Jump to content

Denominare / Denomination


Mastertrap21
 Share

Denominare / Denomination  

462 members have voted

  1. 1. Sunteti de acord cu solutia denominarii ? Do you agree upon the denomination solution ?

    • Da / Yes
      340
    • Nu / No
      122


Recommended Posts

Pe mine personal nu ma deranjeaza denominarea eu joc de distractie si nu pentru bani,dar am votat contra.

De ce?

1.Deoarece va fi greu ca un player care isi va face cont sa vada ca are 50$ in mana si 150$ in banca(sau cat sunt sumele,nu stiu exact) si probabil nu va mai juca.

2.Pentru playeri cu level de peste 35 nu va fi o problema dar pentru cei cu level mai mic sa vada ca din 15.000.000$ au ramas cu 150.000$ le va fi greu.

3.Iar cei care acuma au bani pe maxim,vor avea din nou aceasta problema peste ceva timp.

4.Daca se va gasi o solutie pentru sumele sub 100$ va fi destul de bine dar sunt multe de care trebuie sa fie aranjate de la /heal de la medici si la repair si refill gratis cu 1$ actual,biz si asa mai departe.

5. In prima saptamana sunt convis ca vor fi multe reclamatii gen "i-am vandut faggio-ul din gresala cu doua zerouri mai mult si nu vrea sa imi dea banii inapoi " etc.

6.Acest lucru doar va amana problemele celor care au bani pe maxim si ii va incurca pe playeri noi.

Link to comment
Share on other sites

Poate că nu sunt eu omul cu cea mai mare rată de influenţare dar...

 

Ne-am putea apropia mai mult de realitate, nu ştiu ce suflu au mai avea jucătorii de level 1 în momentul acesta în care le-ai spune că unii au peste 1 miliard,

deci ar fi mult mai realist.

 

Oamenii cu mulţi bani nu vor fi de acord, e clar.

Ei sunt de acord cu diferenţele dintre jucători.

 

Consider o bună iniţiativă. Mulţumim B-Zone.

 

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt de acord. Dar, după această denominare, se vord reducere şi sumele aflate în conturile noastre? Adică, dacă avem 700$ în cont, vom rămâne cu 7$? Quote vă rog.

 

Da, se reduc TOATE sumele de pe server cu două zerouri (prețuri, bani din bancă, bani cash, etc.).

 

Poate că nu sunt eu omul cu cea mai mare rată de influenţare dar...

 

Ne-am putea apropia mai mult de realitate, nu ştiu ce suflu au mai avea jucătorii de level 1 în momentul acesta în care le-ai spune că unii au peste 1 miliard,

deci ar fi mult mai realist.

 

Oamenii cu mulţi bani nu vor fi de acord, e clar.

Ei sunt de acord cu diferenţele dintre jucători.

 

Consider o bună iniţiativă. Mulţumim B-Zone.

 

Oamenii cu mulți bani ar trebui să fie 100% de acord cu modificarea pentru că lor le aduce cel mai mare beneficiu, o să-și poată ține toți banii în bancă. De pierdut nu pierde nimeni nimic. Că nu vă furăm din bani, doar tăiem niște cifre.

Link to comment
Share on other sites

Din partea mea aveti un mare CONTRA, voi nu va ganditi cu ce bani o sa ramaneti dupa aceasta "Denominare", faceti si voi putin niste calcule, cred o sa va apuce nervii. Ganditi-va bine inainte sa luati o decizie!

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit, evoluam.

Pana la urma s-a tinut, cred, cont de propunerea mea cu doua zerouri.

Personal imi place ideea, o sa se obijnuiasca toata lumea si mi se pare mult mai RP ca o masina, gen infernus sa coste 9.75m decat 975m.

Nu pierde nimeni nimic, poate doar mici schimbari la bizurile cu fee maxim de 100$.

Oricum felicitari pentru solutia gasita, sper sa avem aceste noi update-uri cat mai repede!

Link to comment
Share on other sites

Din partea mea aveti un mare CONTRA, voi nu va ganditi cu ce bani o sa ramaneti dupa aceasta "Denominare", faceti si voi putin niste calcule, cred o sa va apuce nervii. Ganditi-va bine inainte sa luati o decizie!

Nu ai inteles ideea acestei denominari... Valoarea BANULUI VA RAMANE ACEASI!

Link to comment
Share on other sites

Din partea mea aveti un mare CONTRA, voi nu va ganditi cu ce bani o sa ramaneti dupa aceasta "Denominare", faceti si voi putin niste calcule, cred o sa va apuce nervii. Ganditi-va bine inainte sa luati o decizie!

 

E părerea ta, însă nu înțeleg la ce te referi. Nu te încurcă cu ABSOLUT NIMIC faptul că scad TOATE sumele pentru că nu pierzi NIMIC.

 

Să zicem că momentan plătești 100$ pe un hotdog și tu ai 1000$. După update vei plăti 1$ pe hotdog și tu ai 10$. Raportul e EXACT același, și anume de 10%. Singurul lucru care se schimbă e lungimea sumei, nu valoarea în sine.

 

PS: Nu mai faceți posturi doar cu: PRO, e o idee bună sau CONTRA, e o idee proastă. Sunt considerate posturi inutile și sancționabile. De asemenea vor fi șterse.

Link to comment
Share on other sites

Am votat [Da] nu vad diferenta decat in bine pacat ca uni au alta gandire si au inceput sa zica ca mai bine wipe cu toate ca nu are nici o legatura cu denominarea !

Cu ani in urma cand s-a taiat din 0 la moneda romaneasca nu am vazut sa se planga nimeni fiecare avea aceiasi suma de bani adevarat la aspect pare mai putin dar la valoare e aceiasi!

 

 

Pe mine personal nu ma deranjeaza denominarea eu joc de distractie si nu pentru bani,dar am votat contra.

De ce?

1.Deoarece va fi greu ca un player care isi va face cont sa vada ca are 50$ in mana si 150$ in banca(sau cat sunt sumele,nu stiu exact) si probabil nu va mai juca.

2.Pentru playeri cu level de peste 35 nu va fi o problema dar pentru cei cu level mai mic sa vada ca din 15.000.000$ au ramas cu 150.000$ le va fi greu.

3.Iar cei care acuma au bani pe maxim,vor avea din nou aceasta problema peste ceva timp.

4.Daca se va gasi o solutie pentru sumele sub 100$ va fi destul de bine dar sunt multe de care trebuie sa fie aranjate de la /heal de la medici si la repair si refill gratis cu 1$ actual,biz si asa mai departe.

5. In prima saptamana sunt convis ca vor fi multe reclamatii gen "i-am vandut faggio-ul din gresala cu doua zerouri mai mult si nu vrea sa imi dea banii inapoi " etc.

6.Acest lucru doar va amana problemele celor care au bani pe maxim si ii va incurca pe playeri noi.

Am o intrebare ti se pare mai usor cand intri cu cont nou si vezi ca x are 800.000.000$+ ? gadeste si tu logic nu e diferenta, greu o sa le fie celor care zic si acum 1 milion in loc de 100lei se mai intampla si bunica zice la fel!

Edited by Sebynt
Link to comment
Share on other sites

Se scad doar două zerouri. Dacă scazi din 400$ două zerouri rămâi cu 4$.

 

Si daca am 40$, ce mai scad? 0,40? :\

 

Eu sunt PRO, deoarece sunt prea multe 0-uri (mai taiati din ele). O idee buna, sper s-o implementati cat mai curand.

Link to comment
Share on other sites

Contra.

In prima saptamana toti o sa vanda vehiculele la un pret gresit, si dupaia o sa se planga

Multi o sa se sperie, sunt unii care au 1 miliard in mana / infernus si 1,4mld in banca, ce vor zice cand vad ca din 1,400,000,000 vor avea 14,000,000

O sa apara foarte multe bug-uri, nu la toate bizurile o sa fie bine gandita metoda, ...

Mai mult dati serverul peste cap, lasati-l asa, chiar daca nu e prea RP cu banii astia, macar evitam problemele de mai sus.

Edited by JohNNyB
Link to comment
Share on other sites

Si daca am 40$, ce mai scad? 0,40? :\

 

Eu sunt PRO, deoarece sunt prea multe 0-uri (mai taiati din ele). O idee buna, sper s-o implementati cat mai curand.

Probabil suma minima o sa fie pusa la 100$ aka 1$ dupa denomiare. Ma refer la sumele de bani. La bizurile cu fee maxim 100$ se va gasi altceva.

Link to comment
Share on other sites

Bun, sa zic PRO.

Dar am unele nelamuriri:

1. La CNN, Phone si Hospital ce fee va fi?

2. Cei ce pun rent la casa 100$, multi vor fi dezorientati si confuzi de acest rent.

3. Care va fi /bizfee maxim?

4. Banii din case (cei din rent) vor avea 2 0 taiaite.?

5. Limita maxima in banca?

Eu unul sunt de acord cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt PRO,erau prea multe 0-uri.Pentru cei incepatori cand vedeau ca trebuia sa dea 975.000.000 pe un infernus ii lua cu lesin.Plus ca acuma e mult mai bine pentru cei care au atins limita de bani,mi se pare o idee foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Contra.

In prima saptamana toti o sa vanda vehiculele la un pret gresit, si dupaia o sa se planga

Multi o sa se sperie, sunt unii care au 1 miliard in mana / infernus si 1,4mld in banca, ce vor zice cand vad ca din 1,400,000,000 vor avea 14,000,000

O sa apara foarte multe bug-uri, nu la toate bizurile o sa fie bine gandita metoda, ...

Mai mult dati serverul peste cap, lasati-l asa, chiar daca nu e prea RP cu banii astia, macar evitam problemele de mai sus.

 

1. Nu se implementeaza acum ci peste minim o luna, crezi ca nu are timp lumea sa vada un topic si sa il inteleaga intr-o luna ? Daca aceasta propunere va fi acceptata chiar crezi ca nu se va anunta din timp data exacta si implicatiile ?

2. Cum ai putea sa vinzi aiurea cand o masina se vinde cu cateva zeci/sute de milioane care dupa denominare ar insemna cateva miliarde, zeci de miliarde (sume imposibile de avut in acest moment deci tranzactia gresita nu s-ar putea efectua).

3. Stii tu ca vor aparea buguri ? Tu crezi ca asa ceva se implementeaza intr-o noapte la betie ? Daca tie ti se pare greu nu inseamna ca pentru toti e greu.

Link to comment
Share on other sites

PRO si de la mine, ar readuce economia serverului inapoi, prea multi player au sume imense...

Va fi rau pentru playerii mici la ce sume de bani mici pe care le au daca mai scad si banutii aceia vor iesii din ei... crezand ca nu voir strange un ban niciodata, aici ma refer la playerii de 11-12 ani care sunt obisnuiti cu serverele de DM / Stunt....

Link to comment
Share on other sites

Sunt PRO!

De ce?

* Pentru ca serverul va fi mult mai roleplay.

* Putem compara cateva preturi cu cele din viata reala:

- un hotdog costa 100 $ si cu taiarea zero-urilor ar ajunge 1$ pret din viata reala.

- O masina in realitate nu costa 900 mil. $(am dat un exemplu), cele mai "performante" masini ajung la 4,5 mil $

- O casa accesibila si care sa arate si bine nu costa 20.000.000, costa in jur de 200.000 $(am dat un exemplu).

- In toata lumea nu sunt foarte multi oameni "miliardari" in $.

 

Daca am spus/scris ceva aiurea, imi cer scuze.

Edited by Aragorn
Link to comment
Share on other sites

Bun, sa zic PRO.

Dar am unele nelamuriri:

1. La CNN, Phone si Hospital ce fee va fi?

2. Cei ce pun rent la casa 100$, multi vor fi dezorientati si confuzi de acest rent.

3. Care va fi /bizfee maxim?

4. Banii din case (cei din rent) vor avea 2 0 taiaite.?

5. Limita maxima in banca?

Eu unul sunt de acord cu asta.

 

1. Aceleasi valori ale banilor ca si acum doar ca vor fi calculate altfel si vor avea doua zerouri in minus...2. Pentru cazurile in care exista posibilitatea setarii de 1 dolar a costului final (adica aproape gratis) probabil se va opta pentru posibilitatea pretului 0 (adica tot gratis).3. 1 dolar sau 0 (pentru enter)4. da5. 1.4 mld

Link to comment
Share on other sites

CONTRA dupa parerea mea incercati incet incet sa aduceti serverul la HARD Role-Play,este foarte bine ca acum,numai pe serverele HARD-RP este asa,lasati serverul cum este,numai aplicati metode HARD-RP,ati putea deschide un server HDRP si gata.:) mai bine cum este acum..

 

Un sofer de autobuz sa primeasca 4dolari?

 

Sper ca in viitorul apropiat sa nu incepem sa vorbim pe joc cu /b "/me si etc :)

Link to comment
Share on other sites

Si daca am 40$, ce mai scad? 0,40? :\

 

Eu sunt PRO, deoarece sunt prea multe 0-uri (mai taiati din ele). O idee buna, sper s-o implementati cat mai curand.

 

Dacă te referi la suma cash, atunci fie rămâi cu 0$, cel mai probabil, sau cu 4$. Însă acestea sunt sume infime de bani la care nu se observă diferența având în considerare sumele actuale de bani. Momentan dacă pierzi 40$ nu le simți dispariția, nici un jucător de level 1 cu 7.500$ în mână nu prea le simte dispariția.

 

Contra.

In prima saptamana toti o sa vanda vehiculele la un pret gresit, si dupaia o sa se planga

Multi o sa se sperie, sunt unii care au 1 miliard in mana / infernus si 1,4mld in banca, ce vor zice cand vad ca din 1,400,000,000 vor avea 14,000,000

O sa apara foarte multe bug-uri, nu la toate bizurile o sa fie bine gandita metoda, ...

Mai mult dati serverul peste cap, lasati-l asa, chiar daca nu e prea RP cu banii astia, macar evitam problemele de mai sus.

 

Toți e un cuvânt cam mare. Eu nu prea cred că TOȚI o să greșească suma. Singurii care vor greși suma sunt cei care n-au habar de aritmetică. După cum am spus mai sus, nu aveți decât de tăiat două zerouri din sumă, atâta tot. Dacă nici de asta nu sunteți în stare atunci...

 

Nu o să se sperie nimeni din moment ce denominarea e anunțată cu cel puțin 1 lună înainte de efectuarea ei. Până la efectuare va afla toată lumea de ea și vor știi de ce nu mai au suma veche de bani.

 

Ce bug-uri? Ești tu scripter să știi sigur că apar bug-uri? Dacă n-ai cunoștințele necesare atunci ar fi indicat să nu-ți dai cu părerea, pentru că spui prostii și alții se vor lua după tine.

 

Din cauza sumelor imense de pe server el e dat deja peste cap. Această modificare nu afectează pe nimeni cu nimic, poate doar pe cei ce nu știu efectua o împărțire.

 

Bun, sa zic PRO.

Dar am unele nelamuriri:

1. La CNN, Phone si Hospital ce fee va fi?

2. Cei ce pun rent la casa 100$, multi vor fi dezorientati si confuzi de acest rent.

3. Care va fi /bizfee maxim?

4. Banii din case (cei din rent) vor avea 2 0 taiaite.?

5. Limita maxima in banca?

Eu unul sunt de acord cu asta.

 

1. Am explicat într-un alt post. Citește tot ce am postat în acest topic.

2. Singurele persoane dezorientate vor fi probabil începătorii. Însă și ei când vor vedea că au 75$ în mână nu cred că vor lua rent la o casă cu rentul 100$.

3. Același care e și acum însă cu două zerouri lipsă.

4. Da. Toate sumele vor fi denominate.

5. Limita va rămâne de 1.4 miliarde de $.

 

CONTRA dupa parerea mea incercati incet incet sa aduceti serverul la HARD Role-Play,este foarte bine ca acum,numai pe serverele HARD-RP este asa,lasati serverul cum este,numai aplicati metode HARD-RP,ati putea deschide un server HDRP si gata. :) mai bine cum este acum..

 

Un sofer de autobuz sa primeasca 4dolari?

 

Sper ca in viitorul apropiat sa nu incepem sa vorbim pe joc cu /b "/me si etc :)

 

N-are legătură denominarea cu Hard Rp.

Link to comment
Share on other sites

Mai nou cititi ganduri? Fiecare update pe care l-ati facut voiam sa-l propun, dar nu a fost topicul deschis. Asta era una dintre principalele care voiam sa vi le aduc in vedere, dar se pare ca totul ajunge la un consens. Pro, desigur. Ne incurcam in milioane si miliarde, cand unii dintre noi se incurca la impartiri.

Link to comment
Share on other sites

Pro, sumele utilizate in prezent sunt mult prea mari. Dupa ce o sa ne obisnuim cu noul sistem o sa fie mult mai bine.

 

Problema pe care, din cate observ, nimeni nu a ridicat-o in acest topic este cea a /fare'ului de la taxi. Pot sa am parte de o mica lamurire in aceasta privinta ?

Link to comment
Share on other sites

Pro, sumele utilizate in prezent sunt mult prea mari. Dupa ce o sa ne obisnuim cu noul sistem o sa fie mult mai bine.

 

Problema pe care, din cate observ, nimeni nu a ridicat-o in acest topic este cea a /fare'ului de la taxi. Pot sa am parte de o mica lamurire in aceasta privinta ?

 

Ce problema? Daca fare-ul este acum 100$, el va fi dupa update 1$...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.