-
Posts
6983 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
21
Content Type
Profiles
Forums
Calendar
Store
Downloads
Everything posted by Kristi72
-
OnePlus continuă să posteze abitir teasere cu privire la OnePlus 15R, cel mai nou model high midrange, pe care îl va lansa pe 17 decembrie. Azi aflăm că are o baterie impresionantă, cea mai mare de pe vreun OnePlus lansat global până acum. OnePlus 15R va sosi pe 17 decembrie, dar nu vine singur, ci însoţit de tableta OnePlus Pad Go 2 şi de ceasul OnePlus Watch Lite. În vreme ce bateria de 7400 mAh e breaking news-ul aici (OnePlus 15 are una de 7300 mAh), în China se vinde un OnePlus Ace 6T cu baterie şi mai mare, de 8300 mAh. Revenind totuşi la 15R, el aduce suport pentru încărcare pe fir la 80W SuperVOOC. Bateria îşi va păstra 80% din capacitatea iniţială după 4 ani de utilizare şi 15% din anodul său este siliciu. OnePlus 15R vine cu noul procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 şi are un ecran AMOLED cu rezoluţie 1.5K şi refresh rate de 165 Hz. Atinge până la 1800 de nits în mod High Brightness şi vine cu buton dedicat Plus pentru Mind Space. Camera sa va fi capabilă de filmare 4K la 120 FPS, ceva ce vedeam doar pe flagship-uri de obicei. Aflăm şi preţul pe 17! sursa
-
Deși vivo nu a confirmat oficial data lansării, seria vivo S50 este așteptată să debuteze în decembrie pe piața din China. Modelul standard vivo S50, alături de S50 Pro mini, a fost deja prezentat parțial în teaser-e oficiale, iar acum avem și primele imagini cu partea din spate a telefonului, plus detalii despre variantele de culoare disponibile. Telefonul apare într-o versiune albă denumită Confession White, cu un model texturat pe spate și un modul foto pătrat care adăpostește trei camere. Acest design vine cu un aer minimalist, dar elegant, și face parte dintr-un set de patru culori confirmate pentru noul model: Confession White, Inspiration Purple, Gentle Blue și Space Black. vivo insistă destul de mult pe povestea din spatele acestor nuanțe, dar dincolo de discursul de marketing, e relevant că paleta este una diversă. Inspiration Purple vine și pe S50 Pro mini, iar Space Black are un finisaj sobru, mat, cu reflexii discrete. Mai interesant decât culorile este ceea ce se ascunde sub carcasa modelului standard. vivo S50 ar urma să integreze un ecran AMOLED de 6,59 inch cu rată de refresh de 120Hz, un procesor Snapdragon 8s Gen 3, plus 16 GB RAM LPDDR5X și stocare UFS 4.1 – adică specificații de top în zona mid-high. În plus, telefonul vine cu certificări IP68 și IP69, fiind unul dintre puținele modele din segmentul său cu rezistență completă la apă și praf. Pe partea foto, senzorul principal ar fi un Sony IMX882 de 50MP cu zoom periscopic, iar camera frontală are tot 50MP – semn că selfie-urile sunt un punct de interes. Bateria e generoasă, de 6.500 mAh, iar încărcarea rapidă se face la 90W, ceea ce înseamnă că telefonul nu va petrece prea mult timp conectat la priză. Un detaliu de construcție interesant este cadrul realizat din aluminiu de grad aerospațial, iar procesul de finisare se bazează pe tehnologie de satin lithography, care ar trebui să ofere o textură premium. Tot pe partea hardware apare și un senzor de amprentă ultrasonic 3D de generație nouă – un upgrade subtil dar important. Precomenzile sunt deja active în China, deși data exactă a lansării rămâne neanunțată oficial. Versiunea Pro mini va avea o configurație ușor diferită, inclusiv un alt design al camerei (modul în formă de pastilă), dar o parte din culori vor fi comune între cele două sursa
-
După ce un videoclip realizat cu AI a păcălit fanii Toyota, acum compania publică imaginile oficiale cu noul Gazoo Racing GT. Toyota GR GT este o mașină așteptată de mulți, aceasta fiind considerată de companie „o mașină de curse ce poate fi condusă pe drumurile publice”. Primele imagini oficiale au fost în sfârșit publicate, împreună cu mai multe date tehnice ale modelului. După legendarul Toyota 2000 GT și Lexus LFA, Toyota GR GT devine noua „navă amiral” oferită de Toyota în segment. Mașina este rigidă și are o formă aerodinamică, cu centrul de greutate cât mai jos posibil. Gazoo Racing GT are 650 de CP și este hibrid. Acesta are un motor V8 biturbo de 4 litri, complimentat de un motor electric. Puterea motorului nu este totuși definitivă, informează compania, acestea fiind valori preliminare. Aceștia spun că puterea de 650 de CP este minimul pe care îl doresc. Astfel, este posibil ca produsul final să aibă o putere mai mare. Modelul are tracțiune spate și transmisia este nou dezvoltată de companie. Aceasta este o cutie automată în 8 trepte. Modelul a fost dezvoltat împreună cu versiunea dedicată competițiilor Întreaga structură metalică a lui Toyota GR GT este de aluminiu, în timp ce caroseria este din plastic armat cu fibră de carbon și aluminiu. Astfel, mașina are o greutate redusă pentru a spori viteza. Acest lucru, combinat cu un centru de greutate jos, duce la o manevrabilitate ridicată. Atât roțile din față cât și cele din spate sunt echipate cu frâne din carbon-ceramică. Jantele de 20 de inci sunt echipate cu anvelope Michelin Pilot Sport Cup 2 de 325 de mm. Greutate mașinii cu plinul făcut și echiparea maximă dorită de Toyota este de aproximativ 1.750 de KG. Comparativ, cel mai ușor Porsche 911 GTS are în jur de 1590 de KG. Modelul este comparabil și cu Corvette E-Ray. Acesta are o greutate de 1.712 KG și oferă 655 de CP. Toyota GR GT a fost realizată de divizia Gazoo Racing, împreună cu Toyota GT3. Aceasta este versiunea dedicată competițiilor a aceluiași model. Viteza maximă a modelului dedicat drumurilor publice este de peste 320 de KM/h. Acesta are o lungime de aproape 5 metri, o înălțime de aproximativ 2 metri și un ampatament ce are puțin peste 2,5 metri. Lățimea mașinii este de exact 2 metri. sursa
-
Numărul mașinilor chinezești care intră pe piața din România este în creștere, la fel ca în restul Europei. Datele statistice publicate de Direcția Generală de Înmatriculări arată că, în noiembrie, peste 700 de vehicule produse de firme din China, au fost puse în circulație în țara noastră. Iată ce modele se află în Top 5 cele mai bine vândute mașini chinezești în România. Înmatriculările din noiembrie arată că mărcile chinezești câștigă tot mai mult teren pe piața auto din România. Modelele electrice, hibride și plug-in hibrid au atras cei mulți clienți, iar câteva SUV-uri compacte domină topurile naționale. Din cele aproximativ 700 de mașini chinezești comercializate în România, în noiembrie, aproape jumătate au fost înmatriculate în București. Top 5 cele mai bine vândute mașini chinezești în România, în noiembrie Pe baza datelor Direcției de Înmatriculări (DGPCI), în noiembrie, MG a vândut cele mai multe mașini. Peste 300 de vehicule produse sub marca cu origini britanice au fost puse în circulație, luna trecută, în țara noastră. Printre cele mai bine comercializate mărci chinezești se numără și BYD, cu 198 de unități vândute, Chery, cu 107 unități, Geely – 78 de vehicule, și Leapmotor cu 26 de mașini. În top 5 cele mai bine vândute mașini chinezești se află: MG ZS – 154 unități (SUV compact cu motor termic și hibrid); BYD Seal U DM-i – 94 unități (SUV Plug-in hibrid); MG HS – 77 unități (SUV compact cu motor termic); Chery Tiggo 7 – 55 unități (crossover cu motor termic sau hibrid); BYD Dolphin Surf – 49 unități (hatchback electric). În București au fost înmatriculate cele mai multe mașini chinezești Capitala României este de departe fruntașă în ceea ce privește înmatricularea de mașini chinezești. Topul județelor cu cele mai multe înmatriculări în noiembrie arată astfel: București – 340 de vehicule; Constanța – 36 de vehicule; Timiș – 26 de vehicule; Ilfov – 24 de vehicule; Iași – 20 vehicule. În ceea ce privește modelele preferate de bucureșteni, MG ZS și BYD Seal U DM-i sunt pe primele locuri, fiecare cu câte 59 de unități, urmate de Chery Tiggo 7, cu 38 de vehicule vândute. Cât costă și ce dotări are o mașină chinezească Mașinile fabricate de producătorii auto din China au numeroase dotări de siguranță și confort, la un preț mediu spre mic în comparație cu competitori din Europa, America, Japonia sau Coreea de Sud. Printre dotările standard pe care le găsim la mașinile chinezești e numără: climatizare; ecran tactil; cameră pentru mersul înapoi; sistem de monitorizare presiune anvelope; asistență la plecarea în rampă; frânare automată de urgență; avertizare coliziune frontală; avertizare părăsire bandă, etc. Prețurile de bază ale celor mai bine vândute mașini chinezești pornesc de la aproximativ: 19.800 euro – BYD Dopphin Surf; 19.860 euro – MG ZS; 26.000 euro – Chery Tiggo 7; 28.500 euro – MG HS; 43.300 euro – BYD Seal U DM-i. Cele mai puține mașini chinezești s-au înmatriculat, luna trecută, în Giurgiu și Vaslui, câte un singur exemplar pentru fiecare dintre cele două județe. sursa
-
Luci Popa a făcut o nouă prezentare auto pe ProMotor. De această dată, modelul abordat este noul Audi A6. Cu toate că acesta are și o versiune complet electrică, a fost ales modelul hibrid. Sedanul Audi A6 plug-in hybrid este echipat cu un motor pe benzină de 2.0 litri turbo cu 4 cilindri ce oferă 367 de CP. Ajunge de 0 la 100 de KM/h în 5,3 secunde și are o viteză maximă de 250 de KM/h. Mașina are 106 KM de autonomie electrică pe timp de vară și aproximativ 80 de MK pe timp de iarnă. Mașina este agresivă, aerodinamică și are un aspect plăcut. Hibridul are un preț de start de 66.600 de euro, comparativ cu rivalii Mercedes E-Class și BMW Seria 5 ce încep de la 62.800 respectiv 70.000 de euro. Modelul prezentat este echipat cu Black Pack, ce oferă mai multe detalii de culoare neagră în exteriorul mașinii și cu pachetul sport S-Line. Pe exterior se pot găsi o multitudine de camere video de 360 de grade, iar sub grilă sunt montate radare. Mașina este echipată cu toate sistemele de asistență de cea mai nouă generație. Aceasta are atât sisteme de monitorizare a mașinii și a traficului, cât și sisteme de monitorizare a șoferului, pentru a se asigura că acesta este atent la drum. Noul Audi A6 poate chiar frâna singur atât cu fața cât și cu spatele în situații de urgență. Farurile au mai multe moduri de operare și o semnătură luminoasă ce poate fi modificată. Toate acestea pot fi personalizate din interiorul mașinii. Noul Audi A6 are tracțiune față în mod normal, însă versiunea hibridă are tracțiune integrală Quattro ca echipare standard. Suspensiile sunt pneumatice pot fi echipate de cei ce doresc, iar jantele pot fi de la 18 la 21 de inci. Puntea spate primește direcție integrală ca standard pentru modelul hibrid. Interiorul își menține standardul de calitate Mașina este echipată cu deschidere electrică și un sistem „soft close”. Mașina este mai mare decât generația anterioară, având o lungime de aproape 5 metri. Geamurile portierelor sunt duble atât în față, cât și în spate, scaunele și bancheta sunt încălzite și are climă în 2 zone. Bateria sa are o capacitate de 20,7 kWh. La interior, Audi a recunoscut că în ultima perioadă a folosit materiale de o calitate mai slabă față de anii precedenți. Totuși, interiorul este în continuare calitativ iar elementele de plastic dur nu sunt predominante. Scaunele sport încălzite și ventilate sunt foarte confortabile și au boxe în tetiere. Volanul de piele perforată este echipat cu padele pentru schimbarea treptelor de viteză. Ele pot fi folosite și pentru regenerarea energiei atunci când mașina trece pe modul electric. Sistemele de asistență pot fi configurate din ecranul central, împreună cu toate celelalte opțiuni precum suspensiile pneumatice. Printre sisteme se numără avertizări pentru depășirea limitei de viteză, pentru neatenția șoferului sau frâna de urgență automată. Mașina este echipată inclusiv cu un sistem ce poate anticipa când culoarea semaforului se va schimba. Tot pe același ecran, ce se întinde pe aproape întreg bordul, sunt prezente și instrumentele și navigația. Este prezent și un heads-up display. sursa
-
Renault sărbătorește producția a 100.000 de unități ale modelului Renault 5 E-Tech la uzina din Franța. În octombrie 2024 a început producția modelului Renault 5 electric, acesta fiind comercializat începând cu anul acesta. Acum, la uzina Ampere ElectriCity din Douai, Franța a fost produs modelul Renault 5 electric cu numărul 100.000. Numărul simbolic a fost atins în doar 15 luni de la începerea producției. Fabrica produce în fiecare zi în jur de 900 de autoturisme. Două treimi din acestea sunt Renault 5 E-Tech. Renault 5, cu bateria sa de 52 de kWh ce oferă 150 de CP și o autonomie de 400 de KM, îi are drept rivali pe Citroën ë-C3 și Peugeot e-208. Ccrossover-ul Citroën oferă 113 CP, o autonomie de 320 de KM și o baterie de 44 kWh. În schimb, hatchback-ul oferă o bateire de 51 de kWh, 156 CP și o autonomie de aproape 400 de KM. Cu toate că ë-C3 este un crossover, dimensiunile și performanțele acestuia sunt similare modelului Renault. Cea mai recentă mașină produsă dintre acestea este un Renault 5 electric în varianta Techno. Acesta are o baterie de 52 kWh și a fost asamblat săptămâna trecută. Pentru a sărbători ocazia, Renault a organizat un eveniment pentru angajații uzinei. Mașina a primit un colant special în culorile steagului francez și numărul 100.000 pentru a marca ocazia. Modelul electric a câștigat de asemenea premiul de „Mașina Anului 2025”. La fabrica din Douai sunt asamblate 6 modele electrice pe aceeași linie de producție: Renault 5, Renault Megane și Renault Scenic E-Tech electric, Alpine A290, Nissan Micra și Mitsubishi Eclipse Cross. Pentru a ajunge la numărul de 900 de unități pe zi, angajații uzinei lucrează în 3 schimburi. Majoritatea modelelor electrice Renault sunt produse aici deoarece cei mai mulți dintre furnizorii companiei, inclusiv fabrica pentru motoare electrice Cléon, se află pe o rază de doar 300 de KM față de locație. Anul 2026 vine cu dotări noi pentru Renault 5 Renault 5 E-Tech este cel mai bine vândut model electric de segment B din Europa. Acesta este cea mai dorită mașină electrică din Franța. În Olanda și Spania este pe primul loc în segmentul său. Compania dorește să ofere mai multe actualizări modelului începând cu anul viitor. În primul rând echiparea Techno va primi funcția „One Pedal”. Astfel, pentru regenerarea energiei, șoferul va putea opri mașina folosind doar pedala de accelerație, nefiind nevoit să folosească frâna. Francezii doresc să ofere trei motoare și două baterii noi, împreună cu 5 nivele de echipare diferite. Modelul va fi echipat inclusiv cu o serie de camere menite să detecteze oboseala sau neatenția șoferului și să îl avertizeze. Schimbările vor fi implementate începând cu luna ianuarie. În prezent, Renault 5 electric este disponibil în două variante în România. Versiunea de mobilitate urbană cu autonomie redusă are un preț de start de 24.900 de euro. În schimb, versiunea cu autonomie mai mare, de până la 400 de KM, începe de la aproximativ 30.700 de euro. sursa
-
Anul 2025 pare a fi fost unul excelent pentru producătorii de smartphone-uri, iar Apple a împins în față întregul segment, prin seria iPhone 17. Avem cifrele IDC, care arată uimitor, Apple sărind de 240 de milioane de unităţi livrate. Un total de 1.25 miliarde de smartphone-uri se vor livra în 2025, un salt de 1.5% faţă de anul 2025. Predicţiile şi estimările arată că Apple ar urma să livreze peste 247 de milioane de unităţi iPhone 17 în 2025, mulţumită cererii mari şi perioadei sărbătorilor. Plus faptului că iPhone 17 e serios upgradat faţă de predecesori: ecran de 120 Hz, cameră selfie nouă, baterie mai mare. Dacă lucrurile merg în ritmul de acum, Apple va fi în 2026 pe locul întâi în topul producătorilor de telefoane, depăşind Samsung şi asta nu doar pentru un trimestru. Apple a înregistrat vânzări mari de iPhone 17 inclusiv în China şi pieţele emergente. Apple a fost lider global pe piaţa smartphone în octombrie şi noiembrie, probabil va fi la fel şi în decembrie. În urma acestei evoluţii, Apple şi-a revizuit predicţiile. Iniţial se aştepta la o scădere de 1% pentru livrările din 2025 spre China, iar acum se aşteaptă la o creştere de 3%. Şi SUA şi Europa de Vest arată la fel de bine. Pe de altă parte, IDC prezice o scădere de livrări de 1% pentru 2026, din cauza preţurilor mari ale componentelor, mai ales memorie. Apple deja a umblat la programul de lansare pentru iPhone 18, mutat din toamnă lui 2026 la început de an 2027. sursa
-
HONOR a emis o părere nepopulară în ultimele zile şi anume că nu există smartwatch pe piaţa care să măsoare corect temperatura corporală. Declaraţia vine de la Guo Tongxue, Product Manager HONOR, care a partajat şi planurile companiei pentru un ceas nou, gândit pentru tineri. La postarea sa, un comentariu pe Weibo a semnalat că a văzut o funcţie de măsurare a temperaturii corporale. Product managerul i-a răspuns că "nu există ceas la ora actuală în industrie capabil să măsoare cu precizie temperatura corporală. Provocarea va fi rezolvată în curând". Oficialul a elaborat, spunând că sunt două motive importante pentru care smartwatch-urile nu pot înregistra cu precizie temperatura corporală. Purtabilele au o conversie algoritmică între temperatura pielii şi cea a corpului, două lucruri diferite. Una e temperatura de la suprafaţa pielii şi alte temperatura corpului tău. În plus, măsurătorile sunt afectate de temperatură din jur, din ambient, de cât de strâns porţi ceasul, de nivelul de activitate şi chiar de temperatura ceasului. În general ceasurile se ajută de fluctuaţiile de temperatură pentru monitorizarea ciclului menstrual şi ovulaţiei, mai degrabă decât a temperaturii la nivel medical. HONOR se aştepta ca "industria să rezolve problema curând". În acest moment Huawei, Apple, Samsung oferă funcţii de gen pe terminalele lor, subliniind totuşi că e doar temperatura pielii, nu e a corpului. sursa
-
Am tot scris despre Sony Xperia 1 VIII în ultimele luni, dar scăpările au fost mai degrabă vagi. Şi nu e clar dacă Sony îşi mai aduce sau nu în Europa telefoanele noi. Azi apar dovezi cu privire la existenţa lui Xperia 1 VIII şi Xperia 10 VIII. Cele două handseturi au apărut ca entry-uri într-o bază de date a gigantului japonez. Lansarea lor nu va avea loc mai devreme de primăvara lui 2026, poate chiar la MWC 2026. Va fi după debutul lui Galaxy S26, asta e clar. Qualcomm confirmase deja că Sony e partener pentru procesorul Snapdragon 8 Elite Gen5, deci probabil că Xperia 1 VIII va avea acest cipset. The Walkman Blog a descoperit recent că telefoane cu nume de cod PM-1520-BV şi PM-1525-BV au fost introduse în acea bază de date. Numele de cod sunt similare cu cel al lui Xperia 1 VII, cu mici schimbări de cifre. Sursa afirma că vom vedea şi în debut în Europa, dar nu şi în America de Nord. Viitorul Xperia 1 va avea cel puţin 12 GB RAM, o baterie de 5000 mAh, poate mai mare şi un ecran OLED de cel puţin 6.5 inch. Va păstra butonul fizic de cameră, dar şi optica Zeiss. Sunt tare curios şi dacă va mai aduce acel zoom optic continuu între 3.5X şi 7.1X, ca predecesorii. sursa
-
După lansarea flagship-urilor F8 Pro și F8 Ultra, POCO urmează să lanseze și modele mai accesibile. Unul dintre acestea este POCO C85 5G, a cărui lansare e programată pentru 9 decembrie în India. Varianta 4G a debutat deja, dar iată că acum sosește și un model 5G care ne rezervă o baterie mare, încărcare rapidă, un procesor nou sub capotă. Detalii avem mai jos! Modelul atrage atenția în special prin bateria de 6000 mAh aflată sub capotă. Se pare că va aduce alimentare rapidă la 33W pe fir, dar și încărcare reversibilă pentru alte device-uri, cu o putere de 10W, pe cablu. Designul amintește mult de varianta 4G a terminalului, ceea ce nu e tocmai surprinzător. În partea din spate apare un modul foto pătrat, poziționat în colțul din dreapta sus, cu branding vertical POCO. Configurația duală implică un senzor principal de 50 MP și un senzor „de umplutură”, probabil, de doar 0.3 MP (bokeh sau macro). Frontal ar trebui să găsim o cameră selfie de 8 MP, integrată într-un notch picătură. CPU-ul folosit în acest caz ar fi un Dimensity 6100+ sau, conform altor surse, Dimensity 6300. Ambele cipseturi sunt variante midrange compatibile 5G și optimizate pentru eficiență energetică. Telefonul a fost listat în India deja cu 4 GB de RAM în variantă de bază, rulând Android 16. Display-ul generos de 6.9 inch pare că va avea rezoluție HD+ (720 x 1600 pixeli) și refresh rate de 120Hz. Prețul nu a fost momentan confirmat, dar se vehiculează că ar costa între 100 și 150 de euro la debut. Vorbim deci despre un model accesibil, atractiv prin display-ul generos și capabilitățile 5G. Va concura cu modele similare de la realme, Samsung și Motorola, având ca avantaj ecranul generos și bateria mare, de 6000 mAh sursa
-
Ford aduce schimbări modelului electric Transit Custom. Modelul a fost lansat în primăvara anului trecut. Acum, furgoneta Ford va primi o serie de actualizări. Vehiculul de o tonă face deja parte din lanțul logistic a multor companii, iar americanii doresc să îmbunătățească modelul. Ford Pro, divizia ce se ocupă de autoturismele comerciale, vor crește capabilitățile mașinii prin timpi de alimentare mai mici și autonomie mai mare. Reprezentanții companiei spun că actualizarea nu va fi disponibilă doar modelelor ieșite recent pe poarta fabricii. Printr-un update „over-the-air”, de la distanță, unele schimbări vor fi disponibile și pentru modelele deja în uz. Ce se va schimba concret? Noua baterie dedicată lui Transit Custom electric va avea o capacitate de 71 de kWh, comparativ cu cei 64 de kWh în prezent. Această schimbare va fi disponibilă doar pentru modelele ce vor intra în producție la începutul anului viitor. Astfel, noua baterie va crește autonomie utilitarei până la 373 de KM, de la 337 de KM. Tot pentru modelele fabricate în 2026 va fi disponibilă și o alimentare mai rapidă. O încărcare a bateriei de la 10 la 80% la curent continuu de 125 de kW, va dura în jur de 30 de minute. Datorită actualizării de la distanță, timpul de încărcare va fi redus și pentru modelele existente. Astfel, bateria existentă de 65 de kWh va putea face o alimentare de la 10 la 80% în 25 de minute. Ford E-Transit Custom oferă versiuni de 100, 160 sau 210 kW în diverse configurații precum Van, Double-cab-in-van, Kombi și MultiCab. Tehnologii precum Pro Power Onboard sunt prezente pe furgonetă. La interior, este prezent un ecran SYNC 4 touchscreen de 13 inci. E-Transit Custom oferă conectivitate 5G și poate tracta până la 2.300 de KG. În plus, pentru cei ce nu doresc să treacă la un model complet electric, Ford oferă încă două versiuni. Clienții pot opta atât pentru un plug-in hybrid, cât și pentru versiunea Ford EcoBlue diesel. Rivalii KIA PV5 și Renault Traffic EV oferă o autonomie mai mare, de peste 400 de KM pentru ambele modele. KIA PV5 are un timp de alimentare similar, în timp ce Renault oferă o încărcare de la 10 la 80% de doar 20 de minute pentru utilitară. sursa
-
BMW a postat un videoclip festiv cu un calendar advent ce conține modelele produse de companie. Acesta conține și un posibil nou model, informează Carscoops.com. Odată cu sosirea sezonului sărbătorilor de iarnă, companiile din lumea auto încearcă să capitalizeze momentul prin diferite strategii de marketing. Cei de la BMW au ales să posteze un videoclip teaser. În acesta este prezentat un calendar advent, în fiecare zi fiind plasat un model al companiei. Astfel de campanii pot fi trecute ușor cu vederea, însă BMW a riscat iar acum a atras atenția tuturor. Videoclipul începe cu deschiderea calendarului și o vedere generală cu toate ușile acestuia, numerotate până la Crăciun. Sunt prezentate mai multe modele, inclusiv un BMW Seria 7. Modelele prezentate sunt iX1 xDrive30, iX2 xDrive30, i4 M50 xDrive, i5 M60 xDrive Touring și i7 xDrive60. Apoi, atenția este mutată pe ușa cu numărul 24 și primim un cadru mărit aceasta. Ușa dedicată Ajunului se deschide greoi. În spatele acesteia este foarte multă lumină, ce încadrează o siluetă complet neagră a unui posibil viitor model. Descrierea postării aleasă de BMW arată în felul următor: „Numărătoarea finală până la sărbători a început… dar întrebarea cea mare este: ce se află în spatele ușii cu numărul 24?”. Cum ar putea arăta noul model al BMW Doar din silueta mașinii, este foarte greu de distins ce ar putea fi. Totuși, videoclipul postat pare să indice faptul că noul model ar putea fi electric. Toate celelalte modele prezente în videoclip sunt și ele electrice. Forma modelului seamănă cu cea a unui crossover, posibil chiar noul iX3. Deja au apărut în spațiul public poze spion cu iX3 M60. Acesta va avea suspensii sport și frâne mai puternice. O altă posibilitate este model i3, despre care cei de la BMW au anunțat deja că va avea și o versiune electrică, cât și una pe benzină. Un alt model al cărui poze spion au ajuns în spațiul public este BMW iX5. Debutul acestuia este așteptat anul viitor. Totuși, cea mai sigură variantă rămâne BMW iX3. Când compania a introdus modelul iX3 50 xDrive în septembrie, aceștia au spus că o versiune electrică va apărea în viitor, cu tracțiune spate. sursa
-
Înmatriculările de autoturisme noi au crescut puternic, luna trecută, datorită Programului Rabla 2025. În clasamentul modelelor, Dacia ocupă primele 4 poziții, din Top 10. Iar cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie, este un model care se mai comercializează doar în Bulgaria. Potrivit datelor oficiale, publicate de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Autovehicule (APIA), în noiembrie au fost înmatriculate peste 13.800 de autoturisme noi, în creștere cu aproximativ 36% față de aceeași lună din 2024. Segmentul electric s-a dublat, având o majorare de 114% comparativ cu 2024. Dar, ca număr efectiv de vehicule vândute, doar puțin peste 1.050 de unități electrice 100% au fost comercializate. În continuare, mașinile hibrid și cu motoare termice domină piața. Iar românii sunt fideli și astăzi mărcii Dacia. Peste 32% dintre autovehiculele noi înmatriculate în țara noastră, în noiembrie, au fost modele Dacia. Toyota, Renault și Skoda ocupă următoarele locuri, la mare distanță, în clasamentul mărcilor. Top 10 cele mai vândute mașini din România, în noiembrie În luna noiembrie au fost puse în circulație 13.817 mașini noi. Dintre acestea, peste 4.500 au fost modele Dacia, alte aproape 1.140 au fost Toyota și puți peste 1.020 au fost produse de Renault. Top 10 cele mai vândute mașini din România, în noiembrie: Dacia – 4.519 unități; Toyota – 1.137 unități; Renault – 1.021 unități; Skoda – 997 unități; Hyundai 752 unități; Volkswagen – 711 unități; Ford – 664 unități; Mercedes-Benz – 411 unități; BMW – 392 unități; Audi – 370 unități. Așadar, Dacia a vândut într-o singură lună cât toate celelalte 9 mărci din clasament la un loc. Care a fost cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie Dacia Logan este cea mai bine vândută mașină nouă, în România. Este urmată, la mică distanță, de Duster, Sandero și Bigster. Așadar, într-un clasament al celor mai bine comercializate modele, luna trecută, Dacia ocupă primele 4 locuri. Top 10 cele mai bine vândute modele, în noiembrie: Dacia Logan – 1.527 unități; Dacia Duster – 1.363 unități; Dacia Sandero – 741 unități; Dacia Bigster – 528 unități; Skoda Octavia – 430 unități; Renault Clio – 427 unități; Toyota Corolla – 376 unități; Hyundai Tucson – 284 unități; Ford Puma – 281 unități; Toyota RAV4 – 265 unități. În total, pe primele 11 luni ale anului, piața auto însumează 134.653 unități, o scădere ușoară de 0,6% față de 2024. Doar bulgarii mai cumpără acest model Retras de pe toate piețele din Vest, doar în Bulgaria și România se mai comercializează Dacia Logan. Sunt singurele țări unde modelul, lansat în 2004, încă se comercializează. Costul redus de achiziție, taxele mici și întreținerea ieftină sunt principalele atuuri. Infrastructura rutieră are, de asemenea, un rol important în alegerea acestui model, având o gardă la sol generoasă. În plus, se găsesc peste tot service-uri și piese de schimb, deci reparațiile se pot face cu costuri mai mici decât în cazul altor vehicule. În România, prețul de pornire pentru Logan este de 14.450 de euro, fiind cel mai ieftin model din gama Dacia. sursa
-
Gerry McGovern, omul care a redefinit designul Jaguar și Land Rover în ultimii 21 de ani, a fost dat afară cu doar o zi înainte de lansarea noului prototip Jaguar. Oficial, nu există nicio explicație pentru îndepărtarea sa din cadrul companiei. Dar, pe surse s-a aflat că noul CEO al Jaguar Land Rover (JLR) a solicitat îndepărtarea lui McGovern din companie. Surse citate de Autocar, Autocar India și Financial Times afirmă că directorul de creație Gerry McGovern a fost „rugat să părăsească imediat compania”, iar plecarea sa nu a fost una voluntară. Oficial, JLR a transmis doar un scurt „No comment”, însă din interior apar tot mai multe indicii privind motivul real al demiterii. Informațiile sunt încă incomplete, dar contextul din ultimele luni arată că îndepărtarea lui McGovern a fost rezultatul unui cumul de tensiuni strategice, schimbări de management și reacții controversate la direcția de design impusă sub conducerea sa. Directorul de design al Jaguar Land Rover, dat afară Demisia forțată a directorului de design al Jaguar Land Rover vine la numai o săptămână după numirea noului CEO PB Balaji, fost director financiar al Tata Motors. Surse citate de presa britanică susțin că Balaji dorește o restructurare profundă și o disciplină financiară mai strictă. Asta ar fi redus influența lui McGovern asupra marilor proiecte Jaguar și Land Rover. Pentru Tata Motors, mutarea este interpretată ca o consolidare a controlului asupra companiei britanice. Mai multe publicații, inclusiv The Guardian și Road & Track, scriu că în interiorul JLR au existat tensiuni majore legate de strategia de reinventare a Jaguar ca brand electric de lux. Gerry McGovern, îndepărtat cu o zi înainte de lansarea noului prototip electric Conform informațiilor publicate de jurnaliștii britanici, McGovern ar fi fost îndepărtat cu doar o zi înainte de prezentarea oficială a Jaguar Type 00, un prototip revoluționar, conceput să definească noua linie a mărcii în direcția vehiculelor electrice de lux. Reproiectarea gamei, lansarea controversatului concept Jaguar Type 00 și costurile ridicate ale noii filozofii de design ar fi creat diferențe de viziune între McGovern și noua conducere. Conceptul Type 00, prezentat ca un reper pentru viitorul Jaguar, a fost criticat pe scară largă pentru designul rupt de tradiția mărcii. Acest lucru a alimentat presiunea asupra lui McGovern chiar înainte de schimbarea CEO-ului. Deși McGovern a condus procesul de reinventare a Jaguar în direcția EV, rezultatele comerciale din ultimii ani au fost sub așteptări. În piață, Jaguar a continuat să piardă teren în segmentul premium electric, iar investitorii Tata Motors ar fi devenit tot mai sceptici în privința direcției creative. Acest declin, combinat cu costurile ridicate ale noilor proiecte, a contribuit la pierderea suportului în board-ul Tata. Restructurare internă și reducerea costurilor Noul CEO, PB Balaji, este cunoscut pentru aplicarea unor măsuri ferme de tăiere a costurilor în grupul Tata. Surse apropiate companiei spun că rolul de director de design, extrem de puternic și bine plătit, ar fi fost considerat „neconform cu noua structură operațională”. Prin urmare, McGovern ar fi fost primul nume vizat în reorganizarea care urmează. Cum a plecat McGovern și ce urmează la JLR Surse din Autocar India afirmă că designerul a fost „escortat în afara clădirii”, detaliu care confirmă că nu a existat o înțelegere amiabilă. Nici JLR, nici Tata Motors nu au oferit încă detalii oficiale. Numele succesorului nu este cunoscut, iar schimbarea ridică întrebări privind viitorul identității vizuale Jaguar Land Rover. Demisia forțată marchează finalul unei ere. Gerry McGovern a fost arhitectul întregii generații moderne Land Rover, de la reinventarea Defender și Range Rover, până la coordonarea transformării Jaguar în brand electric. Plecarea sa bruscă sugerează o schimbare profundă de strategie, iar JLR intră acum într-o perioadă de repoziționare accelerată, sub influența directă a grupului Tata Motors. sursa
-
ZTE tocmai a extins gama sa de telefoane pliabile cu un model nou Flip. E vorba despre Nubia Flip 3, care tocmai a debutat în Japonia, pentru început. Vânzările vor începe cândva în ianuarie 2026. Avem de-a face cu un terminal midrange pliabil, cu procesor MediaTek Dimensity 7400X, care vine la pachet cu 6 GB RAM şi 256 GB stocare. Telefonul are un ecran pliabil intern generos, de 6.9 inch, cu rezoluţie Full HD+ şi refresh rate de 120 Hz. Ecranul cover e un AMOLED de 4 inch. Telefonul dispune e o cameră duala, cu senzor principal de 50 de megapixeli şi unul secundar de 12 MP, ultrawide. ZTE tocmai a extins gama sa de telefoane pliabile cu un model nou Flip. E vorba despre Nubia Flip 3, care tocmai a debutat în Japonia, pentru început. Vânzările vor începe cândva în ianuarie 2026. Avem de-a face cu un terminal midrange pliabil, cu procesor MediaTek Dimensity 7400X, care vine la pachet cu 6 GB RAM şi 256 GB stocare. Telefonul are un ecran pliabil intern generos, de 6.9 inch, cu rezoluţie Full HD+ şi refresh rate de 120 Hz. Ecranul cover e un AMOLED de 4 inch. Telefonul dispune e o cameră duala, cu senzor principal de 50 de megapixeli şi unul secundar de 12 MP, ultrawide. Camera selfie e decupată în ecranul cel mare şi are rezoluţie de 32 MP. Bateria prezenta aici este una de 4610 mAh, iar alte specificaţii includ un cititor de amprente lateral, Bluetooth 6.0, NFC, toate într-un corp de 187 grame şi cu talie de 7.5 mm. Avem şi certificare IP54. Terminalul rulează Android 15 şi va fi disponibil pe negru sau alb. Nu avem preţ încă, dar mă aştept să fie sub 500 de euro, poate chiar sub 400. Aparent va primi şi un debut global. sursa
-
Nu a trecut nici o săptămână de la scăparea a două pliabile Nubia şi deja ele se lansează. Întâi a fost Nubia Flip 3 şi acum a venit şi primul pliabil Nubia cu ecran mare, Nubia Fold. Are procesor Snapdragon 8 Elite şi baterie de 6560 mAh. Aflaţi detalii mai jos. Celе două pliabile au debutat doar în Japonia deocamdată şi cel puţin unul va sosi şi la nivel internaţional. Operatorul japonez Y!mobile a listat deja Nubia Fold pe site-ul său, alături de specificaţii şi preţ. Nubia Fold are un ecran principal de 8 inch, cu rezoluţie de 2480 x 2200 de pixeli şi integrează un ecran extern de 6.5 inch, cu rezoluţie 2748 x 1172 pixeli. Ambele au refresh rate de 120 Hz. Impresionează plăcut talia: doar 5.4 mm când e deschis şi 11.1 mm când e închis. Cântăreşte 249 de grame, ceea ce poate părea mult, până ne gândim la iPhone 18 Pro Max, care ar sări de 240 de grame, conform leak-urilor. Procesorul este un Qualcomm Snapdragon 8 Elite, însoţit de 12 GB RAM şi 256 GB stocare. Pe partea de software avem Android 15, iar dispozitivul are certificare IP54, pentru rezistenţa la apă şi praf. În spate se află o cameră principală de 50 de megapixeli, alături de una ultrawide de 50 MP şi una de 5 MP Macro. Mai sunt şi două camere selfie de 20 MP, una decupată în ecranul intern şi alta în ecranul extern. Revin puţin şi la baterie, record în segment: 6560 mAh cu încărcare la 55W. Preţ şi disponibilitate Nubia Fold vine doar pe negru şi costă în jur de 1100 de euro. Se vinde în Japonia de pe 4 decembrie. sursa
-
După un OnePlus 13 pe care îl testam la început de lună ianuarie în târguri de Crăciun, acum am pus camera lui OnePlus 15 la treabă încă din noiembrie, flagship-ul sosind mult mai devreme. Suferă pierderi ce-i drept și din păcate Hasselblad rămâne doar pentru OPPO, iar dacă ne uităm asupra dotărilor hardware vom remarca și aici ceva schimbări ce pot fi considerate downgrade-uri. Vestea rea este că toate camerele din spate folosesc acum senzori mai mici. Iată cum se prezintă setup-ul lui OnePlus 15: wide: 50 mpx Sony IMX906, f/1.8, senzor de 1/1.56", 23mm, PDAF, OIS, pixeli de 1 micron ultra-wide: 50 mpx OmniVision OV50D, f/2.0, senzor de 1/2.88", 16mm, unghi de 116 grade, AF telephoto: 50 mpx ISOCELL S5KJN5, f/2.8, senzor de 1/2.76", periscop, 50mm, PDAF, pixeli de 0.64 microni, 3.5x zoom selfie: 32 mpx Sony IMX709, f/2.4, senzor de 1/2.74", 21mm, AF În comparație, OnePlus 13 stătea astfel: wide: 50 mpx Sony LYT808, f/1.6, senzor de 1/1.43", 23mm, multi-PDAF, OIS ultra-wide: 50 mpx Samsung ISOCELL JN5, f/2.0, senzor de 1/2.76", 15mm, PDAF, unghi de 120 grade telephoto: 50 mpx Sony LYT-600, f/2.65, senzor de 1/1.95", periscop, 73mm, OIS, PDAF, 3x zoom selfie: 32 mpx Sony IMX615, f/2.45, 21mm, senzor de 1/2.74", focus fix Ca funcții am găsit Portrait, Night, Panorama, Slow-mo, Long Exposure, Dual view video, Time-lapse, Hi-Res, Underwater Mode, Master, Text Scanner, Doc Scanner, Tilt-shift și are și mod Pro. Filmarea merge până la 8k 30fps, sau poți captura 4k la 30, 60 sau 120 fps. Zoom-ul optic este 3.5x pe video și 18x digital. La foto urcă la 120x. Downgrade-urile sunt iată prezente, dar să nu tragem concluzii pripite și să vedem cum se descurcă și software-ul la capitolul foto. Avem soluția DetailMax Engine prin care OnePlus promite fotografii mai detaliate, iar pe listă aș mai adăuga LUT preview, plus captură video Log folosind spațiul de culoare O-Log. Selfie Noutatea la capitolul selfie este autofocus-ul, clar un upgrade de la predecesorii care se mulțumeau cu focus fix. Fotografiile realizate abundă în detalii, fără procesare agresivă precum la Pixel unde tenul părea uscat, exagerat. Abia la modul 2x pe care îl oferă camera selfie aș zice că apar asemenea fenomene, dar e de așteptat cum nu avem zoom optic. O funcție utilă dacă ai nevoie de așa ceva, sau poate mai degrabă la filmarea frontală. sursa
-
Smartphone-ul POCO F8 Pro se livrează cu o baterie de 6210 mAh la bord și folosit în mare parte pentru captură foto și video (peste 500 de capturi), cât și pentru înregistrarea interviului de la evenimentul de lansare, m-a ținut fără probleme 2 zile. L-am folosit și pe avion pentru playback video offline, asta cu o altă încărcare, având zboruri de 15 ore în total. Se încarcă la 100Wpe fir și suportă și încărcare inversă pe fir la 22.5W. Test - Video playback 1.OnePlus 1543h 14m 2.OPPO Find X9 Pro39h 54m + 5.POCO F8 Pro34h 49m 6.realme GT 7 Pro34h 10m 7.Apple iPhone 17 Pro Max34h 9m 8.realme GT733h 49m 9.Google Pixel 9a33h 39m 10.Sony Xperia 1 VI33h 6m 11.OnePlus Nord 531h 55m 12.POCO F731h 52m 13.Honor Magic6 Pro31h 43m Cu așa unitate la bord la playback video stă excelent, livrând 34h 49m de consum video, depășind modele precum iPhone 17 Pro Max, pe predecesorul POCO F7, cât și pe Xiaomi 15 Ultra. Ne întrec doar Magic7 Lite (10 minute peste), OPPO Find X8 Pro, Find X9 Pro și OnePlus 15 care trece de 43 de ore. La utilizare continuă picăm ceva mai jos în clasament, pe locul 23, cu 18h 8m, frați cu HUAWEI Pura 80 Ultra și OnePlus 13. OPPO Find X9 Pro a obținut o oră în plus iar OnePlus 15 a ajuns la 26h 18m și se cam respectă oarecum teoria că utilizarea continuă este cam la jumătate din cât poate la playback video. Test - Încărcare 100% 1.OnePlus 10T18m 2.Motorola Edge 50 Ultra19m + 141.POCO F8 Pro58m 142.Motorola edge 6058m 143.Motorola Edge 20 Pro58m 144.OPPO Reno5 Lite58m 145.ZTE Axon 20 5G58m 146.Motorola Edge 3059m 147.Vivo X60 Pro59m 148.Xiaomi Mi 11 Lite 5G59m 149.POCO X3 Pro59m Timpul de încărcare a bateriei până la 100% Pentru o încărcare completă am avut nevoie de doar 58 de minute folosind adaptorul Baseus GaN 100W din arsenalul de la birou. În 5 minute eram la 10%, în 15 la 32%, iar după 30 minute aveam 60% pe ceas. Prin setările bateriei am găsit moduri (Ultimate, Balanced, Battery Saver, Ultra Battery Saver - ține până la 72 de ore). Test - Încărcare (5 minute) 1.realme GT Neo 3 150W40 2.Motorola Edge 50 Ultra38 + 263.POCO F8 Pro10 264.Huawei P10 Lite9 265.Huawei Mate 10 Pro9 266.Nokia 89 267.Motorola Moto G6 Play9 268.Huawei P20 Lite9 269.Motorola Moto Z3 Play9 270.ASUS ROG Phone9 271.Motorola One9 Test - Încărcare (15 minute) 1.OnePlus 10T87 2.Motorola Edge 50 Ultra85 + 181.POCO F8 Pro32 182.HUAWEI P20 Pro31 183.OnePlus 831 184.Samsung Galaxy S10 Lite31 185.Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G31 186.Nubia Red Magic 6 Pro31 187.Xiaomi Mi 11 Lite 4G31 188.POCO F331 189.OPPO Reno7 Lite31 Test - Încărcare (30 minute) 1.Motorola Edge 40 Pro99 2.OPPO Reno4 Pro 5G98 + 156.POCO F8 Pro60 157.POCO X3 Pro59 158.Xiaomi 11 Lite 5G NE59 159.OPPO Reno7 Lite59 160.Honor X859 161.Vivo X80 Lite59 162.Samsung Galaxy S23 Ultra59 163.OPPO Find N2 Flip59 164.Samsung Galaxy S24 FE59 Se pot optimiza și aspecte legate de consum, ai opțiune de încărcare standard sau top speed, iar spre final în această zonă am dat de funcții de protecție (întârziere încărcare, limitare încărcare la 80%). Tot aici am văzut și câte încărcări am realizat și când a fost fabricată bateria. Are și un mod prin care extinde autonomia în zone reci. sursa
-
Primele imagini cu noul supercar Lexus, un coupe sportiv de performanță, au fost publicate, iar lansarea oficială a fost anunțată pentru finalul acestei săptămâni. Silueta misterios iluminată a apărut în cadrul prezentării „All New Sports Models World Premiere”. Japonezii au dezvăluit contururile a trei modele, un Lexus, o Toyota (cel mai probabil noul GR GT) și o versiune dedicată competițiilor GT3, scrie carexpert.com.au. Unul dintre vehiculele din imagine prezintă o semnătură luminoasă aproape identică cu Lexus Sport Concept. Prototipul a fost dezvăluit, în august, la Monterey Car Week. O versiune actualizată a fost prezentată, ulterior, la Japan Mobility Show, unde a fost expus pentru prima dată interiorul. Noul supercar hibrid V8 Lexus La finalul acestei săptămâni va fi dezvăluit noul supercar hibrid, cu motor V8, de la Lexus. Iar mulți se întreabă, după ce au văzut imaginile, dacă noul model va urma linia conceptuală a LFA, legendarul model V10 care a concurat direct cu Ferrari și care a devenit între timp un automobil de colecție? Sau noul coupe va fi succesorul modelelor LC coupé și cabrio, aflate spre finalul ciclului de viață? Lexus Sport Concept a fost prezentat ca un vehicul cu proporții agresive, poziție joasă și detalii aerodinamice inspirate din motorsport. Actualizarea de la salonul din Japonia a consolidat ideea unui supercar orientat spre performanță pură. Deși producătorul nu a confirmat încă poziționarea finală a modelului, surse din industrie afirmă că versiunea de serie va păstra arhitectura de supercar și va primi un grup motopropulsor derivat din cel al viitorului Toyota GR GT. V8 bi-turbo hibrid, motorul-cheie folosit de Toyota și Lexus Viitoarele modele sport de la Lexus vor folosi motoare V8, integrate într-un sistem hibrid de ultimă generație. Toyota GR GT este așteptat să primească un motor de 4 litri, V8 twin-turbo hibrid, care ar putea echipa și noul Lexus, dar având o calibrare mai puternică. Acest sistem ar urma să combine puterea brută a unui V8 clasic cu un boost electric instantaneu. O linie adoptată, deja, de Ferrari sau McLaren, care și-au electrificat treptat gama de supercaruri. Când vedem noul Lexus? Noul hypercar Lexus va fi dezvăluit pe 5 decembrie, în cadrul unei premiere globale transmise pe YouTube pe canalul Toyota Motor Corporation. Specialiștii din industrie se așteaptă la prezentarea a două modele de serie și a unei versiuni de competiție, cel mai probabil destinate GT3. Lexus intră astfel într-o nouă eră , în care electrificarea nu înseamnă renunțarea la performanță, iar moștenirea LFA ar putea primi, în sfârșit, un urmaș pe măsură. sursa
-
Kia EV2, cel mai accesibil model electric al mărcii, debutează la Salonul Auto de la Bruxelles 2026. Noul EV, de clasă mică este proiectat special pentru piața europeană și va intra direct în concurență cu Ford e-Puma, care e produs la Craiova. Kia EV 2 va deveni cel mai accesibil model din gama producătorului sud-coreean. Primele teasere oficiale, publicate de Kia, confirmă că versiunea de serie păstrează majoritatea elementelor estetice ale conceptului prezentat la începutul anului. Kia EV2, cel mai accesibil model electric al sud-coreenilor Kia EV 2 se va încadra în segmentul supermini, fiind ceva mai mare decât Hyundai Inster. Dar, va adopta un design robust, inspirat de SUV-urile compacte. Semnătura luminoasă „Star Map”, deja specifică noii generații de EV-uri Kia, este prezentă în față și în spate, unde stopurile sunt amplasate neobișnuit de jos, exact ca în prototipul inițial. Această continuitate de design indică faptul că EV2 va păstra personalitatea vizuală puternică a conceptului. Construit pentru Europa, produs în Europa Kia EV2 este un model gândit aproape exclusiv pentru Europa, având în vedere cererea tot mai mare pentru electrice mici și eficiente. Producția va fi realizată pe continent, cel mai probabil la fabrica Kia din Slovacia. Acest lucru va permite mărcii să controleze mai bine costurile și să scurteze timpii de livrare. Concurent direct pentru Ford e-Puma Prin poziționare, dimensiuni și rol în gamă, Kia EV2 intră direct în competiție cu noul Ford e-Puma, versiunea electrică a crossover-ului produs la Craiova. Ambele modele adresează același segment – EV-uri urbane și periurbane, accesibile, moderne, cu autonomie suficientă pentru utilizarea zilnică. Kia își va prezenta oficial noul model în ianuarie 2026, la Salonul Auto de la Bruxelles. Cu această ocazie, producătorul va aduce și trei versiuni de performanță GT pentru EV3, EV4 și EV5. Totuși, EV2 este probabil cea mai importantă lansare, fiind primul vehicul electric „de volum” al mărcii, care se va poziționa într-unul dintre cele mai competitive segmente ale pieței. „Prin modelul EV2, ne reafirmăm angajamentul de a face mobilitatea electrică cu adevărat accesibilă pentru un public mult mai larg – fără compromisuri. Acest SUV compact oferă inovația și spiritul modelelor noastre electrice mai mari, integrându-se în același timp perfect în viața de zi cu zi din Europa. Proiectat, dezvoltat și, în curând, produs în Europa, suntem convinși că EV2 va juca un rol esențial în definirea viitorului mobilității responsabile în regiune”, a declarat Marc Hedrich, președinte și CEO Kia Europe. Prețul noului Kia EV2 se estimează că va fi în jurul a 26.000 de euro. sursa
-
Familia Mercedes-Benz G-Class urmează să primească un nou membru. Un prototip Cabriolet se află deja în faza de testare, pe drumurile din Austria, pentru a vedea cât de rezistent este. Prototipul Mercedes-Benz G-Class Cabriolet parcurge, în prezent, primele sale sute de kilometri în Austria, conform unui comunicat de presă. Aici, la uzina Magna-Steyr, se asamblează G-Class. Mercedes-Benz G-Class Cabriolet Reprezentanții Mercedes-Benz au confirmat că testele de drum pentru G-Class Cabriolet au început deja. Testele includ trasee montane, zone de tractare controlată, schimbări rapide de ritm și evaluarea rigidității caroseriei în absența unui plafon fix. Scopul este asigurarea unei experiențe decapotabile fără compromisuri în ceea ce privește robustețea, stabilitatea și comportamentul rutier. Urmează testele extreme din Suedia După Austria, prototipul va fi transportat în Suedia, unde urmează testele de iarnă în condiții severe. Acolo, G-Class Cabriolet va fi supus temperaturilor extreme, zăpezilor adânci și suprafețelor înghețate, pentru a vedea fiabilitatea și dinamica acestei versiuni decapotabile pe teren dificil. Inginerii vor evalua comportamentul punților pe aderență scăzută, rezistența mecanică la frig extrem, funcționarea sistemelor electronice, capacitatea de manevrabilitate în scenarii off-road reale. Testele din Suedia sunt esențiale pentru a confirma că modelul decapotabil este la fel de robust ca varianta cu plafon fix. Mercedes-Benz descrie noul G-Class Cabriolet drept o „ediție specială”, detaliu care sugerează că modelul nu va fi un vehicul de masă. Cel mai probabil, va fi o versiune premium, produsă în serie limitată. G-Class Cabriolet, model de serie produs până în 2013 Mercedes-Benz a oferit ani la rând o variantă G-Class cu plafon textil retractabil, disponibilă în versiuni precum: G 320 Cabriolet; G 500 Cabriolet; G 350 CDI Cabriolet. Aceste modele aveau două uși, un soft-top complet electric și erau construite manual în număr redus. Ultima generație de G-Class Cabriolet a ieșit din producție în 2013, după aproape 34 de ani de existență în diverse forme. După oprirea versiunii de serie, Mercedes a lansat, în 2017, Mercedes-Maybach G 650 Landaulet, un model exclusivist produs în doar 99 de exemplare. Acesta nu era un cabriolet integral, ci un Landaulet. Adică, partea din față închisă, partea din spate decapotabilă, ampatament lungit, dotări de lux extreme, motor V12 AMG de 630 CP. Toate exemplarele au fost vândute imediat și au devenit piese de colecție. sursa
-
Dacia se află în topul mașinilor ce își pierd cel mai puțin din valoare odată cu trecerea timpului. Rezultatele au fost obținute chiar în casa companiei mamă, în Franța, conform L’Automobile Magazine. Dacia ocupă primele trei locuri în clasament cu modelele Sandero, pe benzină și diesel și Logan. Acestea pleacă de la un nivel mai scăzut decât alte modele. Astfel, acestea au mai puțină valoare „de pierdut”. Clasamentul vine cu mai multe surprize, ce indică faptul că reputația companiei are și ea un rol important. Cumpărarea unei mașini este în general o cheltuială, nu o investiție. Odată cu trecerea timpului, valoarea vehiculului se depreciază. Excepția de la regulă sunt, bineînțeles, mașinile de top ale căror valoare crește odată cu timpul, similar unui vin bun. Astfel, ca posesor al unui autoturism, să deții o mașină cărei valoarea să scadă cât mai puțin. Se pare că dintre toate brandurile de renume din lumea auto, cel puțin în Franța, Dacia se descurcă cel mai bine la acest capitol. Un studiu al celor de la Le Parisien, ce are la bază datele platformei franceze de vândut mașini online, Leboncoin, a încoronat Dacia. Aceștia au calculat deprecierea pe o perioadă de cinci ani pentru vehiculele ieftine, premium sau electrice între prețul mediu afișat pentru autoturismele rulate și prețul „mediu” al mașinilor noi din 2020 din același segment. Modelele producătorilor au avut rezultate slabe chiar în propria casă. Acestea sunt prezente în număr mare, astfel păstrarea valorii este mai grea decât a altor branduri străine ce, de multe ori, au o imagine mai bună atunci când e vorba de fiabilitate. Cum arată clasamentul? Modelele Dacia aveau un preț extrem de mic în 2020. Astfel, deprecierea scăzută era inevitabilă. Francezii se întreabă acum dacă un model mai scump, precum Bigster, va avea aceleași performanțe într-un interval de timp similar. Primul loc este ocupat de Dacia Sandero pe benzină, ce a pierdut doar 15% din valoarea originală. Pe locul doi se află varianta diesel cu o pierdere de 23%. Dacia Logan primește bronzul, cu o pierdere de 25%. Acestea sunt urmate de VW Polo cu 28% și Suzuki Swift și Toyota Yaris, cu pierderi de 30% ambele. Toate cele trei modele au motoare pe benzină. Abia pe locul al șaptelea apare primul și singurul autoturism franțuzesc din top 10, Renault Clio benzină, cu o pierdere de 33%. Sub acesta, dar cu același procentaj, se află versiunea pe motorină a lui VW Polo. Cu 35 respectiv 36% depreciere, ultimele două locuri sunt ocupate de către Mitsubishi Space Star și Nissan Micra. Cum s-au descurcat modelele electrice Le Parisien a făcut mai multe top-uri. În cel pentru mașinile de lux, aproape toate autoturismele din top 10 sunt Mercedes. Un singur model BMW a ajuns în top, toate celelalte fiind modele ale Mercedes. În schimb, clasamentul mașinilor electrice este mai scurt. Clasamentul se bazează pe „prețul mediu de achiziție în 2020” pentru gama fiecărui model: 60.280 de pentru o Tesla Model 3, de exemplu. Dar aceste prețuri nu sunt ponderate în funcție de vânzări. Astfel, se ajunge la o valoare medie de 24.472 € în 2025 pentru Model 3. Acest lucru duce la reduceri de valoarea extrem de mari. Diferențe precum cea pentru Model 3, de 59% sau 61% pentru Peugeot e-208 sunt cel mai probabil din cauza unei supraevaluări. Deci, pierderea ar trebui să fie mai mică. De asemenea, mulți clienți au beneficiat de bonusuri ce au redus suma de plată la cumpărare. Acest lucru duce automat la pierderi atunci când mașina este vândută din nou. sursa
-
Tow Truck Company - Anunţuri importante / Important announcements
Kristi72 replied to Alexander's topic in Tow Truck Company
Stima, Raport de activitate a suferit mici modificari, din data de 17.11.2025 raportul va arata in felul urmator: Raport normal: Rank 1 - 30 tows, 10 repair, 10 refill, 10 others; Rank 2 - 27 tows, 7 repair, 7 refill, 7 others; Rank 3 - 25 tows, 5 repair, 5 refill, 5 others; Rank 4 - 20 tows, 10 others; Rank 5 - 15 tows, 10 others; cu respect, Kristi72!