-
Posts
12315 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
18
Content Type
Profiles
Forums
Calendar
Store
Downloads
Everything posted by RW YuukiKING
-
Volkswagen a publicat primele imagini oficiale cu o nouă generație Amarok. Acest model va fi destinat exclusiv pieței din America de Sud și va fi bazată pe un model chinez. Constructorul german se pregătește să lanseze o nouă generație pentru pick-up-ul său, Amarok. Această generație nouă va fi destinată exclusiv pieței din America de Sud și va fi produsă în paralel cu actuala generație Amarok vândută în Europa. Desigur, vor exista diferențe uriașe în ceea ce privește platforma tehnică și design-ul. Volkswagen tocmai a publicat primele imagini oficiale cu noul Amarok pentru piața sud-americană. Pentru moment, noul model este acoperit de camuflaj, însă poate fi observată o parte frontală nouă, cu faruri LED subțiri așezate pe două niveluri. Actualul Volkswagen Amarok împărtășește platforma sa cu Ford Ranger, însă viitorul model pentru piața sud-americană va fi bazată pe un model chinez. Mai exact, viitorul Volkswagen Amarok pentru această piață va fi înrudită cu Maxus Interstellar X, produs de chinezii de la SAIC. Din primele informații, viitorul Amarok va avea sub capotă un motor hibrid cu încărcare la priză. Această versiune se va numi Amarok 800 TSI, iar propulsorul său va dezvolta 464 de cai putere și un cuplu de 800 Nm. Modelul destinat pieței sud-americane va avea tracțiune integrală, iar repriza sa de accelerație de la 0 la 100 km/h va dura mai puțin de 5 secunde. Noua generație Volkswagen Amarok pentru America de Sud va fi produsă în Argentina. Data lansării nu a fost confirmată pentru moment. Sursa
-
Renault a anunțat o serie de noutăți importante pentru Renault 5 E-Tech. Modelul electric va avea o autonomie mărită, precum și o versiune de bază cu un motor electric nou, mai puternic, dar și o serie de dotări și culori noi. Constructorul francez tocmai a pregătit prima serie de noutăți importante pentru modelul său electric de clasă subcompactă Renault 5 E-Tech. Noul model actualizat va avea autonomie mărită, grație unor optimizări aerodinamice și datorită unor componente electronice noi pentru baterii, precum și o versiune de bază nouă, cu un motor mai puternic. Versiunea Urban Range a lui Renault 5 E-Tech primește în continuare bateria de 40 kWh. Această versiune promite acum o autonomie de 315 kilometri în ciclul WLTP, adică un plus de 3 kilometri față de până acum. O îmbunătățire mai notabilă este adusă versiunii Comfort Range. În cazul său, bateria de 52 kWh oferă acum o autonomie de 430 de kilometri în regim WLTP, mai mult cu 20 de kilometri. VERSIUNE DE BAZĂ MAI PUTERNICĂ Renault 5 E-Tech va avea, în curând, o versiune de bază mai puternică. În prezent, această versiune dispune de un motor electric de 95 de cai putere și o baterie de 40 kWh. Acest motor va fi înlocuit de o unitate nouă, de 110 cai putere, preluată de la Twingo E-Tech. De asemenea, va exista și o baterie nouă, de 36 kWh. Acumulatorul nou va fi de tip LFP (litiu fier fosfat) și cu tehnologie cell-to-pack. Viitorul Renault 5 E-Tech Five va avea o autonomie de 305 kilometri în ciclul WLTP. De asemenea, versiunea de bază a modelului va primi în dotarea standard și un încărcător DC de 80 kW, alături de încărcătorul onboard AC de 6.6 kW. Din această toamnă, Renault 5 E-Tech va putea fi vopsit în două culori noi: roșu Flame și gri metalizat Schist. Cea dintâi culoare va fi disponibilă începând cu echiparea Five până la Iconic Cinq, în vreme ce a doua nuanță va fi oferită începând cu echiparea Evolution până la Roland-Garros. Pe lângă cele două culori noi, Renault 5 E-Tech va avea și opțiuni noi de personalizare. Plafonul va putea fi vopsit în noua culoare neagră Starry și va avea accente vopsite în roșu sau în titan Warm. Își vor face apariția și noile jante Techno, care pot fi vopsite într-o nuanță de auriu. Pe plafon și aripile laterale vor putea fi aplicate noile abțibilduri Vibrant5 și Hyper5. La final, în cazul echipării Iconic, scaunele vor avea tapițerie albastră în locul tapițeriei galbene. MOD DE RULARE NOU Odată cu noua actualizare, Renault 5 E-Tech va primi și câteva dotări noi. Printre acestea se numără și un sistem de apelare de urgență, compatibil cu rețele 4G. De asemenea, va exista și un sistem de încărcare prin inducție nou, magnetic și cu răcire, bazat pe standardul Qi2. O altă noutate este noul mod de rulare Smart. Cu acest mod activat, mașina poate comuta automat între modurile diferite de rulare, cum ar fi Eco, Comfort și Sport, în funcție de stilul de condus al șoferului.La final, Google Gemini, asistentul bazat pe inteligență artificială, își va face apariția pe noul Renault 5 E-Tech actualizat. Acest asistent va înlocui vechiul sistem Google Assistant și va fi disponibil printr-o actualizare over-the-air. Sursa
-
Am gasit oarecum o solutie pe internet cum a zis Madalin sa poti rula pe vulkan cu cv mod de dll https://github.com/doitsujin/dxvk Dar nu sunt sigur cat de ok este sau daca iti va face probleme, cel mai ok ar fi sa intrebi pe niste grupuri de gta san andreas problems sau ceva ca sa fie mai sigur.
-
SF Police Department - Log Echipe / Team Logs
RW YuukiKING replied to South Alin's topic in SF Police Department
- Nume: YuukiKING - Rang: 5 - Candidatul testat: Shockwave. - Rezultat: Admis - Rezultatul la proba de arme: 6-2 pt el - Alte precizări: Succes in prinderea infractorilor. -
SF Police Department - 📝 Log Teste / Test Logs 📝
RW YuukiKING replied to Seba97's topic in SF Police Department
- Nume: YuukiKING - Rang: 5 - Candidatul testat: DivisioN. - Rezultatul probei teoretice: 0/3 - Rezultatul probei practice: 10/10 - Rezultatul probei SWAT: x/8 - Rezultat total: Admis - Alte precizări: - -
@ DivisioN
-
POCO X8 Power ar putea primi o baterie de 10.000 mAh într-un corp de numai 8,68 mm. Telefonul apare într-un leak publicat de tipsterul Sanju Choudhary și preluat de GSMArena, iar numele „Power” pare ales cât se poate de literal. Deocamdată POCO nu a confirmat modelul sau specificațiile. Cei 10.000 mAh sunt cifra care sare prima în ochi și ar împinge noul model peste POCO X8 Pro Max, care are deja o baterie de 8.500 mAh. Noi am scos aproape 40 de ore de playback video din aceasta din urmă, deci seria X8 nu ducea lipsă de autonomie nici înainte. Un X8 Power ar ridica însă capacitatea cu încă 1.500 mAh, fără ca grosimea vehiculată să sară spre zona telefoanelor rugged. Specificații POCO X8 Power Dacă informațiile tipsterului se confirmă, configurația ar include: Ecran: AMOLED de 6,83 inch, rezoluție 1.5K, refresh rate de 120 Hz și Gorilla Glass Victus 2; Procesor: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 5; Memorie: RAM LPDDR5X și stocare UFS 4.0; Camere spate: 50 MP principală + 8 MP ultrawide; Cameră frontală: 32 MP; Baterie: 10.000 mAh; Protecție: IP69; Grosime: 8,68 mm; Suport software: patru generații de Android și șase ani de actualizări de securitate. Apare aici și un contrast interesant. POCO X8 Pro folosește un Dimensity 8500 Ultra și este orientat mai apăsat spre performanță, în vreme ce X8 Power ar coborî la Snapdragon 6 Gen 5 și ar muta accentul pe autonomie. În schimb, LPDDR5X și UFS 4.0 sună surprinzător de bine lângă un chipset Snapdragon 6-series, motiv în plus să așteptăm fișa oficială înainte de a considera configurația bătută în cuie. Leak-ul mai indică o legătură cu Redmi Note 17 Pro Max, X8 Power putând fi o versiune rebranduită a acestuia pentru anumite piețe. Nu ar fi o strategie neobișnuită în familia Xiaomi, iar specificațiile vehiculate sunt foarte apropiate. Pentru moment însă vorbim despre o asociere făcută de sursa leak-ului, nu despre o confirmare POCO. Seria X8 are deja în piață modelele Pro și Pro Max, iar existența unui X8 standard a apărut separat în informații neoficiale. Dacă X8 Power intră și el în gamă, POCO va ajunge cu patru variante sub aceeași umbrelă, diferențiate destul de puternic prin baterie și performanță. Data exactă de lansare nu apare în informația inițială, fiind indicat doar un debut apropiat. Sursa
-
Ultimele două smartphone-uri Nokia încă susținute software se apropie de capătul drumului. Nokia G310 5G pierde suportul pe 24 august 2026, iar Nokia XR21 îl va urma pe 24 mai 2027. Nu se stinge Nokia ca firmă, evident, dar pentru smartphone-urile Android cu celebrul logo pe spate mai rămân foarte puține pagini de întors. Asta nu înseamnă că pe 25 august un G310 5G se va trezi brusc incapabil să deschidă WhatsApp. Telefonul va continua să funcționeze, însă după ieșirea din perioada de suport nu mai poate conta pe noi patch-uri de securitate din partea producătorului. HMD recomandă instalarea actualizărilor de securitate și mentenanță tocmai pentru protecția dispozitivelor Android, iar riscul crește în timp pe măsură ce apar vulnerabilități noi. Pentru cine a prins Nokia înainte ca „telefon” să însemne automat un dreptunghi mare din sticlă, vestea are totuși o greutate aparte. Povestea ultimelor două modele nu începe în 2023, ci cu mult înainte, iar traseul poate fi redus la câteva borne: 2014: Nokia finalizează vânzarea diviziei Devices & Services către Microsoft, după acordul anunțat în 2013. 2016: HMD Global primește dreptul de a folosi marca Nokia pentru telefoane și tablete, printr-un acord de licențiere pe zece ani. 2017: Nokia 6 deschide revenirea pe Android. Era genul de moment în care numele de pe carcasă făcea jumătate din prezentare înainte să pornești telefonul. 2023: apar Nokia G310 5G și Nokia XR21, două dintre modelele rămase acum la coada calendarului de suport. XR21 fusese promis cu patru ani de actualizări lunare de securitate. Revenirea HMD a avut la început ingredientele potrivite pentru nostalgici: Android aproape stock, promisiuni bune de actualizare și telefoane care încercau să recupereze ceva din reputația Nokia pentru construcție solidă. Nu s-a repetat însă dominația din epoca 3310, N95 sau seria E. În 2026, vitrina de smartphone-uri HMD este ocupată în principal de propriul brand, iar modelele Nokia au ajuns într-o secțiune separată, ca niște rude ale familiei care încă apar în album, dar nu mai locuiesc în casă. XR21 oferă chiar o mică ironie potrivită pentru finalul acestei povești. Telefonul robust lansat în 2023 sub sigla Nokia a fost ulterior rebranduit HMD XR21, păstrând practic aceeași platformă hardware. Nokia XR21 este deja listat oficial ca model întrerupt, în timp ce varianta cu logo HMD continuă să existe, iar pagina producătorului indică actualizări de securitate până în august 2027. Cu alte cuvinte, telefonul a reușit să supraviețuiască numelui de pe capac. Pentru posesorii celor două Nokia, calendarul este mai puțin sentimental: G310 5G ajunge la finalul suportului pe 24 august 2026, iar Nokia XR21 pe 24 mai 2027. Până atunci, XR21 rămâne unul dintre ultimele smartphone-uri Nokia documentate și testate amplu de Mobilissimo. După aceea, dacă nu apare un nou partener care să readucă numele pe smartphone-uri, epoca Nokia cu Android va rămâne exact unde ajung inevitabil toate epocile tehnologice: în sertarul cu telefoane pe care încă nu ne îndurăm să le aruncăm. Sursa
-
iQOO ar pregăti pentru septembrie un debut în tandem: iQOO 16 și prima sa tabletă compactă de gaming. Ambele sunt asociate cu viitoarea familie Snapdragon 8 Elite Gen 6, iar CNMO susține că telefonul va fi printre primele modele cu noua platformă Qualcomm, în timp ce tableta ar putea avea chiar premiera în categoria sa. Deocamdată vorbim despre informații neoficiale, iar numele comercial al tabletei nici măcar nu este confirmat. Calendarul ridică imediat o sprânceană. Qualcomm are programat Snapdragon Summit 2026 între 22 și 24 septembrie, în Maui, unde urmează să prezinte noua generație flagship. Compania a început deja să sugereze existența a două cipuri Snapdragon 8 Elite, fără să confirme oficial denumirile Gen 6 și Gen 6 Pro. Așadar, dacă iQOO chiar lansează în septembrie, fereastra logică este foarte strânsă: evenimentul său ar trebui să vină în jurul sau imediat după prezentarea Qualcomm. Tableta mică ar putea fi vedeta adevărată iQOO 16 este un flagship previzibil în sensul bun al cuvântului: brandul trăiește din performanță, gaming și cifre mari. Scăpările recente despre iQOO 16 indică o baterie de circa 8.500 mAh, ecran 2K la 165 Hz și trei camere de 50 MP, alături de presupusul Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro. Nimic din această configurație nu este încă oficial. Tableta e mai neobișnuită. Un dispozitiv iQOO cu numărul de model iPA2691 a trecut deja prin certificarea SRRC din China, iar informațiile asociate indică un model compact, doar cu Wi-Fi, fără conectivitate celulară. Mai nou, un prototip atribuit iQOO ar testa chiar Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro și un ventilator intern de dimensiuni serioase. Dacă informația se confirmă, vorbim mai degrabă despre un mini-console Android cu ecran mare decât despre o tabletă făcută pentru Netflix în avion. Nici direcția nu apare din senin. iQOO are deja Pad6 Pro, o tabletă de 13,2 inch cu Snapdragon 8 Elite Gen 5, care s-a clasat foarte sus în testele AnTuTu. În topul tabletelor din mai 2026, iQOO Pad6 Pro ocupa locul al doilea, imediat după vivo Pad6 Pro. Un model compact ar schimba însă formula: aceeași obsesie pentru performanță, dar într-un format mult mai apropiat de Lenovo Legion Y700 sau alte tablete mici orientate spre gaming. Snapdragon 8 Elite Gen 6 devine miza lansării Qualcomm pare să pregătească pentru această generație două versiuni flagship, iar informațiile apărute deja pe Mobilissimo vorbesc despre o separare între un Gen 6 standard și un posibil Gen 6 Pro. Mostre de inginerie au apărut inclusiv la vânzare în China, iar varianta Pro este asociată prin leak-uri cu procesul de 2 nm și scoruri AnTuTu de aproape 4,84 milioane de puncte. Qualcomm nu a confirmat încă aceste specificații. Pentru iQOO, o lansare comună telefon + tabletă ar avea sens: ar putea demonstra aceeași platformă pe două tipuri de dispozitive, unul limitat de grosimea și temperatura unui telefon, celălalt cu mai mult spațiu pentru baterie și răcire activă. Septembrie este momentan doar fereastra vehiculată de leak-uri, fără o dată oficială și fără confirmarea disponibilității globale. Dacă tableta compactă chiar vine cu ventilator și Gen 6 Pro, ea s-ar putea dovedi produsul mai interesant al serii, chiar dacă iQOO 16 va ocupa afișul. Sursa
-
Ai un Motorola Edge 50 Ultra? Sunt vești bune: telefonul lansat în 2024 începe să primească Android 17 în versiune beta, semn că Motorola continuă să-l țină în cursa actualizărilor majore. Pachetul A171UVH.42 are 5,24 GB, include patch-ul de securitate din august 2026 și este distribuit momentan utilizatorilor înscriși în programul de testare. Pentru un telefon care nu mai este chiar la prima tinerețe, asta e partea bună a poveștii. Motorola Edge 50 Ultra a fost lansat în 2024, iar noi știam deja că modelul se află pe lista extinsă de telefoane Motorola eligibile pentru Android 17. Acum avem confirmarea practică: noua versiune de Android a ajuns efectiv pe telefon, chiar dacă încă sub formă beta. Ce primești odată cu Android 17 Schimbările sunt suficient de multe încât update-ul să nu pară doar o bifă în calendarul de suport: Live Updates în jurul camerei frontale, pentru informații afișate în timp real; pictograme redesenate în bara de stare; o interfață nouă pentru controlul volumului; mai multe opțiuni pentru ceas și fonturi pe ecranul de blocare; Classic Control Center, pentru un aspect mai tradițional al comenzilor rapide; Battery Health, pentru verificarea stării bateriei; gesturi cu trei degete simplificate pentru capturi de ecran și split-screen; Landscape Stereo; luminozitate HDR îmbunătățită; feedback haptic revizuit; un nou asistent Moto; remedierea problemei în care pictogramele de rețea se puteau suprapune. Pentru un model mai vechi, Battery Health e poate chiar mai relevant decât schimbările vizuale. După doi ani de utilizare, informațiile despre degradarea bateriei încep să conteze mai mult decât o animație nouă sau o pictogramă redesenată. Motorola testează Android 17 pe mai multe dispozitive și am scris deja de extinderea programului beta către modelele Edge, Moto G și pliabile Razr. Edge 50 Ultra rămâne însă interesant tocmai fiindcă este un flagship din generația 2024 și încă primește atenție software la doi ani de la lansare. Am testat modelul în review-ul pentru Motorola Edge 50 Ultra, iar atunci una dintre discuțiile importante era chiar durata suportului software. Faptul că Android 17 intră acum în testare este, deci, o veste bună pentru cei care au păstrat telefonul și nu văd încă un motiv să-l schimbe. Deocamdată vorbim despre beta, nu despre versiunea stabilă. Update-ul este disponibil utilizatorilor înscriși în programul de testare, prin OTA sau prin verificare manuală din System Update. Pentru restul posesorilor, important este că procesul a început deja, iar Edge 50 Ultra nu a fost lăsat în urmă. Sursa
-
vivo V70 Lite 4G se conturează în jurul unei baterii de 8.100 mAh. Noul model din gama vivo nu a fost încă prezentat pe larg, însă specificațiile publicate de IT Home dezvăluie un telefon care sacrifică 5G-ul în favoarea unei configurații axate mai degrabă pe autonomie. Bateria de 8.100 mAh este asociată cu încărcare pe fir la 44 W, iar procesorul ales este Unisoc T7300. Primim 8 GB RAM LPDDR4X și două variante de stocare UFS 2.2, de 128 GB sau 256 GB. Nu pare un model construit pentru a impresiona prin forță brută, însă capacitatea bateriei îl diferențiază destul de ușor în zona telefoanelor 4G. Specificații vivo V70 Lite 4G Ecran: AMOLED de 6,83 inch, 1260 x 2800 pixeli, refresh rate de 120 Hz; Procesor: Unisoc T7300; Memorie: 8 GB RAM LPDDR4X; Stocare: 128 GB sau 256 GB UFS 2.2; Cameră principală: 50 MP + senzor de adâncime de 2 MP; Cameră selfie: 32 MP; Baterie: 8.100 mAh, încărcare la 44 W; Software: Android 16 cu OriginOS 6; Protecție: certificare IP69. Ecranul AMOLED de 6,83 inch este și el bine poziționat pe hârtie, cu rezoluție 1260 x 2800 pixeli și rată de refresh de 120 Hz. În plus, certificarea IP69 aduce un argument util pentru rezistență, în timp ce camerele rămân într-o configurație simplă: senzor principal de 50 MP, unul de 2 MP pentru profunzime și cameră frontală de 32 MP. În familia V70 există deja vivo V70, un model orientat mai sus în gamă. V70 Lite 4G pare să urmeze o rețetă diferită, cu accent mai mare pe baterie și cu hardware mai modest. Pe partea software apare OriginOS 6, bazat pe Android 16. Telefonul este pregătit în culorile albastru și alb, iar lansarea ar urma să aibă loc în curând. Cele două configurații de stocare indicate până acum sunt 128 GB și 256 GB, ambele cu 8 GB RAM. Sursa
-
Sony pare să păstreze aproape neschimbat designul viitorului Xperia 10 VIII. O primă imagine promoțională scăpată online, publicată de Notebookcheck, arată presupusul mid-range într-o nuanță albă cu tentă verzuie și cu modulul foto orizontal deja familiar. Privit din spate, telefonul seamănă foarte mult cu Sony Xperia 10 VII. Cele două camere rămân aliniate orizontal în partea de sus, iar panoul posterior este plat. Nici culoarea nu schimbă radical decorul: albul generației precedente pare înlocuit de o variantă cu ușoare reflexii verzi. Cu alte cuvinte, după redesenarea adusă anul trecut, Sony nu pare grăbită să mute din nou piesele pe tablă. Imaginea completează informațiile apărute cu doar câteva zile înainte. Xperia 10 VIII a fost identificat într-un test Geekbench sub numărul XQ-GH54, cu 8 GB RAM și Snapdragon 6 Gen 3. Acesta este același procesor folosit de Xperia 10 VII, astfel că până acum noua generație se conturează mai degrabă ca un refresh atent decât ca un salt major de hardware. Sony a programat pentru 25 august, ora 05:00 în România, prezentarea unui nou produs Xperia. Compania nu a confirmat încă numele dispozitivului, însă toate indiciile recente duc spre Xperia 10 VIII. Evenimentul ar trebui să lămurească și dacă designul familiar ascunde upgrade-uri mai consistente la ecran, camere sau baterie. Sursa
-
HONOR Turbo 5G atacă autonomia cu o baterie de 8.560 mAh, într-un corp care cântărește doar 196 de grame. Telefonul a debutat în regiunea Eurasia, iar Huawei Central pune accent tocmai pe acumulatorul silicon-carbon, care transformă modelul într-un soi de power bank cu ecran și 5G. HONOR vorbește despre până la 3 zile de autonomie, iar bateria suportă încărcare SuperCharge la 80 W și încărcare inversă pentru căști, ceasuri sau alte accesorii. Producătorul mai susține că acumulatorul își poate păstra performanța după 1.000 de cicluri complete, echivalentul a aproximativ șase ani în scenariul său de testare. Capacitatea nominală este de 8.100 mAh, cei 8.560 mAh reprezentând valoarea tipică. Nu este doar un telefon cu baterie mare În jurul acumulatorului avem un ecran OLED de 6,79 inch cu rezoluție 1.5K și refresh rate de 120 Hz, plus Snapdragon 6 Gen 4 pe 4 nm. Camera principală are 50 MP, iar telefonul vine și cu protecții IP66, IP68 și IP69K, HONOR declarând inclusiv rezistență la căderi de până la 2,5 metri în condițiile testelor proprii. Rețeta amintește de direcția pe care HONOR a împins-o puternic anul acesta în China. HONOR WIN Turbo a ajuns la o baterie de 10.000 mAh, iar X80 Pro Max a urcat chiar la 11.000 mAh. Turbo 5G coboară capacitatea, dar păstrează ideea unui telefon construit în jurul autonomiei și rezistenței. Nu l-aș numi însă simpla versiune internațională a lui X80 Pro Max. Modelul chinezesc folosește Snapdragon 6 Gen 5, baterie de 11.000 mAh și încărcare la 90 W, în timp ce Turbo merge pe Snapdragon 6 Gen 4, 8.560 mAh și 80 W. Sunt suficiente diferențe cât să vorbim despre o adaptare serioasă a formulei, chiar dacă designul și poziționarea sunt apropiate. Sunt mici șanse să îl vedem în România HONOR Turbo este listat deocamdată pe portalul regional HONOR Eurasia, unde compania deservește piețe precum Rusia, Turcia, Uzbekistan, Kazahstan și Belarus. Pagina HONOR România nu include seria Turbo în gama locală, unde găsim în principal familiile Magic, N și X. Asta face puțin probabilă o lansare oficială la noi în această formă, cel puțin pe baza strategiei actuale de distribuție. Totuși, tehnologia bateriilor mari începe să coboare și spre modelele vândute local: HONOR 600 Smart 5G a ajuns în România cu 7.700 mAh. Poate că Turbo nu va trece granița spre noi, dar ideea din spatele lui deja o face. Sursa
-
Galaxy S27 Ultra apare într-o nouă randare CAD într-un material publicat de SamMobile, iar direcția pare evidentă: Samsung cochetează cu o insulă foto lată, în stilul văzut deja la iPhone Pro și, mai devreme, pe unele telefoane POCO. Cum vorbim totuși despre randări bazate pe schițe CAD și nu despre imagini oficiale, e bine să păstrăm rezerva de rigoare. Noua reprezentare merge mai departe decât zvonul anterior despre mutarea camerelor pentru a face loc Qi2. În locul lentilelor separate, cum am văzut pe generațiile Ultra recente, apare un modul rectangular amplu în colțul din stânga sus. Două camere sunt plasate în inele individuale, iar a treia stă într-o zonă alungită, alături de autofocusul laser și bliț. E o schimbare vizuală importantă și, sincer, genul de mutare care nu trece neobservată nici măcar dacă Samsung n-ar vrea comparații cu Apple. De reținut e că această „insulă wide” nu sugerează doar o schimbare de stil. Cercul vizibil pe spatele telefonului indică și prezența unui inel magnetic pentru Qi2, ceea ce ar însemna o integrare nativă a magnetilor, nu doar soluții bazate pe husă. Dacă randarea se confirmă, Samsung pare să pregătească o repoziționare a zonei foto tocmai pentru a face loc unor upgrade-uri mai serioase, atât la cameră, cât și la ecosistemul de accesorii magnetice. Iar zvonurile din ultimele săptămâni merg în aceeași direcție. Se vehiculează un senzor principal de 200 MP cu OIS, o cameră ultrawide de 50 MP cu autofocus și un telephoto de 50 MP cu zoom optic 5x și OIS. În paralel, am aflat deja că Samsung ar lucra la camere mai subțiri și la reducerea reflexiilor, semn că accentul pare să cadă pe un upgrade foto coerent, nu doar pe o redesenare de dragul redesenării. Ca punct de comparație, Galaxy S26 Ultra a adus deja ajustări importante pe partea foto, deci S27 Ultra ar putea continua exact această linie, dar cu un semn exterior mult mai evident. Până la lansarea așteptată la început de 2027 mai e timp, iar un CAD leak nu garantează produsul final. Totuși, dacă Samsung păstrează acest traseu, Galaxy S27 Ultra ar putea fi unul dintre acele modele la care designul spune din start ce vrea compania să vândă mai agresiv: camera. Iar aici, insula lată nu ar fi doar un capriciu estetic, ci vitrina unui upgrade consistent. Sursa
-
Primul iPhone pliabil a ajuns deja în mâinile unor persoane din afara echipei Apple, iar reacțiile timpurii sunt surprinzător de concrete. În cea mai nouă ediție a newsletterului Power On, Mark Gurman spune că a discutat cu mai multe persoane care au folosit dispozitivul înaintea lansării așteptate în septembrie. Pliabilul, cunoscut neoficial drept iPhone Ultra, primește laude pentru balama, ecranul interior și ergonomie, dar vine și cu un compromis foto greu de trecut cu vederea la un preț de peste 2.000 de dolari. Cei care l-au folosit spun că telefonul este destul de gros când e pliat, dar rămâne suficient de compact pentru buzunar. Asta se potrivește cu machetele pe care le-am văzut deja, unde iPhone Ultra apărea mai scurt și mai lat decât un Pro Max, cu un format apropiat de o tabletă compactă atunci când este deschis. Feedback-ul legat de balama pare și mai important. Persoanele cu care a discutat Gurman au avut o impresie pozitivă despre durabilitatea mecanismului de pliere, iar asta lovește fix într-unul dintre punctele unde Apple nu-și permite un debut ezitant. Compania intră târziu pe piața foldable, după ani în care Samsung, Huawei, Google și ceilalți au consumat deja multe generații pe rafinarea balamalelor și a ecranelor. Ecran mare, interfață apropiată de iPad Odată desfăcut, telefonul trece pe un layout care folosește mai bine suprafața mare, cu elemente de interfață asemănătoare celor de pe iPad. Gurman spune că reacțiile la această experiență au fost bune, iar aici se leagă foarte bine de informațiile anterioare despre iOS 27, unde se vorbea despre bare laterale, multitasking și rularea a două aplicații simultan. Dimensiunile vehiculate până acum sunt de aproximativ 5,5 inch pentru ecranul exterior și 7,8 inch pentru cel pliabil, adică un format mai lat și mai îndesat decât multe pliabile Android. Apple pare să fi urmărit mai degrabă un dispozitiv care să treacă rapid de la telefon compact la mini-tabletă decât un smartphone foarte înalt care se deschide într-un pătrat. Asta explică și de ce camera poate funcționa foarte bine ca viewfinder atunci când telefonul este desfăcut. Suprafața mare oferă o previzualizare generoasă și poate face fotografierea sau filmarea mai comodă, dar exact aici apare contradicția aparatului. Peste 2.000 de dolari, dar fără telephoto Potrivit lui Gurman, iPhone Ultra nu ar avea cameră telephoto. Ar păstra un sistem dual pe spate, decizie pe care am anticipat-o și noi când machetele albe ale pliabilului au apărut în iunie. Atunci se vedea deja că modulul foto are loc pentru doar două camere. Pentru un telefon care ar urma să treacă de 2.000 de dolari, compromisul e greu de ignorat. Nu pentru că orice pliabil trebuie obligatoriu să aibă trei sau patru camere, ci pentru că denumirea „Ultra” și poziționarea deasupra gamei Pro creează automat alte așteptări. Apple pare să prioritizeze grosimea, spațiul intern și mecanica pliabilului în detrimentul unui zoom optic dedicat. Tot din motive de spațiu ar reveni și Touch ID lateral, în locul Face ID. Am văzut deja această soluție pe machetele bazate pe CAD, iar acum informația este reconfirmată de Gurman. Pentru un iPhone flagship din 2026, revenirea senzorului de amprente este aproape la fel de neobișnuită precum plierea în sine. Primele impresii nu sunt un review și nici nu provin din unități comerciale ajunse la public. Spun însă ceva mai valoros decât încă o randare: pliabilul Apple pare suficient de matur încât oameni din afara echipei de dezvoltare să-l poată folosi și evalua ca produs, nu doar ca prototip static. Balama primește feedback bun, interfața pentru ecranul mare pare bine adaptată, iar formatul încape rezonabil în buzunar. Rămâne problema prețului. Estimările pe care le-am urmărit în ultimele luni au urcat iPhone Ultra peste pragul de 2.000 de dolari, unele chiar mai sus, iar lipsa camerei telephoto va fi probabil unul dintre primele compromisuri puse sub lupă dacă Apple confirmă telefonul în septembrie. Sursa
-
ASUS Pad (T3201) începe să capete o existență comercială reală, după ce tableta Android prezentată la Computex 2026 a ajuns în India și acum intră la vânzare și în China. Notebookcheck notează un preț de 3.999 de yuani pentru versiunea cu 256 GB, adică aproximativ 2.680 de lei la cursul din 23 august. Întrebarea pentru noi este alta: rămâne un produs pentru Asia sau ASUS își încearcă din nou norocul cu Android și în Europa? Contextul contează fiindcă ASUS nu a mai fost o forță relevantă în zona mobilă occidentală de ceva timp. În SUA, ultimul Zenfone 12 Ultra nici măcar nu a fost lansat, iar ASUS nu apare separat în statisticile trimestriale Counterpoint pentru piața americană, fiind inclus în categoria „Others”, care cumulează doar câteva procente. În Europa a mai existat distribuție pentru Zenfone, dar compania a rămas mult în spatele Apple, Samsung, Xiaomi sau HONOR. Iar în ianuarie, Mobilissimo scria că ASUS renunță la lansarea de noi smartphone-uri, după ce Jonney Shih a confirmat mutarea resurselor de R&D spre PC-uri AI, robotică și alte categorii. Tableta vine însă cu o poveste diferită. ASUS o descrie oficial drept o revenire în categoria tabletelor Android după câțiva ani, iar produsul a primit pagină globală și chiar pagini regionale pentru zona Baltică. Nu există în acest moment o pagină locală ASUS România pentru T3201 și nici un anunț de disponibilitate pentru țara noastră, dar existența sa pe paginile europene ASUS arată măcar că produsul nu este gândit exclusiv pentru China. Specificații ASUS Pad (T3201) Ecran: 12,2 inch OLED dual-layer, 2800 × 1840 pixeli, 144 Hz, format 3:2 Luminozitate: până la 2.000 de niți Procesor: MediaTek Dimensity 8300, până la 3,35 GHz RAM: 8 GB sau 16 GB LPDDR5X, în funcție de piață Stocare: 128 GB / 256 GB Extindere: microSD până la 1 TB Cameră principală: 13 MP cu autofocus Cameră frontală: 5 MP Baterie: 9.000 mAh Încărcare: 45 W prin USB-C Audio: patru difuzoare, Dolby Atmos Conectivitate: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 Port: USB-C cu DisplayPort 1.4 și Power Delivery 3.0 Sistem de operare: Android 16 Grosime: 6,5 mm Greutate: aproximativ 523 grame ASUS confirmă pe pagina globală inclusiv variante cu 16 GB LPDDR5X fizic, deci aici merită făcută o corecție față de unele listări de retailer care amestecau memoria reală cu extensia virtuală. Hardware-ul nu urmărește recorduri absolute, dar combinația dintre Dimensity 8300, OLED 144 Hz, format 3:2 și 9.000 mAh este suficient de bine echilibrată pentru productivitate, consum media și lucru cu mai multe aplicații. Noi am prezentat ASUS Pad încă de la Computex 2026, când nu exista încă un preț și nici o confirmare pentru Europa. Acum avem deja două piețe asiatice cu vânzări efective și o structură de produs globală. Asta mută discuția din zona „concept de revenire” spre una mult mai practică: ASUS testează dacă mai are loc într-un segment Android unde Samsung, Lenovo, Xiaomi și Huawei au între timp portofolii mature. Pentru România, semnalul este mixt. ASUS România are încă o categorie de tablete și 2-in-1, dar oferta actuală este dominată de produse Windows și ChromeOS, nu de tablete Android dedicate. T3201 nu apare încă în magazinul local, iar compania nu a comunicat o dată de lansare europeană. Tocmai aici devine relevantă retragerea de pe smartphone-uri. Dacă ASUS nu mai investește în Zenfone și ROG Phone, o tabletă Android bine poziționată ar putea păstra compania prezentă în ecosistemul mobil fără costurile și presiunea pieței de telefoane. Nu e o confirmare că ASUS Pad vine în Europa, dar este una dintre puținele direcții mobile ale companiei care încă pare să aibă loc de creștere. Dacă ASUS Pad ar ajunge oficial în România în zona de 2.500-3.000 de lei, cu OLED 144 Hz, 16 GB RAM și suport pentru stylus, v-ar interesa sau ați merge tot spre Samsung, Lenovo ori Xiaomi? Sursa
-
Apple își modifică magazinele înaintea unei noi ofensive smart home, iar semnalul vine chiar din rețeaua proprie de retail. Mark Gurman scrie în cea mai nouă ediție Power On de la Bloomberg că magazinele Apple mai noi vor primi în această toamnă zone redesenate pentru accesorii și produse de casă. Nu vorbim doar despre mutarea unor rafturi, ci despre pregătirea unor spații dedicate pentru o familie mai largă de dispozitive. În magazinele recente, aceste zone perimetrale se numesc „Avenues” și găzduiesc HomePod, Apple TV, AirPods, Beats și accesorii terțe. Gurman spune că Apple extinde acum numărul de bays dedicate produselor smart home. Luat separat, un asemenea detaliu ar putea părea banal. În contextul ultimilor doi ani, însă, începe să se lege de prea multe produse ca să fie doar mobilier nou. Noi am scris chiar zilele trecute că HomePad-ul Apple pare aproape de lansare, după ce macOS 26.7 Beta a dezvăluit referințe la o interfață cu „Faces”, „Face Gallery”, widgeturi și Smart Stacks. Dispozitivul ar urma să funcționeze ca hub pentru casă, ecran pentru informații și punct de control pentru ecosistemul HomeKit. Pe listă mai sunt două produse mult mai previzibile: un Apple TV 4K nou și un HomePod mini actualizat, despre care am scris deja că sunt pregătite pentru această toamnă. Hardware-ul lor ar fi de luni bune în stadiu avansat, lansarea fiind legată mai degrabă de maturizarea noului Siri decât de disponibilitatea componentelor. Un Apple TV și un HomePod mini nu justifică însă, singure, o reorganizare vizibilă a spațiului din magazine. Aici apare indiciul pentru o categorie nouă. Apple are nevoie de un produs pe care clientul să-l vadă în funcțiune Un smart display de aproximativ 350 de dolari nu se vinde la fel ca o cutie Apple TV. Trebuie văzut cum reacționează la comenzi, cum controlează luminile, camerele și termostatele, cum afișează calendare sau apeluri și, mai ales, cât de bun este noul Siri în utilizarea de zi cu zi. Tocmai aici magazinul fizic devine parte din produs. HomePad-ul ar veni după mai multe amânări. Mobilissimo relata încă din 2025 că proiectul fusese împins în 2026 pentru că funcțiile AI și noul Siri nu erau pregătite. Dacă Apple investește acum în spații de demonstrație, avem un semnal mai concret decât încă un termen vehiculat în software. Și HomePad-ul ar putea fi doar primul pas. Apple dezvoltă de ceva timp și un dispozitiv cu ecran montat pe braț robotic, proiect asociat cu un preț de circa 1.000 de dolari și cu lansarea în 2027. În paralel, platforma software internă cunoscută sub numele de cod „Charismatic” este gândită tocmai pentru aceste dispozitive de casă. De ce Apple insistă acum pe casă Există și un motiv financiar. Apple a raportat venituri trimestriale totale de 109,4 miliarde de dolari pentru trimestrul încheiat în iunie 2026, în creștere cu 16% anual. Segmentul „Wearables, Home and Accessories” rămâne însă una dintre zonele hardware cu ritm mai lent, în timp ce iPhone, Mac și Services au crescut mai puternic. Rezultatele oficiale Apple explică de ce compania are motive să caute o categorie nouă care să mai adauge volum ecosistemului. Apple are deja ingredientele: HomeKit, Matter, HomePod, Apple TV, iPhone, Watch și acum un Siri refăcut în jurul AI. Ce îi lipsește este un obiect central și vizibil care să lege toate aceste componente. Google și Amazon au avut de ani buni smart display-uri; Apple a rămas până acum cu controlul dispersat între telefon, boxă și televizor. De aceea, modificările din Apple Store pot conta mai mult decât par. Un nou HomePod mini intră pe un raft existent. Un produs complet nou, pe care Apple trebuie să-l explice și să-l demonstreze, are nevoie de spațiu propriu. Gurman spune că lucrările vor avea loc în această toamnă, exact în perioada în care Apple pregătește și refresh-urile Apple TV și HomePod mini. Dacă HomePad-ul apare până la finalul anului, cum indică și codul recent din macOS, reorganizarea magazinelor ar putea fi primul semn fizic că planul smart home al Apple iese în sfârșit din laborator. Sursa
-
Garmin Fenix 9 a apărut într-un leak masiv de retailer, cu 18 configurații listate înaintea evenimentului „Play Harder” programat pentru 25 august. Notebookcheck scrie că magazinul ceh SkiAndBike a publicat pentru scurt timp variante de 43, 47 și 51 mm, iar lista conturează deja destul de bine gama. Niciuna dintre aceste informații nu este încă oficială, dar cantitatea de SKU-uri și numerele de produs Garmin fac leak-ul greu de ignorat. De data asta, informația interesantă nu este doar existența lui Fenix 9, despre care aveam deja indicii încă din iunie. Retailerul arată o structură de gamă mult mai clară: modele AMOLED de bază, variante cu inReach și două versiuni Pro Solar cu conectivitate prin satelit. În plus, apar toate cele trei dimensiuni clasice de carcasă, inclusiv 43 mm. inReach coboară și pe carcasa de 43 mm Aici apare schimbarea cu adevărat utilă. Patru dintre cele șase listări de 43 mm sunt marcate cu inReach, ceea ce ar însemna că Garmin reușește să ducă funcțiile de conectivitate prin satelit și pe cea mai mică dimensiune. Pe Fenix 8 Pro, conectivitatea LTE și satelitul bidirecțional au venit doar pe modelele de 47 și 51 mm, iar versiunea MicroLED a existat exclusiv la 51 mm. Dacă leak-ul se confirmă, Fenix 9 ar elimina una dintre limitările destul de evidente ale generației actuale. Lista publicată include, de exemplu, Fenix 9 AMOLED de 43 mm în finisaj Bare Titanium Fog Gray, dar și mai multe variante AMOLED inReach în titan sau DLC. La 47 și 51 mm apare în plus Fenix 9 Pro Solar inReach, ceea ce sugerează că Garmin păstrează și ecranele MIP cu încărcare solară, nu mută întreaga familie pe AMOLED. Interesant este și ce nu apare. În cele 18 SKU-uri nu există niciun Fenix 9 MicroLED, nici Fenix E 2 și nici Enduro 4. Asta nu înseamnă că aceste produse au fost anulate; retailerul poate foarte bine să fi listat doar o parte din portofoliu. Totuși, pentru MicroLED absența sare în ochi, pentru că Fenix 8 Pro MicroLED a fost unul dintre cele mai spectaculoase ceasuri Garmin testate de noi, cu un panou de până la 4.500 de niți și un preț pe măsură. Prețurile arată că Fenix 9 rămâne fără complexe în zona premium Și prețurile retailerului sunt consistente cu poziționarea seriei. Un Fenix 9 AMOLED de 51 mm apare la 27.990 CZK, adică aproximativ 6.100 lei, în timp ce versiunile Pro AMOLED inReach și Pro Solar inReach urcă până la 31.990-32.990 CZK. Acestea sunt însă prețuri de retailer din Cehia, cu TVA local inclus și produse indisponibile, deci nu trebuie citite ca prețuri oficiale pentru România. La cursul din 23 august, 27.990 CZK înseamnă aproximativ 6.098 lei, ceea ce plasează deja varianta AMOLED de 51 mm în zona în care Garmin a vândut generația Pro precedentă. Cu alte cuvinte, dacă listările sunt reale, nu pare că Fenix 9 va veni cu vreo strategie de preț „mai prietenoasă”. Garmin a programat evenimentul „Play Harder” pentru 25 august, ora 14:00 în România, echivalentul a 12:00 în Marea Britanie. Compania nu a numit oficial produsele din prezentare, dar momentul este aproape identic cu lansarea Fenix 8 și Enduro 3 din august 2024, iar acumularea de SKU-uri face ca Fenix 9 să fie candidatul evident. Dacă leak-ul se confirmă, miza nu va fi o revoluție de design, ci mai degrabă extinderea conectivității inReach către mai multe dimensiuni și păstrarea unei game foarte largi între AMOLED, Solar și Pro. Sursa
-
Deși majoritatea produselor Apple primesc procesoare mai puternice de la un an la altul, Apple Watch nu are parte de un tratament similar. Cu toate că avem generații noi anual, cipurile din seria S rămân adesea neschimbate la nivel de CPU. Anul trecut situația a fost chiar mai vizibilă, când Apple Watch Ultra 3 și Series 11 au venit cu exact același cipset S10 prezent și pe versiunile anterioare. Îmi amintesc faptul că ultima creștere reală de performanță a fost adusă de procesorul S9, ceva ce se întâmpla acum 3 ani, în 2023. Lucrurile se vor schimba însă în acest an dacă ne uităm spre zvonuri. Informațiile furnizate de analistul Mark Gurman arată că viitoarele Apple Watch Series 12 și Ultra 4 vor primi în sfârșit un upgrade de procesor și viteză îndelung așteptat. Noul cip, probabil numit S11 sau S12, vine la fix pentru lansarea watchOS 27 de luna viitoare, un sistem de operare a cărui noutate principală este integrarea noului asistent Siri AI. Integrarea inteligenței artificiale pe ceas cere resurse serioase, acesta fiind și motivul pentru care watchOS 27 taie suportul pentru mai multe modele vechi. În versiunile beta ale noului software, Siri are uneori un timp de răspuns mai lent tocmai din cauza cipurilor generație veche, neconcepute pentru sarcini AI. Rămâne de văzut cum se va comporta noul procesor în utilizarea zilnică odată ce ceasurile vor fi lansate oficial. Sursa
-
Redmi Watch 6 Active este oficial în China, la 349 de yuani (aproximativ 235 de lei), iar upgrade-ul important față de generația trecută nu este autonomia, ci ecranul. Xiaomi l-a listat deja pe pagina oficială din China, iar Notebookcheck confirmă un AMOLED mult mai luminos într-un corp și mai ușor. Ceasul nu apare chiar din senin. În iulie scriam despre Redmi Watch 6 Active și Watch 6 Lite, când specificațiile și un posibil preț european de circa 50 de euro ajunseseră deja online. Lansarea din China confirmă acum mare parte din informații și pune și un preț oficial pe varianta Active. Ecranul are 1,85 inch, rezoluție 450 × 390 pixeli și luminozitate maximă locală de 1.200 niți. Este ceva mai mic decât panoul de 2 inch de pe Redmi Watch 5 Active, dar trecerea de la LCD la AMOLED este un schimb mult mai important decât acei 0,15 inch pierduți. Ceasul slăbește și fizic: are 9,9 mm grosime și 26 de grame fără curea. Autonomia de „18 zile” arată bine pe cutie, numai că aici nu avem un salt față de generația precedentă. Bateria rămâne la 470 mAh, iar Xiaomi promite 6 zile cu Always-On Display activ, 12 zile în utilizare obișnuită și până la 18 zile în modul economic. Practic, energia disponibilă este folosită acum pentru un ecran net superior, nu pentru recorduri noi de autonomie. Redmi Watch 6 Active mai oferă apeluri prin Bluetooth, certificare IP68, peste 140 de moduri sportive și monitorizare pentru puls, SpO2, somn și stres. Este compatibil cu Android 8.0 sau mai nou și iOS 14.0+, iar culorile disponibile în China sunt gunmetal, portocaliu și argintiu. În gama de deasupra există deja Redmi Watch 6, disponibil și în România, cu ecran mai mare și autonomie de până la 24 de zile. Momentan, cei 349 de yuani (aproximativ 235 de lei) reprezintă prețul pentru China. Xiaomi nu a anunțat încă disponibilitatea internațională a versiunii Active, însă leak-ul din iulie indica aproximativ 50 de euro pentru Europa. Dacă suma se păstrează, AMOLED-ul de 1.200 niți va fi probabil argumentul principal al acestui model, nu cifra de 18 zile pe care o avea deja și predecesorul. Sursa
-
Constructorul chinez de automobile va începe testele pilot cu noile baterii solid-state în 2027, potrivit celor mai recente informații. Acestea promit o autonomie de peste 1.000 de kilometri și au o durată de viață de un milion de kilometri. Bateriile solid-state sunt inovația pe care o așteaptă toți fanii mașinilor cu zero emisii. Sunt câțiva producători de automobile care experimentează cu acest tip de baterii, inclusiv Stellantis, Karma și General Motors. Pe această listă de pionieri îi regăsim și pe chinezii de la Geely care, potrivit celor mai recente informații, anul viitor demarează testele pilot cu acest tip de baterii. Ele vor echipa diverse modele ale unor mărci din grup, inclusiv Zeekr, Volvo, Lynk&Co, Polestar, Lotus și Smart. Noile baterii solid-state dezvoltate de Geely au o densitate de 500 Wh/kg și promit autonomii care depășesc pragul psihologic de 1.000 de kilometri. Mai mult, vor avea o durată de viață de un milion de kilometri, transmit reprezentanții mărcii. Așa cum spuneam, testele pilot vor începe anul viitor. Geely nu a precizat dacă tot din 2027 vor intra în producția de serie. Sursa
-
Jeep sărbătorește lansarea pe piața braziliană a modelului Avenger prin două automobile demonstrative modificate, care vor fi prezentate la Interlagos Festival 2026, în São Paulo. Cel mai robust dintre cele două concepte a fost creat în colaborare cu brandul de lifestyle Deus Ex-Machina și este inspirat de raliurile off-road. Aspectul este mult mai agresiv comparativ cu versiunile europene 4xe și ediția specială 4xe North Face. Modificările exterioare includ un portbagaj de plafon echipat cu lumini LED suplimentare și o roată de rezervă, alte două LED-uri montate în partea frontală, blocuri optice față și spate fumurii și jante din aliaj negre, încălțate cu anvelope all-terrain mai robuste. În plus, conceptul beneficiază de o folie mată personalizată, decorată cu grafica Deus Ex Machina, scaune sport tip scoică fixe și ceea ce Stellantis descrie drept un „sistem de suspensie puternic ranforsat”. Nu sunt menționate modificări ale sistemului de propulsie, astfel că este foarte probabil ca automobilul să păstreze motorul standard și configurația cu tracțiune față. Cel de-al doilea exemplar a fost creat pentru promovarea viitorului film Marvel Studios, Avengers: Doomsday, programat să aibă premiera pe 18 decembrie. Avenger-ul cu tematică Avengers este inspirat de personajul negativ din benzile desenate, Doctor Doom, și beneficiază de o folie neagră și verde, jante din aliaj asortate, inscripții „Doomsday” și lumini LED verzi. Tratamentul inspirat de personajul negativ continuă și la interior, unde găsim scaune personalizate, grafici speciale pe planșa de bord, iluminare ambientală verde și mai multe accesorii Mopar. Modelul de serie Jeep Avenger va ajunge în curând pe piața din Brazilia, având un design identic cu cel al versiunii europene facelift, prezentată la începutul acestui an. Totuși, în locul motorului turbo de 1.2 litri, cu 3 cilindri, disponibil pe modelul european atât în versiune cu motor termic, cât și în variantă mild-hybrid, versiunea braziliană beneficiază de un alt sistem de propulsie. Motorul turbo de 1.0 litri, cu 3 cilindri, adaptat pentru utilizarea combustibilului flex-fuel și asociat unui sistem mild-hybrid de 12V, provine de pe modelele Fiat Pulse și Fastback și este utilizat și pe versiunile braziliene ale modelelor Peugeot 208 și 2008. Motorul dezvoltă 116 CP și este disponibil exclusiv împreună cu o transmisie CVT cu 7 trepte simulate, care transmite puterea către roțile din față. Gama braziliană a modelului Jeep Avenger va fi disponibilă în nivelurile de echipare Altitude, Longitude și Limited. Spre deosebire de Jeep Avenger destinat pieței europene, produs la fabrica Stellantis din Tychy, Polonia, versiunea destinată Americii de Sud va fi asamblată la fabrica din Porto Real, Rio de Janeiro, Brazilia. SUV-ul subcompact va avea prima apariție publică la Interlagos Festival, eveniment care va avea loc în perioada 27-30 august, pe circuitul José Carlos Pace din São Paulo. Alături de modelul de serie vor fi prezentate și cele două concepte. Sursa
-
Modelul Temerario Tricolore aduce în prim-plan programul de personalizare Ad Personam al celor de la Lamborghini și tehnologia hibridă cu motor V8, alături de modelele Revuelto SV și Urus SE Performante. Lamborghini a adus la Pebble Beach un exemplar spectaculos realizat prin programul Ad Personam, iar automobilul a stârnit deja controverse în rândul pasionaților. Modelul Temerario expus în cadrul Monterey Car Week 2026 beneficiază de o grafică inspirată de tricolorul italian, alături de celelalte modele Lamborghini hibride, iar schema de culori în 3 tonuri a împărțit aproape instantaneu opiniile publicului. Lamborghini descrie automobilul drept un proiect Ad Personam, programul intern de personalizare al mărcii, și prezintă grafica drept un omagiu adus măiestriei italiene. Exemplarul prezentat utilizează o schemă de culori împărțită orizontal: negru în partea superioară, alb în zona centrală și turcoaz în partea inferioară a caroseriei. O bandă tricoloră traversează capota și reprezintă o trimitere directă la steagul Italiei. Aspectul este completat de jante negre și etriere de frână roșii. Dincolo de grafica exterioară, exemplarul expus la Pebble Beach utilizează aceeași configurație tehnică precum celelalte versiuni Temerario. Motorul V8 de 4.0 litri, cu două turbocompresoare, dezvoltă individual 789 CP și 730 Nm. Acestuia i se alătură 3 motoare electrice, unul amplasat în partea din spate și două pe puntea față, care cresc puterea totală a sistemului la 907 CP și aproximativ 800 Nm. Sursa
-
Producătorul britanic a confirmat proiectul „From Sea to Sea”, o colecție de 3 configurații SV Bespoke dezvoltate exclusiv pentru clienții din Statele Unite. Doar 250 de exemplare vor fi disponibile, pentru a celebra 250 de ani de independență americană. Fiecare dintre cele 3 versiuni — Desert Ember, Summit Frost și Ocean Crest — este construită pe baza modelului Range Rover SV cu ampatament standard sau lung. Desert Ember este inspirat de peisajele din sud-vestul Statelor Unite și beneficiază de o caroserie în nuanța Sunrise Copper Satin, completată de un plafon contrastant Auriu Sand și jante de 23 de inch cu inserții Sunset Copper. La interior, pielea semi-anilină Ebony este combinată cu un plafon din piele Ebony. Summit Frost își preia inspirația de la vârfurile acoperite de zăpadă ale parcurilor naționale americane. SUV-ul este finisat în nuanța Alb Icy Gloss și are un plafon contrastant Albastru Dark, în timp ce jantele de 23 de inch primesc inserții Alb Icy. Habitaclul este echipat cu piele semi-anilină Perlino și același plafon din piele Ebony. Ocean Crest completează trio-ul cu o caroserie finisată în nuanța Albastru Constellation Gloss, un plafon contrastant argintiu și albastru deschis și jante de 23 de inch în nuanța Albastru Constellation. La interior, pielea semi-anilină Caraway și plafonul Caraway înlocuiesc tonurile mai închise întâlnite pe celelalte versiuni. Toate cele 3 modele utilizează aceeași configurație tehnică, cu un motor V8 de 4.4 litri, cu două turbocompresoare, furnizat de BMW. Acesta dezvoltă 523 CP și 750 Nm și permite o accelerație de la 0 la 100 km/h în 4.3 secunde. Prețurile pornesc de la 215.000 de dolari pentru versiunea cu ampatament standard și ajung la 219.700 de dolari pentru modelul cu ampatament lung, înainte de adăugarea opțiunilor suplimentare disponibile prin programul SV Bespoke. Sursa
-
Daca e cum spune Madalin ai putea incerca sa iti faci actualizare la driveru placii video posibil sa ai o placa video mai veche si sa nu fie la curent cu driverele sau poate chiar dll-urile sau direct vredits de download de pe google de la microsoft. Iti recomand ALL IN ONE microsoft.