Clanin3 said:

Cumva folosesti "wchar.h" ca header? Daca da, il ai instalat in fisierul cu headere?

daca te referi la #include, foloseam math.h, stdio.h si iostream

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.