Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Recomandare PC


Recommended Posts

  1. Buget: 4500-5000lei

  2. Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.): Pastrez doar CD-ROM-ul.

Rezolutia monitorului pe care va fi folosit: Asta pot sa zic ca o sa cumpar altul mai tarziu doar ca acuma imi fac doar pc-ul.

Aveti nevoie de monitor?:-

Aveti nevoie de periferice?-:

Pentru ce va fi folosit PC-ul (Gaming/Office/Multimedia)?: Toate 3.

Ce titluri de jocuri veti juca, in caz ca este de Gaming?: GTA V, SAMP, CS 1.6, CS GO ETS2 ATS2 si mai multe jocuri.

Doriti ca PC-ul sa fie silentios?:Nu conteaza.

Alte precizari: M-am gandit la acest tip de pc - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1849991/

Link to comment
Share on other sites

Ai uitat sa pui si sursa. Iar orice PC de peste 3000 lei are nevoie obligatoriu de SSD, n-ai idee cat de mult influenteaza performanta timpii aia mici de accesare, care nu mai tin procesorul in loc. In loc sa pui 4 placute de cate 4GB, mai bine pui 2 placute de cate 8GB, iesi si mai ieftin si mai ai si posibilitatea de upgrade in viitor. Nu exista sport de performanta real intre single, dual si quad channel cand folosesti GPU dedicat. Si oricum, ultimile 3 sau 4 generatii Intel au suportat maxim dual channel, adica 4 placute nu le vedea in quad channel, ci dual channel + dual channel ca sa zic asa.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mai astepti putin, poti sa iei GTX 1070, mult mai bun decat 970 la aproximativ acelasi pret(depinde cat o sa fie in romania). Ai nevoie si de o sursa pentru sistem. Folosesti programe ce necesita un cpu bun? Vrei sa faci overclocking? Poti castiga ceva banuti daca iei un procesor mai slabut si o placa de baza mai ieftina, si de inceput 8 gb ram iti ajung si pe viitor faci un upgrade.

 

Edit: Ai nevoie neapart de tastatura si casti acuma?

Edited by FarisAlexander
Link to comment
Share on other sites

Uite aici un pc decent http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-black-fury-v2-intel-i5-6500-8gb-ddr4-1tb-hdd-plus-240gb-ssd-r9-390-g1-gaming-8gb-gddr5-3-ani-garantie/

1.Nu ai nevoie de i7 pentru gaming, e destul de bun si un i5, iesi mult mai ieftin.

2. r9 390 8 gb e putin mai buna in unele jocuri decat gtx 970 4 gb .

3. Pc-u pus de mine are si un ssd de 240 de gb care e necesar :) pentru orice pc mai scump de 3500 de lei.

 

Link to comment
Share on other sites

@Vlad, Din cate vezi, a pus si office/multimedia.

, La procesorul ala o sa ai nevoie si de un cooler. iti recomand o lada de inghetata, sau unul pe liquid.

Procesorul in timpul randarilor va fii folosit 100% daca nu ma insel.

Poti sa mai astepti pentru GTX1070, eu chiar ma gandesc sa fac un upgrade.

Daca il vei folosii foarte mult la radari / editat, iti recomand un monitor ultrawide (21:9, cel normal de 1800p e 16:9).

 

Link to comment
Share on other sites

Pai , in primul rand este consumul mai mare ca al unei placi de la envidia iar in al 2 rand avantajul in DirectX 12. Eu o detin , este foarte buna , in cazul in care vrei sa o iei n-ai cum sa gresesti cu ea

Edited by Syndicate
Link to comment
Share on other sites

Pai , in primul rand este consumul mai mare ca al unei placi de la envidia iar in al 2 rand avantajul in DirectX 12. Eu o detin , este foarte buna , in cazul in care vrei sa o iei n-ai cum sa gresesti cu ea

 

Posibil sa mai ma gandesc daca iau mutumesc pentru sfaturi puteti inchide topicul.

Link to comment
Share on other sites

@@Dookie,

 

Postare stearsa. Aici nu merge cu "mai pui tu un ssd, o sursa corsair de 650w". GTX 1080 costa 3700 lei, doar cu placa video si procesorul i-ai depasit bugetul. Cand te vei documenta mai bine, vei putea face recomandari. Nu vreau o arie poluata, poti face posturi in alta parte, aici se vede cine e pe langa.


 

Posibil sa mai ma gandesc daca iau mutumesc pentru sfaturi puteti inchide topicul.

Topic inchis.

 

Nu stiu ce ai inteles de aici, dar in fine. Iti recomand sa nu iei sfaturi de la toti cei ce posteaza pe aici. La o prima vedere, doar eu, Koverino, Proof si Vlad suntem printre cei care dam recomandari utile pe aici, fara sa fim in cautare de posturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.