Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Interviu #1 - Bobo - Community Founder


Blade
 Share

Recommended Posts

- Interviu - Bobo - Community Founder -


Pentru că aceasta este primul interviu realizat, nu puteam să încep cu altcineva decât cu @Bobo, fondatorul comunităţii şi cel care a acceptat acest proiect.
În rândurile de mai jos am încercat să acopăr toate domeniile de interes şi să ofer un interviu cât mai plăcut.

Î: Pentru început, ne poţi spune câte ceva despre tine (Nume, oraş, ocupaţie, etc.)?
R: Numele si locatia mi le stiti aproape cu totii, asa ca nu voi mai insista pe aceste lucruri. Sunt student in anul I la Facultatea de Informatica Iasi.

Î: Ce îţi place să faci în timpul liber?
R: Sunt pasionat de fotografie, inregistrari video slow-motion, tenis si masini. Timpul liber mi-l petrec in preajma prietenilor.

Î: Cum a luat naştere B-Zone?
R: B-Zone a avut o alta forma decat cea actuala. La intrebarea de mai jos veti gasi mai multe detalii despre aceasta. Domeniul b-zone.ro a luat nastere in vara anului 2008, bazandu-ma pe proiectele anterioare de Counter-Strike si SA-MP. Ulterior a fost stabilita ziua in care noi sarbatorim fondarea comunitatii, si anume 1 Septembrie.

Î: Cum s-a ajuns la numele B-Zone şi nu la altul?
R: B-Zone deriva dintr-un nume pe care eu l-am folosit comunitatii anterior. Este vorba de acronimul "Breaks", de unde si fostul forum breaks.myforum.ro . Cu siguranta mai sunt cateva persoane active in aceasta comunitate si in ziua de astazi care stiu de existenta acestei forme.

Î: Cum arată pentru tine o zi ocupându-te de B-Zone?
R: De B-Zone ma ocup in prima parte a zilei. Incep prin a verifica mailurile, rezolv probleme tehnice, apoi raspund mesajelor jucatorilor.

Î: Cum au fost cei 7 ani de comunitate?
R: Odata cu comunitatea am crescut si eu, am invatat sa vorbesc cu oamenii si pot spune ca experienta comunitatii m-a ajutat sa-mi fac viata mai usoara.

Î: Când ai început să construieşti comunitatea, te gândeai că va ajunge aşa departe?
R: Nu m-am gandit niciodata la proportiile ce le va capata comunitatea. Vreau doar sa fie un progres continuu, iar acest lucru este cel mai important pentru mine, imi acorda satisfactie.

Î: Mai sunt membrii care joacă din prima zi sau relativ aproape de început?
R: Da, asa cum am precizat si la o intrebare anterioara, imi place sa vad ca sunt unii jucatori care sunt fideli comunitatii de aproape 7 ani.

Î: Te-ai gândit vreodată să renunţi la comunitate? Dacă da, de ce?
R: Nu m-am gandit niciodata la acest lucru. Imi este foarte greu sa ma gandesc de ce as face-o pentru ca m-am obisnuit cu administrarea comunitatii incat a devenit o activitate de zi cu zi, de care nu ma pot lipsi.

Î: Ne poţi dezvălui unul din următoarele proiecte / update-uri, excepând samp?
R: Doresc sa aduc un design nou intregii comunitati. Mai mult, voi veni cu noi servere de diferite jocuri.

Î: Unde vezi comunitatea peste 2 ani?
R: Intr-o continua crestere, poate cu inca cateva servere de samp.

Î: Cum i-ai caracteriza pe Kelton,MasterTrap21, Sawyer şi DaniSteptu?
R: As vrea sa-i caracterizez pe fiecare printr-un singur cuvant : Kelton - serios, Mastertrap21 - acid, Sawyer - blajin, DaniSteptu - amuzant.

Î: Care au fost cei care au ajutat cel mai mult la dezvoltarea comunităţii şi prin ce?
R: Voi face o lista in care voi mentiona primele numele care-mi trec prin cap. Imi cer scuze daca omit pe cineva. Lista de mai jos este in ordine cronologica.
lexutzu - el m-a invatat ce e FTP-ul
Razr/Andrei - primul scripter al serverului RPG
Firestarter - cel ce ne-a construit primul index al comunitatii intr-un flash
Alin.Maest - primul administrator ce a urmat la conducerea serverului RPG
cr0md - unul din designerii comunitatii care m-a ajutat la crearea mai multor siteuri
JustMed - unul dintre cei mai de incredere global moderatori
Gabb - cel de-al doilea scripter al serverului RPG
Mastertrap21 - cel de-al treilea si actualul scripter al serverului RPG
Bycorleone - cel ce m-a ajutat la administrarea serverelor si cu ajutorul tehnic
The Mister - cel ce m-a ajutat la administrarea serverului cs.b-zone.ro pentru o lunga perioada de timp
DaniSteptu - actualul moderator global si cel ce ma face sa rad zilnic
Kelton - actualul manager al serverului RPG1
Snifel - cel ce a adus Minecraftul pe comunitate
Regenesis - primul manager al serverului RPG2
Sawyer - actualul manager al serverului RPG2
Vennom - managerul serverului Minecraft


Î: Dacă din diverse motive tu nu ai mai putea continua activitatea o anumită perioadă, cine ar fi înlocuitorul temporar?
R: Greu de zis. Nu am pe cineva de incredere astfel incat sa-mi permit sa las comunitatea pe mainile acestuia pentru o lunga perioada de timp. As putea conduce din umbra pentru o perioada de timp, insa voi reveni la formatia initiala in cel mai scurt timp posibil.

Î: Ce trebuie să facă un membru pentru a avea şansa să modereze secţiunea dorită?
R: Sa persevereze in sectiunea in care doreste moderator si il vom contacta noi daca il dorim in staff.

Î: Se vor mai organiza concursuri pe forum (gen cele din categoria "Concursuri")?
R: Da, intentionez sa organizez unul.

Î: Care crezi că este motivul decădarii
serverelor de CS? Am observat o limită de maxim 15 jucători cu excepţia JB.
R: Cel mai important factor este lipsa unui staff competent care sa reuseasca sa mentina un numar constant de jucatori. Astfel se explica de ce unele servere sunt populate, iar altele nu.

Î: Când o să vedem un server de CS:GO?
R: Cand voi gasi pe cineva care sa reuseasca sa ma convinga ca merita deschiderea unui astfel de server.

Î: Ai promis o cupă de CS la vară. Ne poţi spune câteva detalii?
R: Pe parcursul verii voi organiza o competitie de Counter-Strike care va ajuta la promovarea comunitatii.

Î: Din câte ştiu, serverele de CS şi Minecraft sunt ţinute pe dedicatul propiu. Ce configuratii tehnice are acesta?
R: Intel® Xeon® CPU X3430 @ 2.40GHz, 8GB RAM, 2x72GB SAS@15.000rpm

Î: Noul site http://jb.b-zone.ro/, este un proiect local sau se va extinde la toate serverele?
R: Fiecare manager de server al comunitatii poate sa-si implementeze un astfel de site. Cei ce doresc trebuie doar sa ia legatura cu mine.

Î: Care dintre regizorii de filme ţi se pare cel mai priceput? Exceptându-l pe Dani.
R: Nu sunt la curent cu acest domeniu.

Î: Toată lumea a observat o micşorare a reducerilor pentru achiziţii în perioada de Paşte, faţă de trecut. Ne poţi spune motivul?
R: Adopt strategii de marketing diferite. Urmaresc cum evolueaza vanzarile si recurg la un set nou de reduceri pentru a maximiza incasarile.

Î: Vedem că se încearcă o revenire a serverului de FUN, crezi că acum o să fie populat?
R: Asa sper sa se intample. Merita incercat.

Î: Multă lume aşteaptă redeschiderea serverului de Metin2, ce se mai întâmplă cu acest proiect?
R: Astept ca Wooziee sa repuna pe picioare acest server. Termenul de finalizare a lucrarilor a fost incalcat pentru ca nu a reusit sa implementeze serverul. Mai astept cateva zile, altfel voi face un anunt ca sunt in cautare de staff.

Î: Pentru final, ce ai să le transmiţi tuturor membrilor?
R: Va doresc sanatate ca aceasta e cea mai importanta, sa fiti alaturi de comunitatea B-Zone si sa ma contactati ori de cate ori aveti probleme, nelamuriri sau idei ce ar putea ajuta la evoluarea acesteia.


Acesta a fost interviul alături de Bobo, îi mulţumesc că a acceptat aşa usor. Vă rog să respectaţi regulamentul în privinţa comentariilor.

Link to comment
Share on other sites

Bun, ce pot sa zic, o sa incep treptat.

 

In primul rand, felicitari F4L Blade pentru idee, sper sa duci acest topic la cat mai multe editii si cu cat mai multi oameni de calitate.

In al doilea rand, acest interviu ma face sa ma razgandesc in ceea ce priveste plecarea mea de pe comunitate.

In al treilea rand, nu vreau sa sune a pupincurism, dar se vede ca Bobo este clar un model de urmat pentru multi de pe comunitate.

In al partulea rand, Bobo, sper sa iti faci treaba la fel de bine ca pana acum, astfel, odata cu comunitatea sa crestem si noi. Personal, cu ajutorul comunitatii, am invatat, involuntar, multe lucruri.

In ultimul rand, abea astept sa vad posturile de sub mine.

Link to comment
Share on other sites

Da, cunosc foarte bine fostul forum breaks.myforum.com dar, ideea cu B-Zone a fost prealuata de la un prieten de-al nostru cand eram afara care dorea si el la randul lui sa-si deschida comunitate (nu dau nume pentru a nu face reclama) si tu i-ai zis ca e o idee buna si iai luat-o inainte.

Link to comment
Share on other sites

Chiar mi-a făcut plăcere să citesc acest interviu, întrucăt am aflat mai multe despre trecutul comunității (având în vedere că m-am alaturat abia după 2 ani și jumătate de la debutul acesteia.), dar și despre viitorul ei.

Vă doresc succes, atât ție, @, cu interviurile cât și lui @@Bobo, cu următoarele schimbări, care să sperăm că vor atrage un număr cât mai mare de jucători, de calitate să sperăm.

Edited by RoxoR
Link to comment
Share on other sites

Frumos ce sa zic, dar cand am vazut "interviu" m'am gandit ceva video/ audio.. Cel mai interesnt e sa faceti unul audio prin TS sau Skype etc. ca nu sa mai stam noi juma` de ora sa citim tot ce scrie.

Link to comment
Share on other sites

Frumos, dar trebuia sa il intrebi si despre shop si anume clienti.b-zone.ro

Mie imi place, dai si ideea lui Viciu e buna.

Edited by HC DeCapricio US24
Link to comment
Share on other sites

Frumos ce sa zic, dar cand am vazut "interviu" m'am gandit ceva video/ audio.. Cel mai interesnt e sa faceti unul audio prin TS sau Skype etc. ca nu sa mai stam noi juma` de ora sa citim tot ce scrie.

Voi incerca sa aplic ideea, dar nu depinde numai de mine.

Link to comment
Share on other sites

Bun în primul rând sincere felicitări @, pentru acest interviu minunat.

În al doilea rând mulțumiri și lui @@Bobo pentru creearea acestei comunități unde încă activez și în ziua de azi.Aici am întâlnit diferiți oameni cu care m-am întâlnit și în realitate și am rămas amici.

Felicitări și multă baftă, comunintatea B-Zone se extinde pe zi ce trece și asta este foarte bine.

Edited by Davison
Link to comment
Share on other sites

In primul rand as vrea sa il felicit pe @, care a venit cu ideei foarte bune dupa cum se vede. Ideei foarte interesante care aduc un plus comunitatii. Felicitari inca odata, cat despre interviu nu am cuvinte. Eu fiind un player vechi stiu prin ce a trecut acest server si credeti-ma nu ia fost usor deloc lui @@Bobo, Felicitari tuturor pentru munca depusa si sa ne auzim cu bine si peste inca 5 ani. Cu toti asteptam acum 1 Septembrie sa vedem noile noutati.

Si sa nu uitam de ajutorul pe care il are Bobo. O comoara pentru aceasta comunitate care se mentine si la ora actuala pe locul 1 din Romania.

@@Kelton,

@,

@@Sawyer,

@Mastertrap21

@DaniSteptu

Si sa nu uitam de ceilalti moderatori / Admini- Samp / Admini Minecraft / Owner Counter Strike, etc.

Felicitari inca odata tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Am citit cu atenție acest interviu și pot să zic că Bobo împreună cu cei enumerați de el au depus o muncă destul de grea pentru ca comunitatea să avanseze unde este acum și felicitări pentru acest fapt. Eu personal sunt mulțumim că am aflat de această comunitate pentru că mi-am făcut mulți prieteni cu care sper să mă întâlnesc în realitate și am învățat multe lucruri pe care nu le știam înainte care m-au ajutat în viață. Încă odată, felicitări tuturor ce au contribuit la dezvoltarea acestei comunități!

Link to comment
Share on other sites

Bobo este cel mai cumsecade om dintre toti playerii,nu este arogant,raspunde chiar destul de repede la pm din partea mea merita toate felicitarile,dar nu in ultimul rand si F4L Blade B care a muncit si el impreuna cu BOBO la acest interviu.Woozie nu cred ca mai are treaba cu serverul.. Edited by DeeZzE
Link to comment
Share on other sites

Nice...Chiar daca multe din raspunsuri le stiam deja, cum ai zis si tu, mi-a facut o deosebita placere sa le citesc si sa imi reamintesc.

 

O chestie care vreau sa o spun de la bun inceput este ca prin acei bani care ii primeste bobo, voi ajutati comunitatea. Chiar daca voi o prviti ca si cum cumparati ceva, voi faceti mult mai mult. Nimeni nu tine servere, siteuri, dedicate s.a.m.d gratis. In ziua de azi numai aerul este gratis. Deci ideea este ca Bobo cu acei bani nu isi cumpara o vila sau o masina...Majoritatea ii investeste aici pentru a nu gasi dimineata cand va treziti "bad gateway 502" :). Ca rezultat toate serverele se misca foarte bine.

 

Bine ca ai avut noroc sa gasesti un 'staff' competent si de incredere care te poate sprijinii.

 

Iti doresc succes cu scoala deoarece este destul de greu cu ambele si nu iti prea mai ramane timp liber.

Link to comment
Share on other sites

Foarte buna ideea @, multe lucruri din ceea ce ai scris tu acolo , nu stiam iti dau +1 pt acest interviu . Sper sa nu fie niciodata inchis b-zone , iar bobo sa lase mostenire copiilor aceasta comunitate :))

Edited by N4L fUzy0n
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.