Jump to content

Sunteţi de acord cu faptul că animalele ar trebui să aibă anumite drepturi?


BIS aka OldNab
 Share

Sunteţi de acord cu faptul că animalele ar trebui să aibă anumite drepturi? (dezbatere)  

26 members have voted

  1. 1. Sunteţi de acord cu faptul că animalele ar trebui să aibă anumite drepturi?

    • În totalitate
      14
    • În mare parte, da
      11
    • În mare parte, nu
      1
    • Deloc
      0


Recommended Posts

Imagini pentru politics

Dezbatere pe tema drepturilor animalelor

Folosiţi modelul de mai jos pentru a vă prezenta poziţia în cadrul dezbaterii:

Numele tău:
Poziţia ta:
Argumentul 1:
Argumentul 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două argumente, puteţi continua voi cu Argumentul 3, Argumentul 4 ş.a.m.d.)


Folosiţi modelul de mai jos pentru a combate poziţia cuiva:

Numele tău:
Poziţia ta:
Contrez poziţia lui:
Contraargument 1:
Contraargument 2:
Alte precizări:


(dacă aveţi mai mult de două contraargumente, puteţi continua voi cu Contraargument 3, Contraargument 4 ş.a.m.d.)

 

  • Pentru a participa la o dezbatere va trebui să folosiţi modelele de mai sus. În caz contrar, veţi primi un avertisment verbal.

 

 

  • Păstraţi un comportament civilizat, injuriile sunt strict interzise. În caz contrar, veţi primi un avertisment.

 

Asiguraţi-vă că aţi citit Regulamentul Dezbaterilor înainte de a posta!

Edited by BIS aka OldNab
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Cruelitatea față de animale încalcă principiile decenței.
Argumentul 2: Animalele trăiesc, animalele simt durerea. Din acest principiu nu le putem trata ca materiale.
Alte precizări: N-am.

Edited by Notorious
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Dalisevici
Poziţia ta: PRO.
Argumentul 1: Orice animal are un suflet,nu ca al nostru,dar si ele simt,si ele sufera.
Argumentul 2: Salvati un animal ranit si o sa vedeti cat de mult apreciaza,nu le raniti.
Alte precizări: Ganditi inainte sa faceti ceva rau.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: BIS aka OldNab
Poziţia ta: Susţin, în mare parte, faptul că animalele au anumite drepturi.
Argumentul 1: Sunt de acord că animalele simt durerea şi că nu trebuie chinuite.
Argumentul 2: Pe de altă parte, nu trebuie să o dăm în extreme, gen veganii.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: LEET
Poziţia ta: În mare parte, da.
Argumentul 1: Și ele au suflet, exact ca oamenii.

Argumentul 2: Simt durerea și de aceea nu trebuie să fie chinuite sau chiar omorâte.
Alte precizări: -

Edited by LEET
Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2017 at 10:52 PM, Notorious said:

Numele tău: Notorious
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Cruelitatea față de animale încalcă principiile decenței.
Argumentul 2: Animalele trăiesc, animalele simt durerea. Din acest principiu nu le putem trata ca materiale.
Alte precizări: N-am.

Sper ca ai mancat o litera la ''crudelitate'' si nu ca esti inca un adept al globalizarii si al ingroparii, incet-incet, a limbii romane.

 

Numele tău: Juve
Poziţia ta: În mare parte de acord
Argumentul 1: Cred ca omenirea isi bate prea mult capul cu chestiuni simple, precum ar fi aceste ''drepturi ale animalelor''. Nu stiu daca ele exista, pana acum nu am auzit de asa ceva la facultate si nici nu m-am interesat inainte de a publica aceasta postare, insa o iau ca atare. Consider ca ar trebui ca toti oamenii, la orice nivel, sa se concentreze pe alte lucruri si sa lase natura sa fie natura, asa cum a dat-o Dumnezeu. Mor cand mai vad niste fanatici care militeaza 24/7 pentru animale, dar nu fac nimic altceva. Asta e ocupatie? Eventual sa traisca din ajutorul de somaj dat tot de cetatenii cinstiti si muncitori care trebuie sa duca tara asta in spate, inclusiv asemenea oameni. A dat Dumnezeu minte oamenilor si au ajuns acum sa nu mai stie ce sa faca cu ea. Auziti si voi, drepturile animalelor. Haideti sa facem, eventual, un cod al zburatoarelor. La articolul 1 sa interzicem consumul, sub orice forma, al puilor. De ce nu, un cod al cailor - interzicerea calaritului (asta ar fi ca o apocalipsa pentru ''industria carutelor''). Codul cainilor - art.10: Fiecare familie sa fie obligata ca seara, la 21:00, sa iasa in strada si sa le ofere maidanezilor resturile de la masa, alaturi de cateva fripturi, in conformitate cu prevederile articolului 50 care incurajeaza consumul de carne exclusiv de calitate de catre patrupede. Ati inebunit de tot...
Argumentul 2: Nu sunt vreun dement si in ceea ce am mentionat anterior nu intra si cazurile debililor mintali sau ale zoofililor.
Alte precizări: -

 

 

Edited by BIS aka OldNab
Ajustarea poziţiei
Link to comment
Share on other sites

Juve, tu eşti, în mare parte, de acord că animalele au dreptul de a nu fi abuzate. De asta am pus opţiunea "în mare parte de acord", pentru cei care resping acţiunile pe care le-ai precizat tu, în speţă şi eu. Poziţia "Deloc" e pentru cei care consideră că putem face orice cu animalele, şi sper ca nu te încadrezi acolo.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: DutchMan
Poziţia ta: Sunt de acord în totalitate.
Argumentul 1: Animalele, la fel ca oamenii sunt doar o specie. Dacă după milioane de ani, am ajuns mai dezvoltați ca ele, nu înseamnă că le suntem superiori și trebuie să ne batem joc de ele.
Argumentul 2: Dacă ai fi un animal, nu ai vrea să fii torturat și ținut în condiții mizere.
Alte precizări: Albert-Einstein-Nothing-will-benefit-hum

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, No Stress said:

mhm

 

Primeşti un avertisment pentru post pentru +1.

46 minutes ago, SoNoRoo said:

Numele tău: Catalin
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Sunt de acord 
Argumentul 2: 
Alte precizări:

 

Nu ţi-ai argumentat poziţia. Avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: EduardLFC.
Poziţia ta: Da, normal. În totalitate.
Argumentul 1: Păi, primul lucru ar fi că și ele simt, miros, respiră. Un pui de cățel spre ex. că am în casă unul, e ca un bebe, de ce aș maltrata un copil?

Argumentul 2: Merită să fie protejate, sunt animale. îți fac viața mai frumoasă, zic eu.
Alte precizări:

  • Bine, acum să nu mă vadă lumea drept sfânt. Nu suport veganii. Dar una e să vezi un câine/pisică care se zbate între viață și moarte.. și alta e să vezi o găină sau un porc cum moare.
  • La găină sau porc, nu știu ce sentiment ai avea, eu unul nu înghit așa ceva, mi se par oricum destul de.. să nu zic nefolositoare, că sunt folositoare, dar până la urmă, nu îți strârnesc așa niciun sentiment pe care îl ai tu ca om asupra unui câine/unei pisici/unei păsări de gen papagal sau canar.
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Cata VIP
Poziţia ta: Pro
Argumentul 1: Animalele sunt si ele fiinte si nu trebuie sa fie omorate sau batjocorite de oameni.
Argumentul 2: Animalele, in special cele de companie ne fac viata mai frumoasa.  
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Seether
Poziţia ta: In mare parte da.
Argumentul 1: Si ele isi iubesc stapanul si trebuie sa aibe anumite drepturi.
Argumentul 2: Nu trebuie sa exageram sa le incaltam, sa le imbracam, sa le ducem la coafor etc..totul are o limita.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Mikey.
Poziţia ta: În totalitate.
Argumentul 1: Sunt ființe și ele, cum suntem și noi.
Argumentul 2: Animalele, de multe ori, sunt mai cu creier decât unii oameni și asta cred că o știți și voi.
Alte precizări: Nu văd de ce nu ar avea drepturi, când îți iei un câine, îți este mai loial decât orice alt prieten, este acolo lângă tine. De pisică, nu mai vorbesc, atunci când te doare ceva și se pune acolo unde te doare, îți ia durerea imediat.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Doru
Poziţia ta: In mare parte, da.
Argumentul 1:  Sunt captive ca si noi. Pe un pamant. Au drepturi intr-o anumita masura. Ma refer la supravietuire. Nu ar trebui sa fie inchise la gradina zoologica ci noi oamenii ar trebui sa mergem sa le vizitam in habitatul lor natural daca ne pasioneaza aceste animale.
Argumentul 2: n-am
Alte precizări: sal

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, MaRiAnNT said:

Numele tău: alex
Poziţia ta: PRO.
Argumentul 1: Orice animal are un suflet,nu ca al nostru,dar si ele simt,si ele sufera.
Argumentul 2: Salvati un animal ranit si o sa vedeti cat de mult apreciaza,nu le raniti.
Alte precizări: Ganditi inainte sa faceti ceva rau.

Copy-paste, avertisment.

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Clarxon
Poziţia ta: In mare parte, da
Argumentul 1: Si animalele traiesc, si animaele simt durerea, si ele pot forma familii.
Argumentul 2: Sunt de acord ca animalele pot avea niste drepturi, dar nu sunt de acord cu cei care cad in extreme exemplu: "Viata unui animal este mult mai importanta ca unui om" "Sa mamanci animale, este o crima" sau cei care se duc in fata unu hyper-market dezbracati si protesteaza, ceea ce in ochii mei este total penibil etc. Viata unui animal nu este sub nicio forma mai importanta ca unui om, ele nu au constiinta, ele doarm, mananca, se reproduc, noi pe de alta parte ca specie am trecut de mult peste acesta etapa, si acest lucru ne-a propulsat cu mult deasupra lantului torfic, plus ca animalele isi pot purta singure de grija, interventia noastra ar trebui sa fie minima.
Alte precizări: E buna ceafa de porc.

Link to comment
Share on other sites

Numele tau: DaniRB

Pozitia ta: Sunt, in cea mai mare parte, de acord cu drepturile animalelor.

Argumentul 1: Animalele sunt si ele vietati la fel ca si noi si nu trebuie sa ne batem joc de ele sau de habitatele lor naturale doar pentru ca suntem deasupra lor in lantul trofic. Trebuie sa dam dovada de umanitate si sa le lasam in pace (sau chiar sa le ajutam, in unele scenarii).

Argumentul 2: Cu toate astea, oamenii sunt mai importanti decat animalele. Este absurd sa pretinzi ca a manca carne este echivalent cu a ucide pe cineva, ca animalele sunt egale cu noi sau ca ar trebui sa devenim vegani. Veganismul este extremism, scurt pe doi, si este una din cele mai ridicole ideologii care, din pacate, prinde din ce in ce mai multa tractiune. Sunt de acord cu vanarea animalelor pentru carne, cresterea vacilor/gainilor/oilor pentru lapte, oua sau lana, si uneori sunt de acord cu obtinerea blanurilor si pielii de la animale (pentru obiecte vestimentare si nu numai). Nici macar nu prea putem atinge o stare absoluta de veganism, pentru ca materiile prime de origine animala se folosesc la foarte multe lucruri, de la sapunuri pana la vaccinuri. Macar exista alternative vegane pentru sapun, dar vaccinul nu se poate altcumva, ceea ce inseamna ca fie iti vaccinezi copilul in defavoarea veganismului, fie il lasi pe acesta sa devina o bomba biologica in favoarea animalelor.

Alte precizari: Aici puteti gasi o lista cu contraargumente impotriva prostiilor pe care le spun veganii mereu. Este extrem de utila si foarte bine realizata, plina de linkuri si surse de citat pentru cei necredinciosi. Cuprinde cam toate argumentele pe care le folosesc veganii.

Edited by DaniRB
Greseala de tipografie
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Ailime
Poziţia ta: In mare parte sunt de acord cu drepturile animalelor.
Argumentul 1: Sunt si ele niste fiinte si au dreptul la o viata fara violenta si asa mai departe.
Argumentul 2: Daca si noi ca oameni avem drepturi si facem mult mai mult rau decat animalele inocente, ele de ce n-ar avea dreptul la o viata linistita departe de raul oamenilor si sa traiasca in habitatul lor natural?
Alte precizări: De multe ori cred ca noi, oamenii, suntem de fapt animale dupa cum ne comportam si cum actionam.

Edited by Ailime
Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Tendoi
Poziţia ta: Pro!
Argumentul 1: Animalele au si ele suflet, sunt fiinte care pot iubi mai mult decat pot unii oameni si merita sa fie ranite sau tratate in batjocura de nimeni.
Argumentul 2: Unele specii de animale sunt pe cale de disparitie din  cauza oamenilor care pentru bani sau pentru placeri meschine prefera sa curme niste vieti la care nu au drept sa intervina. Animalele trebuie protejate si tratate cum merita, nu chinuite si vanate.
Alte precizări: -

Link to comment
Share on other sites

Numele tău: Ubermensch
Poziţia ta: Contra.


Argumentul 1: În primul rând nu putem vorbi despre un drept a animalelor. Dreptul este o creație a omului și omul atunci când a creat dreptul, văzând realitate, a decis el însuși cum să o interpreteze. Sau în alte cuvinte, nu putem spune că dreptul este o știință precum biologia care caută să înțeleagă realitate, ci dreptul este o știința în care el singur decide în ce fel să interpreteze realitate. Astfel, dacă ne gândim la un drept al animalelor, nu trebuie să ne gândim la ceva ce ar putea există fără implicarea omului. Animalul prin simplul fapt că este un animal nu are niciun drept ci omul decide dacă are intenția să le ofere un drept acestor animale sau nu. 


Argumentul 2: Animalul în sine nu are niciun drept. Dreptul este o știință socială și dacă am accepta că animalele au drepturi înseamnă că atunci când o persoană îi aduce o atingere unui animal acesta din urmă ar putea recurge la o instanță de judecată pentru a-și apăra dreptul lezat. Ceea ce am numi dreptul animalelor ar fi mai degrabă o intenție a statului de a proteja animalele și inclusiv atunci statul nu apăra animalele deoarece acestea ar avea un anumit drept, ci le apăra deoarece le privește ca bunuri, la fel cum apără orice alt obiect din natură (pădurile de incendii, natura din parcurile naționale, etc).


Alte precizări: Au un ”drept” doar dacă omul îi-l oferă printr-o lege, dacă nu atunci n-au.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.