Jump to content

MSI anunță seria de plăci video NVIDIA RTX 4070 Ti


Recommended Posts

MSI anunță seria de plăci video NVIDIA RTX 4070 Ti

 

MSI, unul dintre cei mai importanți jucători din industria hardware, a anunțat astăzi o nouă serie de plăci grafice bazate pe GPU-ul RTX 4070 Ti. Producătorul taiwanez va oferi noul GPU în trei implementări: SUPRIM X, modelul flagship, GAMING X TRIO, modelul de mijloc și VENTUS, implementarea cea mai accesibilă, dar cu performanțe aproape la fel de bune ca modelele de top.

 

MSI anunță seria de plăci video NVIDIA RTX 4070 Ti

 

Flagship-ul seriei, MSI RTX 4070 Ti SUPRIM, aduce un design impunător și performanțe de top, fiind prevăzut cu cel mai performant sistem de răcire al producătorului taiwanez: TRI FROZR 3S.

 

Acesta dispune de trei ventilatoare TORX FAN 5.0, șapte heatpipe-uri și de un baseplate mare placat cu nichel. GPU-ul urcă până la 2775 Mhz în boost în modurile Gaming și Silent, iar în modul Extreme poate ajunge până la 2790 Mhz. TDP-ul este de până la 285 W, iar pentru alimentare externă folosește conectorul 12VHPWR, la fel ca toate celelalte modelele din generația NVIDIA Ada Lovelace.

 

MSI anunță seria de plăci video NVIDIA RTX 4070 Ti

 

RTX 4070 Ti GAMING X TRIO oferă, conform comunicatului emis de producător, un echilibru foarte bun între performanță, răcire și nivel de zgomot. Folosește aceeași configurație cu trei ventilatoare TORX Fan 5.0 ca vârful de gamă, însă are doar șase heatpipe-uri. Vine, totodată, cu un backplate solid din aluminiu, cu dual BIOS, care permite schimbarea facilă între modurile Silent și Performance, precum și cu iluminare RGB programabilă pe partea frontală și pe lateral.

 

Boost-ul este de până la 2745 Mhz în modurile Gaming și Silent, iar în modul Extreme Performance este de până la 2760 Mhz. TDP-ul este tot de 285W.

 

Modelul Ventus face unele concesii la nivel de design în favoarea unui preț mai mic. Nu are iluminare RGB, însă vine cu un backplate solid și cu un sistem de răcire cu trei ventilatoare TORX Fan 4.0. Frecvențele sunt și ele ceva mai mici în comparație cu modelele mai scumpe: Boost de până la 2640 Mhz, respectiv 2655 Mhz în modul Extreme Performance.

 

Prețurile nu ne-au fost comunicate încă de producător, însă pe baza prețurilor listate la magazinele din România ar trebui să pornească de la 5000 Lei.

 

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.