Jump to content

News Reporters - Discuții / Discussions


Alexander
 Share

Recommended Posts

5 lei. Dar nu-i nimic ca am mai castigat de atatea ori.

 

Am mai auzit chestia asta de la cineva. E pacat sa pui la pariuri? :))

 

Se prea poate sa fie pacat :))) Back de afara si eu, dar cred ca plec iar :))

Link to comment
Share on other sites

Crestinism =/= Ortodoxism.

Ortodoxismul e aiurea in esenta pentru ca nu se bazeaza pe Dumnezeu ci pe preot care este corupt in jumatate dintre cazuri. Nu dau 2 bani pe religia asta pentru ca nu se bazeaza pe Biblie aproape deloc, cu toate ca afirma asta mereu. Nu o sa inteleg niciodata faza cu pomana, banii pe care ii dai pentru inmormantare si alte cele. Nu are nicio logica, de exemplu un criminal moare si vine popa la el la inmormatare, se presupune ca se duce in Rai daca l-a binecuvantat popa, care mai e rostul comportamentului pe Pamant in concordanta cu Biblia? Religia in scoli e o si mai mare prostie, iti baga niste chestii pe gat iar cand ii aduci argumente contrarii iti da 4 sau te ia la misto pe niciun fundament. Whatever, proful meu de religie vine in clasa, tranteste catalogul si exclama: "RUGACIUNEA!".

Ma referam la crestinii-ortodocsi, speram ca o sa intelegi, uratule. :(

Oricum, imi place profu' vostru, :)).

Daniel, ai zis ca nu esti de acord cu materia actuala pentru ca ti se vorbeste despre o singura religie si nu iti spune nimic altceva despre alte religii. Mie in a 10-a mi s-a predat si budism si alte religii carora nu le-am acordat prea multa importanta.

La catolici, chestia asta se face prin clasa a 6-a, a 7-a. La noi se face din accident se nedetaliat, se expun doar punctele negative astfel incat noi sa ajungem la concluzia ca religia noastra e cea " dreapta ". Cat timp profu' e de o religie, n-o sa fie neutru.

Noi suntem crestini, probabil cei mai credinciosi. Musulmanii cred in asa-zisul "Alah", deci ei nu cred in Dumnezeu, despre care se zice ca a construit lumea.

Poate ca asa zisul " Alah " e mult mai adevarat decat Dumnezeul nostru. Daca faza " Suntem facuti dupa asemanarea Domnului " ar fi reala, inseamna ca Dumnezeu este un tip de vreo 1.50, cu o burta d-aia plina de bere, mici si shaorma, cu antena Digi pe nor. Cat despre caracter... Aia il recunosc pe Dumnezeu. Le e frica de el. Noua ne e frica de preoti. Daca Dumnezeul nostru ar semana psihic cu noi, atunci n-ar fi altceva decat un omulet ipocrit si plin de ura. Ii consider pe musulmani mult mai cinstiti si mai drepti decat pe ortodocsi, si daca o sa ard in iad din cauza asta, nu-mi pare rau.

 

Vorbe din fotbalul romanesc :

 

Dorinel Munteanu : “La pomul laudat nici mere nu face”

 

Cristi Chivu: “Echipa nationala are nevoie de suportul suporterilor echipei nationale”

 

Claudiu Raducanu : “La bulanu’ meu o sa dau si gol daca o sa ma convoaca”

 

Gabi Bostina: “Nu stiu cate goluri ar trebui sa marcam ca s-o eliminam pe Betis. Cat mai multe ar fi suficiente”

 

Adi Ilie: “Daca ar fi sa scoatem primele 30 de minute, cred ca am fi putut fi castigatori”

 

Gheorghe Hagi: “Omul este o persoana umana” “Copii, mergeti la scoala, ca si scoala e buna la ceva!” (in vizita la o scoala generala)

 

Maldarasanu: “Este un meci de care pe care, dar nu este decisiv”

 

Marian Iancu “Ionel Ganea, ca om, e capabil sa infecteze pana si penicilina!”

 

Cornel Dinu : “Doar prin hazardul inconstient social nu se putea ajunge in sfere atat de aureolate si in plan financiar”

 

“Gestul domnului Mihai Stoica a fost unul de premeditare intempestiva”

 

“Muncitor Nicolita, foarte muncitor, dar terenul de fotbal nu e santier” “Filosofia este o transcedentala propedeutica pentru sufletul bantuit de moarte al romanului.”

 

Dumitru Dragomir “Dom’le, eu muncesc 24 de ore pe zi, iar uneori chiar si noaptea” “Am ajuns la o varsta la care mi-am dat seama ca trebuie sa fiu cinstit” “Familia e sfanta, pe cand patria…. cum sa va spun, patria e sacra”

 

Gheorghe Stefan “Am puterea sa recunosc ca nu sunt vinovat” “Eu prin presupuneri deduc”

 

Rica Raducanu “La examen mi-a cazut Comuna din Paris , dar le-am spus sa-mi schimbe subiectul, ca nu prea le am cu geografia”

 

Marin Condescu “Cu privire la reaparitia blaturilor in campionatul nostru, nu mi-e frica, dar ma tem”

 

Gabi Stan “Pase scurte si pe sus, ai n-ai mingea, tragi la poarta”

 

Gigi Netoiu “Puteau sa castige ambele echipe, dar important este ca noi am luat 6 puncte”

Iata cateva glume sper sa va distrati eu am murit de ras:)) @, Poti sa ni-l spui !

Nab, mergi pe subiect... pune glume religioase :)).

 

Bun, vad ca unii ati citit asta ( Alpha ).

Majoritatea mi-ati continuat ideea, n-am avut timp sa intru in amanunt, dar la acelasi lucru ma gandeam si eu.

Mi-a placut raspunsul tau, Croint, mai ales partea despre illuminati.

In rest, ce sa zic...

Dupa cum a spus si Cristi, nicio religie nu este dreapta. Nimeni nu poate stii ce religie este dreapta. Poate ca religia este doar un mod primitiv pentru a controla mase de oameni, poate chiar exista ceva. Totusi, motivele din care m-am oprit sa sper ca exista Dumnezeu sunt Biserica si preotii. Dupa cum am mai spus, nu am nimic cu cei care chiar cred in Dumnezeu, care o fac din cauza ca au avut anumite experiente legate de acest domeniu si care considera ca datorita lui Dumnezeu au reusit sa treaca peste. DAR, mi-e scarba de restul. Mi-e scarba de preoti care fac asta doar ca sa-si faca banii de concediu, mi-e scarba de preotii care vin sictiriti la inmormantari si se comporta ca si cum nu s-a intamplat nimic, ba mai mult, incep sa se grabeasca, doar ca sa puna mana mai repede pe bani, sunt scarbit de enoriasii care se bat la pomana pentru o farfurie de sarmale si care isi baga toate organele in toti mortii celorlalti ca s-o obtina, sunt scarbit de cei care arunca cu bidoane in capul celor din fata deoarece au nevoie de agheasma, altfel devin sirene, sunt scarbit de cei care se calca in picioare ca sa pupe un rahat de racla in care sunt 3 bucati, probabil vandute, din moastele Sfantului Shaorma, lista tinand-o asa mult timp...

Nu stiu acum, poate ca nu vad eu ce vad credinciosii, dar nu inteleg modul lor de credinta, nu inteleg de ce nu poti sa fii crestin-ortodox adevarat daca nu te plimbi prin coate si genunchi (

) in noroi, ca e Sfantul Scaun si te pedepseste Dumnezeu daca n-o faci.

In plus, sunt de acord cu tine Cristi, legat de musulmani. Ei de ce nu ar fi religia dreapta? Oamenii aia, indiferent ca's la munca, in trafic, la masa, etc, in momentul in care vine timpul rugaciunii, abandoneaza totul si isi intorc fata spre Alah, pe cand " ai nostrii " se pun la masa si prefera sa ragaie si sa se bata pe burta decat sa-si faca o cruce si sa spuna " Tatal Nostru ". Adica, eu imi permit sa fac asta cat timp consider ca religia ma trage inapoi si ca nu are rost sa incerc, dar cat timp tu, care vii la mine si-mi detaliezi cum o sa ard in Iad si cum o sa-mi bage ala furca'n suflet doar pentru ca nu vin Duminica la 7 la slujba, faci acelasi lucru, imi pare rau sa-ti zic, dar daca ar exista Iisus, am o vaga banuiala ca eu, cu toata necredinta mea si cu tot " raul " ce-l port acestei lumi, am mai multe sanse ca tine sa iau " rank up ".

Hai, mi-a placut subiectul, n-am ce zice, o fost fain, no.

Ma duc la un WoW si dupa ma mai pun sa fac raportu'. Pwp..

A, btw, sper ca faza cu " subiectul de discutie " sa ramana, in sensul in care zilnic sa gasim ceva asemanator, un subiect pe care poti dezbate multe lucruri. Gata, pwp.

Edited by DanielBoyd
Link to comment
Share on other sites

Ma referam la crestinii-ortodocsi, speram ca o sa intelegi, uratule. :(

Oricum, imi place profu' vostru, :)).

 

La catolici, chestia asta se face prin clasa a 6-a, a 7-a. La noi se face din accident se nedetaliat, se expun doar punctele negative astfel incat noi sa ajungem la concluzia ca religia noastra e cea " dreapta ". Cat timp profu' e de o religie, n-o sa fie neutru.

Poate ca asa zisul " Alah " e mult mai adevarat decat Dumnezeul nostru. Daca faza " Suntem facuti dupa asemanarea Domnului " ar fi reala, inseamna ca Dumnezeu este un tip de vreo 1.50, cu o burta d-aia plina de bere, mici si shaorma, cu antena Digi pe nor. Cat despre caracter... Aia il recunosc pe Dumnezeu. Le e frica de el. Noua ne e frica de preoti. Daca Dumnezeul nostru ar semana psihic cu noi, atunci n-ar fi altceva decat un omulet ipocrit si plin de ura. Ii consider pe musulmani mult mai cinstiti si mai drepti decat pe ortodocsi, si daca o sa ard in iad din cauza asta, nu-mi pare rau.

Nab, mergi pe subiect... pune glume religioase :)).

 

Bun, vad ca unii ati citit asta ( Alpha ).

Majoritatea mi-ati continuat ideea, n-am avut timp sa intru in amanunt, dar la acelasi lucru ma gandeam si eu.

Mi-a placut raspunsul tau, Croint, mai ales partea despre illuminati.

In rest, ce sa zic...

Dupa cum a spus si Cristi, nicio religie nu este dreapta. Nimeni nu poate stii ce religie este dreapta. Poate ca religia este doar un mod primitiv pentru a controla mase de oameni, poate chiar exista ceva. Totusi, motivele din care m-am oprit sa sper ca exista Dumnezeu sunt Biserica si preotii. Dupa cum am mai spus, nu am nimic cu cei care chiar cred in Dumnezeu, care o fac din cauza ca au avut anumite experiente legate de acest domeniu si care considera ca datorita lui Dumnezeu au reusit sa treaca peste. DAR, mi-e scarba de restul. Mi-e scarba de preoti care fac asta doar ca sa-si faca banii de concediu, mi-e scarba de preotii care vin sictiriti la inmormantari si se comporta ca si cum nu s-a intamplat nimic, ba mai mult, incep sa se grabeasca, doar ca sa puna mana mai repede pe bani, sunt scarbit de enoriasii care se bat la pomana pentru o farfurie de sarmale si care isi baga toate organele in toti mortii celorlalti ca s-o obtina, sunt scarbit de cei care arunca cu bidoane in capul celor din fata deoarece au nevoie de agheasma, altfel devin sirene, sunt scarbit de cei care se calca in picioare ca sa pupe un rahat de racla in care sunt 3 bucati, probabil vandute, din moastele Sfantului Shaorma, lista tinand-o asa mult timp...

Nu stiu acum, poate ca nu vad eu ce vad credinciosii, dar nu inteleg modul lor de credinta, nu inteleg de ce nu poti sa fii crestin-ortodox adevarat daca nu te plimbi prin coate si genunchi (

) in noroi, ca e Sfantul Scaun si te pedepseste Dumnezeu daca n-o faci.

In plus, sunt de acord cu tine Cristi, legat de musulmani. Ei de ce nu ar fi religia dreapta? Oamenii aia, indiferent ca's la munca, in trafic, la masa, etc, in momentul in care vine timpul rugaciunii, abandoneaza totul si isi intorc fata spre Alah, pe cand " ai nostrii " se pun la masa si prefera sa ragaie si sa se bata pe burta decat sa-si faca o cruce si sa spuna " Tatal Nostru ". Adica, eu imi permit sa fac asta cat timp consider ca religia ma trage inapoi si ca nu are rost sa incerc, dar cat timp tu, care vii la mine si-mi detaliezi cum o sa ard in Iad si cum o sa-mi bage ala furca'n suflet doar pentru ca nu vin Duminica la 7 la slujba, faci acelasi lucru, imi pare rau sa-ti zic, dar daca ar exista Iisus, am o vaga banuiala ca eu, cu toata necredinta mea si cu tot " raul " ce-l port acestei lumi, am mai multe sanse ca tine sa iau " rank up ".

Hai, mi-a placut subiectul, n-am ce zice, o fost fain, no.

Ma duc la un WoW si dupa ma mai pun sa fac raportu'. Pwp..

A, btw, sper ca faza cu " subiectul de discutie " sa ramana, in sensul in care zilnic sa gasim ceva asemanator, un subiect pe care poti dezbate multe lucruri. Gata, pwp.

 

Tare, noapte buna! :*:)))

Link to comment
Share on other sites

5 lei. Dar nu-i nimic ca am mai castigat de atatea ori.

 

Am mai auzit chestia asta de la cineva. E pacat sa pui la pariuri? :))

Ma, pacat sau nu, si eu o fac. Ma doare-n cot daca pacatuiesc, oricum fumez beau ceea ce dupa "credinta" noastra nu ar trebui sa faci. Si atunci cand faci sex inainte de casatorie e considerat pacat, sa nu mai zic de lucrul manual. Dar acum sa fim seriosi, cum ai putea trai, ca baiat, fara bautura, masini si femei?

Link to comment
Share on other sites

Salut baietii, de asta voi fii noul vostru coleg. Sper sa ne intelegem bine si sa facem o treaba buna impreuna mult timp.

P.S: Ti-am dat +, dar imi dai si tu ;;)

Iti dau si eu ca esti Brasovean de-al nostru. :)
Link to comment
Share on other sites

@, Ai noroc ca il stiam si ca aveam boxele inchise. Altfel frigiderul tau ar fi fost plin fara ca unul din parintii tai sa mearga la supermarket. Noapte buna!

Hai pwp ba. :))

AABSBDHJBFNDSA:IDAMASDFBASDCU!

 

 

 

 

Esti cu capu'? Am varsat cola pe tastatura :|

 

 

P.S: Ti-am dat +, dar imi dai si tu ;;)

jn3b00n? Eu ascultam COB la maxim, tipatu' lu' asta s-a intersectat cu cel al lui Alexi. :X O sa-ti dau... cu timpul. Facem trafic de "+"-uri? :)) Le dam oamenilor "+" si dupa le cerem bani in-game, iar daca nu ne dau banii... NR MAFFIOTTO.

Salut baietii, de asta voi fii noul vostru coleg. Sper sa ne intelegem bine si sa facem o treaba buna impreuna mult timp.

Iti dau si eu ca esti Brasovean de-al nostru. :)

Salut. Bine ai venit!
Link to comment
Share on other sites

Salut baietii, de asta voi fii noul vostru coleg. Sper sa ne intelegem bine si sa facem o treaba buna impreuna mult timp.

Iti dau si eu ca esti Brasovean de-al nostru. :)

 

Sanatate, numai bine. Colegu... :*

Link to comment
Share on other sites

  • psoN changed the title to Discuții / Discussions
  • E l e g a n t locked this topic
  • .Aku unlocked and locked this topic
  • .Aku unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.