Jump to content

Despre depresie (la persoana intai) [#4 Depresia]


Andrada
 Share

Recommended Posts

image.png

 

Depression Illustration Jungle Animals

Series by Dawid Planeta

 

 

Salutari! Continuam editia!

 

E stigmatizarea. Tii in tine si ascunzi, iar si iar, si desi te face sa stai in pat in fiecare zi si viata iti e goala oricat de mult incerci s-o umpli, te ascunzi, pentru ca societatea stigmatizeaza depresia. Daca nu credeti, ganditi-va ce ati alege: un profil pe Facebook in care sa afirmati ca va e greu sa va ridicati din pat pentru ca v-ati lovit la spate sau ca va e greu sa va ridicati in fiecare dimineata pentru ca sunteti deprimati? Asta-i stigmatul, pentru ca din pacate, traim intr-o lume in care daca-ti rupi mana, toata lumea se repede sa-ti semneze ghipsul, dar daca le spui ca esti deprimat, toti fug de tine. Asta-i stigmatul. Acceptam ca orice parte a corpului sa poata ceda, dar nu creierul. Asta-i ignoranta. E ignoranta pura care a creat o lume care nu pricepe depresia, care nu pricepe sanatatea mintala. Si asta mi se pare ironic, deoarece depresia este una din cele mai bine studiate probleme existente in lume si totusi una dintre cele mai putin discutate. 

 

 

Ei bine, imunitatea a scazut drastic de mult si va scadea si scade extrem de mult. O alta categorie mai expusa ramane de exemplu la cei care folosesc substante psiho active, cei care folosesc tranchilizante sau alcoolul, pentru ca este tot o substanta psiho-activa. Aici se leaga putin si de contextul putin mai larg, singuratatea, lipsa de ajutor, de prezenta familiala, de un concurs psiholog din partea celor apropiati. Normal ca singuratatea, ca sa-l citam pe Goia, nu va fi un un sfetnic bun ce va naste monstrii. Iar tulburarile depresive sunt niste monstrii personali daca stam sa ne gandim. Prin ce anume simptomatologic vorbind, se poate manifesta o stare de depresie. Aici o sa fac un mic asterix, voi descrie putin mai incolo diferite stari ale tulburarii depresive si veti / vom face la timpul respectiv mici amendamente necesare, dar vorbind in general, normal simptomo cardinal ramane depresia. Ramane depresia cu instalarea unui dezinteres fata de ceea ce il inconjoara, de o expectativa pozitiva a viitorului, pacientului se simte prins ca intr-o capcana, nu mai vede un sens in trecutul, prezentul si cu atat mai putin in viitorul lui. Plansul este moneda de schimb curenta, numai diminueaza extrem de mult sfera preocuparilor. Oameni care inainte erau preocupati de anumite activitati, treptat isi pierd interesul fata de aceste activitati, un hobby anterior etc.  

 

#stayclose

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Adrian28 said:

@MiHaY111 BahaosFAMILY Din diferite postări alte tale de pe forum, inclusiv aceasta, înțeleg oarecum de ce nu prea înțelegi ce înseamnă depresia. Poți citii mai multe despre starea ta aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Intellectual_disability

m-ai spart in doua

 nu stiu care e mai retardat din noi doi, tu care nu intelegi ca in cele mai multe post-uri, fac misto, ca-s pe caterinca sau eu

asta e punctul meu de vedere, nu veniti voi ca stiti ce-i aia depresie sau ca sunteti voi, desteptilor, daca aveti o functie nu sunteti printii ..... ce v-o luati asa in capu ala nebunilor stati cuminti sa nu va rupeti in doua

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, MiHaY111 BahaosFAMILY said:

m-ai spart in doua

 nu stiu care e mai retardat din noi doi, tu care nu intelegi ca in cele mai multe post-uri, fac misto, ca-s pe caterinca sau eu

asta e punctul meu de vedere, nu veniti voi ca stiti ce-i aia depresie sau ca sunteti voi, desteptilor, daca aveti o functie nu sunteti printii ..... ce v-o luati asa in capu ala nebunilor stati cuminti sa nu va rupeti in doua

Primesti un punct de warn pentru nesimtire. La varsta ta ti-as sugera sa inveti ce e ala bun simt.

Daca mai vad ca postezi dupa acest post, iti dau al doilea warn. Posteaza “la misto” in topicuri de discutii, nu in sectiunile astea.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.