Jump to content
Hostul a fost schimbat. Daca vedeti serverul offline readaugati rpg.b-zone.ro sau 141.95.124.78:7777 in clientul de sa-mp ×

Pe care perioadă o consideraţi cea mai prosperă din istoria recentă a României?


BIS aka OldNab
 Share

Pe care perioadă o consideraţi cea mai prosperă din istoria recentă a României?  

61 members have voted

  1. 1. Pe care perioadă o consideraţi cea mai prosperă din istoria recentă a României? (sondaj)

    • Perioada lui A.I. Cuza (1859-1866)
      4
    • Perioada lui Carol I (1866-1914)
      9
    • Perioada lui Ferdinand I (1914-1927)
      4
    • Perioada lui Carol al II-lea şi Mihai I (1927-1947)
      3
    • Perioada lui Gheorghe Gheorghiu-Dej (1947-1965)
      1
    • Perioada lui Nicolae Ceauşescu (1965-1989)
      16
    • Perioada lui Ion Iliescu şi Emil Constantinescu (1989-2004)
      1
    • Perioada după aderarea în NATO şi UE (2004-prezent)
      23


Recommended Posts

Sunt de parere ca in perioada aderarii la UE, nu stiu ce sa zic, avem potential cu aderarea aceasta, atragerea de fonduri pentru dezvoltarea infrastructurii si multe altele.Sunt de parere ca puteam ajunge mult mai departe daca se putea schimba ceva intre perioada caderii comunismului si aderarii.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca perioada dupa aderarea in NATO si UE (2004-prezent) este cea mai prospera, lumea s-a dezvoltat foarte mult si spun asta pentru ca traiesc in perioada asta. In concluzie, votez aceasta perioada.

Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2021 at 12:18 PM, Danut. said:

Perioada lui Ceausescu deoarece a facut pentru Romania ce nu a facut nimeni dupa revolutie.

Slavă Domnului că n-a făcut nimeni după Revoluţie ce-a făcut Ceauşescu. Altfel dârdâiai de frig acum în timp ce mureai de foame.

Link to comment
Share on other sites

Consider ca cea mai prospera perioada a Romaniei a fost dupa aderarea UE si NATO deoarece am avut diverse avantaje: plecarile mult mai usoare in alte tari( in special cele europene), comertul, dar si protectia militara pe care o avem. 

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranță Perioada lui Nicolae Ceauşescu a fost cea mai prospera perioada, poate unii îl urâsc, unii il adoră, dar nu poti spune ca omul nu a facut treaba pentru țara asta, dupa statistici țara noastra s-a dezvoltat cel mai mult cât timp a fost el președinte, dar orice lucru bun are și un lucru rău, acesta fiind faptul că multa lume a fost înfometată pe perioada lui, cam orice țară a avut o perioada de asta, eu mă bucur ca nu am trăit in acea perioada personal.

 
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, .Andreii. said:

Cu siguranță Perioada lui Nicolae Ceauşescu a fost cea mai prospera perioada, poate unii îl urâsc, unii il adoră, dar nu poti spune ca omul nu a facut treaba pentru țara asta, dupa statistici țara noastra s-a dezvoltat cel mai mult cât timp a fost el președinte, dar orice lucru bun are și un lucru rău, acesta fiind faptul că multa lume a fost înfometată pe perioada lui, cam orice țară a avut o perioada de asta, eu mă bucur ca nu am trăit in acea perioada personal.

 

Comentariu copiat. Avertisment.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit foarte multe lucruri la Istorie In  Perioada lui Carol l  .In cei 48 de ani de domnie a fost cea mai lunga din istoria statelor Romanesti a lui Carol l a obtinu independenta in tari  a dotat Romania cu o serie de institutii secifice statului modern

Link to comment
Share on other sites

Perioada lui Carol I as putea spune pentru ca este o perioada de baza in formarea Romaniei. Pe langa faptul ca a fost un rege devotat in aceasta frumoasa perioada din istorie, pana la urma el este omul care a format prima constituite a Romaniei, un lucru cu adevarat remarcabil.

Link to comment
Share on other sites

Perioada aderarii nato si ue deoarce lumea este mai buna atunci cand este unita iar numele tarii noastre a ajuns la un loc cu restul puterilor mari din europa plus protectia pe care ne o ofera serviciile nato.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Thrasher. said:

Consider ca cea mai prospera periaoda a fost a lui Ceausescu, deoarece in timpul acela Romania producea foarte mult, si exportam foarte mult.

Producem şi exportăm mai mult în prezent decât în perioada lui Ceauşescu.

Link to comment
Share on other sites

Perioada lui Alexandru Ioan Cuza, nu exista coruptie! Totusi si perioada lui Ion Antonescu a fost una destul de buna, daca Hitler ar fi castigat razboiul azi Antonescu avea statui facute.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.