Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Parere PC-uri


Recommended Posts

Doresc sa achizitonez 2 PC-uri, unul pentur mine, si unul pentru varul meu. Doresc sa stiu daca componentele alese sunt bune. Vreau parerea voastra.

 

Calculatorul meu CLICK

 

Calculatorul varului meu CLICK

 

varul meu nu isi permite un buget mai mare, maxim 2000 de lei. Am ales cele mai bune componente pentru el. Daca stiti vreo sursa mai bune la PC-u varului meu, astept recomandarea voastra.

Link to comment
Share on other sites

Nu e bine la pc-ul tau, I3 e mai performant avand puterea per nucleu mai buna. De asemenea, la acel FX nu poti folosi o coaja de placa de baza ca bubuie vrm-urile + ai nevoie de un cooler daca nu vrei avion in casa. In schimb, la acel I3 se poate pastra coolerul stock si poate fi pus pe ceea mai ieftina placa de baza. Sursele sunt overkill, merge si cea de 500w.

 

La pc-ul lui varu-tu mai trebuie schimbata doar sursa cu o Sirtec de 400w, in rest e foarte echilibrat pt banii aia.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Sa schimbi la PC-ul lui varu-tu sursa cu asta: http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/eco-ii-400w/

 

Iar la tine aceeasi configuratie cu el, insa sa pui la sursa varianta cu 500w si amd 380/gtx 960 4gb, depinde ce gasesti mai ieftin.

 

Carcasele la amandoua schimbate cu un Tesseract sau cu Zalman Z1 sau crea mai ieftina carcasa cu pozitionarea sursei jos si loc de macar 3 ventilatoare de 120mm.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Daca te rog, imi poti lasa un link de pe PC garage la placa gtx 960 4gb ? Ca am cautat, dar sunt 4 variante, si nu imi dau seama care e cea buna.

 

Asta mi se pare a fi, nu ? http://www.pcgarage.ro/placi-video/gigabyte/geforce-gtx-960-oc-windforce-2x-4gb-ddr5-128-bit-hdmi/\

 

 

Iar aici este ce ai zis sa fac, CLICK

Este bine ?

 

PS: Carcasa nu o pot modifica, depasesc limita bugetului. Aceasta carcasa nu este buna ?

Edited by pixeldix
Link to comment
Share on other sites

Uite pentru tine, in 2350 lei, cu GTX 960 4GB + I3 + 8GB RAM + Carcasa decenta cu sursa jos si posibilitatea de 4 ventilatoare, este peste ce ai ales tu: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1692259/

 

Uite pentru varu-tu in 2000 lei, aceeasi configuratie dar cu placa video si sursa mai slabe: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1692247/

 

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Ok, deci, dupa toate sfaturile tale am ajuns la aceste configuratii

 

EU --> CLICK

Varumeu--> CLICK

 

E totul ok ?

 

Aa da, inca o nelamurire, imi poti spune de ce imi recomanzi mai exact acel i3 in loc de Fx-6300 ? M-am uitat pe net la diferite comentarii, la majoritatea capitolelor I3 este mai bun, din cate vad AICI. Avand in vedere ca nu vreau sa fac OC, e mai bun decat acel FX-6300. E o parere de a mea. Astept si parearea ta

Edited by pixeldix
Link to comment
Share on other sites

Da, este okay ce ai ales in final. FX 6300 nu este un procesor cu 6 nuclee, are 3 nuclee cu 2 fire de executie fiecare. Pe langa asta, are o performanta per nucleu foarte mica in comparatie cu orice Intel aparut din 2012 incoace, chiar si cu Pentium-uri care matura pe jos cu orice de la AMD in performanta per nucleu. Pe langa dezavantajul asta care chiar se vede in jocuri, la FX 6300 mai ai nevoie si de o placa de baza de 400 lei in loc de 190 la Intel daca vrei un PC stabil + de un cooler de 60-100 lei daca nu-ti place sa stai cu zgomotul de avion al coolerului AMD la 5000 rotatii per minut.

 

AMD in general sta mai bine doar pe hartie, in situatii reale sunt sub Intel la orice buget. Sunt putine cazuri unde acel FX 6300 este peste un I3.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Dupa cateva discutii cu un prieten ITst am ajuns la aceasta configuratie : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1692511/

Ce parere ai ?

 

 

Vreau sa iti multumesc pentru faptul ca m-ai ajutat. Daca este vreun mod in care te-as putea ajuta, o fac cu mare drag.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord. Ti-a pus o placa video mai slaba ca sa ce? Sa intre o platforma cu ddr4?

 

Sa-ti zic ce si cum. RAM-ul DDR 4 este IDENTIC la performante cu DDR 3, avantajul il reprezinta doar consumul, lucru care se vede la servere cu zeci de module.

 

Ti-a pus un I3 identic la performante cu I3 pus de mine, insa cu o placa video integrata mai puternica, lucru care nu te ajuta pe tine cu o placa video dedicata.

 

In concluzie, treaba sta cam asa. Eu ti-am facut PC-ul cu o generatie mai veche cu un an si cu DDR 3. In momentul asta, ce am ales eu e multicel peste in jocuri. Prietenul tau ti-a ales ceva mai slab, insa cu sanse mai mari de upgrade deoarece placa de baza va suporta si urmatoarea generatie de procesoare. Merita luata in calcul doar daca vrei ca pesre 1-2 ani sa faci un upgrade, altfel nu ca se va schimba iar. Iar daca te gandesti la upgrade-uri mici de genul adaugat doar RAM, vei gasi DDR 3 si peste 2-3 fara probleme. Arata-i si prietenului asta si daca chiar stie ceva, imi va da dreptate. Alegerea iti apartine.

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

CPU: Intel Xeon E3 1241 V3 3.5Ghz - 3.9Ghz Turbo


CPU Cooler: CoolerMaster Hyper 212 Evo


MOBO: Asrock H97 Pro 4


RAM: 32GB RAM Kingston HyperX Fury Black 1600mhz CL 10


GPU: EVGA Nvidia GTX 970 4GB SuperClocked ACX 2.0


HDD: W.D. Blue 1TB 7200rpm 64mb Cache


SSD: A-Data Premier Pro SP550 240GB


PSU: Seasonic S12II 620W


Case: Zalman Z3 Plus - 5 Fans


Link to comment
Share on other sites

CPU: Intel Xeon E3 1241 V3 3.5Ghz - 3.9Ghz Turbo

CPU Cooler: CoolerMaster Hyper 212 Evo

MOBO: Asrock H97 Pro 4

RAM: 32GB RAM Kingston HyperX Fury Black 1600mhz CL 10

GPU: EVGA Nvidia GTX 970 4GB SuperClocked ACX 2.0

HDD: W.D. Blue 1TB 7200rpm 64mb Cache

SSD: A-Data Premier Pro SP550 240GB

PSU: Seasonic S12II 620W

Case: Zalman Z3 Plus - 5 Fans

Ce e cu PC-ul meu? Daca tot il recomanzi, vezi ca e vreo 5000 lei, nu 2000 :) Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

Nu pune DDR3 cu Intel Skylake, vei avea probleme, se va praji pt ca nu suporta oficial. Trebuie ori DDRL 3, care are 1.35V ( cum am eu ) ori DDR 4 care are 1.2V. DDR 3 are 1.5V si nu e suportat oficial de Intel Skylake. Ia ce ti-am zis eu, ai placa video mai performanta si totul compatibil...

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

@@pixeldix, Din punctul meu de vedere, nu ai facut o alegere prea buna mai ales la componente + ca iesi pe 2.427,47 RON FARA MONITOR.

 

Eu iti recomand:

 

1. CLICK

2. CLICK

3. CLICK

4. CLICK

 

P.S. Nu sunt facute de mine, le-am vazut pe forum la PC garage si le-am luat.

Link to comment
Share on other sites

@@pixeldix, Din punctul meu de vedere, nu ai facut o alegere prea buna mai ales la componente + ca iesi pe 2.427,47 RON FARA MONITOR.

 

Eu iti recomand:

 

1. CLICK

2. CLICK

3. CLICK

4. CLICK

 

P.S. Nu sunt facute de mine, le-am vazut pe forum la PC garage si le-am luat.

Te contrazici singur, ai pus wishlisturi la 2400 lei fara monitor. Ba chiar ai pus unele cu mult peste buget sau cu mult sub buget. Si nici macar n-ai vreo idee, le-ai pus la nimereala. Hai sa ne gasim alta arie in care sa facem +1, okay? Ca aici se vede cel mai mult cand esti pe langa si postezi doar de dragul de a posta.

 

Defapt astea sunt configuratii facute de youtuberul ala gras si virgin cu fata de prost, HDGaming care da sfaturi fara sa stie vreo boaba si doar pune ce e mai scump sau alege dupa culoare. A facut configuratii in care a ales componente incompatibile, alegea placa de baza dupa filtre de genul "gaming", care n-au nicio treaba. Am facut cancer dupa ce m-am uitat la vreo 3-4 clipuri d'ale lui. Sunt configuratii dezichilibrate acolo.

 

NU LUATI SFATURI DE LA OAMENI CA HDGAMING CA VA...PE BANII VOSTRI!

Edited by BdDr
Link to comment
Share on other sites

  1. Nick:

  2. Buget:

Componente pe care vreau sa le pastrez (HDD/CPU/Periferice etc.):

Aveti nevoie de monitor?:

Aveti nevoie de periferice?:

Pentru ce va fi folosit PC-ul (Gaming/Office/Multimedia)?:

Cand planuiti sa faceti achizitia (ZZ/LL/AAAA)?:

Doriti ca PC-ul sa fie silentios?:

Alte precizari:

Exista un model !! T/C

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.