Jump to content

Interviu #56 - Johnny - RPG Admin 4


Skipper
 Share

Recommended Posts

jaHAPGm.png



Skipper: Salut, Johnny! În primul rând doresc să știu care este numele tău, câți ani ai și unde locuiești.


Johnny: Te salut și eu Skipper! Vreau mai întâi să-ți multumesc pentru inițiativa de a-mi lua acest interviu. Îmi face plăcere să răspund acestor întrebări. Păi, să vedem... Numele meu este Ionuț, am 23 de ani și locuiesc în orașul Târgoviște, județul Dâmbovița.


Skipper: Ce îți place să faci adeseori în timpul tău liber?


Johnny: În afara faptului că-mi place să petrec timpul cu prietenii, cred că una din pasiunile principale este reprezentată de "statul la calculator". Deși probabil nu-mi place să recunosc, cred că sunt oarecum dependent de asta. Am avut odată o perioadă de vreo 3 zile în care nu am avut conexiune la internet și neavând ce să fac, am revăzut sezonul 1 din Lucifer pe care-l aveam descărcat (revăzut însemnând pentru a 3-a oară). Și că tot a venit vorba de Lucifer, o altă pasiune ar fi vizionatul de filme și seriale.


Skipper: Obişnuieşti să urmăreşti meciurile de fotbal? Dacă da, al cărei echipe de fotbal eşti fan?


Johnny: Nu sunt microbist. Rareori vizionez câte un meci de fotbal și doar pe la bar, când sunt cu prietenii (asta pentru că ei sunt microbiști, sau pentru ca pun la pariuri). Probabil ca majoritatea, îmi place Barcelona. Din echipele fotbalului românesc nu mă atrage niciuna.


Skipper: Ai vreun idol ce joacă la vreuna din echipele de fotbal ale lumii?


Johnny: Când eram mai mic îmi plăcea foarte mult de Ronaldinho. Consider eu că acela era chiar un jucător bun. Dar cum de acesta nu se prea mai aude nimic, presupun că Messi ar fi favorit.


Skipper: Ce părere ai despre organizaţia Illuminati?


Johnny: Nu sunt foarte informat despre această organizație dar din ce citisem acum mult timp, cică ar fi o organizație constituită din cei mai importanți oameni ai lumii, și când spun importanți mă refer la oameni cu influență, oameni care fac "pământul să se învârtă". Dacă nu mă înșel, totodată reprezintă și un cult religios. Asta dacă nu cumva confund cu masoneria. Tind să cred că ar putea exista o astfel de organizație, întrucât odată auzisem că Bill Gates ar fi finanțat idei prin care să se micșoreze populația lumii. Înainte mai erau războaie și epidemii care mai triau din populație. Populația lumii este într-o continuă creștere, creștere accelerată chiar. Spre exemplu, suntem de 10 ori mai mulți oameni ca acum 400 de ani, fiind în prezent circa 7 miliarde și se preconizează că până în anul 2050 vom depăși 10 miliarde. Asta înseamnă mai multe lucruri, precum: suprafață locuibilă mai puțină, hrană și apă mai puțină, poluare mai multă. Cândva, vom ajunge să nu mai avem loc pe Pământ. Știu, mi se pare sadic să te gandești la asta dar se pare că cei cu bani chiar iau în calcul astfel de lucruri.


Skipper: Crezi în superstiţii? Dacă da, în ce anume mai exact?


Johnny: Nu cred în superstiții, așa cum nu cred în destin sau soartă. Dacă aceastea ar exista, unde ar mai fi liberul arbitru? Ar însemna că dacă fac ceva greșit, practic sunt nevinovat, că așa mi-a fost scris. Deci nu, nu cred. Destinul ni-l facem singuri.


Skipper: Cum te vezi peste 5 ani?


Johnny: Dat fiind faptul că anul acesta am terminat facultatea și plănuiesc să mă angajez, probabil peste 5 ani m-aș vedea deja angajat, poate și cu o funcție mai mare în grad, de ce nu nevasta, poate chiar și copii. Da, vine o vreme la care începi să te gândești și la astfel de lucruri. Mereu m-am considerat mai copilăros și cred că mi s-ar părea o risipă să te căsătorești de la o astfel de vârstă dar, vine timpul. Deși în interior te vezi tot un copil, ei bine în oglindă nu mai ești de mult. Viața e pe etape, iar cea a adolescenței a trecut de mult, fie că ne place sau nu.


Skipper: Ce genuri de muzică asculţi?


Johnny: Ascult o gamă variată de genuri muzicale, de la bine cunoscutele manele, însă nu orice manele (mai de dragoste așa, mai vechi, dar și mai noi; nu-mi plac cele de șmecherie, barosăneală, mafie etc.), pop, dance, hip-hop, dubstep, trapmix, deepcool și uneori, la un grătar sau o petrecere de ce nu și o populară.


Skipper: Cum ţi se pare radioul comunităţii B-Zone?


Johnny: Nu ascult foarte des muzică în joc, întrucât de regulă joc samp fără sunet. De regulă ascult muzică pe youtube. Pot spune că în acele rare dăți când am ascultat a fost foarte ok, adică am ascultat melodii frumoase, ca și pe KissFM sau Radio21. Cred că ar putea intra în competiție dacă ar fi la fel de populari.


Skipper: Ai permis de conducere? Dacă da, ce categorie?


Johnny: Da, am permis de conducere din 2011, categoria B. Aș fi putut să fac de profesionist, dar nu știu de ce n-am făcut. Acum regret. Totuși, nici acum nu cred că-i prea târziu.


Skipper: Când și cum ai auzit de B-Zone?


Johnny: Totul se întampla în iarna anului 2010, prin februarie. Pe atunci eram jucător de Counter-Strike 1.6. Un coleg de-al meu de liceu, îmi tot spunea că s-a apucat recent de samp și că e foarte mișto și să încerc și eu. E drept că GTA San Andreas (Singleplayer) mi-a plăcut, dar nu mi-a surâs ideea de a juca Multiplayer, așa că-l tot refuzam spunându-i că nu joc că are să nu-mi placă. Tot insistând să intru măcar să vad cum e, și că dacă are să nu-mi placă să nu joc, am zis să-i fac pe plac. Mi-am instalat samp, mi-a dat serverul B-Zone și a trebuit să-mi aleg un nume cu care să joc. Având în vedere că-mi placea cum suna Mick sau Mike, dar îi recomandasem unui prieten care-și deschisese un radio pirat să folosească acel nume ca DJ, pentru a nu plagia, mi-am pus numele Micky. Intru în joc, îmi aleg parola, vârsta și ce se mai cerea pe atunci și mă spawnează la Gara LS (acolo era atunci locul de spawn). Vine la mine =SOLDIER=, acesta fiind colegul meu de liceu, care mă tot bătuse la cap să joc samp. Așa cum mă așteptam, la început nu prea mi-a plăcut, pentru că nu cunoașteam nici modul de joc, regulile, playerii și cu atât mai puțin comenzile. După ce =SOLDIER= mi-a făcut cunoștință cu câțiva prieteni de-ai lui (el juca deja de circa două săptămani) printre care Colgate, LittleMan și cred că și PadVlad, am început să o iau așa ușor. Mai întâi mi-am luat rent la casa lui Oasis pe atunci, aproape de farmer, acesta fiind și primul meu job. Cred că farmer era cel mai bun job pe atunci, dar avea și o mică problemă. Erau doar 3 combine, iar noi eram mulți care voiam să muncim, așa că DM-ul era în floare. Ne făcusem și clan de DM-isti, cu =SOLDIER=, LittleMan și alții. Când ne supăra careva ne sunam repede și mergeam pe ei să-i "împachetăm". Presupun că am avut noroc că n-am fost sancționați de către admini, deoarece regulile erau mult mai drastice decât acum. Pentru DM aiurea se dădea de la warn până la ban. După un timp, plictisit de felul de a câștiga bani la farmer, am învățat alte modalități de a câștiga bani. PadVlad m-a învățat să stau cu armele la vanul de rob (pe atunci sistemul de rob era diferit, se dădea doar de către o persoană care avea nevoie de o anumită mașină, un Pony negru care se spawna aproape de Gara LS, ulterior în cabana din padurea de langa HQ Green Street Blood) și cerând o taxă oricui dorea să folosească vanul pentru a da rob. Desigur, nu era deloc legal ceea ce făceam dar nici n-am spus că aș fi avut prea multă minte pe atunci. După o vreme, ajungând la un level destul de mare, aproximativ 20, am decis să aplic și eu la o facțiune. Neavând experiență n-am prea învățat și am picat testele la Fireman & Paramedics, după care am aplicat la News Reporter, unde de această dată am învățat și am luat testele. Pe atunci lider era Kip, totodată și admin. Ce pot să spun, am numai cuvinte de laudă la adresa lui. Dupa News Reporter, istoria continua cu FBI și NG. În 2011, prin noiembrie, plictisit puțin de monotonia de RPG, am început să joc și pe servere de stunt și dm, așa că am încercat și niște moduri mai puțin legale, precum parkour. Ei bine, acest parkour pe care-l aveam eu era puțin modificat față de cele standard, care se găseau pe net. Cu toate astea avea și un bug, și anume dacă stăteam afk mai mult de 1-2 ore, când reveneam în joc, dacă foloseam tasta space ca să alerg aveam un fel de speed. De regulă când se întâmpla asta dădeam relog și se rezolva dar datorită unor împrejurări în care un coleg de-al meu, membru NG mi-a confiscat licența de drive (eu fiind pe atunci sublider NG), într-o noapte, după ce am vizionat niște filme, am vrut să mă duc de la casă la bancă să depun banii pe care-i aveam cash (având mai mulți bani în bancă primeam dobândă mai mare). Neavând licența de drive n-am putut folosi mașina, așa că am profitat de acel bug al modului și am folosit acel speed pentru a ajunge la bancă. Chiar în acel moment Zuzu (actualul Vinnie) a dat /tv pe mine (un fel de /recon, care pe atunci putea fi folosit de orice player) și m-a filmat, după care m-a reclamat pe forum. A doua zi când m-am trezit eram deja banat de către Gabb, ulterior văzând și eu reclamația. Ca să fie clar, nu îl condamn pentru asta, în fond vina era numai a mea. Chiar cred că ar trebui să-i mulțumesc, pentru că având timp liber m-am concentrat pe ce era cu adevarat important pentru mine și am luat bacul. Am avut pauză de la sfârșitul lui 2011 și până prin aprilie 2014 când am văzut că Kelton deschisese topicul "Momentul iertării", așa că am decis să-mi încerc și eu norocul. Se pare că a meritat, am primit unban. Deoarece multe lucruri se schimbaseră între timp iar eu nu mai cunoșteam playerii, am jucat doar ocazional. Abia în 2015, chiar la începutul lui ianuarie am dat în joc de Piticul, Anna, AKAndrew (playeri vechi, pe care-i cunoșteam) și am început să joc din nou. Pe la sfârșitul lui iunie 2015, am văzut că se căutau admini, iar la îndemnul lui Sickk (tot prieten, care pe atunci era și el admin) am aplicat și eu pentru această funcție. Chiar în perioada aceea eram în sesiune, așa că timpul alocat jocului era destul de mic. Am primit un răspuns pozitiv exact când am terminat cu examenele, așa că funcția de admin a picat la fix. Eram în vacanță iar tot ce trebuia să fac era să-mi dedic timpul noii mele funcții, ceea ce am și făcut. Cu multă muncă și răbdare zic eu, am ajuns astăzi să fiu un admin level 4. Este o experiență plăcută, unde totodată am cunoscut și persoane foarte de treabă în stafful B-Zone. Ei bine, chiar și acum, dupa 6 ani, eu tot 3 facțiuni am în faction history: News Reporter (o dată), FBI (de două ori), NG (de două ori). Cea din urmă rămâne preferata mea. Întotdeauna m-am simțit bine în acea facțiune, indiferent de lider. Cred că are ceva aparte.


Skipper: Ce părere ai despre Bobo, fondatorul comunitătii B-Zone?


Johnny: Având în vedere că fac parte din stafful B-Zone și sunt și admin level 4, probabil lumea crede că stau cu Kelton și Bobo pe skype, că suntem prieteni la cataramă. Ei bine, nu e chiar așa. De când sunt eu admin, nu cred că am schimbat mai mult de 3 replici cu Bobo, așa că nu-l cunosc prea bine. Totuși, din ce am dedus eu până acum, pare un baiat de treaba, ambițios și deștept. Eu cred că nici acum, cu experiența pe care am câstigat-o, n-aș putea să dau naștere unei comunități, ca să nu mai zic să o conduc așa bine. Cred că a fost omul potrivit, la momentul potrivit. În urma ideii pe care a avut-o și muncii pe care a depus-o, se vede astăzi comunitatea B-Zone.


Skipper: Care este părerea ta ce privește partea tehnică legată de forum care este făcută de către DaniSteptu?


Johnny: Cred că-și face foarte bine treaba. Chiar anul trecut am primit warn și suspend pe forum de la el. Lăsând gluma la o parte, îl știu mai mult de când juca samp și făcea filmulețe, dar consider că-și face bine treaba.


Skipper: Ce părere ai despre Kelton, administratorul serverelor RPG?


Johnny: Pot începe prin a spune ce părere aveam înainte. Când eu eram membru NG prin 2011, el era în PD și țin minte că primise admin level 1. Sincer am crezut că au fost ceva manevre la mijloc, că a luat pe pile, ca să văd că mai târziu îi ia locul lui Alexander (aka Thomas aka Alyn_Maest) pe atunci Administratorul serverului / comunității. O bună perioadă de timp am crezut că Kelton e doar un "nene" care nu face mai nimic, decât pe șeful. Părerea s-a schimbat radical abia când am primit admin ( nu pentru ca am primit admin, ci pentru că așa am interacționat, și am ajuns să-l cunosc). Ei bine, îmi formasem o părere foarte greșită. Kelton a ajuns unde este acum prin muncă, foarte multă muncă. Am văzut cum responsabilitățile se schimbă în funcție de gradul de admin, și cum apar noi atribuții. Fiind cel care coordonează totul, el are cel mai mult de muncă. Și toate astea nu la un server, ci la patru. Sincer să fiu, nici nu știu cum face față. E o persoană foarte de treabă și înțelegătoare, îngăduitor cu greșelile noastre, a tuturor. Datorită lui regulamentul e așa flexibil iar sancțiunile sunt așa indulgente. Păi pe vremea lui Alexander, luai ban permanent cam din orice. Comunitatea B-Zone a ajuns astăzi unde e datorită muncii staffului, mai ales a lui Kelton. Cred că asta spune cel mai mult despre ce fel de persoană e.


Skipper: Ce părere ai despre TheKillerFish, cel care face parte din echipa staff-ului ce lucrează la update-urile serverelor RPG?


Johnny: Cine, Pește? Așa-l alint eu. Un om nota 10. E drept că rar dau ochii cu el prin joc, dar și când intră e show. Cât despre partea de scripting, prin 2010 se ocupa Andrei aka Rzr, după care i-a luat locul Mastertrap21. Revenind în 2015, îl văd scripter și pe KillerFish, care prin 2011 era de asemenea membru PD dacă-mi amintesc eu bine. Prima impresie a fost: "cum a ajuns și ăsta scripter?!". Ei bine nu așa. Omul chiar se pricepe, iar dovadă stau update-urile care vin unul după altul și care ne plac foarte mult. Face o treaba foarte bună! Doresc ca pe această cale să-i mulțumesc pentru acel update cu (ID) care apare în josul ecranului lânga nume. Folosesc destul de mult /makeleader și de multe ori, dacă dau pe nume mai sunt și alți Johnny (fani presupun). Acum că apare direct id-ul e mult mai ușor.


Skipper: Ce părere ai despre BlackThief ce se ocupă cu website-urile serverelor RPG?


Johnny: BlackThief aka Țiganu'? Nu, nu-i țigan deloc, doar că judecând după nume Black = negru iar Thief = hoț => hoț negru = țigan. Glumesc. E un coleg de treabă, care face o treabă foarte bună cu website-ul. Uitați-vă câte lucruri s-au schimbat de când se ocupă el de website. Cererile de unban, aplicațiile, reclamațiile și altele s-au mutat de pe forum pe rpg, fiind totodată simplificate și mai ușor de folosit.


Skipper: Cum îţi împarţi timpul între SA:MP şi facultate?


Johnny: Având în vedere că anul acesta am terminat facultatea, cred că nu mai cazul să-l împart. Totuși, acum împart samp-ul cu munca (nu sunt angajat, dar îl ajut pe tata cu niste proiecte), motiv pentru care acum acord mai puțin timp jocului. Totuși, încerc să-mi rezerv cât de mult timp și pentru joc, măcar pe partea de forum, răspunzând la PM-uri, reclamații lideri, nelămuriri etc.


Skipper: Crezi că ţi-ai îndeplinit obiectivul ajuns ca Admin 4 al serverului RPG? Ce aşteptări mai ai?


Johnny: Când am luat admin level 1, încercând să strang cât mai multe puncte pentru raport, i-am furat ca să zic așa un ban lui rikos. Ca să mă ierte a trebuit să-i promit că atunci când voi fi promovat la admin level 6 îi voi da admin level 5 lui. Nu cred că voi ajunge admin level 6, e deja destul de greu cu timpul pe care trebui să-l aloc pentru admin level 4, dar totuși sper la un admin level 5. Atunci consider eu că voi atinge apogeul.


Skipper: Crezi că este bună alegerea celor 4 Supervisori? (RPG 1 Odin (Royce), RPG 2 Casso, RPG 3 Kobo, RPG4 Marik)


Johnny: Legat de celelalte RPG-uri, chiar nu știu ce spun, pentru că nu-i cunosc pe acei oameni. Am jucat și joc pe RPG 1, și doar o perioadă scurtă am jucat pe RPG 2 când s-a deschis. Așa că-mi voi spune părerea doar despre Odin. Da, consider că este o alegere bună. E un player vechi, cu experiență atât în joc cât și pe partea de adminat (fiind admin din 2011). De asemenea e o persoană de treabă și ne ajută mereu cu sfaturi, vine cu rezolvări la unele probleme. Cred că e cel mai bun care să-l înlocuiască pe Vinnie.


Skipper: Cum ţi se par update-urile realizate de către staff?


Johnny: Super, dacă ar fi să spun într-un singur cuvânt. La fiecare update apar lucruri și schimbări semnificative care să te scoată din monotonie și să-ți facă plăcere să joci.


Skipper: Ce îţi place cel mai mult de pe serverele B-Zone? Ce sisteme?


Johnny: Pe cât de ușoară pare întrebarea, pe atât de grea cred că e. Consider că toate sistemele laolaltă constituie ceea ce noi numim B-Zone, motiv pentru care ne și place. Cred că sistemul de rob mi se pare mai ieșit din comun față de alte servere/comunități rivale.


Skipper: Ce ai dori să vezi pe serverele B-Zone în viitorul apropiat?


Johnny: Update-uri cât mai multe. Se pare că fac o treabă bună, și dacă o țin tot așa, vom fi într-o continua evoluție.


Skipper: Cum ţi se pare evoluţia serverului RPG4 de la deschiderea acestuia şi până în prezent?


Johnny: Așa cum am precizat și la o întrebare anterioară, mă interesează strict serverul RPG 1. Când s-a deschis serverul RPG 4, am stat mai bine de 30 minute să-mi fac și eu un cont (ca să-mi rezerv numele Johnny). De atunci, nu cred că am mai intrat și nici nu am urmărit evoluția serverului.


Skipper: Te-ai gândit vreodată să renunţi la comunitatea B-Zone?


Johnny: Am facut-o odata, în 2012...fiind forțat de situație, întrucât aici aveam ban. Am jucat pe diferite comunități, unele mai importante decât altele. Totuși, din moment ce acum activez tot pe B-Zone, înseamnă că această comunitate e mai aparte decât celelalte, e mai specială.


Skipper: Cum vezi comunitatea B-Zone peste 2 ani?


Johnny: Deși timpul trece și mereu apar lucruri noi, dacă e să urmărim evoluția samp-ului pe serverele B-Zone, aceasta a fost într-o continuă creștere. Sincer, dacă mă întrebai prin 2010 cum aș fi văzut samp-ul în general, nu numai B-Zone, în 2016 aș fi zis că nu va mai exista. Dar se pare că există, și e chiar mai popular decât era atunci. Așa cum glumeam și cu Ama_Alexa, probabil conturile noastre de samp le vom lăsa moștenire copiiilor noștri, de ce nu, poate nepoților. Cred că peste 2 ani B-Zone va și mai departe decât este acum.


Skipper: Pentru final, ce ai să le transmiţi tuturor jucătorilor ai comunităţii B-Zone?


Johnny: În primul rând doresc să multumesc tuturor celor care și-au făcut timp să citească acest interviu și desigur, doresc să-ți mai mulțumesc încă o dată pentru această oportunitate. Ar fi câteva lucruri cu care mă confrunt prin joc și aș vrea să le fac publice, dar nu sunt singur că reusesc să mi le amintesc pe toate acum. Ei bine, unul din ele ar fi atunci când se dă report cum că X are coduri. Noi, adminii nu răspundem la aceste tipuri de reporturi, pentru că astfel se poate duce vorba (el îi spune unui coleg că i-a răspuns adminul și că-l verifică pe X, colegul lui are un prieten și tot așa până X află că e adminul pe el înainte de a fi luat la teste, și scoate codul. Dacă nu răspundem la report nu înseamnă că nu verificăm. Sau dacă ați raportat pe cineva că voi credeți că folosește coduri, nu înseamnă neapărat că și noi suntem de aceeași părere. Recomand tuturor să aibe instalate programele pentru teste, mai ales celor care fac parte din ganguri...desigur, asta dacă nu aveți nimic de ascuns. Cam atâtea am avut de spus, multumesc încă o dată și să auzim de bine. Baftă!



Acesta a fost interviul meu alături de Johnny. Aştept păreri din partea voastră!


Link to comment
Share on other sites

Bine tu Johnny. :* Sa iti tii bine functia ;)

Link to comment
Share on other sites

Frumos interviu.. Felicitari.

Link to comment
Share on other sites

ZwmEYWY.jpg

 

Cate odata stau si ma uit la poza asta... Citind acest interviu si stand o secunda am derulat tot felu de amintiri placute din acest joc.

Foarte frumos acest interviu, tot respectul pentru tine Johnny! Salutarii de la baieti din Cluj! (ByFido,RoxoR,ByCorleone,Shobo)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.