Jump to content

Problema audio


RAZEN'ROYAL

Recommended Posts

Buna seara, de ce nu imi merge sunetul la PC?

Nu am placa audio, merg toate mufele, merg castile/boxele, am reinstalat driverul audio, dar degeaba, in dreapta jos pe acea iconita de volum este un X mic intr-un cerc.

Cand dau clic pe inconita, incepe sa scaneze care e problema si dupa ce o gaseste spune ca sunetul audio e dezactivat, am intrat in services din start, am dat la windows audio, e activat, am dat si in control panel, si acolo e activat, totul e activat, dar nu se aude.

Aceasta problema s-a intamplat dupa ce am dat restart la PC, inainte de restart mergea.

 

uitati aici o poza: http://imgur.com/c7mkp6V

Nu pot sa dau disable nici configure.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu am placa audio

Nu prea înţeleg ce ai vrut să spui aici.

 

În orice caz, mergea înainte? Ce s-a schimbat?

Eşti sigur că ai instalat driverul corect?

Ai boxele băgate în priză? (nu te iau "la mişto", dar se poate întâmpla şi la case mai mari)

Ai instalat windows-ul recent?

Nu ai un alt set de boxe sau căşti pentru a te asigura că nu s-au ars boxele?

Încearcă şi mufa din faţă (dacă o ai), se mai poate să se fi ars mufa ta de la PC şi nu mai face legătură cu boxele.

Link to comment
Share on other sites

La placa audio, am vrut sa zic, ca nu am placa de sunet, e incorporata in PC.

Mergea inainte.Inainte de restart mergea perfect totul, dupa ce s-a restartat PC numai mergea sunetul atat.

Am instalat driverul corect, am incercat si altele 2, am 2 perechi de casti si o pereche de boxe, la laptop merg si la PC nu.

Windowsul nu a mai fost instalat din 2011, nu am CD ROM ca sa il reinstalez, am sa caut pe net sa cumpar unul, si o sa il reinstalez dar asta mai dureaza.

La placa de sunet incorporata am 6+1 si am incercat toate mufele doar 1 este buna, adica cea pentru boxe/casti.

Uite o poza care e problema : http://imgur.com/jv2dkHw

 

Link to comment
Share on other sites

@,@, Este in priza tot, si la volum nu pot da mai tare/mai incet, se vede intro poza din alea de mai sus, ca in stanga jos este un x rosu mic, si nu pot regla volumul

 

Cum intru in BIOS ca poate e dezactivat de acolo audio device..

 

Cum intri in BIOS? Sincer cred ca difera de la PC la PC, eu unul cand ii dau restart si apas pe tasta TAB/ESC ma baga in BIOS si imi fac de cap...vezi poate merge.

Link to comment
Share on other sites

@@sRn,

E facut pe piese, nu are un nume, uite aici ce are PC:

 

Windows 7 Ultimate

Processor : Intel® Core 2 CPU 6600 @ 2.40 GHz 2.40 GHz

Installed memmory (RAM) : 2.00 GB

System type : 64-bit Operating System

Placa video : GeForce GT 430 1GB

 

Windowsul e activat, cu licenta originala.

 

Link to comment
Share on other sites

salut

este un programel cu care poti face stick-ul bootabil, iti trebuie doar sa ai un windows scos de pe net

programul se cheama rufus

 

iar in legatura cu sunetul nu prea cred ca e atat de grav incat sa fie din bios

du-te la device manager, il gasesti la proprietatile pc-ului

acum cauti sound, video and controller

aici cauti driver-ul audio, banuiesc ca Realtek, click dreapta pe el, uninstall

dupa care te intorci inapoi la device manager si dai click pe prima chestie ce iti apare, username-ul tau -PC si selectezi scan for new hardware

 

practic lasi calculator sa-si aleaga un driver audio bun, poate nu ultimul dar unul bun

 

 

daca tot nu ai rezolvat sa ma anunti printr-un tag sau ceva.

Link to comment
Share on other sites

@@Radu,@@sRn Va multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat.

 

Mai am o problema, nu pot instala driverul pentru placa video, uitati o poza cu erroarea: http://imgur.com/iYA0Wjk

 

Am rezolvat problema, multumesc oricum.

Multumesc amandurora pentru ajutorul acordat, mi-ati fost foarte de folos, mai ales Radu a avut rabdare peste 2 ore sa stea la mine-n pc sa rezolve problema, nu s-a dat batut, o seara frumoasa.

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.